SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyél, ha fuldokló gyereket látsz? - oktatóvideóval

Lakatos Dóra [cikkei] - 2021-07-16
Hogyan menthetjük meg a gyerek életét, ha elmerült a vízben? A Gyermekrohamkocsi csapata oktatóvideóban foglalta össze, mik a teendők, amíg kiér a mentő.
Mit tegyél, ha fuldokló gyereket látsz? - oktatóvideóval

Mit tegyünk, ha fuldokló gyermeket látunk?

A nyári kánikulában természetesen a legtöbb gyermekes család strandolni megy, ezzel együtt azonban megnő a balesetek kockázata is. Sajnálatos módon nemrég egy 7 éves kisfiú fulladt bele egy gyógymedencébe, egy 4 éves kisfiút pedig újra kellett éleszteni a strandon.

Mit tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük a fulladásveszélyt?

A legfontosabb dolog, amit mindenkinek be kell tartania: soha ne hagyjuk egyedül a gyerekeket, egyetlen pillanatra sem! 

De mit tehetünk, ha már megtörtént a baj? Hogyan menthetjük meg a gyerek életét, ha elmerült a vízben? A Gyermekrohamkocsi csapata oktatóvideóban foglalta össze, mik a teendők, amíg kiér a mentő.

Teendők fulladozás esetén

1. Kérj segítséget, hívj mentőt! Ha a gyermek elmerült a vízben, húzd ki, és kiálts segítségért! A helyszínen lévő emberek közül valaki tárcsázza a 112-t, és közölje velük, hogy gyermek fulladásos újraélesztéséhez kértek segítséget!

2. Adjátok meg a helyszín címét, és ne tegyétek le a telefont! Kövessétek a diszpécser utasításait!

3. Biztosítsd az átjárható légutakat, kezdd meg a lélegeztetést!

4. Ha a gyermek eszméletlen, hangosan szólítsd meg, alkalmazz enyhe fájdalomingert!

5. Ha nem reagál, biztosítanod kell az átjárható légutakat, amihez az egyik kezeddel hátra kell hajtanod a fejét, a másik kezeddel pedig meg kell emelned az állcsúcsot.

Ha szükséges és könnyen meg tudod tenni, tedd szabaddá a mellkast! Az átjárható légutak biztosítása után 10 másodpercig vizsgáld a légzést! A gyermek arca elé kell hajolnod, és hallgatni, érezni, hogy áramlik-e a levegő, valamint figyelned kell, hogy emelkedik-e a mellkasa.

6. Ha a gyermek nem lélegzik, vagy nem tudod eldönteni, lélegzik-e, 5 befúvásos lélegeztetést kell használnod.


5 befúvásos lélegeztetés

A gyermek szájába az orr befogásával körülbelül 1 másodperc alatt annyi levegőt kell befújnod, hogy a mellkas éppen megemelkedjen.
Ha a mellkas nem emelkedik meg, röviden pillantsunk a gyermek szájába! Ha a szájüregében víz van, fordítsd egy gyors mozdulattal oldalra a gyermeket, és távolítsd el a vizet!

7. Végezz mellkaskompressziót! Ha a gyermek továbbra is eszméletlen, mellkaskompressziót kell alkalmaznod: 15 nyomás és 2 befúvás, váltakozva. Fontos: Ha bizonytalan vagy, akkor is az újraélesztés megkezdése mellett dönts!


A mellkaskompresszó végzése:
 

  • Az egyik kéztövedet helyezd a szegycsontra, és nyújtott kézzel nyomd össze a mellkast egyharmadával, 100-120 nyomás/perc ütemben! 
  • A kompresszió legyen határozott és mély! 
  • Figyelj arra, hogy két kompresszió között a mellkas teljesen visszaemelkedjen!
  •  
  • Nem kell attól félni, hogy a gyermeket összetöröd, hiszen a gyerekek csontozata nagyon rugalmas.
  • A másik kezedet a gyermek homlokán kell tartanod, ezzel megtartva az átjárható légúthoz szükséges fejpozíciót.
  • Ha a gyermek nagyobb, vagy fáradni kezdesz, használhatod mindkét kezedet, ilyenkor az ujjaidat kulcsold össze a szegycsonton!

8. Gondoskodjatok róla, hogy a mentősök megtalálják a helyszínt, és szabad bejárásuk legyen!

"Ne késlekedj! Ha a szív megáll, azonnal kezdj újraélesztést! Nem baj, ha nem vagy profi és nem csinálod tökéletesen. Bármilyen újraélesztési tevékenység jobb, mint a semmi" - üzeni a videó végén a Gyermekrohamkocsi csapata.

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Nemet mondani nem könnyű, főleg nem a gyerekünknek, mégis elengedhetetlen része a szülői szerepnek ez is: hiszen felelősségre, önkontrollra és érzelmi szabályozásra tanítja a kicsit. A következetes és szeretetteljes nevelés hatására a gyerekek biztonságban érzik magukat, és magabiztos, felelős felnőttekké válhatnak. De hogyan mondjunk nekik nemet?
A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

Idegbántalomra utaló kisebb eltéréseket már egészséges cukoranyagcseréjű, de cukorbetegség szempontjából magasabb kockázati csoportba tartozóknál is találtak a Semmelweis Egyetem kutatói. A vegetatív és érzőidegrendszer zavarát okozó állapot jeleinek mielőbbi felismerése segítheti a betegség megelőzését és hatékonyabb kezelését.
5 hasznos tipp kontaktlencsét viselőknek

5 hasznos tipp kontaktlencsét viselőknek

Viszket vagy ég a szeme, amikor kontaktlencsét visel? Számos oka lehet annak, hogy kontaktlencse-viseléssel összefüggő kellemetlenségeket tapasztal. Dr. Lendvai Zsanett, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa segítségével összeszedtük a probléma hátterében álló lehetséges okokat, illetve tippeket is adunk a panaszok enyhítésére.
A szerkesztő ajánlja