SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kortársaiktól tanulják meg a helyes táplálkozást az iskolások a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének új edukációs módszerével

Családinet [cikkei] - 2024-04-29
A Mentor Palánták Kortárs Oktatási Program jellegzetessége az innovatív módszerében rejlik. Eszerint szinte azonos életkorúak adják át egymásnak az egészséges és fenntartható táplálkozásról szóló tudást. Dietetikus hallgatók készítik fel a hetedikes diákokat, akik társaiknak adják tovább a hazai táplálkozási ajánlás, az OKOSTÁNYÉR® alapelveit. Az új módszerrel dolgozó programban a Baptista Szeretetszolgálat általános iskoláiban tanuló gyermekek vesznek részt. A kezdeményezés a dm-drogerie markt támogatásával és a Felelős Gasztrohős Alapítvánnyal együttműködve valósul meg.
Kortársaiktól tanulják meg a helyes táplálkozást az iskolások a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének új edukációs módszerével

A Mentor Palánták Program tananyagát természetesen dietetikus szakemberek dolgozták ki, alapjául a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének hazai táplálkozási ajánlása, az OKOSTÁNYÉR® szolgált. Mint ismeretes, az ajánlás egy tányérformán (kördiagramon) nagyon közérthetően és látványosan mutatja meg, hogy egy nap során milyen élelmiszertípusokból milyen arányban kéne fogyasztanunk. Újdonsága abban áll, hogy az addigi piramisalakú ábrázolást az étkezéshez közelebb álló tányéralakra cserélték, illetve a laikusok számára nehezen értelmezhető makrotápanyagok helyett a mindennapi életben fogyasztott élelmiszercsoportokat szerepeltették. Az ajánlást pár éve a fenntarthatóságra és szezonalitásra vonatkozó javaslatokkal egészítették ki. Az OKOSTÁNYÉR-nak elkészítették a 6-18 éveseknek szóló változatát is, adagolással, kalóriaútmutatóval.

A tapasztalat és a mérések azonban azt mutatják, hogy mindez nem elég, további lépésekre és edukációra van szükség, mert az iskolások 21%-a nem eszik naponta zöldséget, 34%-uk pedig gyümölcsöt, miközben az ajánlás szerint napi 5 adagra lenne szükség, és az elfogyasztott élelmiszerek felét ennek a két csoportnak kéne kiadnia. Viszont 42%-uk naponta iszik üdítőt és az iskolásoknak majdnem a fele hetente egyszer gyors éttermi ételt eszik.

Márpedig a gyermekkorban kialakuló étkezési szokások döntő szerepet játszanak a felnőtt életben is, és a rossz beidegződések tovább öröklődnek. A fiatalok egészséges életmódra nevelése tehát nem csak az egyén szempontjából fontos, hanem a jövő generációk miatt is.

A Mentor Palánták Program lényege az az újítás, hogy az alapelveket egymástól tanulják meg a gyerekek, hiszen a kamaszok inkább a kortársaikra hallgatnak, mint másra. Az újszerű módszer szerint a kiválasztott és felkészített főiskolás dietetikus hallgatók – akik korban szintén nem állnak túl távol az általános iskola 7. osztályosaitól – mentorálják azokat a diákokat, akik aztán a program nagyköveteiként tovább adják tudásukat a többieknek. Az egészségnevelő program tehát a dietetikus hallgatók és a diákok aktív részvételére építve szeretné az ismereteket könnyen befogadhatóan, szerethető és élményszerű formában átadni. A helyes táplálkozás mellett nagy hangsúlyt fektetnek a fenntartható étrend népszerűsítésére is, hiszen ennek a korosztálynak az életében a környezetvédelem már valóban húsbavágó kérdés. Ezért a Mentor Palánták program részeként a kezdeményezés szakmai partnere, a Felelős Gasztrohős Alapítvány játékos és interaktív ökotudatos iskolai foglalkozásokkal mutatja meg a gyermekeknek a fenntartható táplálkozás hétköznapi lehetőségeit.  

A Mentor Palánták Program a Baptista Szeretetszolgálat által fenntartott általános iskolákban valósul meg közel 5000 diák részvételével a dm – drogerie markt több tízmillió forintos támogatásából.

A tervek szerint ősszel a dietetikusok visszatérnek minden iskolába és bekapcsolódnak az adott intézmény egészségprogramjaiba (pl. egészséghét, sportnap, családi nap stb.). Itt a képzésen részt vett hetedikes (az őszi félévben már nyolcadikos) osztályokkal együttműködve segítenek majd, hogy az egészséges táplálkozás szakszerűen, markánsan és élményszerűen jelenjen meg az iskolai rendezvényeken.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

"A manipulatív szülők annyira ügyesen leplezik igazi szándékaikat, hogy gyerekeik állandó zavarodottságban élnek. Tudják, hogy becsapják őket, de nem tudnak rájönni, hogy hogyan."
Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Nemet mondani nem könnyű, főleg nem a gyerekünknek, mégis elengedhetetlen része a szülői szerepnek ez is: hiszen felelősségre, önkontrollra és érzelmi szabályozásra tanítja a kicsit. A következetes és szeretetteljes nevelés hatására a gyerekek biztonságban érzik magukat, és magabiztos, felelős felnőttekké válhatnak. De hogyan mondjunk nekik nemet?
Egy betegség, amelyet félreértések és előítéletek kísérnek - május 24. a Szkizofrénia Világnapja

Egy betegség, amelyet félreértések és előítéletek kísérnek - május 24. a Szkizofrénia Világnapja

A Szkizofrénia Világnapjának célja, hogy felhívja a figyelmet e komoly mentális betegséggel küzdők gondjaira, csökkentse a velük szembeni megbélyegzést, és elősegítse irányukba a társadalom megértését és támogatását.
Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

A szívelégtelenség több mint 64 millió embert érint világszerte1, és ahhoz képest, mennyire gyakori betegség, rengeteg hiedelem és félelem övezi. Hamis feltételezésekre hagyatkozni azonban rendkívül veszélyes lehet, amelyek mind a betegség megelőzését, mind pedig a páciensek gyógyulását, illetve partnerként történő együttműködését hátráltathatják. Az alábbiakban összegyűjtött néhány fontos tévhit megcáfolásával mindezt elkerülhetjük.
Hogyan segíthetünk a gyermekünknek, ha azt gyanítjuk, hogy bántalmazás, zaklatás áldozata lett?

Hogyan segíthetünk a gyermekünknek, ha azt gyanítjuk, hogy bántalmazás, zaklatás áldozata lett?

A szülő egyszer csak elkezdi érezni, hogy valami nincs rendben. A gyerek minden nap úgy indul el az iskolába, mint aki poklot készül járni. Rémálmai vannak, reggel karikás szemekkel ébred, fejfájásra, hasfájásra panaszkodik. Több pénzt kér tízóraira, mégis alig eszik, veszít a súlyából, tolltartója, személyes tárgyai rendre eltűnnek. Biciklije tele van sérülésnyomokkal, jegyei romlanak, hosszú ujjú pulóverét a csuklójára húzza, kapucniját pedig a fejére. Amikor saját magáról, mint értéktelen és semmire való emberről nyilatkozik meg, a szülő már biztos benne: valaki zaklatja, bántalmazza őt az iskolában. A fenti példák már súlyos abúzusra utalnak, melyben azonnal segítséget kell kérni.
A szerkesztő ajánlja