SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓDSZABADIDŐRECEPTEKBABANEVEK

Samu lett a kiselefánt neve!

Családinet [cikkei] - 2021-05-14
A Samu név lett a befutó a Budapesti Állatkert által múlt héten meghirdetett szavazáson, így ezt a nevet kapja a nemrég született kiselefánt. A városligeti intézmény honlapjára alig egy hét alatt közel 75 ezer voks érkezett.

Samu lett a neve a Fővárosi Állat- és Növénykertben április 24-én hajnalban született kiselefántnak! A városligeti intézmény egy hete hirdetett szavazást az ifjú ormányos nevének eldöntésére. Az Állatkert honlapján három névre lehetett voksolni. Szerdán éjfélig összesen 74.841 szavazat érkezett, az alábbi megoszlásban:

  • Samu / Shamu – 28.345 szavazat (37,9 %);
  • Artur – 23.844 szavazat (31,9 %);
  • Huba – 22.652 szavazat (30,3 %).

A szavazás eredményét, illetve az elefántborjú nevét Gy. Németh Erzsébet humán területekért felelős főpolgármester-helyettes jelentettbe az Állatkertben csütörtökön délelőtt: „A pandémia idején az állatok is „tették a dolgukat”: számos jövevény látta meg a napvilágot (…), és megérkezett a legnagyobb óriásbébi is: április 24-én született kb. 80 kilogrammos súllyal az új elefántborjú, akinek a szavazáson választhatták ki a nevét az Állatkert barátai, látogatói és rajongói. (…) Örömmel jelentem be, hogy a 155 esztendős Budapesti Állatkert legújabb kedvencének közel 75 ezer szavazatból a Samu (Shamu) nevet választották a rajongók!” – mondta a főpolgármester-helyettes.

A szavazás eredménye alapján a gondozók is a Samu hívónevet fogják használni, illetve ez a név kerül be a kiselefántra vonatkozó hivatalos dokumentumokba is. Nemzetközi szakmai fórumokon az állat neve Shamu névalakban fog szerepelni, itt ugyanis fontosabb a kiejtésbéli hasonlóság.

A Samu magyarosan a Sámuel önállósult magyar beceneve, de Indiában és a Közel-Keleten is előfordul névként (Shamu latin betűs átírással), amely jelentését tekintve eredetileg az északi irányra, illetve a türelemre utal.

Régi szokás, hogy az állatkerti állatoknak, különösen az emlősöknek és a madaraknak különféle neveket adnak. A nyilvántartás, az egyes egyedek megkülönböztetése szempontjából is fontos ez, de azért is, mert ezek a nevek egyúttal hívónevek is, amellyel a gondozók az állatokat megszólítják. Nevet vagy az állatgondozók választanak, vagy azok az állatkerti nevelőszülők, akik az Állatkert valamelyik lakóját jelképesen örökbe fogadják. A különösen nagy népszerűségnek örvendő, karizmatikus állatoknál azonban a nevek kiválasztásába legtöbbször a nagyközönséget is bevonják. Szavazással dőlt el például az előző, 2017-ben született kiselefánt, Arun neve is, illetve az Állatkert az elmúlt hónapokban a látogatók segítségét kérte az egyik óriásvidra kölyök, valamint a tavalyi év második felében született két orangután kisfiú nevének kiválasztásához is.

Samu, a kiselefánt a Budapesti Állatkert május elsejei újranyitása óta a nagyközönség elsőszámú kedvence. Vele együtt összesen négy ázsiai elefánt látható az Állatkertben: Angele (e: Anzsel), az anyuka, Assam, az apuka és Arun, a most született kiselefánt bátyja.

A Fővárosi Állat- és Növénykert ezúton is megköszöni mindazok szavazatát, akik voksukkal részt vettek a kiselefánt nevének kiválasztásában!

Nyitókép: Bagosi Zoltán

betöltés...
betöltés...

LEGOLVASOTTABB

Szex 60 felett: tabu, amiről senki nem beszél

A szexuális élet nem ér véget 60 éves kor felett, sőt, sokaknak ekkor teljesedik ki igazán. Szexológusként nap mint nap látom, hogy a párok egy új, mélyebb intimitást fedeznek fel maguknak, amikor már nem a teljesítménykényszer és a megfelelés hajtja őket. Most lerántom a leplet a leggyakoribb tévhitekről, és megmutatom, hogyan lehet a szex 60 felett is örömteli, szenvedélyes és felszabadító.

Terhesség hétről hétre - 1. héttől a 40. hétig: mi történik veled és a babáddal?

A terhesség 40 hetes utazása az egyik legnagyobb kaland az életedben. Amikor meglátod a pozitív tesztet, rögtön ezer kérdés merül fel: mekkora most a baba? Mikor fogom érezni a mozgását? Normális, hogy émelygek? Tarts velünk hétről hétre, és tudd meg pontosan, hol tart a babád fejlődése, és milyen változásokra számíthatsz a testedben!

Különleges, de hivatalosan adható babanevek - ha nem szeretnél te is Hannát vagy Dominikot

Egyre több szülő szeretne olyan keresztnevet adni a babájának, amely egyedi, ritkább, mégis teljesen hivatalos és gond nélkül anyakönyvezhető. Szerencsére ma már több ezer olyan név közül lehet választani, amely megfelel a szabályoknak, mégis különleges, így a gyereked neve valóban egyedi lehet az oviban is.

Kicsoda "Zsolt bácsi"? Megdöbbentő vallomások a magyar gyermekvédelem legsötétebb titkairól

Szülőként a legrosszabb rémálmunk, ha a gyermekünket bántódás éri. De mi történik akkor, ha pont azok bántják a legkiszolgáltatottabbakat, akiknek a védelmezésük lenne a feladatuk? Juhász Péter legújabb tényfeltáró videója olyan rendszerszintű visszaélésekre világít rá a magyar gyermekvédelemben, amik mellett egyszerűen nem mehetünk el szótlanul.

Jelzett Gyula telefonja, kirohant az óráról - meglepő oka volt rá

Amikor a kamaszod telefonja pittyen az órán, valószínűleg egy újabb TikTok-videóra vagy mémre gondolsz. Bognár-Béres Gyula esetében azonban ez a hang az életet jelentette: a budapesti gimnazista egy angolórát szakított félbe, hogy a szomszédos parkban újraélesszen egy idegent. Ez a történet nem csupán egy rendkívüli eseményről szól, hanem arról is, hogyan válhatnak a fiatalok felelős, cselekvő tagjaivá a társadalomnak, és milyen szerepe van ebben a szülői nevelésnek, az iskolai oktatásnak és a modern technológiának.

© 2004-2026 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja