SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermeksürgősségi Betegellátó osztályt adtak át

- 2019-04-03
Gyermeksürgősségi Betegellátó Osztállyal (SBO) bővült az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika. A nagyforgalmú, bonyolult eseteket is befogadni képes osztályra naponta mintegy 40-70, akut ellátást igénylő beteg érkezik. Az ő korszerű ellátásukat tudják elvégezni a legmodernebb eszközökkel, beteg- és családbarát környezetben. Az osztály ünnepélyes átadásán részt vett Dr. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere, Dr. Merkely Béla rektor és Dr. Szabó Attila klinikai rektorhelyettes, igazgató.

Köszöntjében Dr. Kásler Miklós elmondta, hogy az egészségügy és a felsőoktatás egyaránt jelentős fejlesztések előtt áll; ide tartozik a Semmelweis Egyetem is, ahol világhírű orvosgenerációk nőttek fel és orvosok tízezrei szerezték meg a tudást, hogy embertársaikon segíthessenek. A kormány a következő időszakban az egyetem mind a hat karát fejleszteni fogja, csak a tervezésekre 4 milliárd forintot biztosítva – mondta a miniszter. A kormány törekvése a prevenció hangsúlyozása, ezt a célt szolgálja az öt nemzeti program a legsúlyosabb betegségek esetében, az alapellátás és a sürgősségi rendszer átalakítása is – sorolta Dr. Kásler Miklós, hozzátéve, hogy mindezek a törekvések szakembereket igényelnek. Az orvos-egészségügyi képzés legnagyobb hazai intézménye pedig a Semmelweis Egyetem, melynek tudományos-innovációs tevékenysége példamutató, és melynek az egészségügyi ellátórendszer minden szintjén feladata a megfelelő képzés megszervezése. Kiemelte, hogy az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika egy modern és családbarát intézmény, ahol a triázs rendszerhez szükséges valamennyi eszköz rendelkezésre áll.

„250 évvel ezelőtt arra készülődött az ország, hogy az orvosképzés elindításával, egyetemünk alapításával új korszakot indítson a hazai felsőoktatásban. Mára elmondhatjuk, hogy generációk sora segítette megvalósítani az alapítók álmát: egy versenyképes, tudás- és értékalapú, beteg- és hallgatócentrikus egyetem jött létre” – szólt Dr. Merkely Béla rektor. A 2030-ig kitűzött célok egyike, hogy az egyetemről kibocsátott szakembereknek köszönhetően a magyar emberek részesüljenek a legjobb orvosi, egészségügyi, gyógyszerészeti ellátásban – ismertette a rektor. A másik cél a gyakorlati képzés előtérbe helyezésével a magyar orvosképzés megújítása. Harmadik célként említette a világ legjobb 100 egyetem közé kerülést, amihez az egyetem infrastrukturális körülményein is javítani kell – szögezte le. Az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikán átadott SBO a családokat szolgálja, és segíti a klinikai gyakorlati képzés megújítását is – mondta a rektor. Az új osztály – ahol naponta 40-70 gyermek fordul meg – a graduális és posztgraduális képzésben is rész vesz, és az ellátásban kutatási innovációk is megvalósulnak – szólt Dr. Merkely Béla.

Magyarország első és Európa negyedik gyermekekre specializálódott kórházában, a 180 éves I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikán mindig vezető szerepet játszott a hazai és nemzetközi szinten is legújabb diagnosztikai és terápiás eljárások megvalósítása, vagyis az innováció – mondta Dr. Szabó Attila, a klinika igazgatója. A klinikai rektorhelyettes példaként említette, hogy ifj. Bókay János meghonosította a diftéria elleni szérumgyógykezelést, az elmúlt időszakból pedig kiemelte az Országos Onkológiai Intézettel közösen elvégzett első hazai gyermektüdő átültetést és az első rekeszizompacemaker-beültetést. A most átadott SBO-n évente több tízezer beteget látnak el, akiknek többsége 24 órán belül hazatérhet, a nagyobb betegségben szenvedőket pedig a klinika osztályain helyezik el – ismertette Dr. Szabó Attila.

A beteg gyerekek ellátása csak közösen, az osztályok precíz, összehangolt működésével valósítható meg – hangsúlyozta az igazgató. Az új osztály kialakításánál fontos szempont volt a család-, gyermek- és munkatársbarát környezet kiépítése, így külön szobát biztosítottak a szoptatós anyukáknak, gyerekre méretezett mosdókat és érintés nélküli csaptelepeket szereltek fel – sorolta az igazgató. Emellett betegágy melletti diagnosztikai készülékeket is elhelyeztek az osztályon, a legsúlyosabb esetek ellátására pedig egy intenzív osztálynak megfelelő felszereltségű helyiséget alakítottak ki. Dr. Szabó Attila ismertette, hogy a gyakorló, „szkill” laboratóriumban az életmentő beavatkozásokat és azonnali cselekvést igénylő helyzeteket a hallgatók élethű körülmények között, speciális segédeszközökön gyakorolhatják. Végül köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett az SBO megtervezésében, kialakításában.


Fotók: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
Forrás: Semmelweis Egyetem

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Ha ilyen popcornt vettél, ne fogyaszd el, rákkeltő lehet!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!

35 évig hordta a testében a megkövesedett magzatot - döbbenetes felfedezés egy 73 éves nőnél

Egy ritka és sokkoló orvosi eset kapcsán derült fény arra, hogy egy 73 éves algériai nő 35 éven át hordozott a hasüregében egy elhalt, megkövesedett magzatot - anélkül, hogy tudott volna róla. A "kőgyermek" esete nemcsak megdöbbentő, de bepillantást enged a női test elképesztő alkalmazkodóképességébe is.

Hogyan érinti a kánikula a szívet, a szívbetegeket?

A kánikulában sokan érezhetik kimerültnek magukat, az sem ritka, hogy ájulásközeli állapotot okoz a forróság. Azonban, akik mellkasi fájdalmat, légszomjat, gyors, esetleg szabálytalan pulzust érzékelnek, feltétlenül forduljanak orvoshoz. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont - Prima Medica kardiológusa arra is felhívta a figyelmet, hogy szívbetegek, idősek és krónikus betegséggel élők hogyan óvhatják a szívüket a kánikulában.

Két űrbeli kutatásban vesz részt a Semmelweis Egyetem

25 tudományos kutatást visz a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére Kapu Tibor, a magyar kutatóűrhajós kéthetes küldetéséhez, ebből kettőt a Semmelweis Egyetem kutatói kezdeményeztek. A tudományos programba bekerült az űrutazás során fellépő egészségügyi - kardiovaszkuláris és egyensúlyszervi - problémák telemedicinás kísérlete és egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazásának vizsgálata is mikrogravitációs körülmények között.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja