SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Repülés kisgyerekkel: amivel megkönnyítheted, és amivel ne is próbálkozz

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-06-03
A koronavírus-járvány után lassan újraindulnak a repülőjáratok: külföldön élő családok tervezik a nyári vakációt a magyar nagyszülőkkel, és olyanok is vannak, akik idén is bevállalják a távoli országokban történő nyaralást. A gyerekkel való repülés azonban izzasztó pillanatokat rejt magában - az alábbiakban következzen néhány tanács, amellyel megkönnyíthetjük ezeket az órákat.
Repülés kisgyerekkel: amivel megkönnyítheted, és amivel ne is próbálkozz

Gyerekkel repülni idegőrlő – ez az, amivel valószínűleg senki nem vitatkozik. Kezdve a csomagolás viszontagságaival – hogyan pakoljuk be a fél háztartást a nyaralásra, ha nem szeretnénk tízezreket otthagyni a túlméretes bőrönd miatt –, folytatva a repülőtérre rohanással, a biztonsági ellenőrzésre majd az esetleges útlevélvizsgálatra tömött sorokban történő várakozással, majd végül magával a repüléssel, ahol borítékolható, hogy a pici gyerek sírni, a nagy pedig unatkozni fog, és mi sehova nem tudunk menekülni a helyzet elől.


Tanácsok kisgyerekkel történő repüléshez


Előkészületek:

 

  • A legfontosabb: Ellenőrizd indulás előtt néhány héttel, hogy a gyermek úti okmányai – személyi igazolványa vagy útlevele – meddig érvényes.
  • Ha nem utazik mindkét szülő a gyerekkel, a másik mindenképpen írjon egy engedélyező nyilatkozatot magyarul és angolul vagy a célország nyelvén arról, hogy engedi a szülőtársnak a gyermek külföldre vitelét. Ezt nem szükséges ügyvéddel vagy közjegyzővel hitelesíttetni, azonban két tanú aláírása kelleni fog hozzá. Az engedélyező nyilatkozatra természetesen akkor is szükség van, ha a gyermek egy harmadik személlyel – például a nagyszülővel – utazik.
  • Sok idegeskedésnek vehetjük elejét, ha nem a poggyászon spórolunk. Egy kisgyermeknek rengeteg holmira van szüksége a nyaraláson, ezek nem biztos, hogy elférnek a legkisebb bőröndben.
  • A gyermek legszükségesebb felszerelését – enni- és innivaló, pelenka, váltás ruha, plüss, könyvek, játékok – a kézipoggyászba pakoljuk, amit magunkkal viszünk a repülőre. Ne járjunk úgy, mint az az anyuka, aki a repülőn, éles helyzetben vette észre, hogy az összes tiszta pelenkát feladta a csomagokkal!
  • Főleg a fapados légitársaságokra jellemző, hogy elsőbbségi beszállás megvásárolása fejében engedélyezik egy plusz kézipoggyász felvitelét a gépre. Érdemes élni ezzel a lehetőséggel, főleg, hogy vannak, akik hírhedtek arról, hogy a csomag minimális túlsúlya esetén is komoly büntetést szabnak ki.
  • Szintén fapados légitársaságokra jellemző, hogy külön ülőhely vásárlása nélkül a rendszer szétülteti a nagyobb (általában 12 éven felüli) gyereket a szüleitől. Ha nem szeretnénk így járni, inkább fizessünk azért, hogy egymás mellett ülhessünk.
  • A babakocsit és a gyerekhordót általában díjmentesen fel lehet adni. Ilyenkor a baba a repülő lépcsőjéig a babakocsiban maradhat, ott a személyzet elveszi azt, és a raktérbe pakolja. A babakocsit leszállás után azonnal visszakapjuk.


A repülőtéren
 

  • A repülőtéren minden nagyon drága, ezért készüljünk elegendő enni- és innivalóval. Babákra nem vonatkozik az 1 dl/fős folyadékkorlátozás, amit a biztonsági ellenőrzésen át lehet vinni, így nyugodtan készülhetünk tápszerrel vagy bébiétellel, de arra számítsunk, hogy elképzelhető, hogy ott helyben bele kell kóstolnunk.
  • Nem ördögtől való ötlet a gyerekhám, főleg, ha egyedül utazunk két kicsivel.
  • A repülőtéren még a nagyobbacska gyereket se hagyjuk egyedül egy pillanatra sem. Ebben a speciális helyzetben azért sem szólhat meg senki, ha egy tízéves fiút magunkkal viszünk a női mosdóba (a fülkébe nyilván nem kell).
  • Vásároljunk keménycukorkát, amit fülfájás esetén a repülőn adhatunk a nagyobb gyereknek.


A repülőn

 

  • 2 éven aluli gyerekeknek nem kötelező külön ülőhely vásárlása, utazhat a szülei ölében is. Nekünk kell tudnunk, melyik megoldás a kényelmesebb.
  • Kisgyereket, ha külön ülésen utazik, ajánlatos a neki megfelelő autós gyerekülésbe vagy babahordozóba csatolni. Légitársaságtól függ, hogy ezt mennyi idős korig engedélyezik, és kérnek-e érte felárat.
  • Több gyermek esetén célszerű jó előre tisztázni, hogy mikor ki ül az ablak mellett, ezzel is elkerülendő a hangos veszekedést.
  • A fedélzeten a megszokottnál szárazabb a levegő, ezért készüljünk sok folyadékkal.
  • Gyerekek füle nagyon gyakran fájdul meg a repülőn. Folyadék lassú kortyolása, keménycukorka szopogatása vagy rágózás enyhítheti a problémát. Anyatejes babát ilyenkor nyugodtan megszoptathatunk, az is sokat szokott segíteni.
  • Vigyünk magunkkal a fedélzetre könyvet, apró játékot, szeretett plüsst, esetleg kispárnát. Azért soha senki nem szól, ha a kisgyerek a kézipoggyászba be nem férő maciját a kezében szorongatva lép a repülőre.
  • A repülőn utazás nagymértékű alkalmazkodóképességet kíván minden utastól, így a gyerekesektől is. A megfelelő étkezési és játszási szokások kialakításának megkezdése nem a repülőútra való. Tegyünk meg mindent azért, hogy a gyerek minél kevesebbet sírjon, hisztizzen.
  • Mindemellett az utazással járó kellemetlenségek értelemszerűen megviselik a gyerekeket, akik ezért nyűgösebbek, sírósabbak a megszokottnál. Ezt a többi utasnak is tudomásul kell vennie.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Robert Kneschke / shutterstock

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja