SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Problémakezelés a játék segítségével

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-09-09
Pethő Orsolya úgy véli: az érzelmek feldolgozására és a problémák kezelésére csak a közös, felszabadult, hangos játék közben van lehetőség. Ezért alkotta meg a Játék Szerviz kártyacsomagot, amely kilenc problémás területet ölel fel.

A pszichológus a Mandinernek adott interjújában elmondta: véleménye szerint a gyermek mindig a szülő tükörképe. Éppen ezért, ha egy család segítséget kér tőle bármilyen probléma – hisztikezelés, evési és alvási nehézségek, irreális félelmek – kezeléséhez, ő a gyermekkel csak egyszer találkozik, és onnantól a szülőket – elsősorban az édesanyát – próbálja gyógyítani. Az ismerkedés része a családlátogatás is, amikor feltérképezi a viszonyokat, megvizsgálja a családi dinamikát.

A legnagyobb probléma véleménye szerint az, hogy a szülők és a gyerekek a legritkább esetben képesek önfeledten együtt játszani. Gyakran feszengenek együtt valamilyen társasjáték vagy kreatív foglalkoztató felett, és amikor a gyerek elszalad, hogy valami élvezetesebbe fogjon, rápirítanak: „Nem tudsz szépen játszani?”

Pedig a gyerek dolga nem az, hogy „szépen” játsszon! Ugrálnia, szaladgálnia kell, közben pedig kijátszani magából minden kellemetlen élményt, minden frusztrációt. Pethő Orsolya szerint nagy baj, hogy ezt egyre kevésbé engedjük nekik: nem kardozhatnak, mert az „agresszív”; nem vitatkozhatnak egymással, így a szüleikkel történő folyamatos ellenkezéssel próbálják meg átélni a kontroll érzését. Az agresszió is természetes jelenség, nem elfojtani, hanem kezelni kell tudni, és a gyerekek erre képesek is lennének – ha hagynánk nekik.


Játék Szerviz Kártyák: felszabadultan az érzelmek feldolgozásáért

A Játék Szerviz Kártyák kilenc problémás területen segítik elő a változást. Az óvodás és kisiskolás korúaknak javasolt játékok olyan nehezen kezelhető eseteket dolgoznak fel, mint a hiszti, az unalom, a félelmek, engedetlenség vagy éppen testvérféltékenység. Mindegyik témakörhöz sok játékötlet kapcsolódik. A pszichológus arra biztatja a szülőket, hogy bátran próbálkozzanak, melyik játék nyeri el a gyerek tetszését! Ami kevésbé jön be, azt nem kell erőltetni, esetleg néhány hét múlva visszatérhetünk rá, amelyik azonban tetszik, azt akár naponta eljátszhatjuk mindaddig, amíg a gyerek rá nem un. Bízzunk a kicsikben, ők tudják, mire van ezzel kapcsolatban szükségük!

A gyerekek, ha békén hagyjuk őket, minden érzelmüket megjelenítik a spontán játék során. A kártyákon található ötletek is tőlük származnak. Ugyanakkor a szülők is bátran kitalálhatnak új, hasonló tevékenységeket.

Pethő Orsolya azoknak javasolja a kártyacsomagot, akik hisznek abban, hogy a játékon keresztül a legkönnyebb kapcsolódnunk egymáshoz. A tapasztalatok azt mutatják ugyanis, hogy egy-egy földön fetrengős, kergetőzős alkalom után mindig érezhetően javul a szülő-gyermek kapcsolat, és aznap már valószínűtlen, hogy kitörjön a veszekedés a fogmosáson.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: DanaTentis / pixabay

 

betöltés...
betöltés...

LEGOLVASOTTABB

Makula degeneráció kezelés: Így láttam újra élesen 68 évesen a mikroperimetriával

Anna, a 68 éves nagymama már lemondott arról, hogy valaha újra élesen lássa az unokái arcát. Az időskori makula degeneráció gyógyíthatatlan diagnózisa után azonban egy új módszer, a mikroperimetria segítségével visszakapta a látását. Dr. Ozsváth Mária szemész főorvos bemutatja, hogyan segíthet ez a forradalmian új technológia.

Három diák halt meg, miután a tanáruk hipnotizálta őket - mit tanulhatunk ebből szülőként?

Egy floridai középiskolában az igazgató évekig hipnotizálta diákjait – három tanuló halála után derült ki, milyen súlyos következményei lehetnek annak, ha egy pedagógus túllépi a hatáskörét, és a szülők, gyerekek sincsenek tisztában a jogaikkal.

Fontos! Újabb babatápszert hívott vissza a Danone!

A mai napon a Danone elővigyázatosságból visszahívta egyik babatápszerét a magyar piacról. A döntés hátterében egy gyártási folyamat során észlelt esetleges minőségi hiba áll, amely bár nem jelent közvetlen egészségügyi kockázatot minden doboznál, a gyártó a babák biztonsága érdekében a teljes érintett tétel kivonása mellett döntött.

Sokkoló adat: pár nap alatt több mint harminc szabolcsi gyermek tűnt el – döbbenetes ami a rendőrségi lista mögött van

Sajnos Magyarországon nap mint nap kerülnek fiatalok a körözési listára, és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye ebből a szempontból az élen jár. Az eltűnt gyerekek többsége előkerül, de akadnak, akiket évek óta keresnek. A rendőrség arra kéri a lakosságot, hogy aki bármit lát vagy tud, az ne habozzon szólni, hiszen egy apró információ is életet menthet.

Megtalálták a januárban eltűnt Egressy Mátyás holttestét

Az MTI közlése szerint azonosította a Budapesten januárban eltűnt fiú holttestét a rendőrség.

© 2004-2026 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja