SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Legyen gyermekünknek saját weboldala?

Zettisch László [cikkei] - 2020-11-24
A "Töltheti-e hasznosan is idejét egy gyermek a világhálón, ha már arról letiltani úgysem lehet?" cikksorozat második részében talán elsőre meghökkentő dolgot ajánlok; legyen gyermekünknek saját weboldala. Na jó, valójában a szülőé lenne, de a gyermek állíthatja elő a tartalmakat, alkothat, természetesen szigorú felügyelet mellet.
Legyen gyermekünknek saját weboldala?

A weboldalon a gyermek kiéli alkotói vágyait, értelmesebben tölti idejét a világhálón, fejleszti digitális kompetenciáit és élvezheti a megosztás adta elismeréseket (és nem elismeréseket). A weboldalon lévő tartalmakat azonban csak a szülő teheti nyilvánossá, aki azt is látja, mikor mit csinált gyermeke az adminisztrációs felületen.


Tartalomkezelő

A tartalomkezelő rendszerek, mint a Wordpress, saját adminisztrációs felülettel rendelkeznek, kész sablonok és kiegészítők telepíthetőek rájuk egyetlen kattintással, szabadon alakíthatóak, programozhatóak (nyílt forráskódúak). A kezelői felületre különböző jogosultsági szintekkel léphetnek be felhasználók, így a gyermek ugyan szerkeszthet, de csak a szülő hozhatja azt nyilvánosságra. Természetesen ehhez az kell, hogy a szülő jelszavához a gyermek ne férhessen hozzá. Lényeges az is, hogy a tárhelyet és az előre telepített tartalomkezelőt megfelelő biztonsági beállításokkal, kiegészítőkkel kapjuk, ezért nem mindegy azt ki állítja össze. (Ne ijedjünk meg; annak ellenére, hogy a magyar vállalkozók közül sokan nem foglalkoznak weboldaluk biztonságával, ez nem jelent igazán plusz költséget.)

 

Lehetőségek

A tartalomkezelőt elláthatjuk olyan kiegészítővel, mely magyar nyelvű felületet ad weboldalunk minden elemének grafikai megvalósításához. Ennek kezelése már önmagában egy alkotási művelet. A weboldal rendszerezve képes megjeleníteni például az alábbiakat:

  • Írások. A legalapvetőbb funkció a szöveges bejegyzések létrehozása kategóriákba sorolva. Ezek lehetnek naplóbejegyzések, irodalmi művek, vélemények, de akár receptek is.
  • Fotóalbumok (esetleg videók). Hasonlóan az írásokhoz ezek is kategóriákba rendezve jelenhetnek meg. (A személyekről készült képekkel vigyázzunk!)
  • Grafikák. Akár kézi, akár digitális alkotások.
  • Animációk. Egy egyszerű grafika, ingyenes program segítségével is pillanatok alatt mozgóvá tehető (nem semmi élmény), kis gyakorlással pedig már akár komplett animációs film is készíthető.

A weboldal természetesen nemcsak megjelenítésre képes; bámilyen szoftvert, programot futtahatunk (megszámlálhatatlan ingyenes létezik és egyszerűbbeket bárki írhat is), csak a képzelet (és tudásunk) szab határt. Ezen a téren gyermekünk okozhat meglepetéseket, hamar kiderülhet, hogy kreativitása messze túlszárnyalja a miénket.


Szülői felügyelet

Említettem már, hogy a szülő az adminisztrációs felületre egy külön név/jelszó párossal tud belépni. Az alábbiakat kizárólag így belépve lehet megtenni:

  • Elkészült oldalak nyilvánosságra hozatala.
  • Alapadatok megadása, főbb beállítások.
  • Kiegészítők (programok és sablonok) telepítése, beállítása.
  • Menü szerkesztése.
  • A tartalomkezelő program szintű átalakítása.


Közös munka

Egy tartalomkezelőt többen is használhatnak. A grafikus kiegészítőnek köszönhetően pedig minden felhasználó teljesen egyedire szabhatja saját anyagait, melyek megjelentetve is teljesen elkülöníthetőek egymástól (menü).


Alapítványi támogatás

A Fényközpont Alapítvány fontosnak tartja, hogy gyermekeink biztonságban legyenek a digitális világban, ezért elindította "Alkoss digitálisan" programját. Ennek részeként összeállított egy olyan weboldal csomagot (tárhely, előre telepített tartalomkezelő szülői felügyelettel, biztonsági és grafikus kiegészítőkkel), melyet kifejezetten szülőknek ajánl: fenykozpont.eu/weboldal-gyerekeknek/

Folyatatás decemberben.

A cikksorozat további részei:

Töltheti-e hasznosan is idejét egy gyermek a világhálón, ha már arról letiltani úgysem lehet?
Játék a fotókkal

 

Zettisch László


Zettisch László
Informatikai tanácsadó - programozás és kommunikáció a neten

Elérhetőségeim:
Email: z.laszlo@onmediaweb.eu
Honlap: onmediaweb.eu/

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja