SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

7 fontos szabály: így maradhat a gyerek biztonságban az utcán, a buszon és a sötétben

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-02-10
Egyszer minden családban eljön az ideje, hogy a gyerek önállóan kezdjen közlekedni. Már az első alkalom előtt érdemes megbeszélni és utána rendszeresen átismételni a következő szabályokat:
7 fontos szabály: így maradhat a gyerek biztonságban az utcán, a buszon és a sötétben


1. Viselkedés idegenekkel

Soha ne menjen el a gyerek idegenekkel sehová, például kiskutyát megkeresni/kiscicát simogatni. Legfeljebb szóban igazítson útba bárkit, ne menjen el vele az utat mutatva. Ha az illető erőszakoskodik, a gyerek kérjen segítséget egy másik felnőttől. („Tetszik tudni segíteni ennek a bácsinak? Nem találja a postát.”)

Szülőként soha ne kérjünk meg a gyerek számára idegen vagy alig ismert embert arra, hogy üzenetet adjon át neki, és biztosítsuk a gyereket is, hogy nem fogjuk ilyen helyzetbe hozni.


2. Biztonságban az úton

Szakértők szerint a gyerekek körülbelül 10 éves koruktól elég érettek arra, hogy nagyobb forgalmú út mellett biztonságosan közlekedjenek. Ha erre kerül a sor, figyeljen oda, hogy az úton ne szaladjon át, és zöld jelzés mellett is figyeljen a kanyarodó autókra. Az egyirányú utcákban is nézzen körül mindkét irányban, mielőtt lelépne a járdáról.

Borús, esős időben viseljen élénk színű kabátot, sötétben pedig fényvisszaverő csíkot a táskáján. Ha olyan helyen kell mennie, ahol nincs járda, menetiránnyal ellentétes oldalon haladjon.

 

3. Tömegközlekedési eszközön

Mindig csak az előre megbeszélt útvonalon közlekedjen. A buszon, villamoson álljon a vezetőfülkéhez minél közelebb, és ne bonyolódjon beszélgetésbe idegenekkel, főleg nem arról, hogy hol lakik, hova megy.
Idegen autóba még nagyon zord időjárási viszonyok mellett se üljön be!

Buszmegálló

Kép: mirceaianc / pixabay


4. Viselkedés veszélyes helyzetekben

Ha úgy érzi, valaki követi, próbáljon meg minél előbb olyan helyre jutni, ahol sok ember van, és ha ezután is szükségét érzi, kérjen segítséget egy felnőttől. Ha valaki megragadja, kiáltson teli torokból, hogy „Ez nem az apukám!”, így elkerülhető, hogy a külső szemlélők egyszerű hisztinek minősítsék a szabadulási kísérletét. Ennyi rendszerint elég is szokott lenni ahhoz, hogy a támadó megfutamodjon.

Ha hangos, részeg társaságot lát, menjen át az út túloldalára. Ne tartson szemkontaktust, a kötekedésükre ne reagáljon.


5. Viselkedés megvadult állatokkal

Ha egy kutya szalad felé morogva vagy ugatva, ne hergelje, és ne szaladjon el. Amennyire csak tudja, őrizze meg a hidegvérét. Álljon szembe vele, nézzen a szemébe, és közben lassan hátráljon.


6. Éjszaka

Amennyire megoldható, még a nagykamasz se járjon teljesen egyedül éjszaka az utcán! Ha nem tudunk érte menni, mindig kérjük meg, hogy nagyobb csoportokban, a barátaival közlekedjen. Ha mégis teljesen egyedül kell hazajönnie, kerülje el a parkokat és a kivilágítatlan területeket.
Mindig egyezzetek meg egy időpontban, amikor hazajön. Ha éjjelre bezárod az ajtót, ne hagyd benne a kulcsot belülről, a telefont pedig hangosítsd fel, hogy álmodban is meghalld, ha keres.

Éjszakai élet

Kép: TanerSoyler / pixabay


7. Szabályok és bizalom

Ha gyermekedet már elég érettnek tartod az önálló közlekedésre, fontos, hogy meglegyenek azok az előre lefektetett szabályok, amelyeken belül mozoghat. Minél fiatalabb a gyerek, annál pontosabban legyen meghatározva, meddig mehet el, kikkel állhat szóba, milyen gyakran kell otthon bejelentkeznie. Ahogy egyre nő és ügyesedik, úgy tágulhatnak ezek a keretek, de minden életkorban fontos, hogy képesek legyünk megbízni benne.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: mfacchinetti / pixabay

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja