SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyerekként megfogadtuk, hogy soha nem fogjuk csinálni – és mégis!

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2021-11-16
"A fölnőttek (...) szeretik a számokat. Ha egy új barátunkról beszélünk nekik, sosem a lényeges dolgok felől kérdezősködnek. Sosem azt kérdezik: "Milyen a hangja?" "Mik a kedves játékai?" "Szokott-e lepkét gyűjteni?"
Ehelyett azt tudakolják: "Hány éves?" "Hány testvére van?" "Hány kiló?" "Mennyi jövedelme van a papájának?" És csak ezek után vélik úgy, hogy ismerik" - írja Antoine de Saint-Exupéry Kis Herceg című könyvében.
Gyerekként megfogadtuk, hogy soha nem fogjuk csinálni – és mégis!

Mi hogyan kerültük el, hogy amolyan Exupery-féle fölnőttek legyünk? Filiszterek lettünk magunk is, mint ahogy a ballagási dal jövendölte?

Gyermekkori fogadalmak

Ami engem illet, komoly fogadalmaim voltak. Először is tudtam, hogy soha nem festetem be a hajamat, és főleg nem undorító csigavérszínűre. Ehhez képest tizenöt évig volt vörös a hajam, mert ez tetszett a páromnak.

Tudtam, hogy soha nem leszek majd hajlandó mozdulatlanul heverni egy törülközőn, mert a napozást nem tekintettem „csinálásnak”, de azért később rájöttem a napozás ízére, ha szabad ezt a két érzékelési területet összekevernem.

Harmadszorra szilárdan eldöntöttem, hogy soha nem fogom azt mondani a gyerekemnek, hogy ne idegesítsen! Ezt az egyet végig betartottam, bár gyerekként egyébként arra készültem, hogy az egyetlen kislányom nem elavult szüléses módszerrel fog érkezni, hanem annak rendje s módja szerint itt terem majd nálam! Hipp-hopp.

A gyermeki ódzkodást a felnőtt élet bizonyos területeitől mindannyian megéltük.

Ennek első számú tárgya a délutáni (h)alvás szokott lenni. Minden gyermek sziklaszilárdan tudja, hogy felnőttként nem fogja ezt a fölösleges és időrabló szokást követni, és mihelyst maga rendelkezik az idejéről, nagy ívben kerülni fogja az ágyat. Aki látott már egyetemi vizsga utáni fiatalt késő délután még éberen vándlizni az offline térben, az mondja azt, hogy ez a fogadalom sokáig kitart…

alvó nő
Kép: Depositphotos.com
 

A gyermekek nagy része nehezen tudja elképzelni, hogy a takarítás bizonyos vállfajait valaha is végezni fogja, inkább megmarad annál, hogy a vázákban cserélgeti majd a virágot. Közülük kerülnek majd ki a fürdőszobai tisztaság nagy őrzői. A főzés területén is vannak olyan irányelvek, amelyeket a gyermekek előszeretettel követnének, például sokan soha nem főznének főzeléket, főleg nem káposztát, nem nyúlnának zöld ételekhez, és soha nem kerülnének nyers hús közelébe. A gyerekek nagy része nem érti, mi a jó a kávézásban, cigarettázásban, vagy a keserű ízű sör fogyasztásában, és úgy vélik, ha egyszer felnőnek, soha nem fogják végig enni a menüt a sütemény előtt. Ha palacsinta van ebédre, ne legyen előtte répaleves!

Gyerekként sokan vannak abban a hiszemben, hogy a testi változásokat ők elkerülhetik. Sok kislány nézi kissé ijedten a nagyobb nővérét, amikor a mell látványos növekedésnek indul, és olyan virgonc életet kezd élni, hogy már nem lehet vele busz után futni… Kisfiúk pedig többnyire el se tudják képzelni, hogy az arcukon szőr nőjön.

A jövőre szóló tervek egy része természetesen a kisgyerek majdani házasságáról szólnak. Sok gyerek forgatja a fejében, hogy ő nem lesz soha ilyen atrocitás alanya, hiszen a fiúk – vagy épp a lányok: veszélyesek (hülyék). Ez a téves értékelés azonban múlékony, mint ahogy az is, hogy soha nem következik be az, hogy felnőve egy kakis popsit kelljen tisztába tenni, vagy hogy mennyire borzasztó dolog lehet egy szakállas vagy bajuszos férfival csókolózni. Nehéz elképzelni felnőtt önmagunkat úgy, hogy majd irodában dolgozunk, számlákat fizetünk és lakógyűlésre járunk. Van olyan gyerek, aki kizártnak tartja, hogy valaha autót vezessen vagy repülőgépre üljön. Szintén előfordul gyermekeink fejében az a gondolat, hogy ő nem költözik majd vidékre (vagy nem költözik a fővárosba), és hogy sosem tartanak majd jószágot, illetve éppen ellenkezőleg, tele lesz a lakás állatokkal.

Gyermekként nagyon szilárdan tudni véljük, hogy milyen hibákat nem fogunk elkövetni szülőként. Sosem mondjuk majd, hogy az én házamban azt csinálsz, amit én mondok, és nem kényszerítjük a gyerekünket, hogy mossa le az orchidea leveleit… Nem fogunk arra hivatkozni, hogy most nem érünk rá, és ha kinn elkezd esni a hó, otthagyjuk az értekezletet, és azonnal indulunk hóembert építeni a gyerekünkkel. Nem kiabálunk a gyerekkel, ha eltűnt és utána mégis szerencsésen megkerült, és nem mesélünk róla kompromittáló történeteket a barátnőnknek.

Volt ilyen fogadalmunk gyerekként?

Voltak olyan álmaink, melyek egy gyermekibb, tisztább énünk részei voltak?

Van olyan, amiben még mindig hiszünk?

Nekiállunk megvalósítani?

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja