SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A nők időszegénysége

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2021-04-26
Amikor hazaérnek a munkából, kezdődik számukra a fizetetlen második műszak. Vannak ebben a műszakban nagyon is fizikai feladatok, mint a háztartás ellátása, a főzés, a gyerekek kísérése, karban tartása... Az ügyek elintézése, a hivatalokba járkálás, ha nem is fizikailag fárasztó, de lelket ölő robot. Vagy ott van a gondoskodás az elesett hozzátartozóról, ami szintén "ösztönös" női feladat. A láthatatlan munkáknak van még egy majdhogynem észrevehetetlen fajtája is: az érzelmi munka. A készenlét, az agyi ottlét. Hát ezek miatt él rengeteg nő időszegénységben.

A szegénység, mint fogalom, lehet anyagi természetű, vagy akár lelki is. Az időszegénység viszont egy viszonylag új keletű kifejezés, bár maga a jelenség régi múltra tekint vissza. A járvány napjainkban a nők ilyen irányú terheit csak fokozta, hiszen a fizetett és fizetetlen munka időben összefolyt, ami egy állandó akrobatikus mutatvány bemutatására kényszeríti a nők egy részét. Például amikor egy anya leül a vacsorához (lehuppant az asztalhoz), akkor is széles sávban dolgozik: agyával a másnapi vásárlás tételeit dolgozza ki, az időt osztja be, tervezi a tennivalókat, és közben a vacsorai együttlét érzelmi pufferzónája is. Érzelmi kiegyenlítést folytat. Tudja, hogy kit kellene többet beszéltetnie, kire kell ma jobban odafigyelnie, milyen téma, vagy viselkedés robbanhatja fel valamelyik gyerek lelki békéjét. Ez a figyelem nagyon drága kincs, sok szakmában jól fizetett tudás. Otthon ingyen van.

Lehet, hogy aznap épp az a feladat, hogy valakit békén kell hagyni, akinek igénye van a csendre. Ez láthatatlan, sőt hallhatatlan munka, de munka ez is!

A feladatok egy része ráadásul tervezhetetlen, ellentétben a munkahelyi időbeosztásunkkal. Nem lehet előre tudni, mikor pisil a macska a kanapéra, vagy mikor esik le a gyerek a mászókáról. Váratlan feladatok támadhatnak, krumplinyomdát kell csinálnunk a gyerek rajzórájára, vagy új alkalmazás használatát kell megtanulnunk, hogy megtaníthassuk neki. A digitális forradalom új feladatokat is hozott, tanulnunk kell a minket szolgáló gépeket. Női munka észben tartani az ünnepeket, tartani a kapcsolatokat, szervezni a családi kulturális életet. A családi kultúrmisszió része a gyerekek kimozdítása is.

Az időszegénység oka ezeknek a láthatatlan munkáknak az egyenlőtlen elosztása, nőkre terhelése. A társadalom hajlamos csak azt munkának értelmezni, ami termel valamit, és részben elfeledkezni arról, ami „csak” újratermel. Pedig a fizetett munkákat nem tudnák a megfizetett dolgozók elvégezni, ha nem lenne a háttérben az őket szolgáló fizetetlen munka. Még a Nobel-díjas tudósok mögött is áll valamilyen személy, aki újratermeli a rendet, és megadja az érzelmi állandóságot.

Dali - Elfolyó idő c. festménye
Dali: Elfolyó idő - depositphotos

Az időszegénység kifejezetten rontja a női életminőséget. Bár senki nem fizet érte, mégis óriási ára van: az időszegénység az én-idő, a szabadidő, és főleg az alvás rovására megy. A kialvatlanság viszont rontja a teljesítményt, így az időszegénység tovább fokozódhat. Ördögi kör ez, melynek csapdájában a nő ott áll este tízkor a konyhában, és azt latolgatja, hajat mosson-e, befejezze a konyhát, olvasson-e, vagy azonnal ledőljön ruhástul? És vajon mire fog esni a választása? (Mire fog esni ő maga?)

A láthatatlan munkák értékének meghatározására egy egyszerű számítási alap adódik: mennyibe kerülne, ha mással végeztetnénk el?

E számítás szerint napi 249 percről beszélünk, és havi 300.000 forint értékről.

A fogalom, a jelenség már ismert, mérhetővé vált. De milyen következtetésre jut ebből a társadalom?

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja