SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

SMS-nyak: az okostelefon hatása a gerincre

Családinet [cikkei] - 2020-02-11
Az Y és a Z generáció tagjait a generációkutatók digitális bennszülötteknek nevezik: ők azok, akik el sem tudják képzelni az életüket mobiltelefon, internet, azonnali kielégülést nyújtó applikációk és közösségi háló nélkül.

Az ember bármerre jár, már mindenhol lehajtott tekinteteket lát maga körül. Ha megszámolnánk, hogy hány ember nézi most a cikk olvasása közben is az okostelefonját lógó fejjel, elrettentő lenne az eredmény. Az így kialakuló SMS-nyak szindrómának súlyos következményei lehetnek.


Mi az az SMS-nyak?

Biztos többször érezted már, amikor a fájdalom lassan kúszik fel a hát felső részétől egészen a nyakig, miután hosszú ideig lehajtott fejjel nézted a telefonod.

Az SMS-nyak a rossz tartás következtében kialakuló nyaki gerinc deformitása. Minél több időt töltesz digitális eszközökkel, annál inkább növeli a nyaki károsodás kockázatát.


Mitől alakul ki a panasz?

A nyaki gerinc a hosszas görnyedést követően, a tekintet folyamatos leszegezése miatt jelentősen megváltozik. A rugalmasságát és terhelhetőségét biztosító kettős S-alakú ív megszűnik, helyette C alakban görbül a hát. Ez nem csak a derekadra – az ágyéki gerincszakaszra, de nyakadra is sokkal nagyobb terhet ró.

Az okostelefon képernyőjének nézegetése közben a fej 60 fokos szögben történő megdöntése közel 20-25 kg tömegének megfelelő nyomást helyez a nyaki gerincre, és minél jobban előre döntöd a fejed, annál nagyobb ez a terhelés.

A lefelé nézés egyaránt terheli a nyak elülső és hátulsó oldalát is, ez különösen a csigolyák közötti lemezekre van hatással. A hátsó nyaki rész megfeszül, mivel a hátoldalon lévő izmok állandó összehúzódó állapotban vannak, megpróbálják húzni és támasztani a fejet ebben a helyzetben, ami izomfeszültséghez, továbbá nyak- és hátfájdalomhoz vezethet.

A drasztikus túlterhelés viszonylag gyorsan a gerinc elváltozásához vezethet, hisz az izmok igen gyorsan alkalmazkodnak a megváltozott testtartáshoz, majd mintegy „elhúzzák”, és már a módosult helyzetben is rögzítik a gerincet.

 

Az SMS-nyakkal kapcsolatos leggyakoribb panaszok és következmények:
 

  • krónikus izomgörcs,
  • gyakori fejfájás,
  • nyakmerevség,
  • vállfájdalom,
  • ízületi gyulladás,
  • meszesedés,
  • porckopás,
  • porckorongsérv, stb.

Minél fiatalabb korban kezdi használni a digitális eszközöket, annál korábban alakulnak ki a fentebb említett panaszok.


Hogyan lehet elkerülni a problémákat?

A jó hír az, hogy egy rendkívül egyszerű megoldással meg lehet előzni a kialakulását: tartsd fel a fejed!

Tudatosan tegyél erőfeszítéseket arra, hogy a készülékeidet a szemeddel, a fejeddel és a nyakaddal szemben tartsd, hogy elkerüld a döntést.

Néhány tipp SMS-nyak ellen:

  • Tarts több szünetet, változtasd meg pozíciódat és tornáztasd meg időközönként nyakad és vállaid.
  • Próbálkozz például a hátonfekvéssel, hogy enyhítsd a nyakadra nehezedő nyomást.
  • Egyenesítsd ki a hátad és gyakorold a jó testtartást. Ha a vállaidat visszahúzod, a test semleges helyzetben marad.
  • Alakíts ki ergonomikus munkahelyet.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Free-Photos / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja