SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Delacato-módszer: mozgással az értelmi fejlődésért

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-09-27
A Carl Henry Delacato philadeplhiai neurológus és csapata által kidolgozott elmélet szerint a mozgás és az idegrendszer fejlődése között szoros az összefüggés, ezért ha valamilyen mozgásformát nem volt a gyereknek módja begyakorolni, azt később pótolni kell.
Delacato-módszer: mozgással az értelmi fejlődésért

Magyarországon Dr. Marton-Dévényi Éva és Tóth Gábor terjesztették el széles körben Delacato módszerét. Az elmélet szerint az egyedfejlődés a törzsfejlődés útját követi, tehát a gyermek az emberré váláskor lezajlott fejlődési menetet másolja le az első éveiben.

A mozgás és az idegrendszer érése között szoros az összefüggés. Ha valamilyen mozgásformát a gyermeknek nem volt ideje begyakorolni – akár azért, mert kimaradt, akár azért, mert túl hamar követte a következő lépcsőfok, például nagyon korán elkezdett járni, így nem mászott elég ideig – az kihat a későbbi fejlődésre, és akár tanulási nehézségeket és magatartást is okozhat.

A módszer szerint a gyerek a mozgás révén újraél egy korábbi életszakaszt, így hozza be a lemaradását.
 

Milyen problémák esetén használható a Delacato-módszer?
 

  • Megkésett/hibás/akadozó beszédfejlődés
  • Beszédhiba
  • Diszlexia/diszgráfia
  • Figyelemzavar
  • Enyhe értelmi fogyatékosság
  • Ügyetlen mozgás
  • Rossz tájékozódási képesség
  • Beilleszkedési problémák
     

Hogyan zajlik a kezelés?

Delacato szerint az idegrendszer egy-egy területének fejlettségéről az elemi mozgások – kúszás, mászás, járás, úszás – árulkodnak. Állapotfelmérés után a gyermek egy 8-10 gyakorlatból álló feladatsort kap, amelyet naponta kell otthon 20-30 percig ismételni. Havi egy kontrollvizsgálaton kell csak megjelenni, amikor a fejlődés figyelembevételével új gyakorlatsort kap.

A feladatok az egyensúlyt, a térérzékelést és a finommozgást fejlesztik.

Egyre gyakoribb, hogy az óvodákba is kijárnak szakemberek, akik főleg a nagycsoportosokkal foglalkoznak. Ilyenkor 4-5 fős csoportoknak tartanak 90 perces órákat.

A terápián 5-16 éves kor között vehetnek részt a gyerekek és a fiatalok. Mivel a fejlesztés célja a kimaradt mozgásformák begyakoroltatása, a tizenévesek ugyanazokat a gyakorlatokat végzik, amit az óvodások: kúsznak, másznak, egyensúlyoznak, így téve lehetővé az agyuknak és az idegrendszerüknek, hogy elsajátítsa azokat a képességeket, amelyek az első időszakban kimaradtak.


Delacato mozgásterápia videón:
 

 

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: youtube

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja