SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Ilyen vizsgálaton kellene részt venni a menopauza után

Családinet [cikkei] - 2018-06-26
Tumormarkerek vizsgálata a nőgyógyászatban - mikor van rá szükség?

Bizonyos daganatok jelenlétére nem utalnak tünetek

A legtöbb elváltozás korai stádiumában nem hívja fel magára a figyelmet.

A szűrő vizsgálatok célja a daganatok éppen ebben a korai, még nem előrehaladott állapotban való megtalálása, illetve nyomonkövetése. Hogy kiknek érdemes nőgyógyászati tumormarker vizsgálaton részt venniük, azt dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ daganatos kórképekkel is foglalkozó nőgyógyásza osztotta meg.
 

Mik azok a tumormarkerek?

A tumormarker egy olyan anyag (különböző fehérjék, hormonok), amely mennyisége sokszor megemelkedik pl. gyulladásos, illetve daganatos kórképek esetén. Ezeket maguk a daganatok is termelik, de testnedvekből (pl. vér, vizelet) is vizsgálhatóak.

Több tumormarker létezik, melyek többféle ráktípust is jelezhetnek. Fontos hangsúlyozni, hogy bár nagyon informatív a kapott érték, a diagnózis felállításához nem elegendő. Emelkedett szint esetén alapos kivizsgálás, képalkotó vizsgálatok elvégzése, illetve biopszia indokolt. A gyanú felvetése mellett a már diagnosztizált daganatok nyomon követésére viszont kifejezetten alkalmas.

Kiemelendő, hogy önmagában nem alkalmas szűrővizsgálatra vagy korai diagnózis felállítására, az értékek összehasonlítása szükséges az esetleges kezelés előtt, alatt és után.

A nőgyógyászati daganatok vizsgálatára leggyakrabban használt tumormarkerek:

  • CA-125, AFP (petefészek)
  • HE-4 (petefészek)
  • CA 15-3, CA-549, MCA (emlő)
  • CEA, CA 72-4, CA 19-9 (tápcsatorna / emésztőszervi érintettség)
  • TPS (áttétes emlőrák)


Mikor érdemes a vizsgálatot elvégeztetni?

A daganatok - mint amilyen az emlő-és a petefészekrák is - kezdeti stádiumban általában tünetet nem okoznak. Amennyiben valakinek a családjában előfordult már hasonló megbetegedés (emelkedett a kockázat!), úgy érdemes rendszeresen ellenőriztetni nőgyógyászati tumormarkereit is, csakúgy, mint menopauza után, hiszen ekkor megnő egyes daganatok megjelenésének az esélye.

"Menopauza után gyakran elfelejtenek nőgyógyászhoz menni a nők, de a rákos megbetegedések nem felejtenek el megjelenni, sőt! Éppen ezért volna fontos, hogy az éves szűrésben benne legyen a tumormarkerek vizsgálata is, hogy ha szükséges, akkor további ellenőrzéseket, vizsgálatokat végezhessünk. Ezzel megnő a lehetősége annak, hogy még korai stádiumban kiderüljön, vannak-e abnormális sejtek", mondja dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati daganatokkal is foglalkozó nőgyógyásza, aki hozzátette, hogy természetesen panasz (akár a legcsekélyebb) esetén is célszerű a szűrés, és a tumormarker vizsgálat.
Például a CA-125 tumormarker ellenőrzése feltétlen indokolt petefészek daganatra utaló panaszok esetén is (pl. haspuffadás, vérzészavarok, deréktáji fájdalom).
 

Milyen érték esetén kell daganatra gyanakodni?

A nőgyógyászati daganatok esetén a legtöbbet nézett érték a CA-125.

Elsősorban követésre használható. Ez egy általános petefészekmarker, kb. 35-ig normál az érték, 300-ig inkább jóindulatú elváltozásra utal, felette pedig már felkelti a rosszindulatú daganat gyanúját.
Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy nem csak daganatot jelezhet a magas érték, ugyanis endometriózis fennállásakor is emelkedett vagy magas lehet a szintje. A CA-125 mellett alkalmazzák kiegészítő vizsgálatként a HE-4 ellenőrzését is, mely pontosítja a kapott értéket, és közelebb visz ahhoz, hogy jó-vagy rosszindulatú elváltozással van dolgunk, így ezzel kombinálva nő az érzékenység. Petefészekrák esetében kockázatbecslő algoritmusokat is alkalmazunk, e markerek segítségével (ROMA, RMI).

Forrás: Nőgyógyászati Központ
Indexkép: PixabayDarkoStojanovic

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja