SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A dohányzás kockázatai

Sümegi Gyula [cikkei] - 2017-11-20
Magyarországon a felnőtt lakosság harmada dohányzik rendszeresen. Ez közel két és fél millió embert jelent. Évente csaknem harmincezer honfitársunkat veszítjük el a dohányzáshoz fűzhető megbetegedés miatt. A nem megfelelő jogszabályi védelem és a dohányosok magas száma miatt sokan betegednek meg a hasonlóan ártalmas passzív dohányzás által.

Mindenkinek más technika segít a leszokásban. De statisztikák szerint az program a leghatékonyabb, amely segít megtalálni, megerősíteni és fenntartani a motivációt, támogat az elhatározásunk mellet. Hasznos tanácsokkal tud segíteni a leszokás alatt az étkezés és az új dohányfüst mentes környezet kialakításában. 
A dohányzás káros hatásainak bemutatása következtében egyre több ember próbál szabadulni a rabság alól. Sokszor sikertelen egy-egy kísérlet, de nem szabad kudarcként megélni. Inkább legyen az egy tanulási szakasz, amely segít eljutni a végleges leszokáshoz. Ha szükséges segítséget kell kérni.

Ha a magyarországi statisztikákat nézzük, akkor azt látjuk, hogy a 14 évesnél idősebb lakosság 34 százaléka dohányzik rendszeresen (a nők 28 és a férfiak 40 százaléka). Ez az EU országai közül az ötödik legrosszabb arány. Rendkívül rossz a helyzet a fiatalabb korosztályban, hiszen a húszévesnél fiatalabbak több mint 40 százaléka dohányzik. A dohányosok aránya összességében nemhogy csökkenne, hanem a nők és a fiatalok körében folyamatosan növekszik. A mai 16 éves korosztály 72 százaléka már kipróbálta a cigarettát, 16 százalékuk már függőnek mondható. A dolgozó felnőttek 53 százaléka és a fiataljaink 80 százaléka passzív dohányosként él, mert nem tudnak kiszabadulni a dohányfüstös környezetből. 

Túlzások nélkül is a dohányzással összefüggő betegségek következtében évente mintegy ötmillió ember hal meg szerte a világon, s ebből harmincezer Magyarországon, ami minden ötödik magyar halálesetét jelenti.

A dohányzás egészségkárosító hatásai széleskörűek. A dohányzás hatására jelentősen fokozódik a kardiovaszkuláris megbetegedések (hipertónia, érelmeszesedés, trombózis, angina, szívinfarktus, agyvérzés, agyi érelzáródás), egyes daganatok (tüdőrák, szájüregi daganatok, gégerák, nyelőcsőrák és hólyagrák) és az idült hörgőhurut-tüdőtágulás (COPD) kockázata.  Nagy hatást gyakorol a dohányzás a csontritkulás, a szürkehályog, a macula degeneráció megjelenésében is. Jelentős szövődménye a dohányzásnak a fertilitás csökkenése és az impotencia. A várandós anyák dohányzása nem csak a saját, de a magzat egészségét, életkilátásait is nagymértékben rontja. 

A dohányzás okozta betegségek megoszlása: kardiovaszkuláris megbetegedések (41%); tüdőrák (21%); COPD (13%); egyéb daganatok (13%); egyéb légzőszervi betegségek (6%); egyéb betegségek (7%). 

A tüdőrák halálozását tekintve Magyarország világelső, s ennek a betegségnek a több mint a 90 százalékát a dohányzás okozza. Az idült hörghurut és a tüdőtágulás (COPD) előfordulásának 80 százaléka függ össze a dohányzással. A szív és érrendszeri betegségek miatti halálesetek egynegyede is a dohányzás következményének tekinthető. A dohányzás megnöveli számos betegség gyakoriságát és súlyosbítja azok lefolyását is. Kettő- háromszor nagyobb a valószínűsége annak, hogy egy dohányos szívinfarktusban hal meg a nem dohányzóhoz képest. A rendszeresen napi 20 szál cigarettát elszívók körében 15-ször gyakoribb a tüdőrák és 12-szer gyakoribb a COPD, mint a nemdohányzóknál. A kockázat sajnos egyenes arányosan növekszik a dohányzással töltött évek és a naponta elszívott cigaretták számával.

A leszokást követően változó mértékben és idő elteltével, de határozottan csökken az egyes súlyos betegségek kialakulásának kockázata. A szívinfarktus kockázata már egy év elteltével feleződik és öt év elteltével közelíti a nemdohányzók kockázatát. A tüdőrák esetében a feleződés ideje öt év és tíz-tizenöt év alatt közelíti meg a soha nem dohányzók kockázatát. A dohányzás abbahagyásának pozitív következményeit később még részletesebben ismertetjük. 

Van, hogy az elhatározás sokáig érlelődik, míg végül tett lesz belőle. Ezért írunk néhány motiváló gondolatot:

  1. A leszokást követően fokozatosan csökken a dohány által kiváltott betegségek esélye. Kisebb lesz az esélye, hogy tüdőrákot, szívrohamot vagy egyéb megbetegedést kapj.
  2. Megszűnik a reggeli kellemetlen hurutos köhögés.
  3. Jobb lesz a közérzeted, könnyebben kapsz majd levegőt is.
  4. Jobb lesz a fizikai teljesítőképességed.
  5. Nagyobb lesz a szexuális aktivitásod.
  6. Megszabadulsz egy káros és drága szenvedélytől.  
  7. Jobban fogod érezni az illatokat és intenzívebben érzed majd az ételek ízét.
  8. Nem fogsz ártani a családodnak a passzív dohányzás által.
  9. Több pénz marad a zsebedben, amit hasznosabban is elkölthetsz.
  10. Barátaid, családtagjaid elismerését is kiválthatja, hogy képes voltál letenni a cigit.

Fotó: HansMartinPaul / pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja