SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

D-vitamin hiányod van?

Családinet [cikkei] - 2016-10-13
Elhízás? Csontritkulás? Szív- és érrendszeri betegségek? Depresszió? Ezek a problémák okot adhatnak rá, hogy ellenőriztessük D-vitamin szintünket. Hava Róbert, az Oxygen Medical vezető asszisztense a hiány okozta problémákra és az ellenőrzés lehetőségére hívta fel a figyelmet.

D-vitamin hiány a betegségek hátterében

Egyre több kutatás igazolja, hogy a D-vitamin pótlására mindenkinek, de különösen a betegeknek figyelniük kell. Melyek ezek?

A máj- és epeúti megbetegedések és a vesebetegségek fokozzák a D-vitamin hiány kialakulásának lehetőségét. A kor előrehaladtával a bőr szintetizáló képességének csökkenése miatt szintén D-vitamin hiány alakul ki. Akik szteroidos készítményeket szednek, érdemes tudniuk, hogy ezek befolyásolhatják a szervezet D-vitamin anyagcsereforgalmát, az egyes fogyást elősegítő, valamint koleszterinszintet csökkentő és idegrendszerre ható gyógyszerek pedig szintén hatnak a D-vitamin mennyiségére. Ezért az ilyen gyógyszerek szedése mellett mindenképpen érdemes a kiegészítés megfelelő formáit alkalmazni.

A D-vitamin hiánya szerepet játszhat a csontritkulás kialakulásában, emelve a csonttörések számát, az autoimmun betegségek, akár az inzulinfüggő cukorbetegség létrejöttében is lehet oki tényező, a szívelégtelenség, a magasvérnyomás-betegség, az érelmeszesedés, a depresszió, az elhízás kialakulásában is szerepe lehet, de még daganatos betegségek (emlőrák és vastagbéldaganatok) kiváltó tényezői közé is sorolható. Kevesen tudják, hogy még a policisztás ovárium szindróma és a terméketlenség hátterében is állhat ez a hiány. 


Mennyit és hogyan?

A szakemberek ajánlása szerint a magyar lakosságnak novembertől márciusig hetente négyszer 1500-2000 Nemzetközi Egység D-vitamint lenne ajánlott fogyasztania. Nem mindegy azonban, hogyan és milyen készítményekkel igyekszünk pótolni a hiányt. Egészségeseknek és betegeknek is ajánlatos a döntés előtt ellenőriztetni a valós D-vitamin szintjüket és konzultálni egy endokrinológus szakorvossal, már csak azért is, mert ez a vitamin túladagolható, és vesekárosodást okozhat! Épp ezért vesebetegek mindenképpen konzultáljanak az orvosukkal a D-vitamin bevitelt illetően.

A D-vitamint jórészt a szervezet állítja elő a napsugarak ultraibolya tartományából, éppen ezért a kevésbé napfényes országokban élőknek jóval kevesebb jut belőle. Bár vannak bizonyos élelmiszerek (például tej, joghurt, tojás, halolajok, lazac, makréla), amelynek van D-vitamin tartalma, ez különösen a téli időszakban nem elégséges.

Jó hír, hogy optimális kiegészítéssel a tél folyamán is elérhető megfelelő D-vitamin szint. Ehhez azonban az érintetteknek – különösen azoknak, akik bizonyos alapbetegségekkel küzdenek – érdemes elvégeztetni egy D-vitamin szint mérést, amely egy egyszerű vérvétellel kivitelezhető. Az eredmények birtokában aztán már megfelelő pótlást is tud ajánlani a belgyógyász, endokrinológus – ismerteti Hava Róbert, az Oxygen Medical vezető asszisztense.
 

Mikor érdemes ellenőriztetetnünk a D-vitamin szintünket?
 

  • Ha csontritkulásunk van.
  • Ha inzulinfüggő cukorbetegek vagyunk.
  • Ha magas vérnyomásunk, szívelégtelenségünk, érelmeszesedésünk van.
  • Ha depressziósak vagyunk.
  • Ha volt a családban emlő- illetve vastagbéldaganat.
  • Ha policisztás ovárium szindrómával vagy meddőséggel küzdünk.
  • Ha máj-, epe- vagy vesebeteg vagyunk.
  • Ha szteroid készítményeket, koleszterincsökkentőt vagy idegrendszerre ható szereket szedünk.
  • Ha elmúltunk 40 éves, ugyanis a kor előrehaladtával csökken a bőr szintetizáló képessége.

Forrás: http://www.oxygenmedical.hu
Fotó: Jashina/pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja