Leegyszerűsítve azt mondhatnánk, hogy szépen csendben egy fejhallgatón zenét hallgat a terápiára érkező, napi két órában.
És akkor miért, hogyan hat? Hiszen zenét, rádiót mindannyian hallgatunk nap, mint nap, mégsem tapasztaljuk, hogy egy kívánságműsor meghallgatása után javulna valakinek például a beszédhibája, helyesírása, egyéb képessége.
Erre a kérdésre már összetettebb a válasz. A zenét a terapeuta az egyéni szükségletek, adottságok, problémák szerint megválogatja, ami egy speciális készüléken, az úgynevezett „elektromos fülön” keresztül érkezik egy speciális fejhallgatón a klienshez. Ezen készülék segítségével a terapeuta a zenét a „hallgatóra szabja”, módosításokat hajt rajta végre a készülékkel. Ettől a nagy tisztaságú, szépen csengő tiszta felvételekből elég furi zene lesz hallható, ami ráadásul mintha kontakthibás fejhallgatón szólna. Összegezve tehát, az itt hallgatott zene nem azonos a rádióban szóló zenével.
Ezen felül a fejhallgató sem mondható hagyományosnak: a szokásos jobb-bal oldalon kívül, felül középen, a fejpántba épített csontrezgő is szól. És hogy teljes legyen az „élmény”, illetve, hogy a terápia elérje célját, a három egység nem azonos időben, különböző hangerőkkel érkezik a furi és szaggatott zene hallgatójához.
Fotó: Christy Thompson/freeimages.com
Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne
Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk?
Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.
Még jobban figyelj a fogaid egészségére menopauzában!
A változókorban lévő nőknél az ösztrogénszint csökkenése növeli a fogágybetegség kockázatát, különösen azoknál, akiknél genetikai vagy egyéb hajlamosító tényezők, például csontritkulás (oszteoporózis) áll fenn. Aki az oszteoporózis kezelésére biszfoszfonát tartalmú gyógyszert szed, az mindenképpen tájékoztassa erről fogorvosát, mert ez a hatóanyag a csont regenerációs képességét is csökkenti, ami egyes fogászati beavatkozásoknál komplikációkhoz vezethet - hívja fel a figyelmet dr. Dobos Andrea, a Semmelweis Egyetem Parodontológiai Klinikájának tanársegédje.
7 látszólag ártalmatlan szülői hiba, amik nagyon elronthatják a gyerek későbbi életét - valódi történetekkel és tanulságokkal
Sokszor azt gondoljuk, hogy a szeretetünk mindent felülír, és ha néha hibázunk is, az nem lehet akkora baj. De vajon tényleg így van? Egy népszerű Reddit-fórumban emberek százai mesélték el, milyen "ártatlan" szülői szokások hagytak bennük mély nyomot - talán épp azért, mert senki sem gondolta volna, mennyit számítanak. Ezekből a történetekből szemezgettünk, hogy együtt tanulhassunk belőlük.
Közösségi hozzászólások: