Ezeket nassold, ha cukorbeteg vagy, vagy az IR diétát követed
Ezért ne fogyassz hagyományos édességeket
Először is el kell, hogy keserítsünk: a hagyományos, agyoncukrozott és fehér liszttel készült nassolnivalókról érdemes lemondani! Ennek oka, hogy mindkét alapanyag a gyorsan felszívódó szénhidrátok csoportjába tartozik, tehát fogyasztásuk kezdetben hirtelen megemeli a vércukor szintet, majd 1-2 óra elteltével pedig túl alacsony lehet az értéke. Éppen ezért tör rá az illetőre ekkor kisebb-nagyobb falásroham, hiszen a szervezet éhezni kezd, ráadásul amennyiben ez sokszor megismétlődik, a hasnyálmirigy kifárad, inzulinrezisztenciát, később pedig cukorbetegséget eredményezve.
Tehát a cél, hogy többségében olyan ételeket fogyasszunk, melyek lassan emelik meg a vércukorszintet, ugyanis ekkor kevesebb inzulint kell termelnie a hasnyálmirigynek ahhoz, hogy a glükóz a sejtekbe jusson.
Nem muszáj lemondania teljes egészében a nassolásról
Természetesen amennyiben odafigyelünk, mit, mennyit és mikor eszünk, akkor belefér az IR/cukorbeteg diétába is a nassolás. Hogy mégis mikre figyeljünk oda? Fontos, hogy a cukrot valamilyen alternatívával pótolja. Erre ma már számtalan termék áll az emberek rendelkezésére, melyek egyáltalán nem, vagy csak kis mennyiségű energiát és szénhidrátot tartalmaznak. Így választhat természetes cukorpótlók - mint például a xilit, az eritrit vagy a stevia-, illetve az olcsóbb árfekvésű mesterséges édesítőszereket közül is.
Az édes és sós sütemények elkészítésénél a legegyszerűbb, amennyiben sima fehér liszt helyett teljes kiőrlésű lisztet, zabpehelylisztet, vagy akár a különlegesebb kókusz-illetve gesztenyelisztet választjuk, melyek magasabb rost tartalmuknak köszönhetően lassabban emelik meg a vércukorszintet.
Amennyiben nem akarunk bajlódni a sütéssel, a kisétkezésekre bátran fogyaszthatunk gyümölcsöket (kivéve az aszalt gyümölcsök, banán, szőlő). Vagy esetleg készíthetünk házilag is ízletes gyümölcsjoghurtot, túrókrémet, ha a natúr tejtermékekhez cukormentes lekvárt, vagy pépesített gyümölcsöt, zöldséget keverünk - tanácsolja Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.
Továbbá találhatunk a boltok polcain diabetikus édességeket is, viszont jól válasszuk meg, melyiket is tesszük a kosarába! Ugyanis találni köztük fruktózzal (azaz gyümölcscukorral) édesítetteket is, melyeket érdemes elkerülni, illetve nagy hibájuk, hogy jelentős részük fehér liszt alapú. Helyettük keressük inkább a legnagyobb részben teljes kiőrlésű lisztből készülő, cukorpótlókkal készült édességeket!
Tortilla helyett
Sokan szeretik a tortilla chipseket különböző ízesítésű mártogatós szószokkal. Elkészíthetjük ennek egészséges alternatíváját. Vegyünk hozzá nyers zöldségeket - pl. répát, zeller szárat - és csináljunk hozzá az ízlésünkhöz közel álló szószt. Ez lehet például fokhagymás-joghurtos mártás, avokádó krém, esetleg hummusz - meglátjuk, ugyanolyan gyorsan rá lehet szokni ezekre a mártogatós ételekre, mint a tortilla chipsekre!
Forrás: Budai Endokrinközpont
Fotó: Parker Knight / Foter / CC BY
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: