SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Játékos fejlődés

Kókai Kata [cikkei] - 2006-02-16
Az anyukák idejük legnagyobb részét babájukkal töltik. Sokszor fejtörést okozhat, milyen elfoglaltsággal kössék le apró gyermeküket.

Nem szükséges, hogy minden elfoglaltság csupán szórakoztató legyen. Egyes játékok, a szülők meséje a babák képességeit is fejlesztik. A játék fontos szerepet játszik a baba fejlődésében, s a szülőkkel való kapcsolat kialakításában.

Nyelvi játékok

· Beszélj lágyan a babához, s említsd meg a nevét. Már néhány órával megszületése után képes beazonosítani, honnan jön a hang.
· A beszéd, vagy mese után mindig tarts rövid szünetet, s várd meg "válaszát".
· Változtasd meg a hangodat beszéd közben- néha beszélj úgy mint mindig, máskor utánozhatod mások hangját.

Kapcsolat-játék

· Ha a baba mosolyog, mindig viszonozni kell egy hasonlóan kedves mosollyal. Így látja, hogy szüleinek örömet okoz.
· Ha szemkontaktusban vagy gyermekeddel, mozgasd a fejedet más irányba, hogy kövesse a tekintetével, így megtanulja, hogyan figyelhet a mozgó tárgyakra, emberekre is.

Mozgás játék

· Helyezz el gyermeked körül színes játékokat. A sok érdekes, új dolog mozgásra készteti, fejével mindig a legérdekesebb játék felé fordul.
· Pelenkázás során végezz apró lábaival körkörös, kerékpározás szerű mozdulatok, ezt megtornáztatja izmait.


· Tarts elé egy játékot olyan távolságba, hogy kinyújtott karral kényelmesen elérje. Ha a játék felkelti érdeklődését, kinyújtja karjait, s ezzel izmait is dolgoztatja.

Fontos, hogy felismerd a baba által küldött jeleket, s ne erőltesd rá a játékot. Lehet, hogy éppen fáradt, vagy egyszerűen nincsen kedve játszani. A babák fejlődésében a játék, a szülőkkel való együttlét, a beszéd fontos szerepet kap, azonban az erőltetett játék legalább olyan rossz, mint az ingerszegény környezet.

A nagyobb babák

Néhány hónap után már biztosan nem fogja olyan érdekesnek találni játékait, hiszen már ismeri a környezetét. Valószínűleg inkább tesz felfedező körutat a lakást körbemászva, minthogy leragadjon egy-egy játék mellett. Ez, vagyis a környezet felfedezése, a természetes kíváncsiság szintén segíti a fejlődésben, az új dolgok megtanulásában.

A gyermekek első évük során elképesztően sok dolgot tanulnak meg. A nulláról indulnak, de igen hamar megismerik szüleiket, el tudják különíteni a hangokat, lassan már másznak, majd nemsokára két lábra állnak, s első szavuk is elhangzik. Ebben az időszakban a szülő segítheti gyermeke fejlődését a közös játékokkal, de igazából maga a gyermek az, aki egyedül elsajátítja a tudást.

A fizikai fejlődés segítése

· A legjobb, ha a baba minél kevesebb időt tölt a járókában. Helyette engedni kell -amikor csak lehet-, hogy szabadon másszon, és felfedezze környezetét. A zárt környezet hátráltatja a fizikai fejlődést, nem ad elég lehetőséget a mozgásra.
· A babát érdemes hátra fektetni. Ha meg szeretne fordulni, vagy elmászna valamerre, rögtön izmait is megtornáztatja, mely nagyban segíti fizikai fejlődését.

A babák egészséges fejlődéséhez a szülők segítségére is szükség van. Az ingerszegény környezetben nevelkedő babák később kezdenek el járni, s beszélni, mint azon társaik, akikkel szülei sok időt töltöttek.
A közös játékok nem csak a fejlődésben, de a szülő-gyermek közötti kötődésben is fontos szerepet játszanak. A babának is kell a szabad mozgástér, hogy új dolgokat fedezzen fel, a játékok, a szülőkkel eltöltött idő pedig kiegyensúlyozottá, nyugodtabbá teszi a gyermekeket.

Fotó: PublicDomainPictures / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne

Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk? Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja