SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓDSZABADIDŐRECEPTEKBABANEVEK

A TV és a gyerek

Kókai Kata [cikkei] - 2005-06-15
Minden szülő tudja, hogy a gyermekek a leghűségesebb TV-rajongók.

A szebbnél szebb babákat kínáló reklámok megmozgatják fantáziájukat, s egy-egy mese is akár órákig leköti figyelmüket. Ugyanakkor még ma sem mondható megfelelőnek a műsorkínálat, illetve a reklámok összeállítása, a műsorok ideje. Elég csak a kezünkbe venni egy műsorújságot; a tizennyolc éven felülieknek szóló filmeket éjszaka követik a 12 éves korhatárral ellátottak. Emellett a reklámok között is találhatunk olyat, mely a szülőket rákényszeríti a korai felvilágosításra. A TV képernyőn főidőben átlibbenő szexis tekintetekkel bombázó hölgy aki tenyeréből itatja alkohollal leendő áldozatát, vagy éppen a retikülből véletlenül előrántott tampon nem éppen a legideálisabb műsor gyermekeink számára.

Sajnos sok szülő nem engedheti meg magának, hogy naphosszat gyermeke mellett üljön azt vizslatva, vajon mikor kell a szeme elé tennie kezét. És akiknek nem adódott meg a lehetőség, hogy kertes házban éljenek, azok kevésbé tudják lekötni gyermekeiket, amíg a ház körüli teendőket végzik. Tehát a lakásban marad a televízió, mint változatos szórakozási lehetőség. Bár a műholdas vagy kábel televízióval rendelkezők megtehetik, hogy gyermeküknek a mesecsatorna kínálatát nyújtják, még ebben is találhatunk kivetnivalót. A régi mesék ideje lejárt, ma már a hősöket nem királyfinak hívják, és nem is fehér lovon járnak, hanem menő autót vezetnek. De vajon mit tanulnak ebből gyermekeink?

Egy mai gyerek (legalábbis többségük) el sem tudja képzelni milyen lehet az élet TV nélkül. Csak ritkán olvasnak, hiszen kényelmesebb a TV-ben megnézni a mesét. És persze a focizás, és minden más mozgás is gyakran kimarad, helyét elfoglalják a különböző csatornák által nyújtott műsorok. A példakép nem a Szőke herceg, hanem a Big Brother valamelyik főszereplője lesz. Nem hanyagolhatjuk el azt a tényt, hogy gyermekeink különösen fogékonyak ezekre a műsorokba, ők még a neveltetési fázisban tartanak, nincs még kialakult személyiségük, így nem tudják megítélni a TV-ben látottakat, helyette azonban mintát vesznek róla.

Egy amerikai kutatás szerint a televízióban látott agresszív jelenetek akkor is megváltoztatják a gyermek agyműködését, ha egyébként nem agresszívek, csökken az agykéreg működése. Az állandó televíziózás, függetlenül a műsortól, egyébként sem ajánlott, hiszen a mozgáshiány hatással lehet az emésztésre, könnyen elhízáshoz vezethet.

Természetesen megfelelő műsor összeállítás esetén a TV akár a gyermekek helyes fejlődését is segítheti. A tanórákon levetített oktatást segítő filmek, kötelező olvasmányok segíthetik a gyermekek „jó útra terelését”. Ehhez azonban szülőknek és pedagógusnak össze kell fogniuk, hogy megtudják, mi érdekli a gyermekeket, hogyan reagálnak az egyes reklámokra, filmekre, és ennek megfelelően alakítsák ki a számukra megfelelő hasznos és szórakoztató műsor összeállítást.

betöltés...
betöltés...

LEGOLVASOTTABB

Hogyan fegyelmezzünk szeretettel? – Válaszkereső Pécsi Rita neveléskutatóval

Szeretettel fegyelmezni nem ridegséget jelent, és a határok sem a gyerek ellen vannak. Pécsi Rita neveléskutató szerint a gyerek akkor érzi magát biztonságban, ha a szülő nem tűnik el mellőle a "baráti" szerep mögé, hanem nyugodt, következetes vezetést ad neki.

Amit a képernyő elvesz a gyerekedtől, és észre sem veszed

A telefon és a tablet sok családban a leggyorsabb béketeremtő: előkerül étteremben, autóban, várakozás közben, vagy akkor, amikor a szülőnek végre két szabad percre lenne szüksége. Uzsalyné Dr. Pécsi Rita neveléskutató szerint éppen ez a látszólag ártatlan szokás veheti el a gyerekektől azt, amiből az idegrendszerük, az önbizalmuk és a kapcsolati képességük épül.

A túlzásba vitt bőrápolás kamaszkorban többet árthat, mint használ

Egyre több tizenéves használ felnőtteknek szánt, aktív hatóanyagokat tartalmazó kozmetikumokat - pedig a túlzásba vitt bőrápolás ebben az életkorban akár ronthat is a helyzeten. Tinédzserkorban a rosszul megválasztott bőrápolási rutin bőrszárazsághoz, irritációhoz, sőt akár fájdalmas vagy viszkető allergiás reakcióhoz is vezethet- mondja dr. Kovács Anikó, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika bőrgyógyásza.

Képernyő vagy kaland? Így találjuk meg az egyensúlyt a gyerekek digitális és offline világa között

A digitális világban élünk, de a gyerekkor varázsa továbbra is a képernyőkön kívül történik. Hogyan találhatjuk meg az egészséges egyensúlyt szülőként anélkül, hogy démonizálnánk az okoseszközöket? Mutatunk néhány bevált, gyakorlatias tippet, és elmeséljük, hogyan segíthet a közös játék akár a legnehezebb helyzetekben is.

Az embrióból szűrték ki a súlyos SMA betegséget - egészségesen született a kisfiú a Semmelweisen

Egészségesen született és jól van az a kisfiú a Semmelweis Egyetemen, aki azért fogant mesterséges megtermékenyítéssel, hogy még embrió korában kiszűrhessék az orvosok a családban öröklődő SMA betegséget egy modern eljárásnak köszönhetően. Az úgynevezett preimplantációs genetikai vizsgálat azoknak a pároknak segít, akik az ismert genetikai betegségüket szeretnék kiszűrni az embriókból, annak érdekében, hogy egészséges gyermekük születhessen. A hazai orvosegyetemek közül elsőként a Semmelweis Egyetemen vált elérhetővé tavaly ez a korszerű diagnosztikai módszer a lombikprogramban részt vevő párok számára. És ez az első eset hazánkban amikor ezzel az eljárással, teljes egészében állami keretek között, egészséges gyermeknek adott életet egy édesanya.

© 2004-2026 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja