SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Anyatejből készült ékszer - szép emlék vagy inkább bizarr talizmán?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-03-24
Az anyukák többsége megőrül érte. Mániákusan gyűjti a babahajat, a tejfogacskákat, sőt az anyatejét is félreteszi, hogy aztán ezekből nyakláncot, gyűrűt vagy karkötőt csináltasson magának. De olyan is van, aki a köldökcsonkot is őrizgeti. Bevallom, én is eltettem azt a ruhát, amiben a kisfiam hazajött a kórházból. Valahogy jó erre évek múltán visszaemlékezni, megszagolgatni, újra átélni azt az időszakot. És bár az anyatejből készült ékszer talán első hallásra bizarrul hangzik, mégis egy egyedi és kedves emlék a szoptatás időszakáról.
Anyatejből készült ékszer - szép emlék vagy inkább bizarr talizmán?

Tóth-Csóka Fanni 32 éves, kétgyerekes édesanya, aki 2014 óta építi a Fanna Műhelyét. Vele beszélgettünk.

Mióta foglalkozol anyatej ékszer készítéssel?

Vállalkozás szinten 2019 szeptembere óta, de ezt az időszaki előzte meg a tanulási, kísérleti fázis. Így mondhatom, hogy már 3 éve. Maga a Műhely 2014 óta van meg, de a „kistestvére” csak 2019-ben alakult meg.

Honnan jött az ötlet?

Véletlenül találtam rá a neten, az akkor már tevékenykedő alkotók hatalmas várólistákkal rendelkeztek, így jött egy kósza gondolat, hogy mi lenne, ha. Édesanyám vegyész, így akadt egy kis segítségem a saját receptúrám kialakításában, és belekezdtem.

Neked mennyi idősek a gyerekeid?

3 és 6. Ők már túlvannak az anyatejes időszakon.

Mit gondolsz, miért lehet fontos egy anyának vagy más családtagnak egy ilyen ékszer akár babahajból akár anyatejből?

Egy kicsi születése gyökeresen változtatja meg az ember életét, olyan érzelmek kiváltására képes, amiket azelőtt sosem ismert egy szülő, vagy akár nagyszülő. Ezek az ékszerek és emléktárgyak magukban rejtik egy-egy korszak érzéseit, emlékeit, legyen ez akár az anyatejes táplálás időszaka, egy koraszülött babával vívott harc, álmatlan éber éjszakák, vagy szimplán a babakor szépségei.
 

anyatejes ékszer

Mit jelenthet ez a családnak?

Ez nagyon változó. Van, akinek egy szép „divatékszer” kellemes emlékekkel, van, akinek egy nagyon nehéz időszak büszke lezárása, de készítettem ékszert koraszülött baba küzdelmes, de végül sikeres történetének emlékére is. Nagyon sok történettel találkoztam ezalatt a cirka 3 év alatt.

Meddig "egészséges" ez?

Megmondom őszintén, hogy akik hozzám fordulnak, teljesen normális keretek között kezelik ezeket a kis kincseket. Akiknek „kollekciójuk” van, ők inkább az ékszer szépségéért készíttettek több darabot, a jelentésük mellett.

Csak anyatejből és babahajból dolgozol?

Nem, anyatej, babahaj mellett köldökcsonkkal, tejfogakkal, kisállatok szőrével, bajuszával, és kisállat hamvakkal készítek emlékeket.

Milyen különlegesebb kérésekkel találkoztál?

Mindegyik különleges darab, de leginkább a háttértörténetek teszik azzá. Mi dolgozunk -már mondhatom így, mert egy nagyon cuki ötvössel dolgozunk együtt - nemesfémekkel, így az - egyébként is egyedi - ékszereket még egyedibbé tudjuk tenni. Alapvetően a szokványos kérések fordulnak meg nálam, babahaj, anyatej, kiesett fogak, kisállatszőr, és kisállat hamvak (emberi hamvakkal nem dolgozom). Számomra már nem nagyon létezik meglepő kérés – vagy túl immunis vagyok már rá, vagy nem érkezett még annyira extrém kérés.

Milyen ékszereket szoktál megvalósítani és ezekhez milyen anyagokat használsz?

Az egészen egyszerű, standard daraboktól kezdve a nemesfém, teljesen egyedi készítésű darabokig bármit. Ékszer alapok és szerelékek tekintetében jelenleg nemesacél, arany - ebből sárga, fehér, rosé - és ezüst kerül felhasználásra, maga a DNS pedig műgyantába kerül bele.

Mit gondolsz édesanyaként ezekről az ékszerekről?

Úgy gondolom, hogy ezeket a dolgokat az anyukák 90%-a elteszi emlékbe, általában a fiók mélyére. Viszont az idő vasfoga nem kíméli az eltett tincseket, köldökcsonkokat sem, és egy idő után porhanyóssá válnak, elporladnak. Ezzel szemben ékszerbe vagy emléktárgyba foglalva örök emlék lehet. Az ékszerekről laikus szem nem tudja megmondani, miből készült, csak a viselője tudja.

anyatejes ékszer

 

anyatejes ékszer

 

anyatejes ékszer

 

anyatejes ékszer

Fotók: Tóth-Csóka Fanni

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
A szerkesztő ajánlja