SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Betilthatják a kisfiúk körülmetélését Dániában

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-06-14
Dániában a parlamentnek foglalkoznia kell a kisfiúk körülmetélését tiltani szándékozó lakossági kezdeményezéssel, mivel meglett az ehhez szükséges ötvenezer aláírás - értesült a hvg.hu.
A téma azonban igen összetett, a dán országgyűlésnek pedig nem kell elsietnie a kérdés napirendre vételét.
Betilthatják a kisfiúk körülmetélését Dániában

A körülmetélés, vagyis a fityma eltávolítása leginkább a zsidó és a muszlim családokban élő szokás

A Bibliában és a Koránban egyaránt szereplő előírás alapján leginkább csecsemőkorban - hivatalosan hét- vagy nyolcnaposan - végzik el a kisfiúkon. A műtét megfelelő higiéniás viszonyok között elvégezve nem fájdalmas, nem veszélyes, később pedig akár előnyére is válhat a férfiaknak.

A dán polgárok egy része azonban ezt nem így gondolja. Ők úgy látják, a körülmetélés nem más, mint brutális testcsonkítás, amelyhez az érintettek - lévén igen fiatalok a beavatkozás elvégzésekor - nem adhatták meg a beleegyezésüket. Az aláírók szerint mindenkinek joga van teljes, sértetlen testben leélnie az életét, ezért azt követelik a törvényhozóktól, hogy kizárólag 18 év felettiek esetében engedélyezzék a műtétet.

A dán parlamentnek az összegyűlt nagy számú aláírás miatt valamikor mindenképpen napirendre kell vennie az ügyet, ám nincs rá határidő, hogy mikor, és ha meg is teszik, akkor sem biztos, hogy valóban be is tiltják a körülmetélést.
 

Nem Dánia az első ország, ahol ez a kérdés felmerül

2012-ben Németországban a kölni tartományi bíróság megállapította, hogy a gyermekkorban elvégzett körülmetélés jogellenes.

Az ügy közvetlen előzménye az volt, hogy egy négyéves muzulmán kisfiúnál komplikációk léptek fel a beavatkozás után, és kórházba került. A bíróság akkor úgy látta, hogy a család és az orvos megsértették a gyermek szabad önrendelkezési jogát, ami előbbre való, mint a szülők szabad vallásgyakorláshoz való joga. Az Európai Rabbik Konferenciája ekkor a holokauszt utáni legsúlyosabb támadásként értékelte a bíróság döntését, ami Németországban a történelmi előzmények miatt különösen kínos incidensnek számít. A német kormány is azon az állásponton volt, hogy engedélyezni kell a zsidó és muzulmán lakosságnak a körülmetélés szokását, így nincs hír arról, hogy az azóta eltelt négy évben bárkit is elmarasztalt volna ez ügyben a bíróság.
 

Érdemes szót ejteni a nők körülmetéléséről is

Ez a férfiakétól eltérően brutális és puszta rosszindulat által vezérelt gyakorlat.

A kislányok nemi szervének részleges vagy akár szinte teljes eltávolítása ma már a világ szinte minden országában tiltott, ennek ellenére sajnos ma is sok területen viruló szokás. Célja, hogy a nők számára fájdalmassá tegye a nemi életet, így biztosítva a házastársi hűségüket.
Ezt a beavatkozást leginkább muzulmán országokban szokták elvégezni, noha a Korán nem írja elő.
Az iszlam.com szerint a női körülmetélés teljes formája - a csikló, a kisajak és a nagyajak szinte teljes eltávolítása - abszolút elítélendő, az a módszer azonban, amely során néhány millimétert lemetszenek a csiklóból "a szexuális vágy mérséklése céljából", nem kimondottan tiltott, de nem is ajánlott eljárás.
 

Körülmetélés egészségügyi okokból

Míg Európában és Ázsiában a körülmetélés elsősorban vallási kérdés, a tengerentúlon számtalan család egészségügyi okokból dönt a beavatkozás elvégzése mellett. Ma Amerikában a férfiak 85 százaléka van körülmetélve, igaz, ez a szám csökkenő tendenciát mutat: az utóbbi években a csecsemők nagyjából 60 százalékánál végezték el a beavatkozást.

A legfőbb ok az intim higiénia megkönnyítése, ez esetben ugyanis nem kell rendszeresen gondot fordítani a fityma alatti rész gondos ápolására, amelynek elmaradása gyulladáshoz, betegségekhez vezethet. A körülmetélés megoldja a magyar szülők számára is jól ismert "húzogatni vagy nem húzogatni" - dilemmát, vagyis hogy kell-e rendszeresen hátrahúzni a kisfiúk fitymáját, és ha igen, mennyi idős kortól. A körülmetélt gyermekek körében értelemszerűen a fitymaszűkület is ismeretlen probléma.

Kapcsolódó cikkünk: A kisfiús anyukák nagy kérdése: húzzuk vagy ne húzzuk a fütyit?

Egyes kutatások szerint a beavatkozás mérsékli a HIV és a HPV vírus terjedését, mivel a körülmetélt férfiak nehezebben kapják el ezeket a betegségeket. Azt, hogy a szexuális életet befolyásolja-e, és ha igen, milyen irányba, nehéz vizsgálni, mivel kizárólag olyan férfiak beszámolóira lehet hagyatkozni, akik felnőttként végeztették el magukon a műtétet, ők pedig nincsenek sokan. A legtöbben semmi különbségről nem tettek említést, egy dél-koreai felmérés szerint azonban az általuk megkérdezett alanyok egyértelmű romlásról számoltak be.
 

Körülmetélés Magyarországon

Nem valószínű, hogy hazánkban a kérdés a közeljövőben fel fog merülni, ugyanis jelenleg meglehetősen szűk kört érint. Leginkább a hagyománytisztelő zsidó családok körében szokott az igény felmerülni, s nekik is csak 2002 óta van lehetőségük Magyarországon elvégeztetni a beavatkozást - korábban vagy kiutaztak Izraelbe, vagy onnan hívattak rabbit.

Az egészségügyi okokból, megelőző célból elvégeztetett körülmetélés sem igazán szokás hazánkban, inkább a súlyosabb fitymaszűkület kezelésekor szokott felmerülni, mint megoldási javaslat.

Indexkép: wikimedia.org

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
A szerkesztő ajánlja