SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tiszetlt Szakértő! Javaslatára sikerült elhelyezkednem 2014 novemberében. Sajnos második gyermekem sokat betegeskedik és összeszedett egy allergiás reakciót is, amiből csak lassan gyógyult fel - ezért sokat vagyok táppénzen majdnem 2 éves gyermekem jogán (az eltelt hónapok harmad idejében tudtam csak dolgozni menni) . Szeretnénk harmadik gyermeket vállalni és ehhez szeretném mihamarabb összegyűjteni a 365 napot. A neten azt olvastam, hogy a ledolgozott napokba beleszámít a szabadság és a betegszabadság időszaka is, de a táppénzen töltött idő nem! Szeretném tudni, hogy ez azt jelenti számomra, hogy az eltelt 1,5 hónap alatt, csak a munkával eltöltött napok számítanak majd bele a 365 napba - ami kell a következő baba ellátásaihoz? Válaszát előre is köszönöm! BUÉK 2015!
A táppénz alatt is ketyeg a biztosítási jogviszony, tehát beleszámít az előzetes biztosításba. Amibe nem számít bele, az az átlag, mert azt a táppénz összege és napjai nélkül számítják, de ez pozitívum, hiszen így nem húzza le az átlagot. Negatív következménye egyáltalán nincs.

Szakbarbár
2015-01-01 17:15:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Elnézést a kusza levélért, próbálom pontosítani.
Tehát a munkaviszonyok:
"A" munkáltatónál 2013. októbertől 2014 jan. 31-ig br. 14 750 Ft, 2014. febr. 1-ápr. 30-ig br. 100.000 Ft, május 1-től szept. 25-ig br. 14.750 Ft
"B" munkáltatónál ezalatt folyamatosan 2014. februártól-2014 október 30-ig br. 118.000 Ft
Álláskeresési járadékot 2014. október 31-től 2014. november 30-ig kaptam, mert december 1-től szintén "A" munkáltatónál dolgozom br. 200.000 Ft-os bérrel.
A járadék december 11-ig járt volna, tehát 42 napra voltam jogosult, a munkaügyi javaslatára december 15-én igényeltem a fennmaradó 11 napra az egy összegű kifizetést. (Ez miért jelent problémát?) Egyébként szükséges esetben még ezen módosítani is tudnék, mert a határozatot még nem kaptam meg, plusz csak februárban lesz a kifizetés, mivel a januári zárás pont aznap volt mikor bent voltam, így csak a februári zárással tudják elküldeni.
Tehát a fentiek alapján kérdezném, hogy 2015. júliusban történő szülés esetén a csed számításának mi lenne az alapja? A korábbi bérek is beleszámítanak, a szülést megelőző 3 hónaptól visszamenőleg 180 napig (esetemben januártól visszaszámolva, mert februártól táppénzre mennék), vagy esetleg az aktuális bér alapján kaphatnám az akkori minimálbér 2x-esének 70%-át, mivel nincs meg a 180 napom itt az új jogviszonyban?

Köszönöm a segítséget!



Az A munkaviszonyt felejtsük el, abból nem fogsz kapni semmit. Nézzük a B-t.
Az új szabályokkal is az lesz a vége, amit szerettél volna és ehhez nagyon jó volt a 31 napos szünet, megjegyzem, ha ez csak 30 vagy kevesebb lett volna, azzal nem értél volna semmit, mert 30-ig úgy veszik, hogy nem léptél ki és nem léptél be újra.

Egy jövőre induló táppénz alapjához az utolsó dátum, ameddig nézik a jövedelmeket, az a táppénz kezdetét megelőző 3. hónap vége. Az időszak eleje pedig az aktuális jogviszony kezdete, de legkorábban az előző év január 1. Az ellátások alapja attól függ, hogy itt hány bérezett nap volt.
- ha volt több, mint 180, akkor az utolsó 180 napi átlag az alap
- ha nem volt 180, de volt legalább 120, akkor az utolsó 120 napi átlag az alap
- ha 120 sincs, de van legalább 30, akkor a 30-119 közötti valahány bérezett napból számított átlag az alap
- ha ebbe az időszakba 30 bérezett nap sem esik bele, akkor - egymás után folyamatosan (30 napos lyuk nélkül) fennálló legalább 180 nap biztosítási jogviszony esetén - pedig a szerződés szerinti bér a táppénz alapja.

Ha február vége előtt mész táppénzre, akkor utóbbi eset leszel, mert akkor november 30. lenne az időszak vége, de a belépésnél korábbi nem lehet, úgyhogy kereken 0 nap lesz a számítási időszakban. Erről pedig pár sorral feljebb megbeszéltük, hogy ilyenkor a szerződés szerinti bér az alap - Neked, akinek folyamatos a biztosításod, mert a járadék is biztosításban töltött idő volt.

A régi szabályok szerint az új jogviszonyban elért pár heti jövedelem lett volna az alap. A végeredmény most is ugyanez lesz, sőt még pár fillérrel több is, mert a 200.000-et 30-cal osztják, a régi szabályok szerint pedig 31 napos hónap is lett volna az osztóban. Sőt, mivel a szerződés szerinti bér a táppénzkezdet hónapjának a szerződés szerinti bérét jelenti, ezért ha idén emelkedik a béred, akkor még több is lehet az alap... (De ilyen előzményekkel azért ne akard magadra haragítani az egészségbiztosítót azzal, hogy a maximális táppénzhez szükséges összegig emelkedik a béred.)

A tgyáshoz már bele fog esni a decemberi bér a számítási időszakba, mert egy 2015 júliusban induló tgyáshoz az irányadó időszak 2014.12.01-2015.04.30 lesz és itt lesz több, mint 30 bérezett napod, úgyhogy a tényleges, csak bérezett napokból számított átlagod lesz az alap. Ebben a 30-nál valamivel több napban 200.000 lesz az átlagod, úgyhogy ez lesz a tgyás és utána a gyed alapja is.

A táppénznél lehet trükközni a szerződés szerinti bérrel, a tgyáshoz a ténylegessel már nem, ezért a táppénz alapja több tud lenni.

Mivel a helyzet teljesen rendben van, ezért nézd el nekem, hogy nem taglalom, hogy miért kérdeztem rá a megmaradt járadékos napokra.

Te vagy az első, akinek részletesen elmeséltem egy konkrét példán keresztül a jövő évi szabályokat. Örülök neki, hogy pont egy "haladó" lett az első. Légyszi jelezz vissza, hogy mennyire voltam érthető, mert ha esetleg nem, akkor át kell gondolnom, hogy a teljesen kezdőknek mit hogyan magyarázzak jövőre.
Csak azt az egyet ne kérdezd, hogy 30-119 nappal lehet-e a tgyás korlátlan, mert ezt most még nem tudom megmondani.


Szakbarbár
2014-12-31 12:26:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő, elnézést, hogy még egy kérdést felteszek, de most már biztosra szeretnék menni. Én vagyok a többes jogviszonyos, szünetelő ügyvéd. Azt tanácsolta, hogy a GYED-hez egy hónapra magas jövedelemmel az ügyvédi irodámba jelentsem be magam és vegyem fel szünetelésből. Kérdésem, ha nem az ügyvédi irodával csinálom meg a tanácsát, hanem a zrt-nél lennék munkaviszonyban akkor jár gyed, itt nem számít melyik jogviszonyból van a 365 nap, vagy itt is külön kezelik a többes jogviszony miatt. Tehát csak és kizárólag akkor kapok gyed-et ha az irodámban leszek egy hónapig, mert onnan van 365 napom, vagy itt már csak az a lényeg h biztosított legyek? ezzel azért 250.000,-Ft-t spórolnék ha nem kell feltétlen az iroda...ha ezt megcsinálom 01.01.től és valami csoda folytán mégis kapnék tgyás-t (a másodfok még nincs határozatban csak vélemény volt telefonon) akkor kidobok az ablakon 300.000,-Ft-t? ha tgyást kapnék a gyedem 90.000,-Ft körül lenne, ha megcsinálom amit mondott 140.000,-Ft. ezért megérné, kicsit visszakapnék....köszönöm eddigi gyors segítségét!
Fogalmam sincs, hogyha egy régi kérdésre újra válaszolok, akkor azt automatikusan megkapod-e, de nem ártana, ha így lenne. Ha mégsem, akkor remélhetőleg jársz még erre, hogy itt elolvass.

A mai közlönyben jött ki az Ebtv. jövő évi módosítása és most, hogy így egyben, az utolsó pillanatban belekerült-átírt apróságokkal együtt látom, egy kicsit elbizonytalanodtam, hogy lehet-e valaha minimálbér alapúnál magasabb gyeded. A minimálbér alapú mellett nem olyan gazdaságos ez a móka.

Úgyhogy azt javaslom, várjunk egy kicsit, fel lehet függeszteni a szünetelést valamivel később is és akkor annyival tolódik minden, de így legalább biztos lehet a végeredmény. Január 2. és 3. hetében megyek még továbbképzésekre és addig lesz lehetőségem másokkal is megvitatni az esetedet, fogok jelentkezni, ha ezeket lezavartam. Nem fogom elfelejteni, mert olyannyira a kedvenc témámról van szó, hogy egy hasonló eset kapcsán majdnem ebből írtam a szakdolgozatomat. Az lett volna a címe, hogy biztosítási kötelezettség, járulékfizetés és ellátásokra jogosultság párhuzamosan fennálló jogviszonyok esetén, de aztán végül mást választottam.

Szakbarbár
2014-12-31 01:13:00
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

A tgyás változásokkal kapcsolatban szeretnék érdeklődni. 2015 Júli 20-ra vagyok kiírva, a munkaviszonyaim a következőképpen alakultak az évben:
2014 január: br. 14.750 másodállás
2014 febr-október 30-ig: br. 118.000 főállásban
2014. febr-április: a korábbi 1 órás másodállásban 4 órában br. 100.000 Ft a főállás mellett
2014. májustól szeptember 25-ig ismét 1 órában a főállás mellett br. 14.750 Ft-al
2014. október 30-nov 30-ig álláskeresési járadékalap br. 118.740 (vagyis ennek a 60%-a).
2014 december 1-től a korábbi másodállásban dolgozom főállásban br. 200.000 Ft-al, február 1-től szeretnék elmenni táppénzre, mert már nagyon nehezen bírom a munkát, megviselnek az állandó rosszullétek, és nem tudok 100%-osan teljesíteni sem sajnos.
Amikor szeptemberben a másodállásom megszűnt ígéretet kaptam, hogy december 1-től teljes állásban foglalkoztatnak, ezért a korábbi főállásomban felmondtam, álláskeresésire elmentem hogy ne legyen kiesés a biztosítottságomban, csak időközben kiderült hogy kismama vagyok. A korábbi tgyás számításnál ha jól értelmeztem csak a mostani szerződés szerinti bérem számítana, viszont nem tiszta a csecsemőgondozási díjnál a számítás alapja. Mivel folyamatos a biztosítottságom, és jövő februártól táppénzen leszek, ezért visszamenőleg a 2015. januártól 2014. augusztus-ig eső időszakot fogják alapul venni (utolsó 180 nap)? Attól függetlenül hogy nem ugyanazon munkáltatónál volt a munkaviszonyom? Ebben az esetben számít a fő és mellékállás is? Ha ez így van, esetemben sokkal jobban jártam volna, ha nem megyek álláskeresésire, mert akkor lett volna kiesés, visszamenőleg nem foglalkoznának a kevesebb bérrel. Illetve még egy kérdés, a táppénz számítása marad a régi, vagy az is változik? Ha a rosszabb verzió szerint számolnak, van esetleg valamilyen lehetőség, amivel javíthatok a helyzeten? Mert ha jól számolom mégis csak több 10ezer Ft-ról van szó...

A segítséget előre is köszönöm!!!
Ez az egész nagyon kusza, onnantól kezdve, hogy mitől lesz másodállás az, ami mellett semmi nincs - január. Azzal sem tudok mit kezdeni, hogy okt. 30-ig dolgoztál, de október 30-tól járadékot is kaptál. 1 időpontban csak az egyik lehetett, ráadásul ennek a napnak a sorsa kulcsfontosságú lehet.

Úgyhogy fussál neki mégegyszer, pontosítsd az október végi történéseket és amelyik munkáltatónál variáltál a béreddel, azt hívd A-nak, az összes többit pedig akár ugyanaz volt, akár nem, hívd B-nek. A főállás és másodállás kifejezéseket pedig ne használd, mert nincs jelentősége, viszont tovább bonyolítja a sztorit. Utolsó feladat: a járadékot megállapító határozat szerint hány napra voltál jogosult és ugye nem kérheted a fennmaradó napok kifizetését vagy ha kérheted, akkor még nem tetted meg?

Szakbarbár
2014-12-31 01:00:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Az utolsó kérdésem még az lenne, hogy hol találom az általad korábban említett, Az egyéni és társas vállalkozókra vonatkozó új szabályt?

Köszönöm:
Vállalkozó kismama
Egy kihirdetés előtt álló jogszabályban vagy annak a Vhr-jében lesz benne. Törvényjavaslat formájában láttam csak, ki kell idén hirdetni, úgyhogy a dec. 29,30 vagy 31-i közlönyben fog megjelenni maga a módosító, ami utána beépül január 1-től az Ebtv-be vagy a Vhr-be.
De hidd el, hogy nem kell tőle tartani, mert ellenőrizhetetlen és nem is akarja senki ellenőrizni.

Szakbarbár
2014-12-25 19:15:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
KEdves Szakbarbár! Pár éve kaptam már HASZNOS tanácsot,most ismét ezért keresem. Röviden probálok irni. Első gyermekem előtt folyamatosan 11 év munkaviszonyom volt egy helyen, bruttóm: 210.000. FT volt, éves alapszabadságom ekkor: 28 nap. ( iü.alk.)
2009.március 10-től táppénzen voltam 2009. július 28. született 1.gyermekem,ekkor TGYÁST kaptam. A 2009.évi szabadságaim mint bent maradtak. TGYÁS után GYED, és azt követően
2012. április 19-ig gyesen voltam, majd 9-es kóddal táppénzen a 2. gyermekem születéséig: 2012.október 30-ig. Ezt követően TGYÁS,GYED,és jelenleg gyes-en 2014. október 31-től.

Kérdéseim:
1./ Hány nap szabadság jár, ha visszatérek a gyes lejártát követően a gyermek 3 éves korában?
2./ Ha vállalnánk 3.gyermeket akkor milyen ellátást kapnák, és annak mennyi lenne az összege? Hiszen 5,5 éve TGYAS, Gyed, GYes, táppénz 9-kód, TGyás,GYed és gyesen vagyok?
3./ Azt még megjegyezném, hogy sajnos egy eü. probléma miatt biztosan veszélyeztetett kismama leszek,igy valószinű ismét igénybe venném a Táppénzt? Ön szerint igy jobban járnák,vagy a gyes-t folytassam.
1. Ha tudnám, hogy iü. alkalmazottak szabadságáról milyen jogszabálya és hogyan rendelkezik, akkor sem számolgatnék, mert időigényes, úgyhogy nem szeretem. Helyette csak annyit mondok, mert ez a része tuti, hogy így van, hogy a egyeskével a gyed 1. évének a végéig jár a szabadság, ketteskével pedig a tgyásra és a gyed első fél évére. Ezeket ki kell számolgatni dátum szerint, megnézni, hogy az egyes években hány szabadságra jogosító nap van, ezt osztani kell 365-tel és szorozni az éves szabadsággal.

2. A béred épp a 2015-ös minimálbér kétszerese, úgyhogy bármit csinálsz is, se több, se kevesebb nem lesz az ellátások alapja ennél az összegnél, mert az aktuális béred pont megegyezik azzal az összeggel, ami egy nevezetes szám ebben a témában, vagyis bármi lesz is szülésig és bármilyen szabály vonatkozik is arra az esetre, a végeredmény az lesz, hogy a 210.000-ből számolódik minden. (Ha 2015-ben indul a tgyás és ha a béred jövőre is ennyi.)

3. A táppénz többszöröse a gyesnek, havi szintre számolva durván annyi, mint a gyed volt, úgyhogy ha megteheted, menj táppénzre. Ha előtte szabadságon vagy, akkor kaphatod egyszerre a gyest és a táppénzt, mert ha gyes melletti munkából igényeled a táppénzt, akkor nem vonatkozik rá, hogy vagy csak az egyik, vagy csak a másik jár, kapható a kettő együtt. A táppénz nem számít bele az ellátások alapjába, így nem befolyásol semmit a későbbiekben.

Szakbarbár
2014-12-25 19:13:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő, elnézést, hogy még egy kérdést felteszek, de most már biztosra szeretnék menni. Én vagyok a többes jogviszonyos, szünetelő ügyvéd. Azt tanácsolta, hogy a GYED-hez egy hónapra magas jövedelemmel az ügyvédi irodámba jelentsem be magam és vegyem fel szünetelésből. Kérdésem, ha nem az ügyvédi irodával csinálom meg a tanácsát, hanem a zrt-nél lennék munkaviszonyban akkor jár gyed, itt nem számít melyik jogviszonyból van a 365 nap, vagy itt is külön kezelik a többes jogviszony miatt. Tehát csak és kizárólag akkor kapok gyed-et ha az irodámban leszek egy hónapig, mert onnan van 365 napom, vagy itt már csak az a lényeg h biztosított legyek? ezzel azért 250.000,-Ft-t spórolnék ha nem kell feltétlen az iroda...ha ezt megcsinálom 01.01.től és valami csoda folytán mégis kapnék tgyás-t (a másodfok még nincs határozatban csak vélemény volt telefonon) akkor kidobok az ablakon 300.000,-Ft-t? ha tgyást kapnék a gyedem 90.000,-Ft körül lenne, ha megcsinálom amit mondott 140.000,-Ft. ezért megérné, kicsit visszakapnék....köszönöm eddigi gyors segítségét!
Gyedhez is a szülés előtti 2 évben kell 365 nap előzetes és egy aktuális biztosításnak lennie. Ezt a tgyásnál sem tudtad teljesíteni, úgyhogy a gyednél sem fog menni, vagyis a gyed is esélytelen, ha nem csinálsz semmit, csak a csodát vagy a méltányosságot várod. A Zrt-ben nem tudsz előzetes biztosítást gyártani, az ügyvédi irodában viszont tudsz aktuálisat, úgyhogy ez a megoldás egyetlen iránya.

Ami a költségeket illeti: Ha biztosra akarsz menni akkor, írasd ki magad táppénzre januárra, így ha attól tartasz, hogy nem válik be a recept, akkor a táppénz miatt nem kell járulékolni és egy minimálbér utáni táppénzt még mindig kaphatsz. (Szerencsére a Zrt-s jogviszony a biztosítás folyamatosságát fenntartja, így a táppénzjogosultság szünetelés után is rendben van.)
Nem tudom, hogy ez hogy működik, de így, hogy már szünetelsz, a felelősségbiztosítást lehet, hogy el lehet sumákolni, ha hagyományos biztosítónál vagy. A tagdíjból pedig pl. a BÜK-nél 50% kedvezményt kap a kismama 3 évig, ha máshol vagy tag, lehet, hogy ott is van ilyen kedvezmény.
Egyébként meg nem a mostani költségek kerülnek sokba, hanem az, hogy annó spórolni akartál, mert akkor most nem lenne ez az egész.

Csodára - tgyásra - pedig ne várj. Egyértelműen nem rendelkezel a jogosultsági feltételekkel, úgyhogy annak lőttek. Láttam ugyan már néhány olyan ítéletet tb határozat felülvizsgálata ügyben, ahol nagyon mellélőttek és - más témában - olyanban döntöttek az ügyfél javára, ami totál egyértelműen nem felelt meg az Ebtv rendelkezéseinek, de kicsi az esély rá, hogy Te is kifogsz egy olvasni nem tudó bírót.

Egyetlen dologban bizonytalanodtam el, hogy kaphatsz-e a minimálbér kétszerese után gyedet és a szüneteléssel összefüggésben a végén nem csak a minimálbér 150%-a lesz az alap, de az sem rossz szerintem a gyeshez képest.

Szakbarbár
2014-12-24 08:11:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Nagyon szépen köszönöm gyors válaszod, nagyon sokat segítettél :)
A Kft.-ben eddig is a férjem volt főállása mellett bejelentve személyesen közreműködő tagként, de Én vagyok az ügyvezető. Így mind a kettőnkről ment az adatszolgáltatás, járulékbevallás nullásan. A kötelező törzstőke emelés miatt jó lenne még a 2015. évet kihúzni TSZ módosítás nélkül, de ha kell, akkor nincs akadálya, hogy az ügyvezető is Ő legyen.
A csecsemőgondozási díjat már nem lehet 28 nappal előbb igényelni, mint a TGYAS-t? Mindenhol azt olvasom, hogy a gyermek születésétől jár, de erre nem térnek ki.

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új Évet kívánok!

Vállalkozó kismama
A csed pontosan ugyanúgy fog működni, mint a tgyás, lehet a -28. naptól igényelni.

Szakbarbár
2014-12-23 19:47:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő, köszönöm válaszát én vagyok a többes jogviszonyos szünetelő ügyvéd. Most mondja a könyvelőm, hogy a megbízási jogviszonyom a Zrt-nél még mindig él és ott tehát még mindig biztosított vagyok, tehát méltányossági alapon kérhetem a tgyás-t nem, hátha adnak. Ha pedig adnak nem kellene most a szünetelést megszünteti és járna gyed is nem? vagy rosszul gondolom? Amennyiben követem az utasításait egy hónapra bejelentem magam utána fizetem a tagdíjat és biztosítást (évi szinten 250.000---nulla bevétellel ugye) járulékot akkor nem kell és a munkaviszonnyal mi lesz, szüneteltessem? gyed mellett lehet már egyébként dolgozni, ha már aktív az irodám számlázhatok? Vagy csak akkor ha a munkabért -diplomást minimálbért- és járulékait befizetem? Hu, bonyolult az élet. Nagyon köszönöm válaszát, végre valaki aki ért a dolgához :) Kellemes Ünnepeket.
2 hónap előzetes biztosításra nem fognak méltányosságból tgyást adni. Ha esetleg igen, akkor utána méltányossági gyedet hétszentség, hogy nem, mert kettőre nincs méltányosság. Az OEP ha méltányolná ezt a két szék között a pad alá c. helyzetet, akkor már javasolt volna jogszabály módosítást, mert ezeket leginkább ők kezdeményezik. Ha nem tették, akkor szerintem egyszerűen nem értik vagy nem akarják érteni, hogy miért szerencsétlen és méltánytalan ez a helyzet, ha pedig így van, akkor a méltányosságnál is csak a 2 hónapot értékelik, ami nulla. 10 körülinél szokták megadni. Ja, méltányosságból legfeljebb a minimálbér az alap és jövőre gyedet csak 1 éves korig lehet kérni.

Gyed mellett 1 éves kor után lehet dolgozni, de akkor járulékolni is kell, úgyhogy nem praktikus dolgozni. Ügyvédi irodaként társas vállalkozónak minősülsz (ezért nem értem, hogy miért beszélsz munkaviszonyról), annak a kötelező minimális járuléka kb. havi 64.000.



Szakbarbár
2014-12-23 19:40:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Jelenleg első gyermekemmel vagyok itthon GYED-en, ami 2015 novemberében jár le. Amennyiben a második gyermekem még a GYED alatt, tehát 2015 novembere előtt születik, akkor mi a legcélszerűbb lépés, mit lehet tenni, anyagliag hogyan éri meg jobban? Arra gondolok, hogy maradjak GYED-en vagy ilyenkor ki lehet kérni a felhalmozott szabadságot, utána pedig táppénzre lehet menni? Jelenleg a maximális GYED-et kapom. Illetve mekkora lesz majd a TGYÁS és GYED a második gyerek után?
Köszönöm a válaszát!
Ha a béred kevesebb, mint a minimálbér kétszerese, akkor az összes létező esetben az aktuális béred lesz az ellátások alapja. Ha több, akkor is csak egy olyan eset tud lenni valamennyi közül, amikor több lehet: ha az irányadó időszakban - az ellátás kezdete előtti 3. hónap vége és az előző év eleje között - lesz több, mint 30 bérezett napod szabadságból.
Gyed/gyes és táppénz megy együtt, de előtte a fizetés nélküli szabadságot meg kell szüntetni. Ehhez a fizetett szabadság igénybe vétele a legtisztább mód. A táppénz nem befolyásol semmit a későbbiekben. Az ellátásokat halmozni később is lehet: a ketteske utáni tgyás, gyed mellett is mehet párhuzamosan az egyeske utáni gyes.


Szakbarbár
2014-12-23 19:16:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő,
egy igazán kétségbeejtő kérdéssel fordulok Önhöz TGYÁS-ra jogosultság körében. 2011-től egyszemélyes ügyvédi irodám van, tehát társas vállalkozó vagyok. 2014.06.15-vel szüneteltettem tevékenységemet, mivel babát vártam, aki 07.29-én meg is született. sajnos később írta meg a kamara, h. ez év elejétől a szüneteléssel a biztosítás szünetel. tehát ha jól gondolom a tgyás második feltételét, hogy a biztosításom sincs 06.15-től így a 42 helyett 45 napon belül voltam ezen jogviszony alapján csak biztosított, így nem járna TGYÁS. ÁM 2014.06.16-07.15. között volt egy biztosítást eredményező megbízási jogviszonyom egy Zrt-ben FB elnökként. Tehát így biztosított voltam a tgyás igénylés 07.16. napjáig, és a szülést megelőző 42 napon belül. Sajnos a kormányhiv. elutasított, hogy nem jár, mert szerintük itt többes biztosítotti jogviszony van, így külön külön kell megvizsgálni a kettős tgyás feltételt és egyik jogviszonyban sincs meg magában a két feltétel (365 és 42 napon belüliség).Ha a tv. kimondja, hogy a szünetelés alatt nincs biztosításom, hogy lehet mégis biztosítotti jogviszonyt eredményező, nekem a kettő kizárja egymást????, természetesen megfellebbeztem, de az OEP is érdekesen gondolja: miért nem szüntettem meg az irodát is???? vagy miért szüneteltettem? igaz végül is dolgozhatnék is nem....no komment.nem tudom elképzelni h ez így helyes...8 éve dolgozom egyetem óta, és tényleg egy vasat sem fogok kapni? akkor gyed-et sem? 6 hónapja semmit, még előleget sem adtak..kérem segítsen, ennyire nem tudok jogszabályt értelmezni?
Sajnos teljesen rendben van az elutasítás indoka, többes jogviszonyoknál ilyen esetben két szék között a pad alá esik a kismama. Az egyik jogviszonyból az egyik jogosultsági feltétellel rendelkezel, a másikból meg a másikkal, de egyik helyen sem teljesíted mindkettőt.

Ha a tgyás nem jár, márpedig az előzőek miatt egyértelműen nem jár (csak az idődet pazarolnád, ha a közigazgatási és munkaügyi bírósághoz fordulnál), akkor el kell fogadni, hogy a hajó 168 napra elúszott. Utána viszont lehet dolgozni a gyedjogosultságért, mert az egy önálló történet. Gyedet legkorábban 2015. január 13-tól tudnál igényelni, ha addig rendezed a dolgokat, de praktikusabb későbbtől.

A szünetelést mondd vissza mondjuk az év elejétől, mert az olyan szép kerek. Járulékolj legalább 30 napra, mondjuk január 1-31-ig és február 1-től igényeld meg a gyedet. Remélhetőleg nem vagy EVÁ-s, KATÁ-s meg még inkább nem, így tudsz bármennyi után járulékolni. Ez a bármennyi legyen 220.000. Valakinek adsz valamiről számlát legalább 290.000 Ft értékben, az volt a bevételed, abból szavaztál meg magadnak ennyit, abból futja egy ilyen bruttó plusz járulékaira.
Ha EVÁ-s vagy, akkor a bevallásban be kell jelölni, hogy nem az EVA-sokra vonatkozó általános szabályok szerint járulékolsz, mert akkor kevesebb is elég lenne, viszont így másfél évig kevesebbet kapnál.

Ha akarsz még kistesót, akkor maradj aktív, ne jelents be megint szünetelést, mert különben később az előzetes biztosításod nem lesz meg és azt már nem lehet ilyen hipp-hopp rendezni, mint most az aktuálisat. A kamarai tagdíjat kibírod, ezen kívül nem nagyon lehet más, ami miatt megéri a szünetelés.

Az elutasító határozattól számított 2 hónapon belül tudod igényelni a gyest, azt igényeld meg, de rögtön írd meg, hogy csak év végig kéred, mert 2015.01.01-től dolgozol.

Szakbarbár
2014-12-23 13:58:59
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!

Én vagyok a nemrég írt vállalkozó kismama és köszönöm a segítséget, teljesen át kell variálni az eddigi számításaimat.
Még azt szeretném megkérdezni, hogy ha 28 nappal hamarabb venném igénybe a TGYAS-t, akkor is jó ez a 01.01.-02-01. közötti járulékolás, ugye? Ha 02.02.-vel táppénzre megyek, akkor a táppénz alapja a minimálbér 1.5-szöröse lesz? Illetve azt hallottam, hogy 2015-től az ügyvezető kismamák csak az ügyvezetés (aláírás) ellátása mellett nem kaphatnak TGYAS-t, GYED-et, akkor sem ha nem kapnak ezért egy fillért sem. Egy továbbképzésen említették, de Én erről nem találtam semmit. Ugye ez nem igaz? Pusztán az ügyvezetés nem számít még mindig a tevékenység személyes végzésének.

Előre is köszönöm!
Április 1. előtt induló táppénz alapja a minimálbér 150%-a, mert csak áprilistól esik bele az irányadó időszakba a legalább 30 nap tényleges, ennél magasabb átlag. Amíg nincs ennyi, addig automatikusan minimálbér 150%-a az alap, akkor is, ha van éppen +30 nap, de "nem ott, ahol lennie kéne". De nem a táppénzre gyúrúnk, mert az nem jár túl sokáig, hanem a tgyásra és a gyedre, úgyhogy ne foglalkozz vele, hogy mennyi a táppénz.

Az egyéni és társas vállalkozókra vonatkozó új szabály a gyakorlatban szerintem végrehajthatatlan és főleg ellenőrizhetetlen. Ki tudja, hogy mikor csináltál valamit ingyen? Ki vagy mi határozza meg, hogy mi minősül "valamit csinálásnak"? (Semmi.) Ha egy hónapban kétszer aláírsz valamit, akkor arra a 2 napra nem jár, bejelented és addig szünetel az ellátás?
Ez egy baromság, ne foglalkozz vele. Ha aggaszt a dolog, akkor legyen más az ügyvezető, mondjuk olyan tag, akinek +36 órás munkaviszonya van máshol.

Szakbarbár
2014-12-23 13:44:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!
Először is (bár látom épp szabadságon van) kellemes ünnepeket kívánok!
Másodszor: A 2015-től érvényes kismama ellátások érdekelnének.
Adatok:, 30 éves, házas, 9 év folyamatos közalkalmazotti munkaviszony (tanár), első gyermekem várom március végére, netto keresetem kb. 160. 000, ha kell, a bruttónak utánanézek :); szabadságaimat sosem vettem ki (illetve ugye azokat a szünidőkre automatikusan kiírják), apuka jobban keres (és még hatékonyabban talál) :)
Kérdések: Anyagilag mi éri meg jobban és mikor? Jelenleg úgy tervezem, hogy táppénzre megyek jan. 16-tól (ez a félév vége), és a TGYÁS-ig azon is maradok,amit ugye kb. március elején igényelhetek majd (28 nappal szülés előtt).
De hallottam olyat is, hogy valaki kiveszi a szabadságait a TGYÁS előtt, mert úgy jobban megéri. Ezt nem látom át. Ezután jönne ugye a GYED gyermekem 2 éves koráig, majd a GYES 3 éves koráig. Jól gondolom, tervezem így?
A következőkben még ennyire sem vagyok képben: Hogyan,mikor lehet az anysági támogatást (1xi összeg) igényelni, illetve a családi pótlékot melyikünk és mikor igényelje majd? Valamint mi az a kelengye támogatás/kelengyepénz? Erről egy fórumon olvastam.
Válaszait előre is köszönöm!
A 3 ellátásnak 3 különböző időszakban elért jövedelem lesz az alapja, mert jövőre mindig az ellátás 1. napját megelőző 3. hónap végétől visszafelé keresnek 180 bérezett napot és ugye az ellátás 1. napja az mindegyik ellátásnál más, de ha egyformán nettó 160.000 körül kerestél, ami bruttó 244.000, akkor mindegy, hogy mi az időszak, mert itt is, ott is ugyanannyi az átlag. Emiatt a szabadság kivétele sem érdekes.

Bruttó 244.000-es átlagból az 1 naptári napi táppénz kb. nettó 4.100 Ft, a tgyás a 30 és 31 napos hónapok átlagában kb. nettó 145.000 Ft, a gyed pedig maximális, nettó 109.000 Ft. Minden családi kedvezmény nélkül értendő.

A sorrendet, hogy mettől meddig mi jár, jól tudod, annyi, hogy jövőre az első 168 napra járó tgyást csednek fogják hívni (csecsemőgondozási díj).

Az anyasági támogatást szokták más néven kelengyepénznek hívni. Csak a szülés után lehet igényelni. Ezt csak anyukának jár, önállóan tudod igényelni a MÁK-nál - nem az illetményszámfejtésen, hanem a családtámogatási irodánál. A családi pótlékot bármelyikőtök igényelheti ugyanitt, de mivel lehet az anyaságival együtt, ezért szerintem praktikusabb, ha Te igényeled.

Szakbarbár
2014-12-23 13:37:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Szeretném megkérdezni, hogy jól gondolom e az 1.-vel hatályba lépő változások miatt.
társas vállalkozó vagyok 2010 óta, jelenleg gyed-en 2015.03.05.-ig. A második babámmal 06.10.-re vagyok kiírva. A gyes mellett járulékozni így is, úgyis kellene. Ha 03.06.-tól napi 7000Ft körüli tagi jövedelmem lenne olyan 04.07.-ig, utána ez lesz az alapja a táppénznek, csecsemőgondozási díjnak és gyed-nek is? Nem igazán értem ezt a vissza 3. hónap utolsó napjáig dolgot. Ilyenkor 231eFt/33 napból fognak mindent számolni?

Előre is köszönöm a segítségét!
Miért kellene a gyes mellett járulékolni? Csak akkor kell, ha dolgozol - megéri legalább egy kicsit így tenni.

Júniusban induló tgyáshoz a 2014.01.01-2015.03.31 közötti időszakban kellene legalább 30 napra a minimálbér kétszeresét meghaladó összeg után járulékolni és akkor a minimálbér kétszereséből számolódik a tgyás és a gyed. Ha nincs legalább 30 nap vagy az nem ebben az időszakban van, akkor társas vállalkozóként a minimálbér 150%-a lesz az ellátások alapja.

A január 1-február 1. közötti időszakot javasolnám járulékfizetéshez. Azért január 1-től, mert ha törthónap az eleje, az bonyolítja a dolgokat, nem tudom, miért, de a szakig szervek nehezen szokták azt érteni, hogy hónap közben is visszatérhet egy vállalkozó a munkába. Többször előfordult, hogy az 58-as bevallás kieső idős oldalával kellett ezt bizonygatni - egy csomó levelezés és időveszteség árán. Szóval jobb az, ha a hó elejétől vagy aktív. A vége pedig azért február 1, mert február 2. lesz hétfő, amikortól fel tud venni orvos táppénzre. Január 31. szombattól is lehetne, de ezen problémázni szoktak. A 32 napra haladja meg a járulékalap a 224.000 Ft-ot.

Szakbarbár
2014-12-19 23:02:08
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár!

Segítséget szeretnék kérni,mert sehol sem találom igazán a választ! A helyzet az hogy babát várok,és az lenne a kérdésem hogy jár-e a táppénz és hogy mennyi ideid,és mennyi? Az a helyzet hogy diákként volt munkám,de az gondolom nem számít,aztán a 2013-as évben volt 1 hónap munkám bejelentve rendes munkavállalóként,aztán 2014 márciusától alkalmi munkás voltam 90 napig,és szeptember 23-24 körül felvettek teljes állásba ahhoz a céghez,ahol alkalmi munkás voltam,és a kérdésem akkor az lenne,hogy mondjuk januártól már mehetnék kismama táppénzre?(hideg helyen dolgozom,ahol nehéz súlyokat kell emelni,tehát nem épp ideálig kismamaként)ha igen,akkor mennyi ideig lehet maradni?amig a baba meg nem születik? és a táppénz mértéke a jelenlegi fizetésem 50%-a?vagy találtam olyat hogy ha 180 napnál kevesebb munkaviszony van,akkor a minimálbér 50%?ez igaz? és még egy kérdés ezt hol kell intézni?a nőgyógyász ír ki táppénzre gondolom,és a munkáltatónál kell leadni?
Nagyon köszönöm a választ!
Üdv: Nyuszimanó
A diákmunka és az egyszerűsített foglalkozás nem biztosításban töltött idő.
Táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre jár. A Te folyamatos biztosításod szept. 23-tól a mai napig 88 nap. Ez valamivel több lesz, mire elmész táppénzre, de akkor sem húzod ki szülésig. A táppénz a minimálbér 50%-a lesz, ha a béred elérte a minimálbért, ha kevesebb volt, akkor a kevesebbnek az 50%-a.

Táppénzre a nőgyógyász szakorvosi javaslatára a háziorvos vesz. A táppénzes papírt a munkáltatónak kell leadni, ha kifizetőhely, akkor közvetlenül tőle kapod a táppénzt, ha nem, akkor is rajta keresztül tudod igényelni.

Kb. másfél havi pénzt nyerhetsz vele, ha megkéred a háziorvost, hogy először ne veszélyeztetett terhesség miatt, hanem valami téli nyavalyával, 8-as kóddal írjon ki, mert ebben az esetben a munkáltató először 15 munkanapra betegszabadságra járó bért fizet és közben ennyivel több táppénzre jogosító napot gyűjtesz. Ha ennek vége, akkor újra felvesz, akkor már veszélyeztetett terhesként, 9-es kóddal és akkor az addig biztosításban töltött idővel megegyező számú napra kapsz táppénzt.

A tgyás és a gyed esélytelen, mert nem fogsz rendelkezni a jogosultsági feltételekkel, mivel nem lesz a szülés előtti 2 évben 365 nap előzetes biztosításod. Méltányosságból meg lehet próbálni, ahhoz van egy adatlap,amin feltétlenül térj ki arra, hogy többet dolgozál, de pont "nem jó" jogviszonyokban.

Szakbarbár
2014-12-19 20:18:54
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő,

Egy igen különleges szituációba kerültem a munkahelyemen, nagy szükségem lenne hozzáértő segítségére.

15 év munkaviszony után a munkáltatóm felmond nekem, átszervezésre hivatkozva, dec. 31-el. Mindezt még csak szóban közölte, még nem írtunk alá semmit. Én mindebbe beletörődtem, abban bízva hogy jeletős végkielégítést kapok a régiségem miatt (fizetésem nettó 320e Ft), és lesz pár hónapom arra hogy állást keressek. (munkáltató nem biztos hogy így gondolja…)

A héten megtudtam hogy várandós vagyok. Mivel a terhesség nagyon korai szakaszában vagyok, és még sok a bizonytalansági / kockázati tényező, a munkáltatónál nem szeretnék erre hivatkozni, hogy nem mondhat fel nekem mert várandós vagyok. Hacsak nem muszáj megtennem, mert különben előnytelen helyzetbe kerülök.

Kérdésem tehát, hogy mi képezi a TGYÁS és a GYED, GYES alapját abban az esetben, ha 15 év régiség után a terhesség 8. hetétől munkanélküli vagyok? Amennyiben az előző naptári évben kapott fizetésem képezi az alapot, úgy nem jelenteném be a terhességet, még “jobban is járnék” amennyiben megkapom a végkielégítést.
A terhességet táppénzen tölteném, nem csak a munkahely-probléma miatt, egészségügyi kockázati tényezők ezt indokolttá teszik. A táppénznek mi az alapja abban az esetben ha épp most szűnt meg a munkaviszonyom?

Elvileg valamennyi felmondási időm is lenne, ez a munkaviszony részét képezi még, ugy-e? Az esetben nem jan 1-től, hanem kb. febr. közepétől lennék munkanélküli - ha esetleg számít hogy a terhességen belül mikortól.

Az egészségbiztosításomra mi lesz a fedezet ha munkanélküliként táppénzen vagyok a terhesség alatt? Magam kell-e fizessem?

Mielőbbi válaszát előre is köszönöm,

Miranda
Táppénz egyáltalán nem jár azután, hogy megszűnt a munkaviszony. Egy minimálbér alapú tgyásra és gyedre pályázhatsz akkor, ha a 15 év után is csak 90 napig járó álláskeresési járadékot úgy igényeled meg, hogy a tgyás kezdetén még tartson.

Úgyhogy nagy butaság lenne nem kihasználni a felmondási tilalmat és lemondani a korlátlan tgyásról, illetve a maximális táppénzről és a maximális gyedről. A sok felmondási időre járó bért és végkielégítést felmarkolhatod azután is, hogy babázás után visszamennél dolgozni. Ha most nincs Rád szükség, akkor 1-2-3 év múlva, amikor ennyi időre kiestél a munkából, végképp nem lesz.

Szakbarbár
2014-12-19 20:07:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár, Kérdésem a következő: 2014.dec.25-27 a szülés várható időpontja esetleg 2015 jan.1-2,közalkalmazott vagyok+megbízási jogviszonyom is van, mindkettőt a MÁK számfejti (a két munkakörnek semmi köze egymáshoz egyikben szellemi másikban fizikai munkát végzek) a megbízási 2014.dec.31 lejár, de úgy tudom ha a lejárat előtt egy két nappal tgyást igénylek beleszámít a tgyásba/gyedbe (2013.06.01-től folyamatos a megb.)jelenleg betegállományban vagyok. Közalkalmazotti munkaviszonyom 2013 júniusától van előtte ugyanitt MT-s azelőtt közcélú voltam 2012-től. A bérem ennek megfelelően változott és nyilván az idei a legmagasabb kérdezném abban az esetben,ha idén szülök miből számolják a tgyást és a gyedet?Ha pedig jövőre?A munkahelyemen is megkérdeztem ott azt mondták mindent a 2013 ból számolnak ha idén szülök.Máshonnan azt az infót kaptam a tgyást 2013-ból, gyedet 2014-ből. Ön szerint mire számíthatok?Illetve ha valóban a 2014-ből kell számolni a gyedet a MÁK pedig 2013-ból számol jelezzem a munkahelyemen?Köszönöm a segítségét.
Egy év végi hajrában, amikor olyasmit kérdezel, amit igazán még senki sem tud, akkor ne csodálkozz, ha a nem életbevágó kérdésedre - az az életbevágó, amit most kell számfejteni - nem kapsz megfelelő infót. Mondtak valamit, hogy lerázzanak vele. Ha majd megigényeled a tgyást, akkor rendesen fognak a megállapításával foglalkozni és addigra remélhetőleg tiszta lesz, hogy ez hogy változik jövőre.

Idén induló tgyás alapja a 2013.01.01-12.31 közötti átlag, 2015 januárjában indulóé pedig a 2014.01.01-2014.10.31. közötti időszakban az utolsó 180 bérezett napi átlag. Csak a bérezett napok játszanak, tehát a táppénz nem befolyásol semmit. Mindkét jogviszonyban csak az ottani jövedelem számít.

Ha jövőre szülsz, akkor a gyed 2015. júniusban indul, annak a 2015.03.31. és 2014.01.01. közötti, utolsó 180 napi átlag az alapja. Ha ennyi nem lenne, akkor 120 viszont biztosan van, akkor az utolsó 120 napi átlag a gyed alapja.

Ha idén szülsz, akkor a gyedet kétféleképpen számítják ki és a kettő közül a kedvezőbbet állapítják meg.

Itt most nem csak azt kell nézni, hogy ha idén meg ha jövőre indul a tgyás, akkor mennyi lesz, hanem azt is, hogy a megbízásból csak akkor jár a gyed, ha a tgyás még idén kezdődik, úgyhogy eléggé összetett a helyzet. Kivéve, ha a munkaviszonyban több a béred annál, ami egy maximális gyedhez kell, mert az két jogviszonyból is csak az egyszeres maximum lehet. Tehát ahhoz, hogy konkrét tanácsot tudjak adni, kéne látni a bért és a megbízási díjat.

Szakbarbár
2014-12-19 20:00:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Jelenleg első gyerekemmel gyesen vagyok 2012.09.06.án született, így jövő szeptemberig jár a gyes. Folyamatos munkaviszonyom van és a cégnél is állományban vagyok. Ketteske úgy néz ki jövő 2015 augusztusban születik. Tervezem hogy 3 hónap után elmegyek szabadságra, összeset 32 nap gondoltam kivenném, és utána táppénz. A kérdésem, hogy gyes mellett így működik-e a táppénz? és érdemes-e kivenni az összes szabadnapomat? A ketteske után járó ellátás alapját tgyás, gyed mi képezi majd? Esetleg az első gyerek esetén a számítás alapját képező bérem, vagy a majd kivett 32 szabadnap alapján valami átlagot számolnak és az? Segítséged előre is köszönöm! Izabella
Így, hogy a táppénz előtt szabadságon vagy, megy utána együtt a gyes és a táppénz. A következő tgyás és gyed alapja a szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha nem vennél ki szabadságot, akkor a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne, tehát a végeredmény ugyanaz.

Szakbarbár
2014-12-18 21:14:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Pedikűrösként ( ez OKJ bizonyítvány, eredeti végzettségem Vendéglátóipari Szakközép) dolgozom alkalmazottként egy szépségszalonban, 4 órás munkaviszonyban bejelentve egy kisvállalkozónál, 2012.februárja óta. Első kisbabámat várom, augusztusz 4.-ére vagyok kiírva. Abban kérném segítségét, hogy mi a legelőnyösebb megoldás, hogy ne a négy órás munka után kapjam a GYÁS-GYED megállapítását. A probléma az, hogy nem biztos, hogy megtudják oldani a nyolc órás vagy a jelenleginél magasabb munkaóra bejelentését. Mik a lehetőségek, ha még nem volt vállalkozói igazolványom kiváltva eddig, és mire számíthatok, ha ilyen kevés bejelentett óraszámban dolgozom.Sajnos még nem kaptam rá választ, de a meglévő körülmények miatt, az is lehet, hogy a jövő évben nem üzemeltetik tovább a vállalkozást és akkor saját vállalkozóként tudok csak tovább dolgozni. De ez még nem biztos. Minden megoldás érdekelne.
Válaszát előre is köszönöm!
Ha vállalkozó leszel, akkor abból legkevesebb 3-szor annyi tud lenni a táppénzed, a tgyásod és a gyeded is. Tizenezres pluszbefektetéssel pedig 4-szer annyi is lehet. Úgyhogy mindenképpen ezt a megoldást ajánlom. Ráadásul nem kell könyörögni a papíron jobb kondíciókért.

3-szor annyi akkor lesz, ha miután megszüntetted a munkaviszonyodat és 30 napon belül vállalkozó lettél, 1 hónapnál rövidebb időre fizeted meg a járulékokat a kötelező minimumok után (egészségbiztosítási járulék alapja a minimálbér 150%-a), majd táppénzre mész. Pl. 3 heti kötelező minimum járulék kb. 44.000 Ft és utána dől a havi szinten nettó 80.000 körüli táppénz, 93.000 körüli tgyás és 82.000 körüli gyed.
A munkaviszonyból járó ellátásokhoz képest 4-szer annyi (az előző összegeknél azok egyharmadával több) pedig akkor lesz minden, ha több, mint 1 hónapig járulékolsz a minimálbér kétszeresét meghaladó összeg után és csak ezután mész táppénzre. Pl. 5 hétre a fizetnivaló kb. 74.000 Ft.

Szakbarbár
2014-12-18 21:11:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő!
Megkaptam postán a felmondásomat! Mit ne mondjak elég érdekes. 2014. júniusában vett fel az a cég aki időközben eltűnt az éterben és átvette az őröket egy másik cég aki felmondott most minden indok nélkül. Vagyonőrként dolgoztam egy Szupermarketben és szeptember 26.-ától amikortól kirúgtak ( törvénysértéssel )senki nem foglalkozott velem, sőt a szeptemberi bérlapomat a mai napig meg sem kaptam. Ebben a felmondólevélnek nevezett valamiben az van,hogy az új cégnél 10.hó 01.-től 11.hó 17.-ig.dolgoztam ( úgy, hogy munkaszerződés nem volt vele). Akkor, hogy mondhatott fel? Az új cégnél állományban voltam 10.hó 01.-től 11. hó 17.-ig, senkinek eszébe nem jutott, hogy munkát adjon ( jó ez csak álom!nem feltételeztem ilyet, de akkor miért húzta 1,5 hónapig?)! Arról már nem is beszélve,hogy a boltból való kirúgásomról senki említést nem tett. Most még arra leszek kíváncsi, hogy az elküldött táppénzem mikor és hogyan fizetik ki,( táppénzen: november 03-november 23.-ig ). Ma 2014. december 17. és nem utalta a táppénzem a cég. 2014. november 24.-én tértivevényesen küldtem a cég címére a táppénzes papírom. A jogtárban olvastam, hogy a mindenkori fizetésekkel együtt kell utalni a cégnek, 15 napot a cég fizet a fennmaradó napokat a TB. Szeretném tudni, hogy merre lépjek tovább??
Tisztelettel
Péter
A munkajogi részéhez nem nagyon akarok hozzászólni: ebben a szakmában ez a magyar valóság. Tanulj más szakmát, hogy több lehetőséged legyen rendes munkahelyet találni, max ennyit tudok tanácsolni.

Ami a táppénzt illeti, ha kifizetőhely a cég - ez nem derült ki - és minden adat rendelkezésre áll, akkor 18 napon belül kell utalni a táppénzt. Ha az első adag két számfejtés közé esik, akkor hóköziként. Ez az elmélet, a gyakorlatban inkább megvárják vele a következő havi bérutalást. Ha nem kifizetőhely, akkor 5 napon belül kell továbbítani egy foglalkoztatói igazolás nevű 4 oldalas nyomtatvánnyal a cég székhelye szerinti egészségbiztosítási pénztárhoz és majd ők utalnak 18 napon belül. Ez is csak elmélet, mert van, hogy hónapokat ülnek a munkáltatók a táppénzes papírokon és pl. Budapesten 1-2 heteket késik az egészségbiztosító is az utalással. És a 18 nap is csak akkor van így, ha minden rendben van, ha nem, akkor húzódik.

Ez több szempontból sem lesz rendben, úgyhogy az a sejtésem, hogy a végén egyetlen Ft táppénzt sem fogsz kapni. Hogy nov. 17-23-ra semmiképpen, az hétszentség, mert ott nem volt jogviszonyod, a munkaviszony vége után pedig már sokéve nem jár passzív jogon táppénz.
Az előtte lévő időszakkal meg az a gond, hogy ha okt. 1-nov. 3-ig nem dolgoztál, állásidőt meg nyilván nem fog az ilyen cég fizetni, tehát ha ahogy sejtem, ott egyáltalán nem volt béred, akkor ott nem ketyegett a biztosításod és ha ilyen napból 30-nál több van egymás után, akkor megszakad a biztosítás. Ha megszakad, akkor utána a folyamatos biztosításban töltött idővel megegyező számú napra jár táppénz, ez Neked nov. 2-ig kereken 0 nap lesz. De hátha valamit nem jól értettem vagy következtettem ki (leginkább az állásidőt) és akkor nem lesz igazam - kívánom Neked, hogy így legyen. Nov. 3-tól az évi 15 munkanapból időarányosan járó 4 nap betegszabit mindenképpen ki kellene a cégnek fizetni, de hogy ezután jogosult leszel-e táppénzre, az már kétséges.

Fuss egy kört az egészségbiztosítónál a táppénz miatt, ha kifizetőhely a cég, akkor is fordulhatsz hozzájuk segítségért, de legyél rá felkészülve, hogy az előzőek miatt a végén nem fogsz táppénzt kapni. Ha nem 0 Ft volt a másfél havi béred, hanem valamit kifizettek, akkor viszont előbb vagy utóbb meg fogod kapni a közreműködésükkel.

Ha van hozzá kedved, időd és türelmed, akkor a betegszabadság és az állásidő miatt mehetsz bíróságra - most, hogy vannak kilépőpapírjaid, a költségmentességet tudod velük igazolni, tehát ez a része pénzbe nem kerül.

Szakbarbár
2014-12-18 20:47:19
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja