SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár! Jelenleg 2 éves kislányommal vagyok gyesen. 2006.05.19.-én jár le a gyes. 2006 január hónapjában várjuk második gyermekünk születését. Fizetésem bruttó 95000 Ft 2003 óta. Határozatlan idejű szerződésem van. Kérdésem, hogy mennyi ősszegű TGYÁS-ra, GYED-re leszek jogosult a második gyermekem után. Segítségét előre is köszönöm!
0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha nem emelték azóta a bért (elvileg menet közben is, és nem csak a munkába téréskor lehet rárakni azt az emelést, amit a többiek megkaptak), akkor bruttó 95.000-ből 64.000 Ft körüli tgyás és 58.000 Ft körüli gyed várható.

Szakbarbár
2005-06-19 23:34:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
2005. január 20-tól alanyi jogon táppénzen vagyok, bár a gyermekem a beteg, de mivel elmúlt már 15 éves, ezért utána már nem jár táppénz. A kislányom súlyos tartósan beteg (herpesz vírus okozta agyvelőgyulladáson esett át, melynek súlyos epilepszia lett a maradványa, emelt családi pótlékot kapok utána. Iskolába nem járt ebben a tanévben, mert a memóriája nagymértékben sérült, sőt a részképeségeinek vizsgálata során kiderült, több mindent kell újre tanulnia majd akkor, ha a memóriájában is megmarad. Az orvosok nem biztatnak különösebb pozitív változással a közeljövőt illetően. Szerencsétlenségemre, rajtam még kettős porckorongsérv műtétet is végeztek nem egész három héttel ezelőtt. Ezt a műtétet már 2 éve is megcsinálták, de egy éppen rohamozó epilepsziás gyermeknél kivédhetetlen az emelés, forgatás és egyéb ezen mozdulatokkal járó ellátás. Tervezzük ugyan, hogy szeptembertől elindítjuk az iskolába, de ennek tartósságához jelenleg nem sok reményt fűzünk, bár mindennek a jó oldalát megfogva, optimistán állunk hozzá a dolgokhoz. A munkahelyem tudomásul veszi a körülményeimet és tolerálja is. A sok feladatkörömből többet átadtam az engem helyettesítő kollegának, de azt, amelyiket itthon is tudom csinálni, meghagyták nekem, márcsak azért is, mert ezt egyedül csinálom a cégnél és nem szívesen alkalmaztak volna erre a feladatra idegen személyt. Kérdésem, hogy a kétszer operált sérveim után (mindkétszer ugyanazt műtötték, de még vár műtétre kettő) ha letelik az egy év betegállományom leszázalékolnak-e, vagy esetleg a gyerek után is van rá lehetőség? Köszönöm szíves válaszát! Tisztelettel
Rokkantsági nyugdíjra akkor jogosult, ha a saját munkaképesség csökkenése eléri a 67%-ot. 50% és 67% között rendszeres szociális járadékra lesz jogosult. A kislány állapotára tekintettel ápolási díjat tud igényelni.

Szakbarbár
2005-06-19 23:34:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
2004.01.05.-én megszületett a kisfiam. Ezt követően kaptam a TGYÁS-t, majd a GYED-te, ami a maximum összeg. Tehát 83.000 Ft. Ezt 2006.01.05.-ig kapom. Kérdés: Ha a második baba 2006. 01. 05. és 2007. 01 05. között születik (GYES alatt), akkor milyen járandóságra vagyok jogosult? Ha a GYED-et szeretném igénybe venni, annak az összegét mi után számolják? Előre is köszönöm a válaszát!
Ha van közben munkaviszonyod vagy más biztosításod és ott egyetlen bérezett napod sincs ketteske előtt, akkor a tgyás és a gyed alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Érdekességképpen: a minimálbér kétszereséből számított tgyás az eltérő levonások miatt nettóban több, mint a maximális gyed, a két gyed között pedig bruttóban átlagban havi 1.870 Ft van.

Szakbarbár
2005-06-15 20:57:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Nem tudom, van-e valami érdezési limit, remélem, még beleférek :) Erre az évre lehet, hogy nem lesz meg a munkahelyemen a 180 nap. Ehhez kapcsolódóan van még kérdésem: -egyszerre lehet 2 főállásom? -ha táppénzen vagyok, közben lehetek máshol 8 órás alkalmazott (tulkép. a TB-fizetés játszik majd cégen keresztül)? -mennyi az a fizu, amivel érdemes a cégnél bejelenteni és ebből mennyi TBt fizetni, hogy jogosult legyek majd a max. GYEDre? Köszi szépen
Annyi munkaviszonyod lehet egyszerre, amennyit csak bírsz. De ha van egy heti legalább 36 órás, akkor a további jogviszonyban nincs járulékfizetés, ha pedig nincs, akkor ellátásra jogosultság sincs. Ha 2 részmunkaidősről van szó, akkor ott meg mindkét jogviszonyban meg kell lennie a 180 napi biztosításnak (nem bérezett napnak!). Aki keresőképtelen, az nem keres, vagyis nem dolgozik. Tudnék ugyen olyan példát mondani, amikor az egyik jogviszonyban táppénz van, a másikban meg munka, de az olyan szélsőséges, hogy egészen biztosan nem vonatkozik Rád.

Szakbarbár
2005-06-15 20:56:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Azt szeretném biztosan tudni, hogy pontosan hogyan értelmezzem az alábbi mondatot: "A napi átlagkereset kiszámításánál a gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem napi átlaga vehető alapul." A helyzetem a következő: 2005.07.08-ra vagyok kiírva szülni, de úgy néz ki, hogy hamarabb fog megérkezni a baba. Ha mégsem, 99%, hogy nem fog tovább bennmaradni. A hetedik hónaptól táppénzen vagyok, és úgy gondoltam, hogy a szülés napjáig veszem igénybe a táppénzt, és csak onnantól igényelném a Tgyást. Ha július 8-án szülök, akkor valamikor december legvégén jár le a 168 nap, tehát akkor a 2004. év keresetét veszik alapul a gyed elbírálásakor. Viszont ha véletlen továbbhordanám a babát, akkor átcsúszhatna a gyedre való jogosultságomnak az első napja 2006-ra. Ez utóbbi esetben akkor a 2005-ös béremet veszik alapul? Ez azt jelenti, hogy sokkal rosszabbul fogok így járni azért, mert táppénzen is voltam, vagy a táppénz idejére is a bruttó béremet veszik majd alapul? (Megjegyzem a munkahelyemen csak én nem kaptam fizetésemelést ebben az éven. vajon miért?) Előre is köszönöm a választ,
Úgy értelmezd, hogy - folyamatos, hosszú biztosításnál - az ellátás első napját megelőző év jan. 1-dec. 31 közötti bér a tgyás és a gyed alapja. De innen csak a járulékköteles jövedelem számít bele, ami csak a bér, szabadság, ünnep, betegszabadság. A táppénz, tgyás, gyed, gyes nem járulékköteles, úgyhogy egyik sem lesz alapja soha sem a másiknak, egyszerűen ezek nélkül számolják az átlagot, sem a Ft nem kerül bele a számlálóba, sem a nap a nevezőbe.

Szakbarbár
2005-06-15 20:56:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár, a következő a helyzetem röviden: 16 hónapos kislányommal Gyeden vagyok éppen. 2002.jan.1-2002.dec.31 - tudományos ösztöndíjból éltem 2003.jan.1-2004.feb.1 - 6 órás munkaviszony az MTA-nál tudományos segédmunkatársként (határozott idejű szerződés)- ezután kapom most a Gyedet 2004.feb.15-én megszületett a kislányom 2004.július 17-ig TGyás 2004.júli 17-től 2006.feb.15-ig vagyok jogosult Gyedre, utána Gyesre még 2007. feb.15-ig Annyit tudok, hogy mivel a kislányom két éves kora előtt nem szülöm meg a következő gyermekemet, nem kaphatom meg nála később a Gyedet, mert határozott idejű szerződésem volt, tehát a következő gyermekemmel (akivel kb. 2006 tavaszától-nyarától szeretnék teherbe esni) csak Gyesre lennék jogosult. Kérdéseim a következők: 1. Hallottam valamilyen kiskapuról, hogy valamikor munkanélküli segélyre kellene jövőre jelentkeznem, és akkor az előző jövedelmem alapján kapnék Gyedet. Hogy van ez pontosan, mert nem igazán értem az összefüggéseket ebben a helyzetben? Pontosan hogyan kellene kiviteleznem ezt a megoldást? 2. Ha esetleg vállalnék a következő terhességem évében (tehát 2006-ban)valamilyen munkát, mik jöhetnek szóba, amik beleszámítanának a Gyed számolásába, illetve azok pontosan hogyan: a./ teljes állás otthon végezhető munkával? b./ részmunkaidős állás? c./ megbízási szerződés? d./ számlára cégen (kft-én) keresztül? e./ tudományos ösztöndíj szóba jöhet valamilyen módon? Valamilyen más megoldás létezik-e? Válaszát előre is nagyon köszönöm, rengeteget segítene vele, mert nem tudok kiigazodni a jogi paragrafusok tengerében, és csak néhány hete tudtam meg, hogy a határozott munkaszerződés miatt a következő gyermekemnél nem vagyok jogosult "semmire". Üdvözlettel
Akár gyed, akár gyes alatt érkezik kistesó, ha nem vagy biztosított, nem vagy jogosult tgyásra és gyedre, vagyis ezen van a hangsúly, nem azon, hogy melyik ellátásba szülsz bele. A megoldás, ami egyébként nem kiskapu, hanem jogszabály adta lehetőség, sokkal egyszerűbb, mint gondolnád. Csak ezt írom le, a többi kérdéssel ne foglalkozzunk. A gyed lejárta után igényelj munkanélküli járadékot pár napra, majd ezt szüneteltesd és kérd helyette a gyest. Így ugyanúgy biztosított leszel a gyes alatt és ezáltal a kistesó utáni ellátásokhoz is gyűlik az előzetes biztosítás, mintha - szünetelő -munkaviszonyod lenne. Ha a gyes közepe után (amikor már megvan a 180 nap szünetelő járadékosként) vagy az utána következő járadék alatt születik ketteske, akkor jogosult leszel tgyásra és gyedre.

Szakbarbár
2005-06-15 20:56:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Tanácsadó! Szeretném megtudni, hogy anyagilag hogy lenne számomra a legjobb. Június 15-én közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszonyom, de 2003. szept. 17-e óta GYED-en vagyok. Lánykám bölcsödei felvételét már kértem 2 éves korától, de egyenlőre csak a GYES mellettet írtam be. Kérdésem, hogy anyagilag hogy lenne számomra célszerű az élet? És hogy a munkában eltöltött időbe ez hogy fog beszámítani (1999. júl. 5-től dolgozom). Köszönettel
A tgyás, gyed, gyes beleszámít a munkaviszonyba, végig van alatta biztosítás és szolgálati idő. A másik kérdést nem értem.

Szakbarbár
2005-06-15 20:56:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár:)! Már fordultam hozzád kérdéssel, és nagyon gyorsan és korrekten feleltél, amit utólag is köszönök. Most megint érdekelne valami, remélem, tudsz rá válaszolni. Kislányom október 28-án tölti be a második életévét. Ezután szeretnék majd visszamenni dolgozni, de nem arra a munkahelyre, ahonnan szülni jöttem. Ott van ugyanakkor az a lehetőség is, hogy 2006. január 1-től a kismamák gyes mellett elmehetnek teljes munkaidőbe dolgozni,ezt szeretném kihasználni. A kérdésem az lenne, hogy amennyiben találok megfelelő munkahelyet, (de már gyesen vagyok és nem gyeden), a régi munkahelyemnél ugye? fel kell mondani. Ekkor nekik kötelességük kiadni a felhalmozódott szabadságomat, ugye? Félek tőle, hogy valahogy ezzel át fognak játszani....:( Azt pedig meg lehet csinálni, hogy október végétől négy órás munkát szereznék (így marad a gyes, még ha új munkahelyem van is, ugye?), és január 1-től pedig 8 órában dolgoznék? Remélem, érthető voltam, a legjobb megoldást szeretném megtalálni, lévén, úgy tűnik, addigra egyedül fogom nevelni a lányomat. Üdvözlettel
Gyes mellett ugyanúgy létesíthetsz másik munkáltatóval másik munkaviszonyt, mintha nem lennél gyesen, de az Mt. 108. § rendelkezése szerint ezt is be kell jelenteni a jelenlegi munkáltatónak. Munkaszerződésben kikötött eltérő megállapodás hiányában nem tilthatja meg a másik munkaviszonyt, kivéve, ha az az érdekeit veszélyezteti (pl. ha a konkurrenciához mennél dolgozni.) Egyelőre 4 órában dolgozhatsz, ha valóban úgy módosítják a Cstv-t, ahogy azt beharangozták, akkor jövőre akár teljes munkaidőben is. A felhalmozódott szabit vagy kiadják, vagy ha ez nem sikerül (mert nincs felmondási idő vagy rövidebb, mint amennyi szabit ki lehet adni alatta), akkor pénzben megváltják.

Szakbarbár
2005-06-15 20:56:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jelenleg gyesen vagyok 2005. szeptember 11-ig kisfiammal, mellette pedig óraadó német nyelvtanár a helyi gimnáziumban, tehát közalkalmazott gyes mellett foglalkoztatva. Kérdés: ha 2004. november 15. óta részmunkaidös közalkalmazott vagyok, közben pedig gyes-en is vagyok, jár-e nekem 2 éven belül a GYED? Tehát ez is számít biztosított 180 napos idöszaknak, hogy el tudjak menni esetleg GYED-re, ha tervezünk egy kistestvért? Másik kérdés: a munkahelyem engem el akar bocsátani, és helyettem 2005. 07.20-töl egy pályakezdö fiatalt felvenni. (ez aztán a fair eljárás, ugye?)Tehát munkanélküli leszek. Mit tegyek, hogy ne járjak rosszul? Havonta hosszabbítgatták a szerzödésem, amit szintén nem tartottam túl pozitív dolognak. Hová fordulhatok, ill. mit tegyek, hogy pont a gyesem lejárta elött (augusztusban már nem kapok fizetést) járjon nekem még valami jövedelem? Úgy érzem, nagyon csúnyán ki akarják használni, hogy gyesen vagyok, és megszabadulnak tölem, tudván, hogy nem vagyok jártas a munkajogi dolgokban.... Ha van valami tippje, kérem írjon, nagyon kétségbe vagyok esve. Gondolom ismeri a Szabolcs-megyei helyzetet, nincs semmi kilátásom egyelöre új állás terén.
Ha nem dolgoznál, de van - szünetelő - közalkalmazotti jogvisznyod, már az önmagában biztosításban töltött idő. Azzal, hogy dolgozol, csak a következő tgyásodat, gyededet rontod, aminek így a részmunkaidős bér lesz az alapja. Ha az előzetes biztosítási időd rendben van, márpedig rendben van, akkor már csak biztosításba kell kerülni a szülés előtt és jogosult leszel tgyásra, gyedre. Nyári szünetben úgysem tanítasz, legyél akkor csak gyesen, a gyes alatt és azt azt követő 30 napban felmondási tilalom véd. Nem tudom, hogy akkor is így van-e, ha dolgozol gyes mellett, de ha nem dolgozol, akkor egészen biztosan. Így a felmondási időd okt. 11-nél korábban el sem kezdődhet.

Szakbarbár
2005-06-15 20:55:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt TB Szakértő! Érdeklődni szeretnék, mivel itt a neten nagyon nehezen tudok kiigazodni a cikkek között és igazán nem is találtam meg az erre vonatkozó témát, hogy... Nagyobbik lányom 1984 07 12-én született, a debreceni egyetem hallgatója most is, igényeltük számára a családi pótlékot még szeptember hónapban, de nem kaptunk, mégcsak érdemleges választ sem. A kisebbik lányom 1987 05 12-én született, most járt utoljára neki a családi pótlék, ezt levélben közölték is velünk. Ha sikeresen felvételizik egy nappali tagozatos felsőfoku intézménybe, akkor valóban igényelhetem a családi pótlékot? Mit kell tennem, hogy kapjak, hová kell fordulnom, milyen iratok bemutatása után járhat e támogatás? 2003 április óta egyedül nevelem a lányokat, a volt férjem sajnos nem "tud" segíteni, mondván nincs munkahelye. Nagyon köszönöm segítségét! Tisztelettel
Egyetemista, főiskolás után nem jár családi pótlék, akkor sem, ha nappali tagozatos és ha 23 éven aluli. Eddig az életkorig a középfokon tanuló gyerek után jár csak a családi pótlék. A főiskolás, egyetemista gyerek csak beszámít a gyerekszámba, ami a konkrét esetben azt jelenti, hogy a kisebbik lány után egyszeresen annyi családi pótlék és ehhez kapcsolódóan családi kedvezmény jár, amennyi a kétgyerekesek (két max. középiskolásnál) fejenként. Számokra lefordítva: ha nem lenne a nagytestvér, akkor egyedülállóként 6.000 lenne a családi pótlék és 3.000 az adókedvezmény, így viszont, hogy a nagytestvér beszámít, a kicsi után 7.200 családi pótlék jár és 4.000 családi kedvezmény érvényesíthető - ha van miből. Ha a kisebbik befejezi a középfokú tanulmányait, akkor egyáltalán nem fog járni családi pótlék és családi kedvezmény. A igényt egyébként határozatban kellett volna elutasítani, de gondolom,nem a papírnak van jelentősége, úgyhogy talán ez a legkisebb probléma, hogy elmaradt az a határozat.

Szakbarbár
2005-06-15 20:55:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Gyeden vagyok 9 hónapos lányommal,testvért szeretnénk hamarosan.A második várandóság idejére milyen támogatást kaphatok,1:ha az első gyerek 2 éves koráig jön a testvér,2:ha elmúlik 2 éves az első?El szeretnénk kerülni a GYES-t,mert abból nem lehet megélni.A testvér születése után uúgy megy sorban a TGYÁS, GYED,GYES,mint az első babánál?Köszönettel.
Ha ketteske születésekor biztosított vagy, akkor vele is jogosult leszel mindenre, olyan sorrendben, ahogyan írtad. Akár a gyedbe, akár a gyesbe születik bele, ha egyetlen napot sem dolgozol előtte, akkor a tgyás és a gyed alapja a szerződés szerinti bér, de legfelejebb a minimábér kétszerese lesz.

Szakbarbár
2005-06-12 22:13:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Feleségem EVÁs egyéni vállalkozó. Júliusig 36 órás munkaviszonya van Br 195000 Ft fizetéssel. Júliustól főfoglalkozású EVÁs ev lesz. (Jövedelme biztosított) Jövőre gyermeket tervezünk. Tud magasabb járulékalap után járulékot fizetni? Érdemes? Válaszát köszönöm
Nem tud magasabb járulékalap után fizetni, mert minden év dec. 20-ig lehet a következő évi magasabb járulékalapról nyilatkozni. Legyen táppénzen, amennyit csak tud, akkor nem rontja annyira az átlagát (mert a táppénz nem számít bele, a minimálbér viszont igen.)

Szakbarbár
2005-06-12 22:13:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szia Szakbarbár, szeretném megkérdezni, hogy tgyás beleszámítható-e a 180 napba, ami a következő gyerekkel való gyed feltétele? Ha igen, hol találom meg esetleg ezt a jogszabályt? Csak azért, hogy oda tudjam dugni xy orra alá, mert egyszer ezt mondja, egyszer meg azt. Köszi!
Remélem, jól értem a kérdést, de azért tisztázzuk: az idő beszámítható az előzetes biztosításhoz - erről mindjárt írok, a tgyás összege a legalább 180 napi jövedelembe viszont nem számít bele, tehát másik ellátásnak nem lesz az alapja. Ha a tgyás alatt volt munkaviszony vagy más jogviszony, akkor ez az, ami "csinálta" közben a biztosítást, nem maga a tgyás, úgyhogy ez így nincs leírva sehol, illetve úgy találod meg - egy másik törvényben, nem abban, amelyik a tgyást és a gyedet tárgyalja - , hogy biztosított az, aki munkaviszonyban áll és ha az szünetel, de tgyás, gyed, gyes, gyet miatt, a biztosítás akkor sem szünetel. Ha nem volt a tgyás alatt munkaviszony (vagy más biztosítás), mert passzív jogon kaptad, akkor meg külön nevesíti a jogszabály, hogy a biztosításon felül ez is beszámít, ezt kimásoltam, mert ez önmagában is könnyen emészthető: 1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól, egységes szerkezetben a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelettel Ebtv. 40. § (2) A terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időbe be kell számítani a) a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításának az idejét, Ebtv. 42/A. § (4) A gyermekgondozási díjra történő jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időbe be kell számítani a) a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély idejét,

Szakbarbár
2005-06-12 22:12:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő, Szeretném megtudni, hogy pontosan mikortól és milyen összegű támogatáshoz juthatok/tunk, amennyiben kisbabát vállalunk a férjemmel. Terveik szerint kb. jövő június, vagy július hónapban megszülethet az első kisbabánk. Mit javasol, melyik ellátást és milyen sorrendben igényeljem, ha a bruttó fizetésem jelenleg 220ezer ft és terveim szerint (remélhetőleg nem leszek veszélyeztetett terhes, és nem fogok táppénzre szorulni) a szülési szabadságig fogok dolgozni. Milyen összegre és milyen időtartamig számíthatok pontosan? És milyen módon változik ez az egész, ha pld. (ne adj'Isten) betegállományba kell mennem már a terhesség 2 hónapjától egészen a szülésig ? Számít-e az üdülési csekk összege, az étkezés jegy vagy az évvégi jutalom összege a TGYÁS, a GYED stb. megállapításakor, vagy csak a bruttó személyi alapbér ? Igaz, hogy a jelenlegi tervek szerint jövőre a TGYÁS és GYED mellett is lehet majd otthoni munkát végeznie a kismamának ? Jelenleg csak a GYES mellett lehet, ugye és csak 4 órában ? Szíves válaszát előre is nagyon köszönöm. Üdvözlettel
A tgyásnak és a gyednek a járulékköteles jövedelem az alapja. Amit nettóban, természetbeni juttatásként kapsz - étkezési jegy, üdülési csekk - az nem járulékköteles, a többi igen. Bruttó 220-ból nettó 121.000 Ft körüli tgyás és 70.000 Ft körüli gyed (ez a felső határ) várható az idei adótáblával. Ha sok táppénz miatt a tgyás, gyed előtti évben nem lesz 180 bérezett nap, akkor a minimálbér kétszerese után kaphatsz ellátást. Tgyás, gyed mellett soha nem lehetett dolgozni és ez nem is fog változni. A gyes az, ami mellett most 4 órában, hamarosan pedig akár teljes munkaidőben is lehet dolgozni.

Szakbarbár
2005-06-12 22:12:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 2005. november 4-én fogok szülni. 2004-évben a bruttó bérem 60.000 Ft volt. 2005-ben januártól áprilisig 60.000 Ft, májustól 100.000Ft. Betegállományban sem tavaly, sem idén nem voltam. Kérdésem az lenne, hogy ezek alapján mennyi terhességi gyermekágyi segélyre , illetve Gyed-re számíthatok, valamint ha esetleg betegállományba megyek, akkor mennyiben változnak meg ezek az összegek. Ha lehetőség van rá érdekelne az is, hogy milyen "kiskapuk" vannak, mert mint néhány válaszban olvastam, van ilyen. Válaszát előre is köszönöm.
A tgyásod a 2004-es bruttó 60.000 után nettó 42.000 Ft lesz. A gyeded attól függ, hogy mennyit dolgozol a magasabb bérrel, nyilván minél többet, annál inkább felfelé viszi a 2005-ös átlagodat. Ha október végéig kihúznád munkával meg szabadsággal, akkor pl. 4*60+6*100-ból nettó 54.000 Ft körüli gyed várható. Ha érdekelne inkább egy nettó 75.000 tgyás és 70.000 gyed, amihez nem kell bért emelni vagy másik munkáltatót keresni, akkor fizetős szolgáltatásom áll a rendelkezésedre.

Szakbarbár
2005-06-12 22:12:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 27 éves vagyok, nincs még gyermekem, de úgy gondolom, hogy eljött az idő egy baba vállalásra. Szeretném megtudni, hogy mire lennék jogosult, illetve pontosabban azt, hogy gyed-re vagy gyás-ra jogosult lennék-e. Mindenképp számomra e két juttatás lenne fontosabb! mint esetleg a gyes. 2000.10.16.-ánhelyzkedtem el dolgozni egy Kft-hez, mely sajnos azóta végelszámolás alá került és az én munkaviszonyom 2004 szept.6--val szűnt meg teljesen( felm.idővel együtt).Ez idő alatt öszessen 2 napot voltam táppénzen. Utána rögtön munkanélküli járadékot kaptam, 2004.szept.8-tól egészen 2005 .március 6-ig. 2005. márc.7.-én sikerült újra elhelyezkednem dolgozni, de a munkaviszonyom most jún.25-vel újra meg fog szűnni. A kérdéseim a következők: 1. ha esetleg most teherbe esnék,és az orvos már táppénzre venne, mi alapján kapnám a táppénzt? 2. a munkanélküli járadék biztosítással eltöltött időnek számít-e?( Úgy tudom, hogy a gyed-hez ill. a gyás-hoz a szülést megelőző 2 évben 180 nap biztosítással eltöltött időnek kell lennie) 3. a fent leírt munkaviszonyom alapján tehát, ha mondjuk 2006-BA KISBABÁM SZÜLETNE, AKKOR JOGOSULT LENNÉK-E GYED-RE VAGY GYÁS-RA, VAGY HA NEM AKKOR MIRE LENNÉK JOGOSULT? Mielőbbi válaszát várvamaradok Tisztelettel!
A munkanélküli járadék folyósítása alatt biztosított vagy, úgyhogy az előzetes biztosítási idő egyelőre bőven rendben van (kb. 2006 év végi szülésig) A másik feltételt ehhez képest rém egyszerű teljesíteni, csak találj valakit, aki a terhesség vége felé bejelent. Ha ez nem sikerül, vagy később szülsz mint 2006 vége és júliustól egészen addig nem csinálsz semmit, akkor marad a gyes. A munkaviszony megszűnését követő 3 napon belül elmehetsz passzív jogon táppénzre, legfeljebb 90 napra, ez is beleszámít az előzetes biztosításba.

Szakbarbár
2005-06-12 22:11:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértők! Áttanulmányoztam az itt leírt gyermekszületéshez kapcsolódó lehetőségeket és azok feltételeit. Mi alapján állapítják meg a GYED és a TGYÁS értékét, ha a megelőző években is csak GYEDből és TGYÁSból származó jövedelme volt? Ha például: 1. havi bruttó 300 ezer Ft alkalmazotti munkaviszonyból származó jövedelem alapján a TGYÁS 126 ezer FT/hó. 2. Majd ennek lejáratakor a 83 ezer forintos GYEDet igényli a folymatosan kereső férj. 3. A következő gyermek az első gyermek születése után 15 hónappal születik. 4. A TGYÁS megállapítása az előzőleg kapott TGYÁS alapján történik, annak a 70 %-a? Ugyanis a feleségnek ekkor még nincs más jövedelme. Kérem Önöket, segítsenek megérteni ezt a témakört! Köszönöm szépen! Üdvözlettel:
Egyik ellátás soha sem alapja a másiknak. Ha az irányadó időszakban egyetlen bérezett nap sincs, akkor a tgyás és a gyed alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2005-06-12 22:11:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyesen vagyok,július 11-ig.Munkahelyemen minimálbérre voltam bejelentve,de nem szeretnék visszamenni,mert vállalni szeretnénk még egy gyermeket.Kérdésem ha lejár a gyesem és állapotos leszek,mit fogok kapni? Gyedet vagy esetleg valami mást? Válaszát előre is köszönöm.
Olyan ellátás nincs, amit az kap, aki csak úgy simán nem szeretne visszamenni. (Ha lenne,nyilván nagyon népszerű lenne.)Ha keresőképtelen vagy a terhesség miatt, akkor táppénzre jogosult vagy, de ezzel 2 évre hazavágod a ketteske utáni tgyást és gyedet. Akkor már inkább munkanélküli járadékot igényelnék, ha a járadék folyósításának ideje alatt szülsz, akkor jár a tgyás és a gyed, de mivel minimálbéred volt előtte, csak a minimálbér után.

Szakbarbár
2005-06-12 22:10:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Kisfiammal 2004.10.05-ig GYED-en voltam. Ezután visszamentem dolgozni a munkahelyemre, ahol a bruttóm 100.500,- volt. 2005.01.19-én megszűnt a munkaviszonyom (felmondtam). (ITT 12 NAP KIESIK.) 2005.02.01-től dolgozom jelenlegi munkahelyemen, itt 106.000,- a bruttó jövedelmem. Május 1-től emelkedett: 118.000,-. Munkaviszonyom határozatlan idejű. Jelenleg babát várok, a szülés időponja kb.: 2006.január 15. Kérdésem az lenne, hogy ha most elmennék táppénzre MENNYI LENNE A TÁPPÉNZ ÖSSZEGE, ÉS EZT KÖVETŐEN A TGYÁS, ÉS A GYED. Magasabb lenne-e az összeg, ha még dolgoznék 2 hónapot? Számít-e a kieső 12 nap? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel:
A 12 napnak nincs jelentősége. A táppénznek mindenképpen az utolsó 180 napi jövedelem lesz az alapja, tehát ez több tud lenni, ha 118.000-rel még dolgozol egy kicsit, mert akkor több 118-as hónap van benne a végén. A tgyás is az utolsó 180 napból lesz megállapítva, ha még idén megkezded, úgyhogy ezzel is ugyanaz a helyzet. 2006-os tgyásindulás esetén és majd a gyednél is a teljes 2005-ös jövedelem lesz az alap - táppénz és tgyás nélkül, mert az nem számít bele. Összesen 6 összeget kérdezel, ennyit nem szeretnék kiszámolni.

Szakbarbár
2005-06-12 22:09:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt TB szakértő! 2006. január 9-re várom első gyermekemet. 2003. 03.17-től dolgozom egy kft-nél (első munkahelyem). Ez idő alatt táppénzen, gyes-en, gyed-en nem voltam, nappali tagozatos tanulmányokat nem folytattam. A bejelentett bruttó bérem 80.000.- Ft volt áprilisig. Májustól a bérem felemelik 110.000.- Ft bruttóra. A kérdésem a következő lenne: Mennyi gyed-et fogok kapni? A gyed összegét a 2005-ös jövedelmem alapján számolják? Az interneten olvastam olyan lehetőséget hogy a minimálbér kétszereséből számolják a gyed-et. Ilyen létezik, erre van lehetőség? A második gyereknél a gyed összegét mi alapján számolják? Segítségét előre is köszönöm!
A minimálbér kétszerese annál lesz a tgyás és a gyed alapja, akinek vagy nulla bérezett napja van (gyedbe, gyesbe szül bele) és a szerződés szerinti bére több, mint a minimálbér kétszerese, vagy 1-179 bérezett napja van és ott több az átlag a minimálbér kétszeresénél. Ha kevesebb, akkor a kevesebbet veszik alapul. Ezzel az utolsó kérdésedre is válaszoltam. Ha 2006-ban indul a tgyás (a gyed az mindenképpen 2006-ban kezdődik majd), akkor a teljes 2005-ös jövedelem lesz az alapja. (Az esetleges táppénz nem befolyásolja, mert az nem számít bele, ha pl. csak októberig dolgozol, akkor a teljes év 10 hónapot jelent) 4*80.000+8*110.000-ből nettó 66.000 körüli tgyás és 60.000 körüli gyed várható.

Szakbarbár
2005-06-12 22:09:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja