SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Üdvözletem. Örülök hogy látok egy ilyen segítőkész embert.A kérdésem a következő :23-éves vagyok. 2005 október 31.ére vagyok kiírva. Eddig az önkormányzatnál dolgoztam mint szociális gondozó. 2003.október 1-től, május 31-ig dolgoztam 6 órásban 36000 Ft/hó nettó. Utána 45 nap munkanélküli, majd szociális segélyen voltam. Majd 2004.dec.1-től 2005.június.30-ig volt a szerződésem, de most 8 órásban minimálbérrel.Most június 27.-én elmentem táppénzre, de a munkáltatóm áttett passzív táppénzre, és leszámolt. Milyen lehetőségeim vannak,ill. a munkáltatóm jogosan tett át passzív táppénzre? Kapok-e gyed-et ? És ha igen mennyit? Ha lejár a passzív táppénz, mit vehetek igénybe hogy a legjobban járjak? Előre is köszönöm segítségét.
Olyan nincs, hogy "áttesznek" passzív táppénzre. A határozott idejű szerződésed lejárt, a biztosítás megszűnése után pedig passzív jogon, 90 napig vagy jogosult táppénzre, ez így teljesen rendben van. A passzív táppénzt 09.28-ig kaphatod, utána 42 nap munkanélküli járadékra leszel jogsoult a 212 nap munkaviszonyod után, ez havi nettó 25.000 Ft lenne, de 10.03-tól már igényelheted a tgyást, ami 30.000 Ft körül várható. A gyeded 27.000 Ft körül lesz. Azért leszel mindkét ellátásra jogosult, mert a járadékos biztosított, a biztosítottnak pedig jár a tgyás és a gyed, ha a másik feltétellel, az előzetes biztosítással is rendelkezik, ez nálad rendben van, és ha szünetelteti a járadékot.

Szakbarbár
2005-08-28 20:25:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Kérlek ha tudod a választ segíts a következő kérdésben - tápénz, illetve GYED/GYES alatt lehet-e külső tanácsadó valaki, ugy hogy egy adott cégtől kapja a tápénzt stb - tehát ahonan tápénzre, GYED/GYED-re ment - de egy másik cég nevében számláz egy harmadik cégnek tanácsadói munkájáért (alkalmi, állandó megbízásként vagy bármilyen formában ez lehetséges-e)? Köszönöm a segítséged!
A hivatalos verziót mondjam vagy azt, ami a gyakorlat? Nézzük először az elméletet: Táppénzre az jogosult, aki keresőképtelen. Aki keresőképtelen, az nem dolgozik máshol és más jogviszonyban sem. A keresőképtelenséget ugyan jogviszonyonként külön kell elbírálni, úgyhogy lehetnek extrém kivételek (pl. torokgyulladással esténként fellépni nem tudó bárénekes, aki napközben a piros torkával is remekül tud egy irodában dolgozni), de ez annyira ritka, hogy nem érdemes vele foglalkozni. Tgyás, gyed alatt szintén nem lehet semmi jövedelemszerző tevékenységet folytatni. Gyes mellett a baba 1 éves korától, legfeljebb napi 4 órában vagy otthon korlátlan időben már lehet. A gyakorlatban az a helyzet, hogy hacsak nincs egy rosszakaród, akkor sehol nem fut össze az,hogy dolgozol és számlázol, miközben táppénzen/tgyáson/gyeden vagy. Ez különösen igaz akkor, ha egy cég számlázza le a munkát.

Szakbarbár
2005-08-28 20:24:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 2006. február végére várjuk első gyermekünket.Abban kérném a tanácsát ,hogy milyen sorrendben érdemes igényelnünk a TGYÁS-t,GYED-et, GYES-t. Illetve mennyivel többre jelentsenek be,hogy úgy kb 50.000-60.000 Ft között kaphassunk. 2005. január 01- május 31. bruttó 75.000.- ra voltam bejelentve, de csak 6 órásként. Utána következett egy 15 napos szünet és 2005. június 15- től 8 órásként dolgozom és a bejelentett bérem bruttó 57.000.-. Előre is köszönöm segítségét!
Pontosan ebben a klasszikus sorrendben kell igényelni az ellátásokat, ahogyan felsoroltad őket. Ha bruttó 80.000 lenne az átlagkereseted 2005-ben 11,5 hónapra, akkor abból kb. olyan összegű ellátás lenne, amit szeretnél, 56.000 Ft körüli tgyás és 51.000 Ft körüli gyed. Egy másikat is kiszámoltam Neked: bruttó 90.000-es idei átlag után 60.000 illetve 55.000 Ft-ot kaphatnál. A bruttó 80.000-es átlaghoz augusztustól decemberig bruttó 100.000 Ft-ot, a bruttó 90.000-eshez pedig 125.000 Ft-ot kellene keresned. Valahogy az az érzésem (mert a tapasztalat ez), hogy ez csak akkor kivitelezhető, ha a munkáltatónak megfizeted a különbözetet, ami havi több tízezer Ft. Ehelyett sokkal egyszerűbb és lényegesen olcsóbb megoldást is tudnék javasolni.

Szakbarbár
2005-08-28 20:23:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Ismételten kérdéssel fordulnék hozzád. Jelenleg 1 éves kisfiammal vagyok otthon gyeden. A munkahelyemről megkerestek egy ajánlattal - szeptemberi kezdés, s úgy tűnik a bölcsit is sikerül elintézni, és anyagilag is jól jönnénk ki a történetből. A kérdésem: Mivel 8 órás állás, és mellette a fiam bölcsibe járna, a gyedet nem fogom kapni. Viszont - feltevés - ha januártól elfogadják azt a javaslatot, hogy 8órás állás mellett is lehet gyest igényelni, akkor a fizetésem mellé, még a gyest is kapni fogom a kisfiam 3 éves koráig? Mondjuk szeptemberben lemondom a gyedet, januárban pedig igényelhetném a gyest - a kihagyás nem zavar be? Válaszod előre is köszönöm!I.
Ameddig jogosult vagy egy ellátásra, gyedre vagy gyesre, addig bármikor igényelheted, visszamondhatod, esetleg megint megigényelheted a másikat aztán visszaválthatsz az előzőre, ebből nincs gond. Azt még nem tudni, hogy januártól lehet-e gyes+munka mellett egész napra bölcsibe adni a szorgalmas anyukák porontyait, de remélhetőleg így lesz.

Szakbarbár
2005-08-28 20:23:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! A párom májusban stroke-ot kapott és jelenleg táppénzen van. Szerződéses közalkalmazotti munkaviszonya viszont 2005. dec. 31-el lejár és nem biztos, hogy addig felépül. Milyen támogatásban részesülhet januártól? Köszönettel
Passzív jogon 90 napig kaphat táppénzt a biztosítás megszűnése után. Ezt méltányosságból meg lehet hosszabbítani további 90 nappal, de lehet, hogy ez már nálatok nem lenne 90, mert az 1 éves táppénzjognál ilyenkor sem jár tovább a táppénz, tehát méltányosságból is kb. 2006 májusig kaphat passzív táppénzt. Ha ezt kimerítettétek, akkor a leszázalékolást lehet megpróbálni.

Szakbarbár
2005-08-24 21:24:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!Jelenleg gyesen vagyok, de áprilisra várjuk a következő babánkat.Gyes ideje alatt el lehet-e menni betegállományba és mi alapján számolják ki a betegállomány összegét?
Ha keresőképtelen vagy, akkor jogosult vagy táppénzre. Alapja attól függően a gyed előtti átlagkereset vagy a minimálbér, hogy a táppénz előtti utolsó betegszabis nap és az előző év január 1. között van-e tgyásból, gyedből és bérezett napból legalább 180. Ha van, akkor a gyed előtti átlagkereset éled fel, ha nincs, akkor a minimálbér után állapítják meg a táppénzt. A táppénz önmagában nem befolyásolja a tgyást és a gyedet, de nagyon vigyázzunk kb. 150.000 alatti bérnél, mert ha csak a táppénz előtti 80%-os betegszabadságból van bérezett nap, akkor az lesz a tgyás és a gyed alapja, ami így 2 évig kevesebb lehet, mintha végig gyesen maradtál volna (és a 100%-os szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszereset után állapítanák meg)

Szakbarbár
2005-08-24 21:23:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Nyugdíjhoz beszámítható szolgálati idő jóváírással kapcsolatos a kérdésem. Feleségem 1989-ben települt át a volt Szovjetunióból Magyarországra. A kitelepülési eljárás miatt 1,5 év kimaradt a munkaviszonyából. Ebből egy évig már Magyarországon élt, de nem tudott elheyezkedni sehol. A munkaügyi központok se tudtak neki munkát ajánlani, de munkanélkülinek se regisztrálták. Eközben az 1987 szeptemberében született kislányunkat nevelte. Végül 1990 szeptemberében sikerült elhelyezkednie. A gyermek ekkor töltötte be a 3. életévét. Feleségem kieső 1,5 éve egybeesik egy normális esetben GYES-en töltött idővel. Azt szeretnénk elérni, hogy a gyermeknevelés címén ez a 1.5 év munkaviszonyként (szolgálati időként) elszámolásra kerüljön. Segitségét előre is köszönöm Tisztelettel
Nyugdíjügyekhez nem értek, ezért nem is foglalkozom velük.

Szakbarbár
2005-08-24 21:23:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztel Szakbarbár! 27 éves vagyok, 5 éve leszázalékolt, rokkantnyugdíjat kapok. 2004. decembere óta dolgozom 6 órás munkaviszonyban. Úgy informáltak, hogy a munkaviszonyom ellenére sem jár gyed. Kicsit tanácstalan vagyok, hisz a rokkantnyugdíj az én saját jogú ellátásom, és a gyed a leendő gyermekemnek járna... Valóban így szól a jogszabály? Milyen juttatásokat vehetek majd igénybe, ha gyermeket vállalnék? Előre is köszönöm válaszát.
A rokkantnyugdíjas nem fizet 4%-os egészségbiztosítási járulékot, ezért nem jogosult azokra az ellátásokra, amelyeket a járulékfizetés alapoz meg. A járulékfizetés nem választás kérdése, jogszabály írja elő, hogy ki fizet és ki nem. Az alanyi jogon járó családtámogatási ellátásokra - gyes, családi pótlék, egyszeri anyasági támogatás - leszel jogosult, ha szülsz.

Szakbarbár
2005-08-24 21:23:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. TB Szakértö! 2000. februárban létesített határozatlan idejü munkaviszonyból 240 000 Ft brutto bérrel 2003 júniusában mentem szülni, és vagyok azóta gyeden, illetve mostmár 2005 június óta gyesen. Szeretnénk még egy gyermeket vállalni. Szeretném tudni, hogy anyagilag hogyan járok jobban, ha gyesröl a terhesség megállapítását követöen közvetenül táppénzre megyek, vagy ha elöbb megszakítva a gyest visszatérek a munkahelyemre letölteni a felgyülemlett szabadságokat és ez idö alatt jelentem be az újabb terhességet és megyek el táppénzre? Melyik esetben mi alapján számítják a táppénzt, illetve a késöbbiekben a gyedet?
Ha nem lesz legalább 180 bérezett napod, akkor teljesen mindegy, hogy tizenvalamennyi van betegszabiból vagy valamivel több a szabadság miatt, a tgyás és a gyed alapja mindkét esetben a minimálbér kétszerese lesz, mert ennél többhöz legalább 180 napot kell produkálni, amibe csak a munka, a szabadság és a betegszabadság számít bele. A táppénzed igen nagy valószínűséggel a gyed előtti átlagkereset alapján lenne megállapítva, ez éledne fel az alapjául, de az függ majd attól, hogy pontosan mikor indul a táppénz.

Szakbarbár
2005-08-24 21:23:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 2000. 08.15-től dolgoztam közalkalmazottként. 2002.12.24.-én született meg első kisfiam, de 2003.06.30.-án lejárt a munkaszerződésem. Kaptam Tgyás-t és Gyed-et, de úgy tudom, ez csak passzív Gyed volt, vagyis nem biztosított idő. Jól tudom? 2005.01.01-jén dolgozni mentem, de csak 7 hónapra 100ezer ft.-s fizetéssel (2005.07.31.-ig) vettek fel. Közben 2005.04.30.-án megint született egy kisfiam. Kapok utána Tgyás-t és a Gyed is járni fog. Hogyan lehetne aktív Gyed ebből? ( A másoknak adott válaszokból ezt következtettem ki: A Tgyás után igényeljek pár nap munkanélküli járadékot, aztán szüneteltessem, és utána kérjem a Gyedet. Akkor biztosított, aktív Gyed és Gyes-em lesz.) Szeretnénk harmadik gyermeket is három éven belül, és úgy tudom, ahhoz jó lenne, ha aktív Gyeden lennék. Így járna a 3. gyerek után is Tgyás és Gyed, ha közben mégse mennék vissza dolgozni? Azt mi alapján számolják? A régi 100ezer ft-os fizetésem után vagy a gyed, gyes után? Kérem, erősítsen meg, hogy jól értem-e a megoldást! Köszönettel, várom válaszát.
Teljesen jól tudsz mindent. Ha hármaskában gondolkodsz, akkor a passzív gyed veszélyes. Nem passzívként úgy kaphatod, ha a most a tgyás után beiktatsz pár nap járadékot. Ha a szüneteltetés mellett kapott gyedbe vagy gyesbe szülsz bele, akkor a tgyás és a gyed alapja a járadék alapját képező átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Az átlagot az igényléskor kiszámolják, ebből tudni fogod, mennyire számíthatsz.

Szakbarbár
2005-08-24 21:23:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves TB Szakértő! Kérdésem a gyermektámogatásokra vonatkozik, örökbefogadás esetén. Júniusban örökbe fogadtunk egy újszülött kislányt. Anapokban lefog zárulni minden ezzel kapcsolatos hivatalos eljárás, és a kezünkben lesz az új anyakönyvi kivonat - indulhat mindenféle ügyintézés. A konkrét kérdésem az, hogy örökbefogadás esetén ki veheti igénybe a GsÁY-t. A GYET-re és a GYES-re vonatkozó jogszabályokban megtalálható, hogy örökbefogadás esetén bármelyik szülő igénybe veheti, a GYÁS esetében nem találtam ilyen külön szabályt. Úgy alakultak a dolgaink, hogy férfi létemre én maradnék itthon kezdettől a picivel, de úgy tűnik, ezzel elbukjuk a GYÁS igénybevételének lehetőségét. (Mindkettőnknek folyamatos munkaviszonya van hosszú évek óta, jelenleg szabadságon vagyunk, amíg mindent el nem rendeztünk.)Alapos-e a gyanúm, vagy ebben az esetben van vmilyen lehetőség arra, hoyg én vegyem igénybe a GYÁS-t?
Örökbefogadó szülők esetén is csak az anya jogosult tgyásra: 1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól, egységes szerkezetben a végrehajtásáról szóló 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelettel 40.§ (4) Terhességi-gyermekágyi segély a gondozásba vétel napjától a szülési szabadság még hátralevő tartamára annak a nőnek is jár, aki a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, ha az (1) bekezdésben foglalt feltételek a gondozásba vétel napján fennállnak. Gyedet már az apuka is igényelhet, a 169 napos kor eléréséig vagy gyesre lehet menni, vagy saját, esetleg gyermekápolási táppénzzel lehet áthidalni ezt az időszakot.

Szakbarbár
2005-08-24 21:23:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szia! A TGYÁS-t lehet előbb kérni (mondjuk egy hónappal)? Csak azért érdekel mert a második gyerkőcöm egy hónappal később fog megszületni mint ahogy az első betölti a 3-at és nem szeretném ha az alapbéremből számolnák a következő GYED-et meg a többit. Az első kisfiamnál úgy csináltam, hogy 2003-ban már nem dolgoztam és így az előző évi bérem bruttó-ja nagyon jó lett. Mivel a 2002-es béremhez még a prémiumok is hozzá csapódtak és az amúgy magában elég alacsony 89.000 brutómat annyira megdöbták, hogy egész normális GYED-et kaptam. Igazából ezt nem szeretném feladni ha nem muszály...:-) Ha ez az út nem járható akkor hogyan járnék a legjobban? Köszi!
A tgyást már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól lehet igényelni, de 0 bérezett nappal az alapja a - minden más nélküli, csak a - szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Ha nem emelik meg papíron sem a minimálbér kétszerese környékére a bért, akkor egy kis matematika alkalmazásával 89.000-ből lazán ki lehet hozni a minimálbér kétszeresét. A matekóra a fizetős szolgáltatásaim közé tartozik.

Szakbarbár
2005-08-24 21:22:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T.Szakértő! 2003 márc. óta itthon vagyok gyesen az első gyermekemmel. A másodikat jövő év elejére várjuk. Azt szeretném megtudni, hogy az itthon töltött első három év alatt kötelező e a munkáltatónak, -akár utólag is- a béremet rendezni, vagyis fizetés emelést adni ( ha mást nem az infláció utánnit).Utóljára 2002-ben volt fizetés emelésem, és úgy tudom, hogy ez gyeden-gyesen levőket is megilletei. Ha kötelező és nem történt meg akkor ennek hol tudok utánna járni, vagy mire hivatkozva emelhetek panaszt és kinél? Köteles e a munkáltató a tgyás kezdete előtt új munkáltatói szerződést adni, melyben már szerepel az esetlegesen emelt bér? Ez a januártól esedékes tgyás megállapítása miatt érdekelne. Köszönettel
Inflációkövető béremelés kötelezően nincs. Kötelező emelés csak 2 esetben van, minimálbéresnek az aktuális minimálbérre kell emelni a fizetését, babázásról visszatérőét meg akkor kell emelni, ha közben a többieké is nőtt, ilyenkor ugyananolyan arányban kell rendezni a kismama bérét is. Szerződést elméletileg kellene módosítani, ha változik a bér, de a hangsúly nem ezen van, hanem azon, hogy a tgyáshoz és a gyedhez a foglalkoztatói igazolásba mit ír bele a munkáltató. Fontos, hogy az a fizetés nélküli szabi, ami után - ha van mit rendezni, akkor - rendezni kell a bért, az a tgyás 1. napján lejár, mert akkor már nem fizetés nélküli, hanem szülési szabin vagy, ezért nem helyes, ha ketteske utáni visszatérésre akarják halasztani a béremelést, hogy majd akkor 4-5-6 évre visszamenőleg korrigálják és a végén ugyanott leszel, hanem a tgyás 1. napjával kell(ene) módosítani a bért. Persze ennek tb szempontból csak akkor van jelentősége, ha a régi nem éri el a minimálbér kétszeresét.

Szakbarbár
2005-08-24 21:22:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 2006.02.22.-re várom babámat. 2005 januárjában 100000 bruttó, februártól 107000 bruttó a fizetésem. Kérdésem mennyi pénzre számíthatok a szülést követő 3 évben? Mikor milyen támogatást vegyek ill vehetek igénybe? 13. havit kapok és szokott lenni némi plussz decemberben. Nem tudom ez mennyire számít a számításnál. Amennyiben igen, sajnos a pontos összeget a plussz pénzre nem tudok mondani, mert változó és nem tudom mi alapján számolnak. A 13. havi meg a rendes fizetés valahány százaléka, de szerintem ezt ön jobban tudja. Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel
Én jobban tudom? Tudom persze, ott, ahol én számfejtek, de ugyan honnan tudnám, hogy nálatok hogy megy ez? Írj pontos adatokat, ha megközelítőleg pontos összeget szeretnél. A 13. havinál meg a többi plusznál az is fontos, hogy a tárgyévben van kifizetve vagy a decemberi bérrel együtt január elején.

Szakbarbár
2005-08-24 21:22:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
HA GYED-en vagyok, akkor megbízási szerződéssel dolgozhatok e?
Szerződés nélkül feketén minden további nélkül. Hivatalosan is, ha nem kapsz érte pénzt - elméletileg lehet ilyen egy megbízás. De hivatalosan, pénzért, azt csak a gyed elvesztése árán.

Szakbarbár
2005-08-24 21:22:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő! A kérdésem a következő lenne: párommal babát szeretnénk. Jelenleg közalkalmazottként dolgozok. Szerződéssel vagyok 2006. június 30-ig. Ha előtte táppénzre megyek, akkor elküldhetnek? (gondolom igen) És kaphatok majd a fizetésem után GYED-et? És kb. mennyi GYED-et kapnék, ha a fizetésem bruttó 73 000 forint? Válaszát előre is köszönöm!
A határozott idejű szerződés mindenképpen lejár akkor, amikor vége van a határozott időnek, kivéve, ha tovább dolgoznál a vezetőd tudtával, de ilyen nem szokott lenni, mert ezt általában számontartják. Ha előtte táppénzre mész, akkor 07.01-től passzívra váltana a táppénz és onnan csak 90 napig járna. Bruttó 73.000-ből nettó 51.000 körüli tgyás és 47.000 körüli gyed várható.

Szakbarbár
2005-08-21 15:46:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jelenlegi munkahelyemen 2005.dec.31-én lejár a szerződésem. Szülésre viszont 2006.január 15-re vagyok kiírva, így akkor már nem leszek biztosított.Kapni fogom-e a gyedet?A 180 nap biztosítási időm megvan.
A tgyást már a -28. naptól, tehát 12.18-tól is igényelheted, akkor aktívról passzívra váltó lesz. De passzívként indulva is jár, ha a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szülsz. Ha viszont passzívként indul a tgyás, akkor alapból már nem jár a passzív gyed. De nem is kell passzív gyedre hajtani, mert az veszélyes dolog annak, aki további babá(k)ban gondolkodik, ugyanis nem számít be előzetes bizotsításnak ketteskével a gyednél. Ezért azt javaslom, hogy bármikor kezded is a tgyást, ha lejár, pár napra igényelj munkanélküli járadékot és ezt szüneteltetve kérd a gyedet. Macerás, de hosszú távon nagy nyugalmat jelentő megoldás.

Szakbarbár
2005-08-21 15:46:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Szeretném megtudni, ha a gyermekem 2 éves koráig kaptam a Gyedet, aztán kivettem a szabadságomat, viszont a nagyszülő nevére megigényeltük a Gyest, akkor én még kérhetem ismét a Gyes folyósításást saját részemre? Vagy már nem jár mivel a gyed után kivettem a szabit?! Illetve ha jár akkor elég csak a nagyszülő nevéről a saját nevemre kérni? Kell hozzá a munkáltatótól igazolás, hogy fizetésnélkülin vagyok? Köszönöm a segítségét! Minden jót!
Amíg a baba be nem tölti a 3 évet, addig bármikor elmehetsz gyesre Te is, meg a nagymama is, annyiszor váltogathatjátok, ahányszor csak akarjátok, persze egy időben csak egyvalaki lehet gyesen. Nagymamának a Te munkáltatódtól nem kell semmilyen igazolás, fizetés nélküliről igazolást csak akkor viszel, ha Te igényled a gyest.

Szakbarbár
2005-08-21 15:46:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Szeretném megtudni,hogy mi lenne a legkedvezőbb lehetőség számomra.Jelenlegi munkahelyemen 2004.szeptember1-óta dolgozom közalkalmazottként,nettó jövedelmem 74.500.-forint.Elötte munkanélküli segélyen voltam 9 hónapig,majd egy hat hónapos átképzése vettem rész ami minden nap 9-től-14-óráig tartott.Jelenleg negyedik gyermekünket várjuk,és az érdekele,hogy kaphatnám meg a maximális gyedet? Segítségét elöre is köszönöm.
Közalkalmazottéknál szinte semmit nem lehet tenni, mert ott annyi a bér, amennyi, nincs olyan sem, hogy együttműködő munkáltató, úgyhogy nem tudok javasolni semmit, amitől több lenne a tgyás és a gyed, legfeljebb csak annyit legyél szorgalmas, hátha elismerik az ellátások alapjába beszámító jutalommal. A nettó 74.500 az olyan bruttó 95.000, abból 63.000 körüli tgyás és 57.000 körüli gyed várható.

Szakbarbár
2005-08-21 15:46:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Cim! Elég bonyolult helyzetben vagyok, ezért kérném segitségét. 2006 április 15-re várjuk első babánkat. Az előző évek eseményeit leírom: 1999 szeptember-2004 június: nappali tagozatos egyetemi hallgató voltam 2004 október 1-2005 augusztus 1: nappali tagozatos PhD hallgató voltam 2005 június 1-2005 július 31: egy vállalkozó napi 4 órában foglalkoztatott, a fizetésem havi bruttó 70000 Ft volt 2005 szeptember 15-től napi 8 órában fogok dolgozni havi bruttó 154000 Ft-ért. Kérdésem: 1. Mennyi GYED-et kapnék, ha március 15-ig dolgoznék? 2. Mikortól mehetnék el táppénzre, hogy legalább 60000 Ft GYED-et kapjak? Válaszát előre is köszönöm!
A tgyásnak és a gyednek is a 2005.09.15-től szerezett jövedelem lesz az alapja. Teljesen mindegy, hogy jövő januárig vagy áprilisig dolgozol, de ha még idén elvonulnál táppénzre, az sem befolyásol semmit, mert a táppénz nem számít bele az átlagba. A tgyásod a minimálbér kétszereséből megállapítva nettó 75-nél biztos nem lesz kevesebb, mert a mostaninál ennyi, de hogy pontosan mennyivel lesz több jövőre, azt nem tudom megmondani. A gyeded úgyszintén, ott most a minimálbér kétszereséből számított nettó 70.000, de ha március elejénél hamarabb nem mész táppénzre, akkor ebből még maximális gyed is lehet (ami alig több a minimálbér kétszereséből számítottnál, így igazából csak más összefüggésben lehet jelentősége, de maga a mostani gyed szinte mindegy, hogy maximális vagy minimálbér kétszereséből számított )

Szakbarbár
2005-08-21 15:46:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja