SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
10.hetes várandós anyuka vagyok, havi 140.000 Ft. a bruttó jövedelmem. Megszeretném kérdezni, hogy az én esetemben melyik a legjobb megoldás a TGYÁS után GYED és GYES vagy a GYES. Válaszukat előre is köszönöm.
A tgyás és a gyed jövedelemfüggő, biztosítás alapján járó ellátások, a gyes alanyi jogon, fix összegben jár, boldog-boldogtalannak, ezért aztán nagyon szerény az összege.
Bruttó 140.000-ből (ha az előző évi átlag ennyi) adójóváírással nettó 89.000 és maximális, most 74.000 Ft körüli gyed lesz. A gyes idén 23.607 Ft. Ebben a sorrendben fogod tudni igényelni az ellátásokat, mindegyikről részletesen olvashatsz a családinet összeállításában.


Szakbarbár
2006-01-20 09:27:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Evás Bt. beltagja vagyok, és bár a bt-ből a nevemre pénzt nem veszek fel (van állásom, közalkalmazott vagyok), a bt. nyereséges, amely "nyereség" az eva miatt azt hiszem mégis csak az én jövedelmem. A Bt-nek van egy alkalmazottja, tehát ő dolgozik, így mikor a kislányommal mentem gyedre a munkahelyem elfogadta ezt a helyzetet (bár morogtak egy kicsit). Akkor viszont még nem volt evás a bt. Nem tudom ez számít-e egyáltalán, és mivel elég sok gondot okozna, nem igazán szeretném ha társasági szerződést kellene módosítani, ha nem muszály. Kérdésem tehát: okozhat-e gondot az evás bt-ben való beltagságom a gyeddel kapcsolatban (júniusra babát várok), illetve változna-e a helyzet, ha a bt-nek nem lenne alkalmazottja. Válaszát előre is köszönöm.
Azt sem értem, hogy az előző gyereknél miért akadékoskodott a munkáltató, ez egyáltalán nem jelent problémát.


Szakbarbár
2006-01-20 09:27:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg van két gyermekem, és várandós vagyik a harmadik babánkkal. A 91. terhességi napot még 2005. szeptemberében betöltöttem. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben jár e idén nekem családi adókedvezmény az első két gyerekemre is már januártól, a lecsökkentett 4 ezer Ft/főre gondolok, (azt tudom, hogy a magzatra a születése elötti hónapig még jogosult vagyok havi 10.000 Ft adókedvezményre), vagy csak akkortól számít a háromgyerekesség ha megszületik a 3. gyermekünk? Válaszát előre is köszönöm.
A szülés előtti hónapig a magzat után 10.000 Ft/hó a családi kedvezmény, a másik 2-re nem jár, a szülés hónapjától 3*4.000 Ft lesz, mert akkor már mindenki után jár, de csak ennyi.
 


Szakbarbár
2006-01-20 09:27:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 2004.08.11-én szültem, jelenleg GYED-en vagyok. 1998 áprilisa óta, a mindenkori minimálbérre voltam bejelentve. 2003 januárjától -szülésig- táppénzen voltam. Majd Tgyás, Gyed, természetesen a minimálbér után járó összeggel. Egyrész szeretném ha ez ügyben, mármint a jelenlegi gyed összegének emelésében tudna segíteni (fizető szolgáltatásán keresztül). Másik kérdésem pedig, hogy hamarosan szeretnénk 2. gyereket (IVF. Lombik-programmal. Az első gyermekünk is IVF-fel sikerült)-remélhetőleg sikerül teherbe esnem az első gyerek 3 éves koráig- ebben az esetben mennyi Tgyás-ra és Gyed-re számíthatók? Köszönettel.
0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha a munkáltató nem vállalkozik rá, hogy az aktuális minimálbér kétszeresénél többet írjon be egy papírra, akkor a minimálbérből is kb. 35-50%-kal többet tud ebből csinálni a fizetős szolgáltatásom.
Minimálbérnél a terhesség alatti táppénzt felejtsd el, az előtte lévő 80%-os betegszabival 2 évre hazavágnád a pénzeidet.
 


Szakbarbár
2006-01-20 09:27:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2003 év elejétől kezdve 2004 márciusáig voltam 6 órás minimálbérrel (kb: br37.000,-) alkalmazva. 2004 áprilistól kezdve munkanélkülin vagyok folyamatosan. A munkanélküli járulék egy pár hónapig járt kb. 2004. augusztusig, most már rég nem kapom. Szeretnék az idén év vége fele szülni. Ha az eddigiekből jól értelmeztem, elég lenne a 8. körüli hónapban egy hónapig Br.: 140.000,- forintos jövedelemmel munkaviszonyba kerülni, hogy a legnagyobb ellátást kapjam és utána -28nap tgyás? A családban van vállalkozás, ahol megoldható lenne az alkalmazásom ilyen bérrel. Vagy egy pár hónap munkaviszonyra is szükségem van még, mert nem tudom a járulékok meddig visszamenőleg számítanak bele a számítási alapba? Köszönettel.
Nem jól értelmezed. Ezt annak szoktam mondani, akinek az előzetes biztosítása, 2 éven belül 180 nap, rendben van. Nekik hosszabb kihagyás után is elég egy aktuális biztosítás minimálbér kétszeresét elérő bérrel. Neked az előzetes biztosításért is hajtani kellene, mert a régiek már nem számítanak bele, ezért Neked 180 napot kellene dolgozni a tgyáshoz és a gyedhez és az utolsó 180 nap lenne az ellátások alapja.


Szakbarbár
2006-01-20 09:27:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! A következő ügyben szeretném a segítségét kérni. Menyasszonyom előző munkahelyén a munkaviszonya a cég bezárása miatt 2005. december 16-án megszűnt. Az új munkahelyén december 20-án kezdett. Sajnos az új munkahelyi körülmények nem olyanok, mint azt szerette volna, ezért szeretne felmondani még a próbaidő alatt. Ugyanakkor szeretnénk egy kisbabát az idén. Korábbi vetélése miatt a párom veszélyeztetett terhes lesz, úgyhogy valószínűleg a terhesség tényének megállapítása esetén táppénzre veszik. A következőket szeretném megkérdezni: Ha még munkaviszonyban állna, amikor kiderülne, hogy terhes, elküldhetik-e a próbaidő alatt. Ha felmondana, és regisztráltatná magát a munkaügyi központban, és ezidő alatt esik teherbe, akkor is megilleti a táppénz? Befolyásolja a táppénz összegét, hogy volt-e munkaviszonya a teherbe esés megállapításakor vagy nem? Az előző munkahelyén 2 évet dolgozott és erre az időre vonatkoztatva az átlagkeresete havi 118,000 Ft volt. (A táppénz megállapításánál az csak az elmúlt év keresetét veszik figyelembe?) Ha felmondana a munkahelyén, mekkora összegű munkanélküli járadék illetné meg? Segítségét előre is köszönöm! Üdvözlettel!
Próbaidő alatt terhesen is megszüntethetik a munkaviszonyát.
 
Táppénz a munkaviszony alatt vagy utána 3 napon belül kezdődő keresőképtelenség esetén jár, munkanélküli nem jogosult rá. Tgyást és gyedet viszont kaphat, ha a munknaélküli ellátás folyósításának ideje alatt szül.
 
Táppénznek, tgyásnak, gyednek az előző év jan. 1-dec. 31 közötti átlag az alapja, ha ott van legalább 180 bérezett nap.
 
Munkanélküli járadék összegéről nem tudok felvilágosítást adni, csak azt tudom, hogy a folyósítás első harmadában magasabb, bérfüggő, de maximált, utána pedig alacsonyabb, fix összegű.


Szakbarbár
2006-01-20 09:27:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Hölgyem/Uram! A következő esetben kérném segítségét: Mikor jár jobban az illető anyuka? Jelenleg gyeden van ,gyermeke 2006. tavasszal lesz 2 éves. Előtte dolgozott 6 évig, onnan jött el szülési szabira, utána táppénzen volt 1 vagy 2 hónapot, majd gyedet igényelt. (A munkahelye javasolta a táppénzzel való szülési szabi meghosszabbítást). A munkaviszonya természetesen fentáll továbbra is. Most szeretnének második babát, a munkahelyén azt javasolták, hogy ha tavaszig terhes lesz, akkor ne menjen gyesre, hanem menjen táppénzre és utána újra gyedre, mert így anyagilag jobban jár (a fizetése elég magas, tehát magasabb mint a max gyed összeg). Az egyik kérdésem, hogy ez így van e? Mi a jobb, ha táppénzről megy szülni vagy ha gyesről? A másik kérdés, ha nem jön össze a baba tavaszig, akkor mit kell tennie hogy jobban járjon anyagilag? Menjen vissza pár hónapra dolgozni, vagy nyugodtan menjen el arra az időre gyesre? Válaszát köszönöm.
Ha a táppénz előtti 80%-os betegszabi több, mint a minimálbér kétszerese, akkor nyugodtan menjen táppénzre, mert a táppénz lényegesen több a gyesnél és nem befolyásolja vele a következő tgyást és gyedet, ami ebben az esetben mindenképpen a minimálbér kétszeresének a 70%-a lesz. 0 bérezett nappal is, úgyhogy ha csak ezért dolgozna, akkor azt nem kell.
 
Becsülje meg ezt a munkahelyet, mert olyan tanácsokat kap onnan, ami csak neki jó, a cégnek pénzbe kerül (a táppénz 1/3-át a munkáltató fizeti).


Szakbarbár
2006-01-20 09:26:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakbarbár! 2004,08,31, született a kislányom. Az eddigi visszaolvasottak alapján a GYED-em alapja a 2004-es év. Januárban voltam 2 hét betegszabin, utána augusztus első hetéig folyamatosan dolgoztam, majd TGYáson voltam 2005.01.28-ig. A nettó átlagbérem 115ezer körül volt, Tgyásra is hasonló összeget kaptam. Jelenleg 64ezer körüli gyedet kapok. Kérdésem, hogy kb. jól számolták-e ki mert nekem kevésnek tünik. A másik kérdés, hogy a barátnőm szeptembertől gyes mellett visszamenne dolgozni 8 órában, és ez az adózást érinti-e, hogy a gyest is hozzáadják a fizuhoz, vagy az egy külön dolog lesz így. Válaszát köszönöm.
115.000-es átlagból 68.000 körül van a gyed, de a 80%-os betegszabi valamennyit rontott az átlagon és a béredről is csak azt mondtad, hogy 115 "körül", úgyhogy így elsőre jónak tűnik a 64.000, mert a 80% és a "körül" miatt lazán lehet ennyivel kevesebb.
A gyes önmagában adóterhet nem viselő járandóság, ez azt jelenti, hogy a bérrel együtt adóköteles, a rá jutó adót le lehet vonni a teljes adókötelezettségből. Amíg a gyes+bér ugyanabba az adósávba tartozik, addig ez gyakorlatilag teljes adómentességet jelent, mert ugyanannyival növeli az adót, mint amennyivel csökkenti. Gond csak akkor van, ha a gyes+bér együtt a 36%-os sávba esik, és ebből a gyes 18%-a jön csak le (mert az önmagában 18%-os), mert akkor a maradék 18%-ot meg kell fizetni. (Ez havi 4.644 Ft adót jelent akkor, ha a gyes+bér együtt több, mint évi 1.550.000 Ft.)


Szakbarbár
2006-01-20 09:26:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Lassan megszületik első kisbabánk, és munkahelyemtől hiába próbálom megtudni hónapok óta mi lesz a teendőm, sajnos a mai napig nem kaptam választ tőlük. Munkaviszonyom nem szűnt meg azáltal, hogy itthon maradtam táppénzen, ezáltal ők intézik majd nekem a TGYÁS-t és a családi pótlékot is? Nekem van valami teendőm ezzel kapcsolatban? Mi szükséges ezek igényléséhez? Milyen papírokra van szükségem az egyszeri támogatás igénybevételéhez? Úgy tudom ezt viszont a TB fogja intézni, azt olvastam kell majd a baba TB kártyája is, ami kb 2 hónap alatt készül el, de meg is lehet gyorsítani, valóban ilyen hosszú idő, hol lehet ezt személyesen megigényelni? Segítségét előre is köszönöm üdvözlettel:
Ha a cég nem kifizetőhely, akkor a biztosítás alapján járó tgyást és gyedet rajtuk keresztül tudod igényelni. Vagy kitölteted velük a szükséges
foglakoztatói igazolást és a többivel együtt - hogy mikre van szükség, azt megtalálod itt a honlapon - beviszed Te vagy a párod a cég székhelye szerinti egészségbiztosítóhoz, vagy a mellékleteket viszed be a céghez, hogy ők intézzék tovább. Ez volna a hivatalos eljárás, de egy ilyen cégre nem biztos, hogy érdemes rábírni.
 
Az egyszeri anyasági és a gyes alanyi jogon jár, ezért ehhez a cégnek semmi köze, ha nem kifizetőhely, ezeket közvetlenül tudod igényelni a lakhelyed szerinti MÁK Családtámogatási Irodánál. A benyújtandó papírokról szintén találsz egy összeállítást a honlapon.
 
A TAJ kártyát automatikusan legyártja az egészségbiztosító, mert az újszülöttek adatait hivatalból megkapja és kb. 3 héten belül postázza. Kezdetben csak a MÁK-nál van rá szükség, pénztárhoz nem kell, orvosnak is elég a mama TAJ száma. Ha nem akartok ennyit várni, akkor személyesen is át lehet venni, ha bementek érte, születési anyakönyvi kivonat és lakcímkártya kell hozzá.
 


Szakbarbár
2006-01-20 09:26:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Nem tudom jól értelmezem-e a jogszabályt, kérlek erősítsd meg ezt nekem, ha így van. Igaz-e az, hogy a TGYÁS összegét az éves prémium/bónusz is befolyásolja? Magyarán, ha 2006-ban indul nekem a TGYÁS akkor jól számolom-e ha a 2005-os év összes fizetését (12 hó) + a 2005-ben kifizetett (2004.évre vonatkozó) bónuszokat (2 hó) hozzáadva kell számolni a TGYÁS alapját. Így elfőfordulhat-e az hogy a TGYÁS összege magasabb lesz mint a sima táppénz, amit pl. terhesség alatt veszek igénybe? Köszönöm.
Az irányadó időszakban kifizetett nem rendszeresek jövedelmek a táppénz, tgyás, gyed alapjába egyaránt beszámítanak. Ha a tgyást és a táppénzt ugyanabból az évből számítják, akkor a kettő egyforma lesz. Ha eltérő az irányadó időszakuk, akkor bármilyen nagy különbség elképzelhető a kettő között attól függően, hogy melyiknek a kezdő napját megelőző évben volt több prémium és egyéb.


Szakbarbár
2006-01-20 09:26:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! A következő kérdésem lenne: Több éve dolgozom egy cégnél, ahol jelenleg 240.000 Ft a fizetésem. Ennek egy részére, bruttó 100.000 Ft-ra be is vagyok jelentve. a maradékot, 150.000 Ft+áfa-t számlázok minden hónapban. Szeptember elejére várjuk a kisbabánkat, és érdekelne, hogy milyen tgyás-ra, Gyed-re, gyesre számíthatok. Valóban az elmúlt (2005-ös) évet veszik alapul, vagy kérhetem a céget, hogy jelentsenek be nagyobb összegre, és akkor kevesebbet számláznék? Táppénzre ha elmennék, akkor csak a bruttó bérem után járna a fizetett összeg? Előre is köszönöm, üdv
Járulékköteles jövedelmed a 100.000 Ft, minden ellátás ezután jár.
Táppénznek, tgyásnak a 2005-ös járulékköteles jövedelem lesz az alapaja, gyednek a 2006-os, úgyhogy ezt még érdemes lenne a 2007-es gyedmaximumhoz szükséges - várhatóan - 135.000 Ft-ra feltornászni.


Szakbarbár
2006-01-20 09:26:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
6 hetes terhes vagyok - tavalyi évben egy vetélés miatt idén veszélyeztetett terhes - várható szülés: 2006 augusztus 30. munkahelyek, keresetek: 2004.08.27-től-2004.12.31-ig havi bruttó 110.000,- és 200.000,-Ft jutalék, összes jövedelem 2004-ben 655.000,-Ft 2005.01.01-től-2005.10.31-ig ugyanazon a munkahelyen bruttó 800.000,-Ft/hó ezen a munkahelyen 2005.07.01-től nem vettem fel a jövedelmem, mivel a céget felszámolják, a cég tartozik, a felszámoló A kategóriába sorolta a fizetésemet, amivel a cég tartozik 2005.07.01-től-2005.10-31-ig és plusz 3 havi felmondási időre járó kártérítés...tehát kifizetés váárható, de nem tudni mikor...viszont számfejtve van...és a cég a járulékokat be is vallotta... jelenleg azt sem tudom, hogy a 2005-ös bevallásomban csak a kifizetett jövedelmet tüntessem-e fel vagy az összeset... 2005.nov.1-től nincs jövedelmem 2005-ben viszont a 180 napom mindenképpen meg van és elég magas is a kifizetett jövedelmem most viszont már januártól a szülész nőgyógyász javaslatot írt táppénzre, mint veszélyeztetett terhes... mehetnék táppénzre, de nem tudom, hogy mit vesznek figyelembe? mehetek-e? vagy csak akkor mehetnék, ha most is lenne munkaviszonyom? és ez ne hátráltassa azt, hogy meg legyen a magas tgyás...majd...2 gyermekemet egyedül nevelem és minden pénzre szükségünk van... majd kérdés, hogy akkor a tgyás-nál és gyednél mit vesznek figyelembe és hogy járok jól... lehetőségem van arra is, hogy bejelentsenek más céghez akár nov 1-től, akár januártól... lehetek-e a terhesség alatt végig táppénzen? ha nem sikerült érthetően fogalmazni, kérem kérdezzen... megköszönöm, ha így is válaszol, de nagyon biztos információkra lenne szükségem és biztosra szeretnék menni, ezért a tanácsadásért hajlandó vagyok fizetni is, ha erre van mód... előre is köszönöm
Ha nov. 1-től nincs biztosításod, akkor a biztosításod megszakadt és a 800.000-eket már nem számítják be sehova. Ha betömnéd azt a lyukat a biztosításban, ami egyáltalán nem olyan egyszerű (legkésőbb dec. 1-től kellene, ehhez nem tudom, hol találsz céget, mert mindenki sokkal jobabn tart a visszamenőleges játékoktól, mint amennyire kellene), akkor sem tudom, hogy a számfejtett, de ki nem fizetett bérek hogyan számolódnak be az ellátások alapjába. Inkább passzolom a kérdést, mert nem akarok butaságot mondani.


Szakbarbár
2006-01-20 09:26:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves TB szakértő! Jelenleg GYED-en vagyok. Április 23-án született a kisfiam. A 2005-ös évi brutto jövedelmem kb. 1 595 000 Ft volt. Novembertől kapom a gyedet. A kérdésem a következő lenne, ha 2006-ban születik meg a 2. gyermekem akkor hozzávetőlegesen mekkora havi jövedelemre számíthatok? Milyen összegű lenne a Tgyás, azután pedig a GYED? Ha GYES mellett megyek vissza dolgozni a munkahelyemre 8 órába, akkor GYES mellett teljes jövedelemre számíthatok-e? És ebben az esetben lehet-e betegállományba menni? Mennyi időttartamot kell munkába járnom ahhoz, hogy a Tgyás és a GYED-em is a maximális legyen? Válaszát előre is köszönöm!
Ebből így nem tudok semmit mondani. Csak azt a 2005-ös jövedelmet mondd, ami járulékköteles volt - már ha ez megvan valahol - , tehát hogy amíg dolgoztál, addig a béred plusz ha voltál táppénzen, akkor előtte a betegszabi mennyi volt és mikortól voltál táppénzen, tgyáson.
Ha gyes mellett teljes munkaidőben doltozol, akkor a teljes munkaidős bért fog fizetni a munkáltató. Ha közben keresőképtelen vagy, akkor jogosult vagy táppénzre, ilyen esetben a táppénz és a gyes mehet együtt.
Maximális tgyás nincs, mert az korlátlan, maximális gyedhez egyetlen napot sem kell dolgozni, mert 0 bérezett nappal az ellátások alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, 1-179 napnál pedig az 1-179 napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Gyedből pedig a maximum a minimálbér kétszeresének a 70%-a.


Szakbarbár
2006-01-20 09:26:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Jelenleg Japánban élek férjemmel és első gyermekünket várjuk. Itt szeretném megszülni a babát, de az otthoni viszonyokról szeretnék Öntől érdeklődni. Otthon 1 év fizetés nélküli szabadságot kértem és kaptam, hogy férjemmel együtt jöhessünk Japánba, ahova férjem nyert egy ösztöndijat. Otthon 2008. februárig szól a határozott idejű szerződésem. Itt, Japánban férjem után biztositott vagyok, ami szeptemberben kezdődött. Otthon előtte 2004. szeptemberétől 2005. júliusáig folyamatosan dolgoztam, de az otthoni biztositás nem érvényes Japánban, ezért azt pillanatnyilag nem fizetem. Nem tudom pontosan, mik azok a járandóságok, amik megilletnek engem és milyen papirok beszerzésére van szükség. Itt, Japánban 2005. november 28- 2006 jól. 31-ig nekem is van szerződésem, részmunkaidőben dolgozom. Gondolom nem kell nagyon kihangsúlyoznom, hogy az itteni fizetés nem azonos az otthonival. Az is lenne a kérdésem, hogy az itteni munkaviszonyon beleszámit-e az otthoni jövedelmek megállapitásánál? Otthon közalkalmazott vagyok, jelenleg F2-es kategóriában. Ha bármely kérdésemre tudna válaszolni, nagyon örülnék neki! Segitségét előre is köszönöm!
Ha EU tagállamban dolgoznál, akkor is csak a biztosítási időt ismernék el, az ottani jövedelem után hazai ellátást nem állapítanak meg. Japán ún. 3. ország kategóriába tartozik a tb-ben (nem tagállam és nincs szociálpoltikai egyezmény) , amit ott csinálsz, az egyáltalán sehova nem számít be, sem időben, sem pénzben.
Itthon akkor lennél jogosult tgyásra és gyedre, ha a szülés előtt biztosításba kerülnél pl. úgy, hogy a fizetés nélkülit megszakítod és kiadatsz pár nap fizetett szabit, mert a másik jogosultsági feltétellel (szükséges előzetes biztosítási idő) rendelkezel, csak aktuális biztosításod nincs. Ebben az esetben a tgyás és a gyed alapja a pár bérezett nap, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne. Ha nem kerülsz biztosításba szülés előtt, akkor magyar tb ellátás nem jár, a kintiekről pedig természetesen nem  tudok mondani semmit.
 


Szakbarbár
2006-01-20 09:26:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
2005 július elseje óta dolgozom egy egyénivállalkozónál bruttó 110000 Ft. a fizetésem. Milyen kombinációban érdemes a juttatásokat igénybe vennem, és melyikért mennyi pénzt kapok? Mikor mehetek el táppénzre, hogy a juttatások összege ne csökkenjen? Az elmúlt időben táppénzen nem csak fizetett szabadságon voltam. Tisztelettel :
A táppénz nem befolyásolja egyik ellátást sem, mert nem számít bele az átlagkeresetbe és így az ellátások alapjába. Csak a táppénz előtti 80%-os betegszabi számít bele, de az minél több 100%-os béres időszak van mellette, annál kevésbé bír jelentőséggel. A folyamatos biztosítással megegyező időre vagy táppénzre jogosult, amíg nincsa 2 év folyamatos biztosításod, addig 60%, utána 70% a mértéke. Bruttó 110.000 Ft-os átlagkeresetből rövid biztosítási idővel nettó 63.000 körüli táppénz, majd 66.000 körüli tgyás és 61.000 körüli gyed várható. Ebben a sorrendben tudod igényelni őket, mindegyikről részletesen is olvashatsz itt a honlapon.


Szakbarbár
2006-01-19 11:40:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakbarbar 2006 augusztusaban fog szuletni kisbabank es olyan kerdesem lenne hogy milyen jarandosagok jarnanak nekunk a kovetkezo esetben 2006 majusaban lejar a munkaviszonyom mely egy evig volt ervenyes.Havi brutto 100000 kerestem azelott nem volt munkaviszonyom Valaszat elore is koszonom
Bruttó 100.000-es átlagból nettó 66.000 körüli tgyás és 60.000 körüli gyed várható - de csak akkor, ha biztosításba kerülsz, különben csak az alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult. Biztosításba úgy tudsz kerülni, hogy munkanélküli ellátást igényelsz, ha ezt szünetelteted - a -28. naptól már érdemes, már csak azért is, mert különben nem biztos, hogy kihúznád munkanélkülin szülésig -, akkor járni fog a tgyás és a gyed.


Szakbarbár
2006-01-19 11:40:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. CÍM! Azt szeretném megkérdezni, hogy 2006-ban mennyinek kell lennie a fizetésnek, hogy a 2007-ben kezdődő gyed-nél a maximumot kapja az ember? Továbbá azt is szerertném megkérdezni, hogy 2006-ban elég 2-3 ledolgozott hónap (utána táppénz) a max. gyed igényléséhez? (Előtte 6 év munka) Várva válaszát, köszönettel.
A gyed maximuma a minimálbér kétszerese. Ez 2007-ben várhatóan bruttó 135.000 Ft lesz, úgyhogy ennyi 2006-os átlag kell a maximális gyedhez. 1 és 365 bérezett nap esetén ugyanúgy lehet maximális a gyed, ha ebben a bérezett időszakban az átlag eléri a minimálbér kétszeresét.


Szakbarbár
2006-01-19 11:40:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Olyan kérdésem lenne,hogy Gyed-ről át lehet-e menni Gyes-re?A lányom 18hónapos,de visszakellene mennem dolgozni,és ha jól tudom a Gyed melett nem lehet,viszont Gyes mellett igen.Mivel minimálbér után kapom a Gyed-et (27-28eFt) így nem lenne sokkal kevesebb,ha Gyes-t kapnék,de dolgozhatnék.Viszont én vállalkozó voltam terhességem előtt,az igazolványomat nem adtam le,és szeretném is majd folytatni,de most szeretnék inkább elmenni a tescoba 4órás árufeltöltőnek,hogy az egy biztos jövedelem lenne.És nem kellene sokat távol lennem a kislányomtól,mert fél napra is be lehet adni bölcsibe.Van erre lehetőség? Segítségét előre is köszönöm! Üdv
Igényelhetsz gyed helyett gyest, ha dolgozni akarsz, mert gyes mellett 1
éves kor után - idéntől már - korlátlanul lehet dolgozni és gyereket
bölcsibe adni. De csak a heti 36 órát elérő munkaviszony mentesít a
járulékfizetés alól, úgyhogy ha 4 órában dolgozol, akkor a minimálbér után
fizetni kell a járulékokat a vállalkozásban, akkor is, ha nem működik és
nincs bevételed. Biztos, hogy így is akarod?


Szakbarbár
2006-01-19 11:40:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! Próbáltam mailben is kérdezni, de hátha csak innen lehet, és hát sürgős... 17. hónapos kislányommal gyeden vagyok itthon. Munkahelyem (köztisztviselő vagyok) felajánlotta, hogy heti 10 órányi munkavégzésre (ebből 7-et kellene a Hivatalban tölteni, 3-at itthon ledolgozni) 65.000 Ft bruttó bérért megbízási szerződést kötne velem bizonyos feladatok elvégzésére. Kérdésem, hogy az új gyed-gyes szabályozással megtehetem-e ezt, vagy csak akkor, ha a gyedről gyesre váltok. Esetleg csak a gyerek másfél éves kora után? Ha esetleg működik ez így, ez a pénz egy majdani újabb gyás számításakor emelné-e az összeget? Köszönettel:
Csak gyes mellett dolgozhatsz, gyes mellett 1 éves kor után korlátlanul
lehet.
Hogy ez mennyire befolyásolja egy majdnai tgyás és gyed összegét, arra most
szeretnék válaszolni, mert idéntől a többes jogviszonyok kezelése elég
bonyolult lett és nem akarok butaságot mondani.


Szakbarbár
2006-01-19 11:40:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Szeretném segítségedet kérni a következő gondunkban: A páromnak most jött egy levél a magánnyugdíjpénztárától(nem önkéntes,csak sima), hogy két éve nem fizeti a munkáltató a nyugdíjjárulékát, vagyis amióta az új cégnél elhelyezkedett. Ezt megérdeklődte a főnökénél, akitől azt a választ kapta, hogy ő a TB-nek fizette, nem annak a pénztárnak, ahova a párom szerződött, mivel nem tudott róla, hogy ő magánpénztártag. Pedig párom belépéskor közölte ezt a titkárnővel. Most emiatt 84 000 Ft-ot akar a munkáltató levonni párom fizetéséből, állítólag ezek a többletköltségek az eljáráshoz. Ez így korrekt? Mit lehet ilyen esetben lépni? Nekünk ez a 84 000 Ft nagy pénz, és furcsállom a dolgot, tanácstalanok vagyunk. Válaszát előre is köszönöm szépen, üdvözlettel
Nem hiszem, hogy a többletköltségeket kérné a munkáltató, inkább a tagdíjat, amit be kell vallani és fizetni a magánnyugdíjpénztárnak. Ezt viszont azért alaptalan rajta követelni, mert ez a cégnek visszajár onnan, ahova tévesen be lett fizetve, önellenőrzést kell beadni az APEH felé a Nyugdíjbiztosítási Alapnak bevallott összegre, ami így - ha be volt fizetve - túlfizetés lesz és kiutaltathatja a cég vagy betudhatja a következő havi utalásba, esetleg átvezetheti másik adónemre.
 
Késedelmi pótlék ebben az esetben nincs, úgyhogy még csak azt sem kérheti.
Az adminisztráció költségét kérhetné, ha a párod hiábájából kellene most variálni, de azt mondod, ő szólt, úgyhogy akkor nem ő a hibás.


Szakbarbár
2006-01-19 11:40:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja