SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!

Köszönöm szépen az előző válaszát. Lenne még kérdésem ezzel kapcsolatban, ezért az üzenetem aljára bemásolnám az előző üzenetet.

Megoldható az új munkaviszony is. Ha 2 hónapra lennék bejelentve magasabb bérrel, akkor a 4. hónaptól kellene átszerződnöm az új munkahelyre, és a 6. hónaptól táppénzre kéne mennem? Vagy a 8. 9. hónapra menjek csak át és akkor nem kell táppénz?

Másodállásban viszont vállalkozó vagyok (nem KATA-s és a tavalyi év minuszos) ez befolyásolhat valamit?

Egyébként, ha majd Csed/Gyed-en leszek, a vállalkozásom ugyanúgy másodállásnak fog számítani?

Nagyon szépen köszönöm előre is.

Előző kérdésem:
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg 8 órás minimálbérre vagyok bejelentve, viszont a Csed, Gyed miatt bejelentenének engem br. 350 000 Ft-ra, (azokra a hónapokra amiből vonják az átlagot) hogy a maximumot kapjam. Tudna nekem segíteni, hogy melyik 6 hónapból nézik az átlagot, a terhesség első 6 hónapjából vagy az utolsóból? Köszönöm szépen

Szakbarbár válasza:
Nem kell 180 napi magas bér ahhoz, hogy több legyen a csed és a gyed. Megjegyzem, nem is biztos, hogy Te és/vagy a munkáltató ki tudnátok fizetni ennek a költségét fél évig, mert ez havi 115.540 Ft különbséget jelent a jelenlegi közterhekhez képest. (A 350.000 egyébként lényegesen több annál, mint amennyi a maximális gyedhez kell.)

Az ellátás kezdetét megelőző 3. hónaphoz legközelebb lévő 180 nap (tehát ha nem vagy táppénzen ,akkor a durván a 4. és 9. hónap közötti bér, táppénz esetén megy hátrébb az időszak, mert a táppénzes napok nem játszanak) csak a fő szabály, amiből az ellátások számolódnak. A jogszabály ismeri és kezeli azokat a helyzeteket is, amikor az aktuális jogviszonyban nincs ennyi bérezett nap, vagy azért, mert csak rövid ideje dolgozol az aktuális helyen, vagy azért, mert sokat voltál táppénzen. Már 120 napból is lehet korlátlan - minimálbér kétszeresénél többől számolódó - a csed, ha pedig ennél rövidebb időben van minimálbér kétszeresét elérő béred, akkor a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja.
Tehát egy ÚJ munkaviszonyban elég 1-2 hónap is magas bérrel, mert a régi béreket egyáltalán nem veszik figyelembe.

A megoldás tehát egy új munkaviszony, nem a jelenlegiben emelés, mert az nagyon költséges. Ha nagyon nincs más, aki bejelentsen, akkor 30 napnál valamivel hosszabb időre iktass be álláskeresési járadékot és utána létesíts ugyanott új munkaviszonyt, magas bérrel - 300.000 körüli elég. A +30 nap fontos, ellenkező esetben nem számít újnak az új munkaviszony. Az is fontos, hogy ebben az időben biztosított legyél, ehhez a járadék a legjobb megoldás.
Szakbarbár
Rosszul írtam, abban az alapesetben, ha nincs táppénz, akkor nem a 4. és 9., hanem az 1. és 6. hónap közötti időszakból számolódik a csed, a gyed az, ami durván a 4. és 9. hónap közötti 180 bérezett napból. De ahogy mondtam, akkor is tud mit kezdeni a jogszabály a kismamával, ha nem dolgozott legalább 180 napot. Bőven elég 1-2 hónap egy új munkaviszonyban, minimálbér kétszeresét meghaladó - ajánlottan 300.000-es bruttó - bérrel, akkor a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja, mert ilyenkor mások a szabályok, ha nincs 180 nap, akkor nem annyiból számolnak.

Ha normál adózású ev is vagy, akkor ha hihetetlennek tűnik is, annak ellenére, hogy egyetlen fillér járulékot nem fizettél soha, mert mindig volt +36 órás munkaviszonyod, ebből a jogviszonyból is jogosult leszel táppénzre, csedre és - a két helyről összesen legfeljebb a maximunig - gyedre. Ennek két feltétele van: legyenek beadva a nullás járulékbevallások - az adónak, a veszteségnek ehhez semmi köze, illetve igényelj meg mindent duplán, táppénzes papírból ehhez még egy eredeti példány kell.

Ha a munkaviszonyból gyeden, gyesen vagy és közben vállalkozol, akkor nem számítasz munkaviszony melletti ev-nek, akkor a főfoglalkozású ev-re vonatkozó szabályok szerint kell járulékot fizetni. Gyed mellett nem kell, ha nem számolsz el ún. vállalkozói kivétet, gyes mellett viszont nem tudod megúszni.

Szakbarbár
2018-06-04 17:06:12
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
A helyzet a következő. Jelenleg Gyeden vagyok az 1 éves kisfiammal és mellette jön a kistesó is (12 hetes vagyok). Ma felhívtam a munkáltatómat, közöltem vele, hogy várandós vagyok és szeretném megszüntetni a fizetés nélküli szabadságot 1 nap szabival, hogy után eltudjak menni táppénzre. Erre a válasza az volt, hogy gondolkodnia kell ( mit, hogyan intézzen stb) és következő héten telefonáljak be ismét. Viszont elkezdtem utána olvasgatni, hogyan is működik ez a fizetés nélküli szabadság. Én abban a tudatban voltam, hogy ez automatikusan jön ha elmegyek csedre, gyedre, de azt olvastam, hogy megkellett volna ¡igényelni" írásban. Nekem erről fogalmam sem volt. Ilyenkor mi a teendő? Eltudok ettől függetlenül menni táppénzre, majd csedre s gyedre? Vagy hogyan csináljam, hogy a legjobban jöjjek ki a figyelmetlenségem hibájából? Illetve 100%-an védett vagyok? A munkáltatóm tud keresni kiskaput, hogy kirúgjon? Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel, Petronella
A fizetés nélküli szabadság igénylése olyan formaság, amivel sok munkahelyen nem törődnek, mert nincs mit rajta engedélyezni, jogszabály alapján jár, csak be kell jelenteni. Életszerűen ez úgy történik, hogy hivatalos bejelentés nélkül is megbeszéli a munkavállaló a munkáltatóval, hogy most legalább X ideig nem dolgozik, mert otthon babázik. Tehát akár lepapíroztátok, akár nem, mind a ketten így kezelitek a gyed időszakát, hogy fizetés nélküli szabadságon vagy.

A megszüntetés bejelentése viszont már nem csak formaság, mert ennek a dátumához jogkövetkezmény fűződik: a bejelentéstől számított 30. napon megszűnik a fizetés nélküli szabadság, de meg lehet állapodni ennél rövidebb időben is.

A terhesség felmondási tilalom, nincs semmilyen kiskapu, amivel jogszerűen megszüntethető a munkaviszony.

Szakbarbár
2018-06-03 18:07:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Jelenleg GYES-en vagyok az első gyermekemmel, aki 2019.márciusában tölti a 3. életévét.
Még nagyon kezdetleges, de valószínűleg addig megszületik a kistesó.
Az ellátásokkal kapcsolatban szeretnék kérdezni. Ugyanannyi CSED-et fogok kapni, mint az első babánál?
Nekem akkor az szerencsére magas összeg volt, mert az utolsó 6 hónapban kétszer kaptam dupla bért.
Vagy a szerződés szerinti bérem alapján fogják számolni? Ezt kétszer emelték mióta itthon vagyok.
Táppénzen maradnék itthon és ha előtte 1 nap szabadságot kiveszek, akkor lehet, hogy nem azt a magas CSED ellátást kapnám amit az 1.babánál, hanem a szerződés szerinti bérem alapján?
És ha nem veszek ki egy nap szabadságot sem, akkor származhat belőle bajom?
A GYES-ről le kell mondanom és a férjemnek kell igényelnie?
Elnézést, hogy hosszú lett! Remélem érthető!?
Előre is köszönöm!
A kérdések egy részére az imént válaszoltam. Amire még nem: ha nem veszel ki szabadságot, akkor nem gyes melletti munkából vagy táppénzen, aminél jár együtt a két ellátás, ebben az esetben választani kell a gyes és a táppénz között. A helyes választás ilyenkor a táppénz, a gyest pedig át kell adni apukának.
A csed, gyed összegét nem érinti, hogy vagy-e szabadságon pár napot.

Szakbarbár
2018-06-03 18:02:00
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő! 2016- ban született a kisfiam,most a nyáron lejár a GYED-em és 3 éves koráig a GYES-t vehetem igénybe.Ha szeptembertől elkezdenék dolgozni (elöző munkahelyemen ahonnan elmentem szülni) de 2- 3 hónap múlva várandós lennék a 2. babával,milyen ellátásokat (TÁPPÉNZ,CSED,GYED) vehetnék igénybe és mi alapján számolnák az ellátás összegét?Válaszát köszönöm!
Ha nem Te voltál az előző kérdező is, akkor is olvasd el az arra adott választ, mert pontosan ugyanezt az esetet taglaltam pár perccel ezelőtt. Keresd meg ezt a választ a honlapon és a közvetlenül alatta lévőt!

Szakbarbár
2018-06-03 17:58:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakertő! Július elejétől lejár a gyed-em és a gyes-t vehetem igénybe gyermekem 3 éves koráig.Ha gyes alatt munkába állnék ott ahonnan elmentem szülni,de 2- 3 hónap elteltével várandós lennék a 2. babával mire lennék jogosult és milyen mértékben?
Minden ellátásra jogosult lennél és legrosszabb esetben ugyanannyit kapnál, mint korábban.
Táppénz alapja: az aktuális szerződés szerinti bér és az előző gyed alapja közül a magasabb.
Csed, gyed alapja: a ledolgozott időre kapott bérből számított átlag, de legfeljebb minimálbér kétszerese, és az előző csed alapja közül a magasabb.

Szakbarbár
2018-06-03 17:55:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Jelenleg GYES-en vagyok az első gyermekemmel, aki 2019.márciusában tölti a 3. életévét.
Még nagyon kezdetleges, de valószínűleg addig megszületik a kistesó.
Az ellátásokkal kapcsolatban szeretnék kérdezni. Ugyanannyi CSED-et fogok kapni, mint az első babánák? Nekem akkor az szerencsére magas összeg volt, mert az utolsó 6 hónapban kétszer kaptam dupla bért. Vagy a szerződés szerinti bérem alapján fogják számolni? Ezt kétszer emelték mióta itthon vagyok.
Még azt nem értem, hogy ha táppénzen maradnék itthon, akkor kell-e előtte 1 nap szabadságot kivennen...?!
Ha igen, akkor lehet, hogy nem azt a magas CSED ellátást kapnám amit az 1.babánál, hanem a szerződés szerinti bérem alapján?
Elbézést, hogy hosdzúbkwtt! Remélem érthető!?
Előre is köszönöm!
Ha a gyed, gyes alatt vagy után 1 éven belül ugyanabból a jogviszonyból szülsz, akkor először megnézik, hogy az általános szabályok szerint mennyi lenne a csed és a gyed, majd ezt összehasonlítják az előző csed alapjával és a kettő közül a magasabbat állapítják meg. Az általános szabályok szerint a következő csed, gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, ha nem dolgozol két baba között legalább 120 naptári napot. Ha ez azt figyelembe véve is kevesebb az előző csed alapjánál, hogy a szerződés szerinti béred talán emelkedett idő közben, akkor újból annyi lesz a csed és a gyed alapja, mint az előző csedé volt. Tehát vagy többet kapsz, vagy ugyanannyit, olyan nem fordulhat elő, hogy kevesebbet.

Szakbarbár
2018-06-03 17:48:01
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg 8 órás minimálbérre vagyok bejelentve, viszont a Csed, Gyed miatt bejelentenének engem br. 350 000 Ft-ra, (azokra a hónapokra amiből vonják az átlagot) hogy a maximumot kapjam. Tudna nekem segíteni, hogy melyik 6 hónapból nézik az átlagot, a terhesség első 6 hónapjából vagy az utolsóból? Köszönöm szépen
Nem kell 180 napi magas bér ahhoz, hogy több legyen a csed és a gyed. Megjegyzem, nem is biztos, hogy Te és/vagy a munkáltató ki tudnátok fizetni ennek a költségét fél évig, mert ez havi 115.540 Ft különbséget jelent a jelenlegi közterhekhez képest. (A 350.000 egyébként lényegesen több annál, mint amennyi a maximális gyedhez kell.)

Az ellátás kezdetét megelőző 3. hónaphoz legközelebb lévő 180 nap (tehát ha nem vagy táppénzen ,akkor a durván a 4. és 9. hónap közötti bér, táppénz esetén megy hátrébb az időszak, mert a táppénzes napok nem játszanak) csak a fő szabály, amiből az ellátások számolódnak. A jogszabály ismeri és kezeli azokat a helyzeteket is, amikor az aktuális jogviszonyban nincs ennyi bérezett nap, vagy azért, mert csak rövid ideje dolgozol az aktuális helyen, vagy azért, mert sokat voltál táppénzen. Már 120 napból is lehet korlátlan - minimálbér kétszeresénél többől számolódó - a csed, ha pedig ennél rövidebb időben van minimálbér kétszeresét elérő béred, akkor a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja.
Tehát egy ÚJ munkaviszonyban elég 1-2 hónap is magas bérrel, mert a régi béreket egyáltalán nem veszik figyelembe.

A megoldás tehát egy új munkaviszony, nem a jelenlegiben emelés, mert az nagyon költséges. Ha nagyon nincs más, aki bejelentsen, akkor 30 napnál valamivel hosszabb időre iktass be álláskeresési járadékot és utána létesíts ugyanott új munkaviszonyt, magas bérrel - 300.000 körüli elég. A +30 nap fontos, ellenkező esetben nem számít újnak az új munkaviszony. Az is fontos, hogy ebben az időben biztosított legyél, ehhez a járadék a legjobb megoldás.

Szakbarbár
2018-06-03 17:43:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Mint lejebb írta egy hozzászóló; én is a kisfiammal vagyok most itthon jelenleg még gyeden , viszont nekem a munkaviszonyom a fiam születésével majdnem egyidőben megszünt (2016.12.31). Az lenne a kérdésem ,ha újabb munkaviszon létesítése(tehát még a gyes alatt)lenne tesó, milyen jutttatást kapnék ? van -e valami kiskapu... megoldás egyéb eshetőségek ilyen helyzetbe ?

Válaszát előre is köszönöm !
Klaudia
A csednek és a gyednek két jogosultsági feltétele van, a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosításban töltött idő és legalább a csed kezdetén még fennálló jogviszony. Ha 1 évnél több marad ki, amikor nem vagy biztosított - és a passzív gyeddel nem vagy az, hiába jár az egészségügyi ellátás és ketyeg nyugdíjhoz a szolgálati idő - , akkor amint az leszel, nulláról indulsz a 365 nap összeszedésével. Ketteskével tehát akkor leszel jogosult csedre, gyedre, ha vagy még idén létesítesz munkaviszonyt, amiben nem kell legalább 1 évet eltölteni, vagy később, de akkor legalább 1 évig fenn kell állnia szülés előtt.

Szakbarbár
2018-06-03 17:29:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő.
Az lenne a kérdésem,hogy milyen ellátásokra leszek jogosult a második baba után.Jelenleg gyes-en vagyok az első gyermekemmel aki Dec.3-án lesz 3 éves a második baba Novemberre van kiírva.Az első után megkaptam minden ellátást a Csed-et a Gyed-et és most a Gyes-t munkabér után. A második babánál is megkaphatom ezeket?
Ha az a jogviszony, amiből eljöttél babázni még fennáll, akkor a következő csed és gyed alapja az általános szabályok szerinti összeg és az előző csed alapja közül a magasabb lesz. Az általános szabályok szerint ha nem dolgozol két baba között, akkor a csed, gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ezt hasonlítják összeg az előző csed alapjával és a kettő közül a magasabb lesz a csed, illetve a gyed alapja. Tehát vagy ugyanannyit kapsz ketteskével, vagy többet, semmiképpen sem kevesebbet.

Szakbarbár
2018-05-29 06:08:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg gyesen vagyok, de szeretnék visszamenni dolgozni korábbi munkahelyemre ahol határozatlan idejű munkaviszonnyal rendelkezem.
Jelenleg munkáltatom határozott idejű munkakörbe tudna visszavenni. Amennyiben elvállalom azt, és ezen határozott idő alatt ismét terhes leszek, úgy a határozott idejű munkaviszony letelte után munkanélküli kismamává válok? Hogyan járnak akkor a juttatások?
Köszönöm
A munkakör nem tud határozott idejű lenni. A munkaviszony az, ami határozott idejű lehet, de azt írod, a szerződésed határozatlan idejű. Munkaszerződést módosítani csak közös megegyezéssel lehet. Határozott idejű szerződésnél a terhesség és keresőképtelenség csak addig felmondási védelem, amíg a határozott idő tart. Táppénz addig jár, ameddig a munkaviszony fennáll. A csed és a gyed 2 éves korig végig, azonos összegben jár akkor is, ha legalább a csed 1. napján még fennállt a munkaviszony és később megszűnik.

Szakbarbár
2018-05-29 06:05:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakbarbar !
Össze vagyok zavarodva.. első babamat várom.. és nem igazán vagyok tisztában azzal hogy mennyi pénzre számíthatok !
A múlt évben 2017ben marciustol-julius 26-ig 4 órában voltam bejelentve utána pedig nov 17-febr 28ig 6 órában és marcius1tol pedig még a mai napig 8 órában vagyok bejelentve !
Viszont pár nappal ezelőtt sajnos kiderült hogy nem szabadna dolgoznom mert veszélyeztettet terhes vagyok ! Mire számíthatnak ha most elmennek gyesre ? A könyvelő szerint Juli 31ig kellene dolgoznom !
Köszönöm a segítséget !
Tisztelettel ; Szimonetta
Minden ellátásnak csak az aktuális jogviszonyban fennálló jövedelem az alapja, ezért fontos lenne tudni, hogy ugyanabban a munkaviszonyban lett több a béred márciustól, vagy új helyen kezdtél el dolgozni 8 órásként.

Szakbarbár
2018-05-29 06:00:38
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm!

Első gyermekemmel gyeden vagyok jövő májusig. A kérdésem az lenne ha 3 éves koráig megszületik a kisteso akkor ugyan azok az összegek járnak gondolom mint az első babánál. Viszont ha terhes leszek gyed vagy gyes mellett és nem megyek vissza dolgozni táppénzre jogosult vagyok? Az első babámmal is táppénzen voltam mert az 1 típusú cukorbetegség miatt veszélyeztetett terhes voltam.

Válaszát előre is köszönöm.
Üdv
Brigi
Táppénzre akkor vagy jogosult, ha dolgoznál, de keresőképtelen vagy, tehát ha a gyedhez, gyeshez kért fizetés nélküli szabadságot visszamondod, akkor tudsz táppénzt igényelni. Ha nem volt beiktatva elé pár nap szabadság, akkor a gyes nem jár mellé, akkor azt apuka tudja igénybe venni.

Szakbarbár
2018-05-29 05:57:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Szeptember 29-re várom harmadik babámat. Tavaly novemberben mentem vissza dolgozni (előtte GYES-en voltam). Bruttó bérem 254e Ft. Esedékes egy nagyobb prémium kifizetése, és utána (június 10. körül) szeretnék terhes táppénzre menni. Természetesen szeretném, ha a prémium a CSED-be és a GYED-be is beleszámítana (úgy számolom, hogy picivel plafon alatti GYED-et kapnék különben).
Az lenne a kérdésem, hogy
(1) jól számolom-e, hogy ehhez megfelelő, ha június elején kapom a prémiumot?
(2) A táppénz nem módosítja a későbbi ellátások összegét, ugye?
Köszönöm!
A gyednek mindenképpen benne lesz a számítási időszakában a prémium. A csednek akkor, ha az szeptember 1. után kezdődik. Csedet lehet a szülés várható idejét megelőző 28. naptól már lehet igényelni, ha előrébb jönne a várható idő néhány nappal, akkor se az onnantól számított 28. naptól igényeld, és akkor a csed alapjában is benne lesz a prémium.
Egyik ellátás a következő alapjába soha nem számít bele, minden ellátásnak csak a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem az alapja, a táppénz, csed, gyed pedig nem ilyen.

Szakbarbár
2018-05-29 05:55:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Köszönöm válaszát a 119624 kérdésemre.Ezzel kapcsolatban lenne még kérdésem.Azt nem írtam előzőleg hogy közalkalmazottként dolgozom.munkáltatóm felmenthet e alkalmatlanságra hivatkozva,kell e ehhez munkaköri alkalmassági vizsgálat,és vajon az orvos alkalmatlannak nyilvánít e azok után hogy már 6 hónapja táppénzen vagyok két műtéten átestem és még lesz szeptemberben is egy térdműtét.sajnos más munkakört sem tudok vállalni .azt tudom hogy hosszabb táppénz után munkába állás előtt soron kívüli munkaalkalmassági vizsgálat kell ezért is érdeklődnék hogy lenne számomra elfogadhatóbb a helyzet,mert az is lehet hogy közös megegyezéssel szüntetné meg a munkáltatóm a közalkalmazotti jogviszonyomat.ha esetleg én adnám be a lemondásomat akkor tudom két hónap a lemondási idő a kollektív szerződésbe benne van,az is hogy a munkáltató felmenthet a két hónap lemondási idő alatti munkavégzés alól részben vagy teljes egészében,viszont ha felment lemondás esetén is jár átlagkereset ha nem dolgozom?vagy ez csak akkor érvényes ha felmentésről van szó,tehát a munkáltató ment fel a közalkalmazotti jogviszonyom alól.Köszönöm válaszát és elnézést a sok kérdés miatt.Üdv:Mara
Soron kívüli munkaköri alkalmassági vizsgálat a 30 napnál hosszabb keresőképtelenség után kell, de szerintem sok munkáltató ezzel nem foglalkozik. Amíg olyan műtétek várnak Rád, amelyek eredményeképpen helyreállhat az egészséged, tehát nem egy kialakult állapotról van szó, ami már nem lesz jobb, addig legfeljebb ideiglenesen alkalmatlan minősítést kaphatsz. Ezzel jogszerűen nem mondhat fel a munkáltató, annak csak a nem ideiglenes, hanem tartós alkalmatlanság lehet az oka. (Jogszabály nem határozza meg időben vagy definícióval, hogy meddig ideiglenes.) Ez egy patthelyzet, amit a táppénz tud megoldani addig, amíg tart a táppénz jogosultságod - az előző vége után kiadott szabadsággal és ha dolgozol valamennyit, akkor újratermelődnek táppénzen tölthető napok, illetve az évi 15 munkanap betegszabadság is minden évben újra megillet, tehát lehet ezt egy darabig húzni. A táppénzjog kimerítése után pedig ott a méltányossági táppénz. Jó esetben ezekkel kihúzod addig, amíg teljesen meggyógyulsz és akkor az egész felmondás kérdés fel sem merül.

Csak versenyszférában vagyok otthon, a közszféra munkajogát nem ismerem, így nem tudom, hogy az ilyen-olyan felmentés esetén mi hogyan alakul. Valószínűnek tartom, hogy amíg a munkáltatónak lehetősége van arra, hogy csak opcionálisan lépjen meg valamit, ami neki hátrányos - felmentHET, erre fizetnie kell -, addig ezt nem fogja megtenni, ebben az esetben a felmentési időt táppénzen, ennek lejártát követően igazolt, nem fizetett távolléten tudod tölteni, vagy bedob egy közös megegyezést, amit elfogadsz. Ebben az esetben nem lesz a nem fizetett távollét miatt szünetelő és ezért egészségügyi szolgáltatási járadék fizetését eredményező, sőt 30 nap után meg is szakadó biztosítás és rögtön mehetsz álláskeresési járadékra.

Ha az egészségi állapotod tartósan nem jó, akkor érdemes még a munkaviszony megszűnése előtt a megváltozott munkaképességűek ellátásához szükséges vizsgálatot (köznapi nevén leszázalékolást) kezdeményezni, mert ennek eredményeként megállapított ellátás összege - minősítéstől függően - akár több is lehet, mint a járadék és akkor járadékra nem is kellene menni.

Szakbarbár
2018-05-20 08:50:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakèrtő!
Jelenleg gyeden vagyok 15 hónapos kisfiammal.
Tavaly decemberben lejàrt a hatàrozott munkaszerződésem. Kistestvèrt tervezünk, el szeretnèk helyezkedni hogy kapjak utàna is csedet, gyedet. Ha elhelyezkedem, de nem egy magass bérrel, van e rà mód hogy pluszba magam utàn fizessek valamit, hogy magasabb, akàr a maximum ellàtàsi összeget kapjam majd?

Előre is köszönöm vàlaszàt!
Üdv: Barbara
Csedhez, gyedhez a szülés előtti 2 éven belül 365 nap biztosításban töltött idő kell. Amíg kevesebb esik ki, mint 1 év, és ez Nálad egyelőre így van, addig egy új munkaviszony, ha még a csed kezdetén is fennáll, biztosítja, hogy jogosult legyél csedre, gyedre. Tehát ha elhelyezkedsz decemberig és ez a munkaviszony meglesz még legalább a csed 1. napján, akkor ketteskével is kaphatod a csedet és a gyedet.

Minden ellátásnak csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem az alapja. Jövedelem alatt a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját értjük, vagyis a bruttó munkabért, a munkáltató és a munkavállaló is ezután fizet minden adót és járulékot. Nincs arra lehetőség, hogy ezek közül csak Te és csak az egyiket több után fizesd annak érdekében, hogy a csed és a gyed összege több legyen.

Szakbarbár
2018-05-20 08:20:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Első gyermekem július 01-jén tölti be a 3. évet, időközben ketteske úton van, októberben születik, határozatlan szerződésem van, br. 400.000 Ft bérrel, erre kaptam egyeskével a terhességi táppénzt, CSED-et, GYED-et és a GYES-t. A fizetés nélküli szabit megszüntettem 2018.május 01-jével, 16 nap szabit ad ki a Munkáltató június 01-től. Időközben a bérem 500.000-re emelkedett. A 16 nap szabi letelte után ismét terhességi táppénzre megyek a szülésig, októberig. Milyen összegre számíthatok a táppénz esetén?A ketteskével járó ellátások számításánál az új alapbér nővelő tényező lesz, vagy nem igazán befolyásol semmit?A Munkáltató nem TB kifizető, nem igazán tudnak ezekre a kérdésekre válaszolni...
Köszönettel:
Irén
A táppénz alapja az új bér lenne, de a táppénznek van egy maximuma, így bármilyen magas bérből számolódik is, napi bruttó 9.200 Ft-nál nem lehet több. Ez nettóban, családi kedvezmény nélkül 7.820 Ft.

A csed alapja a régi csed alapjával fog megegyezni, mivel az általános szabályok szerint csak a minimálbér kétszerese lenne - korlátlan csedhez legalább 120 bérezett nap kell -, de ezt összehasonlítják az előző csed alapjával és a kettő közül a magasabbat állapítják meg. Az új csed tehát nettóban ugyanannyi lesz, mint a régi volt.

A gyed mindenképpen maximális, ez idén családi kedvezmény nélkül 144.900 Ft nettó Ft, de mire a Te gyeded kezdődik jövőre, addigra már valamivel több lesz.

Szakbarbár
2018-05-20 08:15:20
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt szakértő!
Jelenleg GYED-et kapok még októberig, utána már csak GYES-re leszek jogosult. Szeretnék 3 éves koráig itthon maradni a kislányommal. Amennyiben úgy alakul közben vállalnék még egy gyermeket. A kérdésem, hogy ha már csak GYES-t kapok, attól még a következő gyermekem után újra jár a GYED, akkor is, ha nem mentem közben vissza dolgozni? 8 éve dolgozom ugyanott , határozatlan idejű szerződésem van.
A csed, gyed, gyes alatt is ketyegett a biztosítási jogviszonyod, ketteske születéskor is fenn fog állni, ezzel mindkét jogosultsági feltételt teljesíted és jogosult leszel újra csedre, gyedre. Nem gond, hogy nem dolgoztál a két baba között, a jogszabály ismeri és kezeli ezt a helyzetet.

Szakbarbár
2018-05-16 21:48:16
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Két és fél éves gyereket tervezünk örökbe fogadni. Tanárként dolgozom, és olyan kérdésem lenne, hogy a GYES mellett ami a gyerek három éves koráig jár (és a gyerek hivatalos kihelyezésétől kezdve kapom, ami július környékére fog esni), megkapom-e a fizetésemet a nyári szünet tartamára. Azt is szeretném megkérdezni, hogy szeptembertől, tehát a tanév kezdetétől kezdve ez hogy működik. Kapom a GYES-t és mellette fizetés nélküli szabadságon vagyok? A gyerek december 22-én fogja betölteni a 3. életévét.

Előre is köszönöm válaszát!
Ha nyárra nem kérsz fizetés nélküli szabadságot, akkor ott a munkáltató kiadja a szabadságodat, ami mellé minden további nélkül igényelheted a gyest, ami ilyenkor 6 hónappal tovább jár - sajnos ennek a munkajogi oldala nincs rendezve, fizetés nélküli szabadság kötelezően nem jár rá, a munkáltató mérlegeli, hogy biztosítja-e. Tehát amíg egyébként sem dolgoznál, addig ne kérj fizetés nélküli szabadságot és így megkapod a nyárra a béredet. Szeptembertől legyél csak fizetés nélküli szabadságon, itt csak a gyest fogod kapni.

Szakbarbár
2018-05-16 21:46:13
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Szeretném a segítségét kérni.2017.november vége óta vagyok táppénzen,sorozatos térdműtétek miatt,még kb.4-6 hétig táppénzen leszek utána elvileg mehetek dolgozni viszont nagy esély van rá hogy a munkáltatóm felmond mert ősszel újra kell műteni a térdem és nem hinném hogy így igényt tartana rám,amit persze megértek.mivel már jó ideje táppénzen vagyok,ha felmondásra kerül sor akkor ha igénylem az álláskeresési járadékot akkor azt mi alapján számítják ki mivel jelenleg nincs járulékköteles jövedelmem a táppénz miatt.2015.11.02 óta dolgozom jelenlegi munkahelyemen ez előtt is volt folyamatos bizt.időm így a 90 nap jogosultsági időm megvan viszont szeretném tudni vajon mennyi járadékra számíthatok ha felmondásra kerül sor.Válaszát köszönöm.
A keresőképtelenség nem jogszerű ok a felmondáshoz. Ha egészségileg alkalmatlan vagy a munkakör ellátására, az más, ez lehet indok, de előtte meg kell nézni, hogy van-e másik munkakör, amit el tudnál látni.
Az álláskeresési járadék alapja az utolsó 4 negyedévben elért átlag. Csak a járulékköteles jövedelmet osztják, csak annyi nappal, amennyire vonatkozott, ha novemberig dolgoztál, akkor bőven van beszámító jövedelmed. (A jogszabály egyébként ismeri azt a helyzetet is, ha egyetlen napra sincs jövedelem ebben a 4 negyedévben, de Nálad ezt nem kell alkalmazni.) A járadék alapját képező átlagkereset rajta lesz az egyik igazoláson, amit a munkaviszony megszűnésekor ki kell adni. Ha ennek a 60%-a több, mint a minimálbér, akkor a minimálbér összege lesz bruttóban a járadék, mert ez a felső határ.

Szakbarbár
2018-05-16 21:13:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Az alábbi kérdésekkel kapcsolatban kérném szíves segítségét.
2011.04.hó óta van folyamatos munkaviszonyom, 2016.05. hóban megszületett első gyermekem, jelenleg GYESen vagyok itthon, szeretnénk újra gyermeket vállalni. Munkahelyem TB kifizető hely.
- amennyiben a GYES alatt leszek újra terhes és táppénzre megyek, úgy - ha jól értelmeztem korábban - csak akkor jár továbbra is a már meglévő gyermek után a GYES, ha pl. kérem a munkahelyemet, hogy adják ki a felhalmozott szabadságot (vagy legalább egy részét) majd ezt követően a szabadság lejárta után ismét kérelmezhetem a GYES folyósítását?
- munkahelyemen minden évben van béremelés, melyből itthonlétem miatt nem részesültem. (Ha visszamennék dolgozni, akkor az elmaradt emelésekkel korrigált fizetéssel vennének vissza.) Amennyiben bekövetkezik a terhesség és a fentiek szerint kiveszem a szabadságomat, akkor jogom van-e jelezni, hogy igényt tartanék az elmaradt fizetésemelésekre, hogy a szabadságra járó bér az alapján legyen számolva ha esetleg a munkáltató "elfelejtené megemlíteni" hogy az emelés jár nekem?
-ha megkapom az emelést, akkor az újabb terhességre vonatkozó GYED, stb. ezen összeg alapján számítódna?
- köteles vagyok bejelenteni a munkáltatónak, hogy azért kérem kiadni a szabadságot, mert újabb terhesség miatt szeretnék táppénzre menni?
Válaszát köszönöm!
A.Zita
Lehetsz egyszerre szabadságon és gyesen. A fizetett szabadság azért érdekes, mert ha ezen vagy, akkor garantáltan nem vagy fizetés nélküli szabadságon, ami kizárná a táppénzt, illetve így a táppénz gyes melletti munkára tekintettel kapott táppénz, csak így megy együtt a táppénz és a gyes.
A szabadságra már az emelt bér jár, mert a béremelés esedékessége a fizetés nélküli szabadság megszűnése.
A következő csed és gyed alapja a szabadságra kapott átlag és az előző csed alapja közül a magasabb.
Nem vagy köteles jelezni a terhességet, de egyrészt így korrekt, másrészt így a munkáltató tudja, hogy felmondási tilalom véd.

Szakbarbár
2018-05-16 21:08:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja