SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Elnézést elírtam: folyamatos biztosítás vége 2013.01.06



Egy hónapja kaptam választ Tőled az alábbi kérdésemre:
\"2010 márciusától dolgoztam Gyes majd GYET mellett 4 órában 2012 május 31-ig. A bruttó bérem 150eFt volt, illetve a közös megegyezéssel történő megszüntetése miatt májusra még 300eFt-t kaptam pluszban. 2012 Június 1-tól 2013 január 7-ig álláskeresési támogatás és jövedelempótló támogatás következett . Azóta megint Gyet-en vagyok és október végére újra babát várok.
Milyen lehetőségeim vannak Tgyás-ra és Gyed-re?
Jól gondolom, hogy ha rövid időn belül elhelyezkednék, akkor ezekkel az előzményekkel kb. 3 hónapig kellene dolgoznom, azután szülésig táppénz, és majdnem 20 hónapig kapnék Tgyás-t és Gyed-et? Mennyi lenne az optimális bér a jövőbeni ellátás szempontjából? Ha csak 4 órában dolgoznék gondolom a Gyet-et sem kellene lemondanom a szülésig?\"



Közben megnéztem a papírjaimat és nem jövedelempótló támogatást, hanem keresetpótló juttatást kaptam, a TB kiskönyvemben is 2013.01.06.-ig folyamatos a biztosításom. Az orvosom november 11-re módosította a szülés várható időpontját, de orvosi okokból november első napjaiban biztosan \"megcsászároz\".
Erre a hétre terveztem, hogy elintézem a bejelentést az új \"munkahelyemen\", de elbizonytalanodtam mert félek, hogy az OEP felbontja majd a szerződésemet színlelt munkaviszonyra hivatkozva (lenne valamennyi valós munkavégzés, de közel sem napi 4-6 óra).
Lehet, hogy inkább az egyéni vállalkozónak kellene lennem? Esetleg a fizetős szolgáltatásod tud nekem segíteni?

Előre is köszönöm a segítséged.
Ezek az új részletek nem változtatnak semmin, amit az előbb írtam. Esetleg annyival egészíteném ki, hogy egy egyéni vállalkozót nem cseszegetnek...

Szakbarbár
2013-06-04 18:41:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Egy hónapja kaptam választ Tőled az alábbi kérdésemre:
"2010 márciusától dolgoztam Gyes majd GYET mellett 4 órában 2012 május 31-ig. A bruttó bérem 150eFt volt, illetve a közös megegyezéssel történő megszüntetése miatt májusra még 300eFt-t kaptam pluszban. 2012 Június 1-tól 2013 január 7-ig álláskeresési támogatás és jövedelempótló támogatás következett . Azóta megint Gyet-en vagyok és október végére újra babát várok.
Milyen lehetőségeim vannak Tgyás-ra és Gyed-re?
Jól gondolom, hogy ha rövid időn belül elhelyezkednék, akkor ezekkel az előzményekkel kb. 3 hónapig kellene dolgoznom, azután szülésig táppénz, és majdnem 20 hónapig kapnék Tgyás-t és Gyed-et? Mennyi lenne az optimális bér a jövőbeni ellátás szempontjából? Ha csak 4 órában dolgoznék gondolom a Gyet-et sem kellene lemondanom a szülésig?"



Közben megnéztem a papírjaimat és nem jövedelempótló támogatást, hanem keresetpótló juttatást kaptam, a TB kiskönyvemben is 2013.06.01.-ig folyamatos a biztosításom. Az orvosom november 11-re módosította a szülés várható időpontját, de orvosi okokból november első napjaiban biztosan "megcsászároz".
Erre a hétre terveztem, hogy elintézem a bejelentést az új "munkahelyemen", de elbizonytalanodtam mert félek, hogy az OEP felbontja majd a szerződésemet színlelt munkaviszonyra hivatkozva (lenne valamennyi valós munkavégzés, de közel sem napi 4-6 óra).
Lehet, hogy inkább az egyéni vállalkozónak kellene lennem? Esetleg a fizetős szolgáltatásod tud nekem segíteni?

Előre is köszönöm a segítséged.
A gyet összeköti a biztosításokat, így egy rövid idejű járulékolás után az egész terhességet táppénzen töltheted. A bér akkor optimális, ha valamivel a minimálbér kétszerese fölött van. Annyira rövid azért ne legyen a biztosítás, hogy felmerüljön a színlelés, vagyis hogy nem munkavégzés volt a cél, hanem az ellátások megszerzése.
Gyet melletti munkánál csak annyi időre jár együtt a gyáp és a táppénz, amennyit gyet mellett dolgoztál. De ha a gyetet még a munkaviszony kezdete előtt lemondod, akkor a több táppénzt sokáig kaphatod.

Szakbarbár
2013-06-04 18:39:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Köszönöm az eddigi segítségét!
A korábban felajánlott segítségét szeretném kérni:
”Én egyéni vállalkozó lennék a helyedben. Nem kell senkitől szívesség, nem színlelt - nagy terveid lehetnek -, a járulékokat bevétel hiányában is kell fizetni és ezek ellátásra jogosítanak. Szívesen segítek a részletek kidolgozásában.”
Ezekre a bizonyos részletekre vagyok kíváncsi.
További kérdésem, hogy mennyi Gyed-re számíthatok?
Eddigi 2013-as bevételeim:
2013. 01. 01- 03. 31.-ig: bruttó 10.900 Ft/hó (nem rendszeres jövedelem)
2013. 01. 01- 03. 31.-ig: bruttó 148.800 Ft/hó (munkabér),
2013. 04. 01.: bruttó 6764 Ft/ 1 nap (munkabér),
2013. 04. 02- 05. 31.: napi bruttó 3267 Ft (álláskeresési járadék),
2013. 06. 01- 06. 30.: bruttó 75.500 Ft/hó.
2013. 07. 01- egyéni vállalkozó bruttó 114.000 Ft/hó (vagy több?).

Válaszát előre is Köszönöm!
Az összeg a járulékfizetéstől is függ, de egy maximális közeli gyed össze tud jönni. Keress az itt található elérhetőségemen.

Szakbarbár
2013-06-04 18:35:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Cím!
2012.dec21-én járt le a GYES-em (akkor mostani terhességem 1.harmadában voltam), így az Ön tanácsára saját cégünkbe visszajelentkeztem, fizetem a járulékaimat, stb. 2013. aug.12.jelen terhességem esetén a szülés várható időpontja. Mivel saját bérem után én fizetek minden járulékot, jól gondolom, hogy érdemes mielőbb megkezdenem a TGYÁSt? Tavaly GYES miatt nem volt meg a 180 munkanapom, idén ezt jan.1.óta "gyűjtöm", így ez szerencsére meglesz. Jól tudom, hogy szülés előtt 30nappal lehet megkezdeni a TGYÁSt? Mi történik, ha aug12 (kiírt időpont) után érkezik a baba és a TGYÁS emiatt több mint 30nap a szülés előtt? Mikortól menjek TGYAS-ra?
Már rég táppénzen lehetnél. A táppénz ócska - 180 bérezett nap hiányában minimálbér alapú, és a cég fizeti a harmadát - de ez még mindig soktízezerrel jobb pozíció annál, mint amikor fizetsz és nem kapsz. A táppénz nem befolyásol semmit, a tgyás és a gyed pedig 180-nál kevesebb bérezett nappal is lehet jó, mert annak mások a szabályai, úgyhogy nem kell a 180 napra hajtani.

A tgyást a szülés várható idejét megelőző 28. naptól lehet legkorábban igényelni. A kezdetétől tart 168 napig, nincs jelentősége, hogy ténylegesen mikor szülsz.

Én azonnal táppénzre mennék, a tgyást pedig a -28. naptól igényelném.

Szakbarbár
2013-05-31 23:27:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

2007-ben született az első gyerekem, 2010-ben a második. 2007 óta folyamatosan itthon vagyok velük, jelenleg gyesen a kisebbik fiammal. Munkaviszonyom 2004 óta folyamatosan fennáll.
A munkáltató már jelezte, hogy valószínű nem tudnak visszavenni. Ha ez tényleg így lesz, és aláírom a rendes felmondást (több helyről hallottam, olvastam, hogy csak ezt szabad aláírnom), akkor mi illet meg engem?
Tudom, hogy jár felmondási idő, végkielégítés, szabadság kifizetése. De nem pontos számomra, hogy ez pontosan mekkora összeg. A felmondási idő mit jelent pontosan? Ha lejár a gyesem akkor jár nekem a 30+20 nap felmondási idő? És erre az időre kapom a fizetést, úgy hogy nem kell dolgoznom? Vagy ez hogy van? Nem vagyok vele teljesen tisztában. És ha lejár a felmondási idő, akkor szabin leszek, amíg az le nem jár?
Válaszát előre is köszönöm!
9-nél több, de 10-nél kevesebb év munkaviszonynál 50 nap a felmondási idő és 2 hónap a végkielégítés. A felmondási idő felében fel kell menteni a munkavégzés alól, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az első felében kiadják a szabadságot - mert azt babázásról visszatérve kötelező - , ezért a megváltandó szabadság ennyivel csökken.

A felmondási időnek a felmentési idő része alatt értelemszerűen nem kell dolgozni, munkavégzés nélkül megkapod a béredet. A ledolgoztatható felében meg azért nem fogsz dolgozni, mert ott szabadságon vagy, de erre is kapod a fizetésedet.

A felmondást rögtön a kezedbe lehet adni a gyes végét követő napon, tehát innen 50 napig tart majd még a munkaviszonyod. Aminek a végén kapsz még 2 hónap végkielégítést és némi szabadságmegváltást, de ezek mellé nem tartozik időszak, tehát nem hosszabbodik meg vele a munkaviszony.

Szakbarbár
2013-05-31 23:21:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! milyen "büntetésre" számíthat az aki jogtalanul veszi fel a családi pótlékot? egyedülállóként kapja és van élettársa. a családtámogatás hogyan kéri a bizonyítást ha valaki bejelent náluk egy ilyen esetet? Marcsi
Ha névtelenül mártasz be valakit, akkor azzal valószínűleg nem foglalkoznak, mert nem kötelező kivizsgálni és épp elég dolguk van enélkül is. Ha az elérhetőségeiddel, akkor inkább az az érdekes, hogy Te mire számíthatsz utána.
Egyébként évtizedekkel korábbról hallottam fogkefeszámláló "kommandrókól", de szerintem ennek ma már nincsen gyakorlata.


Szakbarbár
2013-05-31 22:18:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbar
Korábban írtam már Önnek arról, hogy a munkaviszonyom alatt lett kiváltva a vállalkozói igazolványom, és miután megszűnt a munakviszony, így nem vagyok jogosult táppénzre, nem kaptam egy forintot sem. Most szeretnék beregisztrálni a munkaügyi központba, ahová ki kell kérnem az apehtól, hogy nincs járuléktartozásom. 03.20-án lett kiváltva a vállalkozói igazolvány, végig tápénzen voltsm, egészen 05.28-ig. Az lenne a kérdésem, hogy annak ellenére hogy nem kaptam pénzt, de az orvos tp-es állományba vett, így valóban nem lesz járuléktartozásom( a könyvelőm azt mondta hpgy attól hogy nem kapok pénzt,még keresőképtelen vagyok, így nem kell járulékot fietnem), vagy a nyakamba varrnak egy csomó tartozást?
A táppénz az, ami mentesít a járulékfizetés alól, a táppénzre nem jogosító keresőképtelenség nem. De ha bevalljátok úgy, hogy táppénzen voltál és emiatt nem kellett járulékolni (ún. kieső időt jelzel a bevallásban), akkor rövid távon garantáltan nem lesz belőle problémád, értem ezalatt hogy megkapod a tartozásmentes igazolást és nagy valószínűséggel hosszabb távon sem. A NAV magától nem néz utána ilyennek, megszűnt ev-nél végképp nem, csak azt tudja Rólad, amit bevallottál. Úgyhogy lelked rajta, próbáld meg, bátraké a szerencse.

Szakbarbár
2013-05-31 21:49:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Tegnap a következőt válaszolta a kérdésemre:
„Tisztelt Szakértő!
Ismét a segítségét szeretném kérni.
Várhatóan 2013. 11. 28-án fogok szülni, jelenleg álláskeresési járadékot kapok 06. 25-ig.
2013. 06. 01. - 09. 30.-ig ismét fogok dolgozni 8 órában, így kb. 25 nap járadékom marad, amit a munkaviszonyom végéig szüneteltetni fognak.
Felajánlották, hogy vállalkozásba irodai dolgozóként bejelentenek kb. 3 hónapra, csak attól félek, hogy ez „színlelt jogviszonynak” fog tűnni. Hogyan lehetne úgy megoldani, hogy ne legyen belőle probléma, itt a mettől-meddig időszakra gondolok. A Tgyás-t mindenképpen 28 nappal korábban megigénylem.
Érdemesebb a munkaviszonyom végétől (10. 01. - 12. 31.) 3 hónapra, a fennmaradó járadékomat majd később megigénylem. Esetleg megszakítom az új munkaviszony miatt a régit (09. 01- 11. 30.), vagy még korábban? Vagy használjam ki a fennmaradó kb. 25 nap járadékomat is? Esetleg más?
Válaszát előre is köszönöm!
Én egyéni vállalkozó lennék a helyedben. Nem kell senkitől szívesség, nem színlelt - nagy terveid lehetnek -, a járulékokat bevétel hiányában is kell fizetni és ezek ellátásra jogosítanak. Szívesen segítek a részletek kidolgozásában.
Szakbarbár
tegnap, 18:39”

Tegnap délelőtt behívtak az önkormányzathoz, ahol aláírtam a munkaszerződésemet, bruttó 75.500 Ft, 06. 01-09. 30.-ig. Mivel 11. 28-án szülök, kb. 25 nap járadékom marad, ezért pont egy hónap miatt nem leszek jogosult az ellátásokra. Emiatt vagyok ilyen elszánt! Mehetnék szívességet kérni a polgármestertől, hogy még egy hónapot alkalmazzanak, csak akkor meg a gyed összege kevés lesz.
Eddigi 2013-as keresetem:
2013. 01. 01- 03. 31.-ig: bruttó 148.800 Ft/hó (munkabér),
2013. 04. 01.: bruttó 6764 Ft/ 1 nap (munkabér),
2013. 04. 02- jelenleg is: napi bruttó 3267 Ft (álláskeresési járadék 85 napig),
2013. 06. 01- 09. 30.: bruttó 75.500 ft/hó.
A felajánlott vállalkozói szívességgel pedig a következő a helyzet:
Augusztustól bejelentenének akár határozatlan időre is, vagy amennyire szükséges bruttó 114.000 Ft-ra, dolgoznék szeptemberig. Októbertől táppénz és november 1-én megigényelném a Tgyást. Tgyás megigénylése után, ha jól tudom, semmit sem kell fizetnie a vállalkozásnak utánam. Probléma, hogy bolti eladónak tudnának bejelenteni (naponta jelenléti ív és elvileg a jelenlétemet igényli), ellenőrzéskor pedig lehetne magyarázkodni, hogy miért is nem vagyok ott.
Úgyhogy már most az egyéni vállalkozás lehetőségén is gondolkodom, pedig eddig idegenkedtem tőle. Szeretnék érdeklődni, hogy ezt hogyan lehetne megvalósítani, minél költséghatékonyabban és úgy, hogy ne legyen belőle probléma. Sajnos semmi sem tudok az egyéni vállalkozásról, hogy mit és hogyan is kellene csinálni, mennyi költségvonzata van.

Válaszát és segítségét előre is Köszönöm!
Elmondtam, hogy mi a legjobb megoldás. Olyanokat nem fogok boncolgatni, amiből gondod - színlelt bejelentést tűzzel-vassal üldözik - , vagy legjobb esetben is kevéske ellátásod lesz.

Szakbarbár
2013-05-31 21:44:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
3. gyermekünket augusztusra várjuk. Múlt hónapban nagyrészt táppénzen voltam.
Ennek számításával kapcsolatos a kérdésem.
2002. óta folyamatos a munkaviszonyom. Első gyermekünk 2008. nyarán született,
a második 2011. év elején. A két gyermek születése között nem mentem vissza dolgozni.
A másodikat várva szinte végig táppénzen voltam, a táppénz alapja a szerződés szerinti
bérem volt. A mostani táppénzem alapja pedig a 2011-ben kapott GYED-em alapja (bruttó 156.000 forint).
Azért nem lehet a mostani táppénzem alapja a szerződés szerinti bérem (ami alapján amúgy
megkapnám a maximális napi táppénzt), mert a két gyermek születése között nincs 180
bérezett napom?
Válaszát köszönöm!
Igen, így van. Ha sem az előző évben, sem a táppénz kezdete előtt akár 2 évből összerakva sincs 180 bérezett nap, akkor a táppénz alapja attól függően a minimálbér vagy az előző ellátás alapja, hogy miért nem sikerült a 180 napot összehozni. Ha táppénz, tgyás, gyed miatt, vagyis ha az ezeken töltott napok és a bérezett napok együtt kitesznek legalább 180 napot (akár úgy is, hogy 0 nap munka és +180 nap gyed), akkor a táppénz alapja az előző ellátás alapjával fog megegyezni. Minden más esetben a minimálbér, tehát még ennél rosszabb is lehetett volna, ha nem méltányolja a jogszabály, hogy miért nem dolgoztál fél évet.

Szakbarbár
2013-05-30 05:00:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Sziasztok! Az első terhességem és nem nagyon vagyok tisztába vele (mindenki össze vissza beszél) hogy ha a háziorvos ráírta a 9-es kódod vagyis hogy veszéjeztetet terhes vagyok a táppénzes papíromra, akkor igy is csak 50%-ot kapok vagy 100% táppénzt. Előre is köszönöm a választ.
A 9-es kód nem a táppénz mértékét (hogy hány %-a figyelembe vett átlagkeresetnek) határozza meg, hanem azt dönti el, hogy az első naptól táppénzre vagy jogosult és nem kell a munkáltatónak az évi első 15 munkanapra (vagy amennyi még nem lett felhasználva) betegszabadsgára járó bért fizetni az aktuális bér 70%-ával.
A táppénz mértéke 2 év folyamatos biztosítás megléte esetén 60%, ennél rövidebb biztosítással illetve kórházi ápolás esetén pedig 50%.
100%-os csak a baleseti táppénz.

Szakbarbár
2013-05-29 18:52:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm,

Táppénz illetve tgyás alapjára vagyok kíváncsi az én esetemben. A cégünk bérszámfejtője mondott valamit, amit én nagy örömmel el is hiszek, csak épp jogszabállyal nem sikerült egyezést találnom, bár cáfolást sem.

A következő a helyzet: Tavaly január, február fizetés nélküli szabadságon voltam, tehát márciustól kezdtem újra a munkát, és ezzel a járulékok fizetését.
Azóta folyamatosan dolgozom. Szeptember 20-ra vagyok kiírva.
Nem bírom megfejteni a jogszabályt, hogy ebben az esetben mely évből számítják majd a tp-t/tgyás-t.
Számít, hogy az igényléstől visszamenőlegesen van 180 napom idén vagy úgy egyáltalán január 1-től nézik a 180 napot?
Tudni kell, hogy nekem a célom, hogy az idei béremből számoljanak, ne a tavalyiból (idén április hóra, májusi 5-i kifizetéssel kaptam jutalmat).

A bérszámfejtőnk azt mondta tegnap, hogy az ideiből számolják mindkettőt, az igénylés előtti 180 napból...viszont megpróbáltam a jogszabállyal mindezt alátámasztani, de nem sikerült.

Tehát Ön szerint miért és mi alapján fogom kapni az esetleges táppénzt ill. tgyást?

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:

Schneidhofer-Péter Anna
Köszönöm a válaszát előre is.
A jelenlegi szabályok szerint a 2013-ban induló ellátás alapja a 2012-es év, ha ott van folyamatos biztosításból legalább 180 bérezett nap. Neked van, mert márciustól decemberig sokkal több van ennél. A közvetlenül megelőző 180 nap akkor jön be, ha az előző szabály szerinti nem lehetne megállapítani, pl. mert július-augusztusban lettél volna fizetés nélküli szabadságon és a szeptembertől újrainduló folyamatos időszakban év végéig nem lett volna 180 bérezett nap.

Ez eddig remélhetőleg érthető volt, de most jön a de. Ugyanis valószínűleg változik a jogszabály, hogy pontosan hogyan, az nem ismert, de a benyújtott javaslatban van egy átmeneti rendelkezés, ami szerint a 2013. július 1-et követő 300 napban született gyermekek után igényelt ellátásokat a régi és az új szabályok szerint is meg kell állapítani és az előnyösebb szabályt kell alkalmazni. Az új szabályok az igényléshez közelebbi jövedelmet vesznek majd alapul, így lehet, hogy jobban jársz ezzel.
Többet kb. ősszel tudok csak mondani, mert ha ezt a törvényt júniusban elfogadják, akkor utána nyáron senki sem szervez fejtágítót, ahol a gyakorlati alkalmazását tanítaná az egészségbiztosító

Szakbarbár
2013-05-29 18:49:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
2011. júniusában végeztem a tanulmányaimmal. 2012. augusztusa óta dolgozom a munkahelyemen ahol havi szerződéseket kapok. Az lenne a kérdésem, hogy mikortól vagyok jogosult gyedre és egyéb juttatásokra mivel babát szeretnénk.
dupla

Szakbarbár
2013-05-29 18:40:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Ismét a segítségét szeretném kérni.
Várhatóan 2013. 11. 28-án fogok szülni, jelenleg álláskeresési járadékot kapok 06. 25-ig.
2013. 06. 01. - 09. 30.-ig ismét fogok dolgozni 8 órában, így kb. 25 nap járadékom marad, amit a munkaviszonyom végéig szüneteltetni fognak.
Felajánlották, hogy vállalkozásba irodai dolgozóként bejelentenek kb. 3 hónapra, csak attól félek, hogy ez „színlelt jogviszonynak” fog tűnni. Hogyan lehetne úgy megoldani, hogy ne legyen belőle probléma, itt a mettől-meddig időszakra gondolok. A Tgyás-t mindenképpen 28 nappal korábban megigénylem, amíg még biztosított vagyok.
Érdemesebb a munkaviszonyom végétől (10. 01. - 12. 31.) 3 hónapra, a fennmaradó járadékomat majd később megigénylem. Esetleg megszakítom az új munkaviszony miatt a régit (09. 01- 11. 30.), vagy még korábban? Vagy használjam ki a fennmaradó kb. 25 nap járadékomat is? Esetleg más?

Válaszát előre is köszönöm!
Én egyéni vállalkozó lennék a helyedben. Nem kell senkitől szívesség, nem színlelt - nagy terveid lehetnek -, a járulékokat bevétel hiányában is kell fizetni és ezek ellátásra jogosítanak. Szívesen segítek a részletek kidolgozásában.

Szakbarbár
2013-05-29 18:39:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár !
Jelenleg első babámat várjuk párommal. Teljesen tanácstalan vagyok, mert nem tudom, hogy mi jár és mi nem. Gondolok itt GYES, GYED.... Stb.
2012.06.15-től 10.31.-ig majd 2012.10.31-ig volt bejelentett munkahelyem ugyanazon a munkahelyen. 1013.02.15.-től ismét be vagyok jelentve ugyanitt. Jelenleg semmit nem kapok. 2013.02.28-03.12.-ig kaptam táppénzt.(13 nap) Ezek az információk után kapok, illetve kaphatok-e valamilyen ellátást.
Válaszát előre is köszönöm.
Táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre jár. A biztosításod a két munkaviszony között megszakadt, mert nagyon nagy volt a hézag, az új munkaviszonyban 13 napot dolgoztál, ezért 13 nap táppénzre voltál csak jogosult.

Most szülésig fizetés nélküli szabadságon tudsz lenni, illetve ezért nem is érdemes fenntartani a munkaviszonyt, mert később sem lesz semmi előnye, mivel a rövid biztosítási jogviszonnyal így is, úgy is csak az alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult. Teljesen esélytelen a tgyás és a gyed, még kb. fél év hiányzik hozzá, ennyi időt meg valószínűleg nincs is hátra.

A fizetés nélküli szabadság alatt vagy ha még ez a háttér sincs, mert megszűnik a munkaviszony, a havi 6.600 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetned, hogy jogosult legyél a természetbeni egészségügyi ellátásra (orvos, gyógyszer).

Szakbarbár
2013-05-29 18:36:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Már többször is írtam az itt megadott email címére, de csak valami furcsa technikai jellegű visszajelzést kaptam. Szeretnék érdeklődni, hogy van-e valami más mód a kapcsolatfelvételre, vagy ez a cím még mindig aktuális. Úgy tűnik, mintha egyik levelem sem érkezett volna meg. Az első levelemet ápr 26-án, a másodikat máj 17-én írtam.
Válaszát előre is köszönöm!
A postafiókot, ahova írtál, elárasztották az ismeretlen karakterek és a spam-ek, úgyhogy már jó ideje nem néztem, de most megtettem. Ha sikeresen azonosítottalak be és KA monogrammal írtál, akkor adtam egy másik címet, amin elérsz.

Szakbarbár
2013-05-29 18:11:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Szeptember 13-ra várom gyermekemet. Folyamatos közalkalmazotti munkaviszonyom van 2010. szeptember 1-től.
Fizetésem 2010. szeptember 1-től 152400 Ft, 2012. szeptember 1-től 114200 Ft (75%-os részmunkaidő). Ezen felül 2012. jan-aug. 10800 Ft, szept-től 12700 Ft bérkompenzációt kaptam. Kérdéseim:
1. A tgyás és gyed alapba beleszámít-e a bérkompenzáció?
2. Jól gondolom-e a következőket? A tgyásom alapja a 2012-es jövedelmem lesz. Mivel a gyedet 2014-ben igénylem, alapja a 2013-as jövedelem, amennyiben van 180 bérezett napom. Ha június közepétől táppénzre megyek, akkor viszont nincs 180 nap. Ekkor a gyed alapja a tgyás alapja lesz, mivel azért nincs 180 napom, mert táppénzen és tgyáson voltam. (olvastam valami edvezményszabályról)
3. Milyen esetben lenne a gyed alapja a minimálbér?
Köszönettel: SzSz
Közszféra sajátosságaihoz soha nem értettem, gugliztam egy keveset, de így is csak tipp, hogy a bérkompenzáció járulékköteles jövedelemnek minősül és így ellátás alap lesz.

Amit a tgyás és a gyed alapjáról írsz, az a mai helyzet szerint úgy van, ahogy írod. DE: Pont egy olyan időszakban szülsz, amikor elég kusza lesz a helyzet a tgyás és a gyed alapja körül, mert ha minden igaz, július 1-től változnak a szabályok, de az innentől 300 napon belül született gyermekek után a régi és az új szabályok szerint is meg kell nézni, hogy mennyi ellátásra jogosultak és a kettő közül a kedvezőbbet kapják. Ezt egy még el nem fogadott jogszabály tervezetben olvastam, úgyhogy többet nem tudok róla mondani, csak azt, hogy annyira bizonytalan most a helyzetm hogy inkább nem mondanék semmit, mert butaságot nem szeretnék.

A minimálbér alapú gyed - a jelenlegi szabályozás mellett - azt fenyegeti, akinek a gyede másik évben indul, mint a tgyás, és a gyed kezdete előtti év elejétől a gyed kezdete előtti napig nem volt legalább 12 naptári nap munka vagy táppénz. (Ami a 168 nap tgyással együtt kiadja a bűvös 180-as számot, aminek a megléte esetén a gyed alapaj a tgyáséval egyezik meg.)


Szakbarbár
2013-05-29 18:06:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Pár hónapja váltottunk pár levelet! Akkor kérdeztem, hogy tude-e nekünk segíteni és ha igen milyen módon jelentkezzünk Önnél. Akkori válaszlevelében kérte ,hogy május végén jelentkezzünk újra és megbeszéjük a továbbiakat. A levelezést lentebb megtalálja. Előre is köszönöm válaszát!
Zsuzsanna

Segítségét szeretném kérni a következőkben!

Most várom 2. gyermekünket. 8 hetes. Érdeklődni szeretnék, hogy van-e számomra lehetőség a Tgyas és a Gyed-et kicsit elfogadhatóbbá tenni. (Illetve kihozni belőle amit csak lehet.)

A főbb adatok:
2007. májusban kezdtem dolgozni 8 órában.
2009. április 1-én átjelentettek 4 órába.
2010. október 1-én (terhesség bejelentése után) lettem átjelentve 8 órába 120.000Ft-ra.
Szülési szabadság.2011.március 1.
Szülés:2011.április 13.
Itthon vagyok a 1. gyermekkel. Második gyerek várható érkezése 2013.október 15.

Tud-e nekünk segíteni és ha igen,akkor milyen módon jelentkezzünk Önnél?

Ahhoz túl bizonytalan a helyzet, hogy valami durvábba beleugrasszalak, úgyhogy inkább azt mondom, hogy egyelőre igényeld meg a gyest és keress május végén, mert a június hónap lesz az, ami olyan jó fej, hogy ha ott okosan megszervezzük, hogy mikor és hogyan válts táppénzre, akkor június és az én segítségemmel akár 120.000-es bérből is lehet 180.000-es átlag, ami nettóban kb. 3.000 Ft-tal kevesebb csak a maximálisnál.
Szakbarbár
2013. 03. 09. 16:17
Írj az itt megadott elérhetőségemre a kapcsolatfelvétel miatt, jó ideje nem nézem ezt a postafiókot, de akkor mostanában be fogok lépni.

Szakbarbár
2013-05-29 17:48:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
2011. júniusában végeztem a tanulmányaimmal. Dolgozni csak 2012 augusztusában tudtam elhelyezkedni. Azóta csak egy hónapos szerződéseket kapok de azt minden hónapban. Idén februárban voltam 2 hetet táppénzen munkahelyi baleset miatt. Az lenne a kérdésem hogy mikortól lennék jogosult a gyedre és egyéb ellátásokra, mert babát szeretnénk.
Válaszát előre is köszönöm. Barbara
Mivel már mindenképpen a tanulmányok befejezését követő 2 éven túl szülsz, ezért a nappali tagozatos tanulmányokból nem számítható be semmi, munkaviszonyból kell a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosítást felmutatni. Ebbe a táppénz, baleseti táppénz is beletartozik. 2 éves korig végig járó gyedhez kb. 1,5 év biztosításnak kell lennie a szülés előtti 2 évben.

Havonta hosszabbítgatott szerződéssel - ami jogellenes, ha nincs racionális indoka (pl. megrendeléseket csak egy hónapra előre látja előre a cég) - készülj fel rá, hogy valószínűleg a terhesség bejelentésének, jó esetben a táppénzre vonulás hónapjának a végéig van csak munkaviszonyod. Ami azért gond, mert az előzetes biztosítás megléte csak az egyik jogosultsági feltétel, legalább a tgyás 1.napján egy aktuálisan fennnálló biztosítási jogviszonnyal is kell rendelkezni. Ahhoz, hogy ezután a baba után kapj tgyás és gyedet, mert ilyenkor - megszűnt munkaviszonnyal - egy következő babával végképp esélytelen a helyzet.

Szakbarbár
2013-05-29 17:46:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Főállású anyaság kérelem esetén a munkavállalónak fel kell mondania mukahelyén. Ez hogyan történik, tájékoztatni kell a munkáltatót erről és hogyan, illetve ha tudomása van erről akkor Ő kérheti, hogy mondjak fel?
Köszönöm!
A munkaviszonyt rendezni kell a gyet idejére, az egyetlen mód az, hogy fizetés nélküli szabadságon legyél. 3 évnél idősebb egészséges gyermek otthoni gondozásához viszont nem kötelező fizetés nélküli szabadságot biztosítania a munkáltatónak. Ha jó fej, megteheti, de neki ez csak macerával jár, úgyhogy nem valószínű, hogy felvállalja. Te vagy az, aki nem akarsz dolgozni, mert otthon szeretnél lenni a gyermekeiddel, ilyenkor Neked kell felmondanod vagy a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszűnését kezdeményezned.

Szakbarbár
2013-05-29 17:39:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kívánok,
sajnos szinte semmit nem tudok a GYESről, GYEDről. 9 hetes terhes vagyok. Egyetemen vagyok tanársegéd, bruttó 178 000-res fizetéssel, ráadásul külföldi tartózkodás miatt 4 hónapig fizetés nélküli szabadságon voltam. Veszélyeztetett terhességem miatt pedig következő hónaptól - amikor is lejár a fizetés nélküli szabadság - táppénzre kényszerülök. Szülni 2014. januárban fogok. Kérdésem, hogy mi jár nekem és mennyi? És miből is számolják? Nagyon szépen köszönöm válaszát!
Szép napot!
Ha a külföldi tartózkodás nem hivatalos, EU tagállambeli munka volt, akkor a fizetés nélküli szabadsággal megszakadt a biztosításod és mivel a táppénzen tölthető napok száma a folyamatos biztosításban töltött napoktól függ, ezért egyáltalán nem tudsz táppénzre menni. Ha dolgozni sem dolgozol, akkor pedig a tgyáshoz és gyedhez szükséges jogosultsági feltételekkel sem fogsz rendelkezni. (Megjegyzem, ennek a megállapításához eleve kevseset írtál, így nem biztos, hogy egyébként meg fogsz felelni a jogosultsági feltételeknek, az viszont teljesen biztos, hogy ha megszakadt a biztosításod és nem tudsz táppénzen lenni, akkor a tgyás és a gyed is esélytelen.)

Ha hivatalosan dolgoztál uniós országban, akkor erről kell egy igazolás a kinti egészségbiztosítótól, a folyamatos biztosítás ezzel rendben lesz, de a táppénz alapját csak az itthon szerzett jövedelem képezi.

Szakbarbár
2013-05-27 10:00:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja