SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt TB Szakbarbár!

2018. decemberben született a kisfiam. 2019 júliusában megváltozott a munkadóm. Kényszertörlés miatt a régi munkahelyemről közös megegyezéssel kijelentkeztem, és saját Kft-éknél bejelentettünk főállású munkavállalóként, hogy 30 napot ne haladja meg a munkaviszony nélküli állapotom. Fizetést nem vettem fel, hiszen jelenleg GYED-en vagyok. Ez év novemberben fog születni második gyermekünk. Többen tanácsolták, hogy GYED mellett menjek egy rövid időre dolgozni a cégünkbe és utána menjek táppénze. Ha jól értelmeztem első gyermek utáni GYED nem zárja ki a második terhességgel járó táppénzt.
- Első kérdésem az lenne, hogy mi alapján állapítják meg ilyenkor a táppénz összegét, és mi alapján lesz a második gyermek után járó CSED, GYED kiszámítva. Ha a 3 hónapot visszaszámolva nézem a 180 napos időszakot GYED-et kaptam nem munkabért. Előző munkahelyemen körülbelül 270.000 bruttó jövedelmet kaptam, most a rövid időszakra 300.000 bruttó jövedelemmel mennék vissza.
- Második kérdésem: 2019 novemberében egy katás egyéni vállalkozást is indítottam. Azóta 3 hónapban állítottam ki számlát és fizettem be adott hónapokban 25.000 Ft adót. Ha elmegyek táppénzre ez év novemberéig és utána CSED-et fogok kapni érdemes szüneteltetni a vállalkozást? Táppénz és CSED mellett nem lehet másik jövedelmem, vagy igen? Nekem nem tűnik logikusnak, csak fura a Katv. 8. § (9) bekezdése, ami nem zárja ki, hogy akár táppénz, CSED mellett is állítsak ki számlát. (Nem valószínű, hogy az elkövetkező időszakban lesz időm, energiám dolgozni, ez csak egy biztonsági kérdés, ha mégis.) Az eddigi katás jövedelmem befolyásolja a megítélt CSEDet, GYEDet?
Elnézést, hogy egyszerre ennyi kérdés halmozódott fel a két témakörben, csak nem egyszerű tisztán látnom ebben a helyzetben és a könyvelőnk sem túl jártas CSED, GYED ügyekben. Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
Üdv, Alida
Kaphatod egyszerre a gyedet és a táppénzt. Én is egy kis munkát javasolok,mert anélkül nagyon kilóg a lóláb, hogy nem is munkavégzés volt ennek az új munkaviszonynak a célja. A béred legyen bruttó 400.000, ezzel így remélhetőleg még 2022-ben is maximális lesz a gyeded - 300.000-rel már kezdéskor sem lenne az. Dolgozz 2-3 hetet, aztán táppénz. A táppénz alapja a szerződés szerinti bér, a csedé és a gyedé a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

50.000 katát kéne fizetned, és minden egyes hónapban meg kellett volna fizetni. Mentesítő körülményt - babázol - nem tudom, hogy mennyire lehet visszamenőleg bejelenteni. Helyesen főállású kisadózóként kell kezelni Téged, ilyen vagy addig, amíg nem dolgozol a teljes munkaidős munkaviszonyodban.
A 25.000-et fizető, nem főállású katást úgy definiálja a törvény, hogy 36 órás FOGLALKOZTATÁSSAL JÁRÓ munkaviszonyban álló kisadózó, Téged pedig eddig nem foglalkoztattak. Mivel nem vagy főállású katás, ezért nem vagy biztosított, így táppénzre, csedre, gyedre nem vagy jogosult ebből a jogviszonyból. Én szüneteltetném, mert akkor nincs abból gond, hogy vajon foglalkoztatással járó munkaviszonyban állónak számítasz-e, ha a foglalkoztatás után táppénzre mentél.

Szakbarbár
2020-05-25 08:28:19
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja