SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár,

2014. február 1.-től szülési szabadságon vagyok, febr. 28.-án született meg kisfiam. Innentől TGYÁS-t, majd július végétől GYED-et kapok. Most, egészségügyi okok miatt, ideiglenesen 4 órában mennék vissza dolgozni, GYED mellett. Ezt jeleztem a munkáltató felé is. A tavaly felgyűlt szabadnapjaimat azonban 8 helyett, szintén 4 órában számolnák, azaz erre 4 órás bért kapnék. A kérdésem az lenne, hogy ez így jogszerű-e, vagy még 8 órásként kellene ezeket kezelni (és fizetni)? Eredetileg 8 órában dolgoztam, munkaszerződést pedig még nem módosítottunk. Várom szíves válaszát! Köszönettel, N
Van egy dátum, hogy mikorral módosítjátok 4 órásra a szerződést. Ezt úgy célszerű és úgy korrekt meghatározni, hogy a tényleges munkábaállás napjával, így csak onnantól kapsz 4 órás bért. A szabadságra az időpontjában érvényes ún. távolléti díj jár (babázásból visszajövet a szerződés szerinti bér mindig megegyezik a távolléti díjjal), ha a szabadság idején még a régi szerződés van érvényben, akkor 8 órás bér jár rá.

Szakbarbár
2015-11-27 13:37:18
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

2014.04.10-től főállású mezőgazdasági őstermelő vagyok. Előtte nem volt munkaviszonyom. 2014-es évre negyedévente küldtem be a bevallásomat! A bevallás összege 0 forint volt. 2015.01.01-től a járulékot nem az előző év árbevétele alapján számoltam, hanem bruttó 122.000 ft. után. Szültem 2015. május 26-án! A CSED-et kapok. Most nyújtottam be az igénylőmet GYED-re! Az ügyintéző az mondta, hogy nem a gyermek két éves koráig fogom kapni a GYED-et, csak 2016. 12. hónapig! Nem értettem miért!???
A törvény változott ez év júliusától! de sajnos az én esetemre nem tudtam belőle kihámozni semmit!

Kérem segítsen, hogy valóban ilyen ostoba helyzetbe kerültem, hogy "rosszkor szültem"?

Köszönöm válaszát!
Ahhoz, hogy mennyi időre jár a gyed, nincsen köze annak, hogy mennyi járulékot fizettél. A gyed a szülés előtti 2 évben biztosításban töltött időre, de legfeljebb a baba 2 éves koráig jár. 410 napig voltál őstermelő, ezért 410 napig kaphatod a gyedet, ami így 2016.12.22-án jár le.
2010.05.01-től van így, hogy a konkrét napok száma határozza meg, hogy meddig vagy a gyedre jogosult. (2016.01.01-től megint az lesz, mint korábban volt, hogy 2 éves korig fog járni, ha valaki legalább a jogosultsághoz szükséges 365 nap előzetes biztosítással rendelkezik.)

Szakbarbár
2015-11-23 08:06:04
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

A következőkben szeretném a segítségét kérni

határozott szerződésem va,amit nem fognak meghosszabbítani,mert jelenleg GYEDen vagyok
A szerződés 2011.09.01-2015.12.03-ig van.
A csedet 2015.06.25-2015.12.09ig kapom. Utána a gyedet 2015.12.10-2015.06.25-ig, ami már passzív gyednem fog számítani.

Szeretnénk egy 2 babát vállalni, azonban így ha jo ltudom nem kapnánk ujabb csedet,mert nem lenne biztosított jogviszonyom.
A 2. babaprojekt 2015.06 hóban indulna,ami azt jelentené h kb a baba 2017.03-ban születne meg a baba.
Attól viszont tartok, hogy nem tudnék elhelyezkedni. Ha ez nem sikerülne akkor mit tudnunk kihozni am aximumot anyagilag hogy jol járjunk ésne csak gyes-t kapjak a 2 baba után?

pl: jelentkezzek be egyéni vállalkozonak és fizessem magam után ajárulékokat,a 2. baba érkezését megelőző 3 hónapban?

vagy a 2. baba érkezését megelőzően jelentkezzek be a munkanélkülin, hogy kapjak álláskeresési járulékot? Azt kb meddig kapnám és milyen összeget? akkor a gyedet nem kaphatnám?

Előre is köszönöm válaszát
Az ötlet jó, de hamarabb kellene vállalkozónak lenni, mert nem eshet ki 1 évnél több. Mondjuk vállalkozhatnál a baba 1 éves kora után 2 hétre, aztán rájössz, hogy mégsem megy, úgyhogy leállsz vele - fontos, hogy ez csak azt jelenti, hogy átmenetileg nem csinálod és ezért nem járulékolsz, nem szabad szünetelést bejelenteni, mert akkor semmit nem értél vele. Ha terhes leszel, akkor kiegészíted a járulékfizetést 30 napra és a minimálbér kétszeresére, utána jöhet a táppénz - az aktuálisan kapott ellátás mellé pluszban.

Szakbarbár
2015-11-23 07:52:29
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
Egyéni vállalkozó vagyok (kozmetikus). Tevékenységem 2008 április-óta végzem. Fő foglakozásban általány adózó vagyok. 2011.09.13-án született első kisfiam, vele Tgyáson és Gyeden voltam 2013.08.30-ig.
2013.08.31-én született kislányom, vele azóta Tgyáson és Gyeden voltam 2015.08.31-ig
2015.09.24-én született második kisfiam, aki után 2015.09.01-től igényeltem Csed-et. Így folyamatos lenne az ellátás egy nap sem maradna ki.
2013.04 óta szüneteltetem a vállalkozást a könyvelő javaslatára. A legjobb megoldásnak tűnt az elmondása alapján. Jelenleg ott tartunk, hogy a Csed-et még mindig nem állapították meg. Állítólag (ezt telefonon közölte az üggyel foglakozó TB dolgozó) nem vagyok jogosult rá. Azt is mondták, hogy valószínűleg a kislányom után jogtalanul kaptam az ellátást. Tudomásom szerint és az ön előző válaszában is az állt, hogy szülés előtt kell meglennie a biztosított 375 napnak, ami az én estemben megvolt. A NAV felé a könyvelőm lejelentette a vállalkozás szünetelését, de amint most megtudtam a TB nem tud róla. Ezt még csak szóban tudatták velem, konkrét határozat nincs. Kétségbeejtő, hogy ez előfordulhat és jövedelem nélkül maradok. Ha ez így lesz, kihez tudok fordulni segítségért? Ekkora összeget nem tudnék vissza fizetni (főleg jövedelem nélkül) és nem értem, hogy lehet ekkorát hibázni. Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Tünde
Ha 2013 áprilistól bejelentetten, hivatalosan szünetel a vállalkozás, akkor 2013 augusztustól nem voltál jogosult csedre és ennek a lejárta után gyedre és hármaskával sem vagy jogosult ezekre az ellátásokra. Ketteskénél még az előzetes biztosítás rendben volt, az aktuális, mint másik jogosultsági feltétel, már akkor sem. Hármaskánál már egyik jogosultsági feltétellel sem rendelkeztél.

Most az jön, hogy kamatostul visszakövetelik a ketteske utáni csedet és gyedet. Hogy a 90 napon túl felvettet is vissza lehet-e követelni, az azon múlik, hogy a szünetelés be lett-e jelentve, ha igen, mikor és hogy az igénybejelentőn ez fel lett-e tüntetve. Mert ha mindent rendben csináltál (csinált a könyvelő), akkor az egészségbiztosító saját mulasztása miatt - nem vette észre a szünetelést - történt jogalap nélküli kifizetés, ilyenkor csak a 90 napon belüli összeg követelhető vissza. Ha viszont annó azért állapították meg az ellátásokat ketteske után, mert nem volt bejelentve/igénybejelentőn feltüntetve a szünetelés, akkor a teljes 2 évnyi ellátás összegét vissza fogják követelni, mert akkor a Te hibád, hogy a rossz vagy hiányos adatokból olyan ellátást állapítottak meg, ami nem járt volna.

A könyvelő valószínűleg azért javasolta a szünetelést, mert neki így egyszerűbb volt. Havi 1 db, maximum 2 perc alatt kitölthető járulékbevallás beadását lehetett megúszni a szüneteltetéssel, mert semmi mást nem kellett volna a fenntartott vállalkozói státusz mellett csinálni, ez a kényelem most milliókba kerül.

Ha van a könyvelőnek felelősségbiztosítása, akkor keress egy ügyvédet, talán behajtható valamennyi a felelősségbiztosításon. Illetve előtte nézzétek meg, mert ha a saját nevén adta be a szünetelést, akkor lehet azzal próbálkozni, hogy ezt önhatalmúlag csinálta. Ha a Te neved alatt jelentette be, akkor ez nyilván nem opció.

Ha megkeresel privátban, akkor utóbbiakat segítek megnézni.

Szakbarbár
2015-11-21 17:26:21
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt szakértő!
November 4-én lejárt első gyermekem után a gyes, jelenleg szabadságomat töltöm. Második gyermekemmel 2016 február 7- ére vagyok kiírva. Munkáltatómmal nem közöltem hogy várandós vagyok, ugyanis lahelyváltozás miatt mindenképpen fel akarok mondani. kérdésem a következő lenne: megtehetem-e anélkül hogy szólnék a jelenlegi helyztemről illetve hogy járna-e valamilyen juttatás?
Válaszát előre is köszönöm!
Miért csinálnál ilyen butaságot, hogy felmondasz? Ennek az lenne a következménye, hogy nem kapsz csedet, gyedet, illetve álláskeresési járadékról igényelve ezeket legfeljebb egy minimálbéralapút. Ha marad a munkaviszony, a távolság nem akadályoz, mert el tudsz menni táppénzre, utána pedig jogosult leszel csedre és gyedre. Ketyeg a munkaviszony, ketyeg a szabadság, legalább utóbbi mindenképpen pluszpénzt jelent később.

Szakbarbár
2015-11-21 17:11:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Hölgyem,
Jelenleg gyeden vagyok kislányommal és a 2. babánkat várjuk. Munkaviszonyom 2008 óta folyamatosan fennáll, határozatlan idejű a munkaszerződésem. Bruttó bérem 401.000 ft. 2014.07.01-08.31. között táppénzen voltam, majd 09.01-2015.02.15-ig TGYÁS-on. 1.gyermekem 2014.09.26-án született. Várhatóan 2016.07.10. körül születik a 2. baba. Jelenleg Németországban élek, viszont Magyarországon vagyok biztosítva. Kérdéseim:
- Nem tetvezem, hogy visszamegyek dolgozni. Ebben az esetben is jogosult leszek tgyásra, gyedre? Amennyiben igen, milyen mértékben? Ugyanúgy, mint az 1. babánál, vagy kevesebbre?
-Eu biztosítási kártyával jogosult vagyok az EGT országokban terhesgondozásra, szülésre?
- Amennyiben Németországban járok majd terhesgondozásra és itt is szülök, akkor az befolyásolja a járandóságaimat?
Válaszait előre is köszönöm!
Kezdjük azzal, hogy mit csinálsz Németországban, mert ha az ott dolgozó pároddal mentél ki, akkor már most sem vagy jogosult gyedre, illetve csak annyira, amennyi a német családi pótlék és a magyar gyed különbözete.
Az Európai egészségbiztosítási kártyával igénybe tudod venni kint a terhesgondozást és a szülészeti ellátást.

Szakbarbár
2015-11-21 17:07:30
Olvasói értékelés: 5/4
Kedves Szakértő!

Azt szeretném még megkérdezni, ha a gyermek 3 éves kora után vagy előtte megyek vissza dolgozni és a munkaköröm nem szűnt meg akkor köteles visszavenni a munkáltatóm?Illetve az adott városba, ahol dolgoztam 3 telephelye van a munkáltatomnak bármelyikbe helyezhet ő ahol eddig dolgoztam lehet egyesül a másikkal a munkaköröm nem szűnik meg csak feleslegesnek tartanak még egy épületet fennt tartani. Ilyenkor is köteles visszavenni, ha nem jár az egyesülés létszámleépítéssel, ha a gyermek 3 éves kora után megyek vissza vagy érdemesebb ilyenkor hamarabb visszamenni?
Előre is köszönöm a válaszokat
Üdvözlettel:
Laura
Ha a munkáltató a munkaszerződésben lévő feltételekkel tud foglalkoztatni, akkor ezt kell tennie. Ha benne van a szerződésben konkrétan a munkavégzés helye, akkor vagy oda vesz vissza, vagy megállapodtok valami másban, ami Neked megfelelő vagy nem tud hova visszavenni, akkor felmond. Akkor is ez a helyzet, ha a baba 3 éves kora előtt és ha utána mész vissza.

Szakbarbár
2015-11-21 17:04:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

1973.12.29-én születtem.
2015.10.18-án lejárt a Gyesem a második fiúnkkal, aki 3 éves lett.
2005.nov.1 óta folyamatos munkaviszonyban állok, kölcsönzött munkaerőként.
2009 januárjától veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam kisfiam születéséig (2009.09.30) Utána TGYÁS-t kaptam fél évig, utána GYED-et 2 éves koráig, utána GYES-en voltam szept 30-ig.
Második kisfiúnk 2012.10.18-án született, előtte a terhesség alatt júniustól táppénzen voltam.TGYÁS fél évig, GYED 2 éves koráig, GYES 2015.10.18-ig.A bruttó fizetésem 320.000 Ft volt.
Elküldték postán a felmondásom nov 9-én, amiben az áll hogy 3 havi végkielégítést kifizetnek, és kifizetik a felgyülemlett szabadságaimat is, csak pontosítani szeretném hogy ez pontosan hány nap.
A másik kérdés pedig hogy a 3 havi végkielégítés mellett elvileg jár nekem a felmondás felmentés is, így a harmincnapos felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött tíz év után huszonöt nappal meghosszabbodik.Ez így van?
Elutalt a cég nov 9-én , amikor is kiküldték a Felmondás levelet, 89.828 Ft-ot, Szabadság címszó alatt.Ezt sem értem.

Köszönöm szépen,
Judit
Munkaerőkölcsönzésnél vannak eltérő szabályok, amiket nem ismerek, úgyhogy a felmondási idővel kapcsolatos kérdésedre nem tudok válaszolni. Amit pluszban kaptál, az 9 nap szabadságmegváltás, ennél egészen biztosan több jár, hogy pontosan mennyi, ahhoz nincs elég információ, de ha lenne is, akkor olyan időigényes számolgatást igényel, amire itt nincs lehetőség.

Szakbarbár
2015-11-21 16:53:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

2013. áprilisában született az első gyermekem, a szülést megelőzően egy Bt. alkalmazottja voltam, volt biztosítási jogviszonyom, megfeleltem a TGYÁS és a GYED feltételeinek, így kislányom kétéves koráig GYED-en voltam, jelenleg pedig GYES-en vagyok, 2016. április 25-ig.
Most a második babát várom, január közepe a szülés várható időpontja. Mivel a második gyermek az első után járó GYES időtartama alatt fog születni, úgy tudom, hogy a 2015-ös rendelkezés szerint nem kaphatok alacsonyabb CSED-et, GYED-et, mint amit az első után kaptam.

A kérdésem a következő: mi történik, ha 2015. december 31-ével megszűnik az a cég, ahol még az első gyermek előtt dolgoztam (ami alapján a TGYÁS-ra, GYED-re jogosult voltam)? A munkáltató tehát az előző gyermek után járó GYES időtartama alatt - sőt, ha még december közepén megigénylem a CSED-et a második után, akkor már annak időtartama alatt - szűnik meg. Változtat ez valamin? Jogosult maradok-e így a második gyermek után is CSED-re és GYED-re? (Vagyis ha a CSED igénylésének időpontjában még létezik a munkahely, de nem sokkal később megszűnik, megmarad-e a jogosultság, illetve mi a következménye a munkahely megszűnésének a GYED-re?)

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
dupla

Szakbarbár
2015-11-21 16:47:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Kisfiam 2014 márciusában született, ezért még kapom a GYED-et. 2015 augusztusától visszamentem dolgozni a korábbi munkahelyemre, így igényeltem a GYED Extrát, és jelenleg ezt is megkapom a fizetésem mellé. Családi helyzetünk most úgy alakult, hogy január 1-vel elköltöznénk jelenlegi lakóhelyünkről, így fel kell adnom a munkahelyemet (még nem találtam újat). A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor mi a teendőm? Fel kell mondanom a jelenlegi munkahelyemen, vagy esetleg visszamehetek fizetés nélküli szabadságra a Gyed illetve Gyes idejére, illetve amíg nem találok új munkahelyet? A GYED-et utalják-e számomra továbbra is vagy újra kell igényelnem? Válaszát köszönöm!
A baba 3 éves koráig fizetés nélküli szabadságot kérhetsz. Célszerű élni vele, mert ha érkezik egy ketteske, akkor vele csak akkor leszel jogosult csedre és gyedre, ha van egy még fennálló munkaviszonyod.
A mostani gyedet a munkaviszony megszűnésétől függetlenül végig folyósítják, nem kell rajta semmit újraigényelni - a fizetés nélküli szabadságot viszont igen.

Szakbarbár
2015-11-21 16:46:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Régóta dolgozom két műszakban,kemény fizikai munkát(éjfélig)amit januártól 12órásra akarnak megváltoztatni,egész éjszakával.Ezt már nem bírnám...Januártól felmondanék,30 nap felmondással.(Amit biztos.hogy követelnének is)Viszont én azt itthon tölteném betegállományban(megcsináltatnám a régóta húzódó műtétemet).A cég személyzetise viszont azt mondta nem lehetséges utána,ha letelt a betegállományom,le kell dolgoznom a 30nap felmondásomat.Törvény szerint tudtommal bele számít a betegállomány a felmondási időbe.Mit tehetek,hogy nem legyen bajom egy nagy multinál?
Köszönettel:Dolgozó
Nem munkával, hanem munkaviszonyban kell tölteni a 30 napos felmondási időt. Közben lehetsz szabadságon, betegszabadságon, táppénzen, ahogy alakul. Keresőképtelenség ideje alatt nincs munkavégzési kötelezettség, a 30 nap viszont ketyeg, úgyhogy a felmondás beadásához képest számított 30. napon vége van a felmondási időnek és egyben a munkaviszonynak is. Ez annyira triviális, hogy így konkrétan nincs is benne sehol az Mt-ben, az van csak benne, hogy 30 nap a felmondási idő és hogy a keresőképtelenség alatt nem kell dolgozni. Ezeket egymás mellett megfelelően értelmezve nem lehet más következtetésre jutni.

A személyzetis kollégának mondd meg, hogyha nem adják ki a munkaviszony megszűnésekor kiadni rendelt igazolásokat a 30. napon úgy, hogy azokon ez a nap szerepel a munkaviszony végeként, akkor azonnal párhuzamosan a megyei/fővárosi kormányhivatala foglalkoztatási főosztály munkavédelmi ellenőrzési osztályához és közigazgatási és munkaügyi bírsághoz fordulsz ezeknek a ki nem adása miatt. Előbbi eljárása esetén bírságra, utóbbinál perköltségre számíthat.

Szakbarbár
2015-11-20 06:36:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

GYED folyósítás időtartamával kapcsolatos kérdésem lenne.
Első gyerekemmel 2 éves koráig kaptam GYED-et (2014. novemberig), de 2013 szeptemberétől passzív GYED-en voltam. 2014 augusztusában új munkaviszonyt létesítettem, mert jött a kistesó idén februárban, és szerettem volna ellátást kapni.
Most a második gyerekemmel is GYED-en vagyok július óta (szülés előtt, januárban mentem CSED-re), de figyelmetlen voltam, amikor a határozatot megkaptam, és csak most tűnt fel, hogy csak jövő július elejéig szól a GYED-em. Felhívtam az OEP-et, és ott arra hivatkoztak, hogy az új munkaviszonyomban eltöltött időt veszik csak figyelembe, és az alapján ennyire vagyok jogosult. Ugyanakkor az Ebtv. 42/B (2) szerint az én értelmezésem alapján a második gyerek után is a két éves koráig kellene kapnom a GYED-et.

A kérdésem, hogy én értek valamit félre, vagy az OEP-nél tévedtek? Ha utóbbi, akkor arról van-e tapasztalata, hogy tudok-e bármi jogorvoslattal élni, hiszen már pár hónapja kézhez kaptam a határozatot?

Köszönöm!
Ez a 42. § (2) a) soha nem volt nekem teljesen világos, valami fejtágítóról egy olyan konkrét példa rémlik, amiben egész mást jelent, mint amire elsőre gondolna az ember, mert elsőre csak úgy lehet érteni, ahogy Te is írtad. Csak azt tudom mondani, hogy kell írni egy levelet, hogy vizsgálják már felül a határozatban írt jogosultsági időt, mert Te úgy gondolod, hogy az említett jogszabályhely miatt 2 éves korig vagy rá jogosult, mert 2 éven belül lettél megint gyedre jogosult és az előző babával 2 éves koráig jár.

Szakbarbár
2015-11-20 06:20:11
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
2010 május óta határozott idejű szerződéssel dolgozom. 2015 január 4-én megszületett első gyermekünk, ezt követően 2015 április 30-al lejárt a szerződésem, amit nem hosszabbítottak meg, ezután passzív jogon kaptam a CSED-et, majd azóta a GYED-et. A munkáltató szóbeli megállapodás alapján visszavesz újabb határozott idejű szerződéssel, ha újra munkába szeretnék állni, de valószínűleg nem vesz vissza, ha egy hónap után visszamennék GYED-re. Mivel szeretnénk tervezni a következő babát, szeretném minél előbb elindítani a biztosítotti jogviszonyt, viszont az első gyermek 2 éves koráig nem szeretnék munkába állni. (És a második gyermekig sem feltétlenül, ha van más megoldás.) Az lenne a kérdésem, hogy ha ismerős felvenne a cégébe (1) felvehet-e rögtön, mint GYED-es anyukát, vagy mindenképp kell előtte 1 hónapot papíron dolgozni (tehát a munkáltatói bérterheket vele rendezni), illetve, hogy (2) mik a munkáltató terhei, CSED-en és GYED-en lévő alkalmazott esetében. (3) Milyen bérrel érdemes bejelentenie?

Köszönettel, Borbála
Egy kicsit - pár hét - azért nem ártana dolgozgatni, mert egyébként ordít róla hogy színlelt. Utána elmész gyedhez kért fizetés nélküli szabadságra és így már ketyeg az előzetes biztosítás, járulékolni viszont nem kell,hiszen ha fizetés nélküli szabadságon vagy, akkor nincs béred, a közterheket pedig a bér után kell fizetni mindkét oldalon.
Amelyik évben várhatóan betölti majd a baba a 2 évet, annak az évnek az elgondolt minimálbér kétszeresét kicsit meghaladó összeg az optimális. Jövőre szülő kismamának 250.000-et javasoltam nemrég.

Szakbarbár
2015-11-19 09:48:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

2013. áprilisában született az első gyermekem, a szülést megelőzően egy Bt. alkalmazottja voltam (innen mentem el szülni), volt biztosítási jogviszonyom, megfeleltem a TGYÁS és a GYED feltételeinek, így két évig GYED-en voltam, jelenleg pedig GYES-en vagyok, 2016. április 25-ig, dolgozni nem mentem vissza.
Most a második babát várom, január közepe a szülés várható időpontja. Mivel a második gyermek az első után járó GYES időtartama alatt fog születni, úgy tudom, hogy a 2015-ös rendelkezés szerint nem kaphatok alacsonyabb CSED-et, GYED-et, mint amit az első után kaptam.

("Ha a gyermek gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozási segély igénybevétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint az újabb gyermek születése okán számított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja,akkor, a magasabb naptári napi alap alapján kell az ellátást megállapítani.")

A kérdésem: mi történik, ha év végével (2015. december 31-én) megszűnik az a cég, ahol még az első gyermek előtt dolgoztam (ami alapján a TGYÁS-ra, GYED-re jogosult voltam)? A munkáltató tehát az előző gyermek után járó GYES időtartama alatt - sőt, ha még december közepén megigénylem a CSED-et a második után, akkor már annak időtartama alatt - szűnik meg. Változtat ez valamin? Jogosult maradok-e így a második gyermek után is CSED-re és GYED-re?
Illetve még egy kérdés: hogyan viszonyul egymáshoz a munkahely megszűnésének és a CSED/GYED igénylésének pillanata? Azaz: ha az igénylés időpontjában még létezik a munkahely, de utána megszűnik, jár-e teljes időtartamra a pénzbeli ellátás, vagy csak a munkahely megszűnésének pillanatáig?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Zsófia
Ez nem így megy, hogy egy cég elhatározza, hogy az év végével megszűnik. Még a legegyszerűbb végelszámolás, ahol 5 éven belül semmilyen tevékenység nem volt és nincs mit vizsgálnia rajta a NAV-nak, még ez is legalább 4 hónapig eltart és nem véletlenül van kitalálva rá szabály, hogy mi van akkor, ha 3 év! alatt sem sikerül befejezni a végelszámolást...

Itt és most lenyilatkozom Neked, hogy a privát vagyonomból fedezem a csededet és a gyededet, ha azért nem jutsz hozzá ezekhez, mert 41 nap múlva megszűnik a munkáltatód.

A csedet már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól lehet igényelni és a cég státuszától függetlenül is érdemes, mert jár egyszerre a gyessel és miért ne kapnál hosszabb ideig párhuzamosan 2 ellátást.

Ha legalább a csed 1. napján még van munkaviszonyod, akkor ha ez megszűnik, akkor is ugyanannyi időre és ugyanolyan összegben járnak az ellátások, mintha nem szűnt volna meg.

A kedvezményszabály (hogy nem lehet kevesebb, mint az előző), akkor alkalmazható, ha az egyeske utáni ellátások alapjában csak a mostani munkáltatónál szerzett jövedelem volt. Ha 2012.01.01-től már ott dolgoztál, akkor ez így van.

Szakbarbár
2015-11-19 09:33:20
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár! 2015.02-ban született (2. gyermek) kislányommal vagyok GYED-en jelenleg. Főállásom:ápolónő,közalkalmazotti jogviszony. Azonban 2014.decemberétől egyéni vállalkozó is vagyok;amiben alkalmazott dolgozik. A kicsi 2éves kora előtt szeretnék újra teherbe esni. Ez alapján milyen juttatásokra számíthatok? Válaszát előre is köszönöm. Beáta
A vállalkozásból feltehetően a kedvezőbb adózású osztalék címén veszel fel jövedelmet, ha egyáltalán realizálsz ilyet, úgyhogy ez nem kavar be, ebből a jogviszonyból nem jár semmi.
A főállásodból attól függően lesz a hármaska születéskor aktuális bér vagy a ketteske előtti átlag az ellátások alapja, hogy melyik a kedvezőbb. Ha az általános szabályok szerinti kevesebb lenne az előző babával kapott ellátásoknál, akkor az új csed a régi cseddel, az új gyed pedig a régi gyeddel fog megegyezni.

Szakbarbár
2015-11-15 09:52:43
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár.
Kérdésem az lenne,hogy jogosult vagyok e ellátásra ebben az esetben?:
2011.09.13.-tól 2013.08.30.-ig Tgyás,Gyed-en voltam nagyobbik fiammal.
2013.09.31.-től 2015.09.31.-ig Tgyás,Gyed-en kislányommal,
most szeptember 01.-től igényeltem a Csed-et legkissebb fiam után,aki 2015.09.24.-én született.
Egyéni vállalkozó vagyok 2008.04.-hó óta.2013.04.24.-e őta szüneteltetem a vállalkozásomat.Nagyon váratlanul ért,hogy ez nem számít biztosítási jogviszonynak.Mire vagyok jogosult?
A 183000 Ft a szerződés szerinti jövedelmem.
Köszönöm válaszát!
dupla

Szakbarbár
2015-11-14 23:23:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár,

Első gyermekem után a GYED 2015.november végén jár le. Munkaviszonyom 2007 óta áll fenn 8 órában, de 2016. januárjától, amikor visszamegyek dolgozni 4 órásra módosul. Tervezzük a második babát. Amennyiben 2016 folyamán veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre kellene mennem mi alapján kapnám a táppénzt és azt követően a Csed-et? A 4 órás bérem után számolnák, vagy a korább (számomra kevezőbb)i 8 órás bér alapján?

Válaszát előre is köszönöm.

Rita
úliustól változott a jogszabály, ennek eredményeképpen mostmár nem fordulhat elő olyan, hogy a szorgalom következménye alacsonyabb ellátás.

Ha az irányadó időszakban elért jövedelemből az általános szabályok szerint - a 4 órás bérből számolva - kevesebb lenne a csed és a gyed, mint az előző - 8 órásból számolt - volt, akkor az új ellátás annyi lesz, amennyi a régi volt. A szabály alkalmazhatóságának 2 feltétele van: az előző baba utáni utolsó ellátás végét követő 2 éven belül legyél megint csedre, gyedre jogosult, illetve az előző ellátás alapjában csak a jelenlegi munkáltatónál szerzett jövedelem volt.

Szakbarbár
2015-11-14 23:21:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakerto!
Korabban mar kerdeztem Ontol es most van lehetosegem megkoszonni a segitseget, uh koszonom szepen. A kislanyommal januar 13ig vagyok itthon gyesen es a masodik babaval terhes voltam, azonban sajnos elveteltem igy minden tervunk felborult. A munkahelyemen mar bejelentettem a terhesseget, mert a kismamakat nem varjak vissza es feltem,hogy elobb jelzik az elkuldesi szandekukat, mielott en bejelentenem a babat. Igy azonban eleg rossz helyzetbe kerultem. Probalkozunk uj babaval es talan belefer az idobe, ha elsore sikerul. A kerdesem az,hogy amennyiben a baba csak a munkaviszonyom megszunese utan sikerul jogosult leszek-e barmilyen juttatasra? Illetve a juttatasokat befolyasolja-e az, hogy ha az ember fizetes nelkuli szabadsagrol igenylie azt (ha nem sikerul a baba elsore megkerdeznem a munkaadomat, hogy lehetseg-e x ido fizetes nelkuli szabadsagot kernem meg a gyes es a szabik lejarta utan, hogy legyen egy kis idonk probalkozni)? Es On mit javasol, jelezzem most nekik a tortenteket vagy varjak januarig hatha osszejon meg egyszer es akkor csak arrol szoljak, hogy a szuletesi datumban tortent egy kis valtozas. Nem szeretnem, ha azt gondolnak, hogy kitalaltam a dolgot, bar ismernek regota. Koszonom szepen elore is a segitseget, mar korabban is nagyon sokat segitett nekem is es a baratnomnek is!
Ahol nem várják vissza szívesen a kismamákat, ott nem valószínű, hogy fizetés nélküli szabadságot biztosítanak olyan esetben, amikor ez nem kötelező. Ha választhatnak, hogy korábban mondanak fel és kevesebbet fizetnek erre tekintettel, vagy később - következő baba utáni visszatérést követően -, amikor többhavi bérrel kerül nekik többe akkor nem hinném, hogy a számukra kedvezőtlenebb 2. verziót választanák, hanem örülnek, hogy olyan a helyzet, hogy nem véd felmondási tilalom és ezért a lehetőséget gyorsan kihasználva amint lehet, felmondanak.

A csed és gyed 2 jogosultsági feltétele a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosítás és egy legalább a csed 1. napján fennálló aktuális biztosítás. Ezért munkaviszony nélkül legfeljebb úgy lehetsz ezekre jogosult, ha álláskeresési járadékot igényelsz és innen kéred a csedet és a gyedet, de ilyenkor ezek csak a minimálbérből számolódnak.

Semmivel sem kerülsz rosszabb helyzetbe, ha megmondod, hogy nem vagy terhes, mert ettől még ugyanúgy lehetsz vagy nem leszel január közepén, amikor ez igazán érdekes lesz.

Szakbarbár
2015-11-14 23:07:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár.
A kérdésem az lenne,hogy jogosult vagyok e ellátásra ebben az esetben?:
Egyéni vállalkozó vagyok,2011.09.13-tól 2013.08.30.-ig Tgyás-on és Gyed-en voltam a kisfiammal.
2013.08.31.-től 2015.08.31.-ig Tgyás-on és Gyed-en a kislányommal.
Jelenleg Szeptember 1.-től igényeltem a CSED-et,szeptember 24.-én született második kisfiam.
A vállalkozásom 2013.04.24.-e óta szüneteltetem.
A szerződésben meghatározott havi jövedelmem 183000Ft.
Köszönöm válaszát!
Fontos tisztázni, hogy hogy érted a szünetelést. Ha csak simán nem dolgoztál, de közben be lettek adva a nullás járulékbevallások, akkor jogosult vagy csedre és gyedre. Ha ügyfélkapun keresztül hivatalosan bejelentetted a szünetelést, akkor viszont nem, mert akkor innentől kezdve nem ketyegett a biztosítás és akkor most nincs a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosításban töltött időd.

Egyéni és társas vállalkozó szerződés szerinti jövedelmét jogszabály határozza meg, hogy mennyinek kell tekinteni (minimálbér 150%-a), akár többet, akár kevesebbet jelölsz meg, ennyit vesznek alapul.

Szakbarbár
2015-11-14 22:49:49
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakarbár!
Kislányom november 5-én múlott egy éves. Mivel élni szeretnék a Gyed extrával,már nyáron jeleztem a munkáltatóm (KLIK)felé, hogy vissza szeretnék menni dolgozni, miután a kislányom betöltötte az egy évet. Ebbe a munkáltatóm beleegyezett, a szabadságomat, ami 48 nap kiadták, holnaptól már szabadságomat töltöm egészen január 22-ig.
Kaptam azonban egy állásajánlatot, amit el szeretnék fogadni. A kérdésem ezzel kapcsolatos:
1. Amennyiben elfogadom az ajánlatot és felmondok az iskolában, ahol dolgozom le kell töltenem a szabadságomat vagy kifizetik nekem a maradék napokat?
2. Van-e bármiféle kötelezettség, amire engem az iskola kötelezhet a felmondásom miatt (gondolok itt olyanra, hogy bizonyos időszakot le kell dolgoznom stb.).
3. A GYED extra igénybevételét nem befolyásolja a munkahelyváltás?

Válaszát köszönöm!
A jogviszonyod vagy a Te rendes felmondásoddal szűnik meg és akkor a felmondási idő végéig tart - közalkalmazottnál ez nem tudom, hogy mennyi - , vagy közös megegyezéssel egy együtt elhatározott időpontban. Szabadságot kiadni addig lehet, amíg él a jogviszony. Ha addig nem sikerül az összeset kiadni, akkor a maradékot pénzben megváltják.

A felmondási idő letöltésén kívül más kötelezettséged nincs.

A gyed extrára munkahelyváltás esetén is jogosult vagy, de már nem a MÁK fogja folyósítani, hanem az új munkáltatónál működő kifizetőhely, vagy ennek hiányában a székhelye szerinti egészségbiztosítási szerv. A régi helyen szólni kell, hogy nem megy át passzívba a gyed, mert van másik jogviszonyod, ott pedig be kell adni az igényt, ami után változni fog a folyósító szerv. Az összeg ugyanannyi marad.

Szakbarbár
2015-11-14 22:45:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja