SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő! 3 gyermekem van a legkisebb 4 és fél éves, jelenleg GYET-ben részesülök. Munkahelyemen jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagyok, de a jóváhagyott fizetés nélküli szabadság 2015.12.31-én lejár. Kérdéseim a következők:
1. Köteles-e a munkáltató meghosszabbítani a fizetés nélküli szabadság időtartamát?
2. Ha nem hajlandók tovább fizetés nélküli szabadságra elengedni, milyen lehetőségek vannak? Ha családi okok miatt nem tudok visszamenni dolgozni, kirúghatnak-e annak ellenére, hogy GYET-en vagyok?
3. Ha nem adnak több fizetés nélküli szabadságot, kötelesek-e részmunkaidős állást biztosítani?
4. Ha visszamegyek dolgozni, a GYET ideje alatt kirúghatnak-e?
Mielőbbi válaszát előre is köszönöm, mert sajnos szorít a határidő és tanácstalan vagyok.
1. Nem. A fizetés nélküli szabadság 3 éves korig jár, azon felül a munkáltató mérlegelési jogkörébe tartozik, hogy ad-e, ha kérsz. Nem szokott, ezen a +1,5 éven is csodálkozom.

2. Ha a munkáltató akar Téged foglalkoztatni, Te meg nem akarsz dolgozni, akkor fel kell mondanod. Ha egyikőtök sem tud mit kezdeni a másikkal, akkor közös megegyezéssel szűnik meg a munkaviszony.

3. Mt. 61. § (3) A munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek hároméves koráig – három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek ötéves koráig – köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.
Vagyis csak 5 éves korig és csak 4 órára, ez a kötelező. 5 éves kor után vagy addig 4-től eltérő órára - ehhez nem kell asszisztálnia a munkáltatónak, csak ha neki is tetszik az ötlet.

4. A felmondási tilalom a fizetés nélküli szabadság végéig tart, vagyis ha visszamész dolgozni, akkor már felmondhat a munkáltató.

Szakbarbár
2015-12-05 19:39:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja