SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Cím! 5 éve dolgozom jelenlegi munkahelyemen köztisztviselőként. Jelenleg 7 hetes terhes vagyok. Mivel egyre rosszabbul vagyok, valószínűleg júliustól táppénzre megyek. Olvastam, hogy a táppénz alapjának kiszámításánál a nem rendszeres jövedelmek is közrejátszanak és hogy esetemben az előző naptári évben elért jövedelmet kell figyelembe venni. Kérdésem, hogy mi a helyzet a 13. havi illetménnyel? Tavaly ugyanis ténylegesen ilyen nem volt, hiszen "átminősítették" 0. havinak, ezáltal nem tudom, hogy ez beszámítható-e esetemben a táppénz alapjába. 5 éve folyamatos munkaviszonyom van, úgy gondolom, hogy ez járna. Hiszen függetlenül attól, hogy ezt januárban fizették ki, ez a 2004. évi munkám után járt. További kérdésem, hogy a táppénz is adó- és járulékköteles, illetve kevesebb-e a levonás? Vagy tényleg azzal lehet kalkulálnom, hogy a nettó jövedelmem kb. 70 %-át fogom megkapni? A táppénz idejére milyen juttatások járnak, illetve 2006. januárban jogosult leszek-e a 0. havi illetményre? Előre is köszönöm a választ.
A nem rendszeres jövedelmek oda számítanak, ahol kifizették őket. A táppénzed és a tgyásod alapjába a 2004-re járó, de 2005 január 16. körül kifizetett egyhavi különjuttatás nem fog beleszámítani. Arról most nem szeretnék sem nyilatkozni, sem pedig vitát nyitni, hogy mi a véleményem erről az egész 13. havi vs. egyhavi különjuttas dologról, mert ez nem a megfelelő fórum és a privát véleményem úgyis irreleváns. A táppénzből és a tgyásból adóelőleget, a gyedből adóelőleget és 8,5% nyugdíjjárulékot/tagdíjat vonnak. Előbbi kettőnél azonos tavalyi és idei bért feltételezve kb. a sima nettó 83,5%-ára lehet számítani, mert 13,5% járulékkal kevesebb jön le a 70%-ból. A gyednél az esetlegesen bejátszó maximum miatt még ennyire közelítő értéket sem tudok mondani. Ha 2006.01.01-jén tgyáson leszel, akkor jogosult leszel az egyhavi különjuttatásra.

Szakbarbár
2005-06-22 21:53:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakerto, Segitseget kernem az alabbiakban. Gyermek vallalas elott allunk a parommal es a kovetkezo feltetelekkel dolgozom/tam az elmult idoszakban. 2004 marcius 16-tol vagyok folyamatos allomanyban (nem volt megszakadas). 2005 januar 1-tol uj ceg alkalmazasaban, melynel nem allando a szerzodesem, hanem fel evenkent ujitjak. Az alkalmazo ceg Holland, de a magyar torvenyeknek megfeleloen alkalmaznak es egy specialis adoszammal. Julius 1-el kerul a szerzodesem ismet meghosszabitasra 2005. december 31-ig. Kozben szeretnenk a parommal gyermeket vallalni. Kerdesem lenne, hogy elegendo-e a megleveo munkaviszonyom ahhoz, hogy a maximalis segelyeket megkapjam? Elmehetek-e betegallomanyba, amennyiben problemam lesz a terhesseg alatt annelkul, hogy kirugjanak? Mi tortenik, ha holland ceg 2005 december 31-el a terhesseg miatt nem hosszabitja meg a szerzodesem? Ez jogaban all a munkaltatomnak. Segitseget elore is koszonom! Udvozlettel
A tgyás és a gyed egyik feltétele a szülés előtti 2 évben 180 napi biztosítás - ez ha 2006-tól nem csinálsz semmit, akkor is rendben van 2007 június, júliusi szülésig. A másik feltétel valamilyen aktuális, de legalábbis a tgyás első napján még fennálló biztosítás. Az összegről nem tudok semmit sem mondani, mert nem írtad meg, hogy mennyi a béred. A mostani maximális gyedhez havi bruttó 120.000 Ft kell, de a tgyának nincs felső határa, úgyhogy az több is lehet, mint bruttó 83.000 Ft. Ha nem hosszabbítják meg a szerződésedet, akkor keresőképtelenség esetén 90 napig passzív táppénzre vagy jogosult, egyébként, vagy ezután pedig munkanélküli járadékra. Ha ennek a tartama alatt szülsz, akkor jár a tgyás és a gyed.

Szakbarbár
2005-06-22 21:51:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Szeretném megtudni, hogy a Gyed ideje alatt jár-e nekem fizetett szabadság és ha igen mennyi (76-os születésű vagyok)?. A gyermekem 2004. 06.05-én született, tavalyról maradt 2 nap fizetett szabadságom, erre az évre kapok?
A tgyás idejére és a gyed 1. évére jár fizetett szabi. Ha a tgyást 2004.06.05-től igényelted, akkor a gyed 1. éve 2005.11.19-ig tart. Ez 2005-re - időarányosan - 19 napot jelent, ha a gyerek utáni pótszabadságot Te veszed igénybe, akkor az + 2 nap. 2004-re a teljes évre járt a szabadság, 22+2 napod volt tavaly.

Szakbarbár
2005-06-22 21:50:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 2001 szeptemberétől egy főiskola nappali tagozatos hallgatója vagyok, idén diplomázom. 2004 szeptemberétől dolgoztam egy iskolában pedagógusként szerződéssel, de most babaát várunk (szeptemberre) így Április óta táppénzen vagyok, iskolai tanulmányaimat továbbra is napplali tagozaton folytattam.(brutto fizetésem 100.000 Ft volt) A szerződésem lejár 2005 augusztus 15-én, így lesz 1 hónapom a szülésig. Igaz az hogy nem kapok, gyes-t, vagy gyedet ebben az esetben ha nem vagyok valahova bejelentve legalább szeptember 30-ig? Vagy ha kapok is akkor a minimálösszeget? Mit tegyek? Be kéne jelentkezzek egy hónapra valamilyen céghez, hogy a fizetésem alapján kapjam a gyermek után járó juttatásokat? Vagy munkanélküliként kell bejelentkezzek? Köszönöm
Ha nappali tagozaton tanulsz, akkor nem vagy jogosult munkanélküli járadékra, úgyhogy a sokat ajánlott megoldást neked nem tudom javasolni. Ha a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül vagy a biztosítás megszűnését követő passzív táppénz alatt illetve ennek a végét követő 28 napon belül szülsz, akkor passzív jogon jogosult leszel tgyásra. Talán még a 42 napba is beleférnél, de biztosan kiírnak táppénzre, és ha a passzív táppénz alatt szülsz, akkor legalább a tgyással nem lesz gond. Gyedre akkor lennél jogosult, ha a szerződésedet meghosszabbítanák legalább a tgyás első napjáig (a tgyást már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól kérheted), mert aki legalább a tgyás 1. napján még biztosított, az passzív jogon kaphatja a gyedet is. Másik megoldás: ha a passzív tgyás után létesítesz egy biztosítási jogviszony egy ismerős cégnél, akkor biztosítottként már jogosult leszel gyedre.

Szakbarbár
2005-06-22 21:49:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Három éve kaptam meg a letelepedési engedélyemet (még nem vagyok magyar állampolgár), de sajnos azóta nem volt hivatalos munkahelyem. "Segédedző"-ként dolgoztam, miközben elvégeztem egy alapfokú és egy középfokú edzőit a TF Továbbképző Intézetében. A nagyobbik gyerekünk, aki már iskolás, tartósan beteg (asztmás) és utána kapjuk a magasabb összegű családi pótlékot. Most babát várunk, amivel 2005. Július 4-re vagyok kiírva. A kérdésem az, hogy szülés után mi az amit igényelhetünk? Válaszát előre is köszönöm!
Biztosítás hiányában az alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult. Egyszerre csak az egyik gyerekkel lehetsz gyesen, döntsd el, hogy melyik után igényled abban az időszakban, amikor mindkettő után jogosult vagy rá. Ha egyeskével nem tart ki a gyes ketteske 3 éves koráig, akkor célszerű inkább ketteske után igényelni, ha már egyszer úgyis be kell menni más ellátást igényelni. Mert emellett természetesen jár az egyszeri anyasági támogatás is, ami 55.575 Ft és a családi pótlék, ami a szülés hónapjától a mostani 5.100 helyett 2*6.200, vagy ha egyedülállóként igényled, akkor 6.000 helyett 2*7.200.

Szakbarbár
2005-06-22 21:48:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Két gyerekem van. Az első 2005 július 24-én lesz 2 éves, a második 2005 március 26-án született. Az első gyerek után kaptam és máig is kapom a GYED-et, de ez nemsokára lejár. Kérdésem, hogy abban az időszakban, amikor az 1. gyerek után még jár a GYED, a második viszont már megszületett, van-e valamilyen választási lehetőségem, ill. mi az előnyösebb számomra. Az első gyereknél ha jól emlékszem az első néhány hónapban gyermekágyi segélyt kaptam, amelynek összege alacsonyabb volt mint a GYED, tehát előnyösebb az 1. gyermek után járó GYED-et végig igényelnem, amíg be nem tölti 2. életévét. Utána mikortól jár ismét a GYED a 2. gyermekem után? Köszönettel
Aki egyszerre többféle ellátásra jogosult, az választhat, hogy melyiket veszi igénybe. Ketteske várható érkezését megelőző 28. naptól már lehetett volna választani. Sokmindentől függ, hogy a tgyás vagy a gyed több, van, akinek előbbi, hogy mit lett volna érdemes választani, azt béradatok nélkül nem tudom megmondani. De erre az 1 hónapra már mindegy, ha eddig nem választottál, mert visszamenőleg úgysem megy. 07.25-09.09-ig tgyást, utána pedig gyedet fogsz tudni igényelni (ha van biztosításod), mindkét ellátás alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz.

Szakbarbár
2005-06-22 21:46:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
2005 május 19-én születtem. Szüleim: .... - magyar állampolgár, 2004.09.30-ig minimálbéren bejelentett alkalmazott, azóta EVA-s vállalkozó. ....- lengyel állampolgár, Lengyelországban dolgozott szülésig, ott járt orvoshoz is. 2005 májusban férjhez ment Ádámhoz, 5 éves tartózkodási engedélyt, magyar TAJ kártyát kapott és Magyarországon szült meg 05.05.19-én. A család Magyarországon telepedett le. Szeretném megtudni milyen ellátásra jogosultak. köszönettel
Ha anyukádnak van letelepedési engedélye, akkor jogosult utánad gyesre, ami nettó 22.600 Ft. Ebben az esetben a családi pótlékot is meg tudja utánad igényelni, az 5.100 Ft. Ha nincs letelepdési engedélye, akkor apukád minden további nélkül kaphatja a családi pótlékot. Gyedet, gyest is igényelheti a papád, de az már bonyolultabb. Előszöris azért, mert gyedre csak 11.02-től jogosult, addig csak gyest kaphat. Másrészt pedig azért, mert a gyed mellett egyáltalán nem dolgozhat, a gyes mellett pedig csak 1 éves korod után, de ha dolgozik, akkor nem mentesül a minimálbér utáni járulékfizetés alól. Apukád gyede kb. nettó 34.000 Ft lenne.

Szakbarbár
2005-06-22 21:46:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő! 2005 nov. 22-én fogok szülni. 2004-ben minimálbérrel voltam alkalmazva. 2005-ben januártól májusig 70 000-rel, májustól 88 000-rel lettem bejelentve. Kérdédem lenne, hogy ezek alapján mennyi tgyás-ra, illetve gyed-re számíthatok, vagy, hogy mit érdemes igényelni ezeken kívűl. Érdekelnének a "kiskapuk" is, ha vannak. Előre is köszönöm.
Tgyás nettó 37.000m, gyed 55.000 körül várható, utóbbi akkor ennyi, ha október végéig dolgozol. Minél hamarabb hagyod abba a munkát,annál kevesebb, mert annál kevesebb 88.000-es hónapod van, ami felfelé viszi az átlagot. A kiskaput úgy hívják, hogy matek, nettó 75 körüli tgyás és 70 körüli gyed lesz belőle. Az égvilágon semmi illegálisat nem kell csinálni hozzá, csak ismerni kell a jogszabályt, az általános iskola 4. osztályos tananyagot és a kettőt remekül lehet kombinálni. Matekórát a fizetős szolgáltatásom keretében tartok.

Szakbarbár
2005-06-22 21:45:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Feleségem szünetelteti a munkanélküli segélyt, mert GYED-re, majd két év leteltével GYES-re ment. Most jön a következő baba. A szülés tervezett (orvos által meghatározott) időpontja: 2005.07.14. TGYÁS-t szeretnénk igényelni 06.21-től. Megtehetjük-e? Mi az igénylés folyamata? A volt munkahelyének kell intézkednie, vagy nekünk? Milyen igazolások, nyilatkozatok, nyomtatványok kellenek? Előre is köszönöm segítségét!
A gyest mondjátok vissza a váltás időpontjában, de legkésőbb 06.30-ig (hogy július elején már ne folyósítsák teljes hónapra, mert helyi sajátosság, hogy engednek-e utólag variálni). A tgyást a Munkaügyi Központon keresztül tudjátok igényelni. Kell hozzá terhesállományba vételről szóló orvosi igazolás és tb kiskönyv, meg egy foglalkoztatói igazolás nevű nyomtatvány, amit a munkaügyi központnak kell kitöltenie.

Szakbarbár
2005-06-22 21:43:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
az egyik ismerősömet autóbaleset érte. 6 órára be volt jelentve, de rokkantnyugdíjas. Kaphat e táppénzt az elhúzódó betegségére?
Ha munkavégzés közben vagy munkába jövet, menet történt a baleset, akkor baleseti táppénzre jogosult. "Sima" táppénzre nem, mert az a biztosítottaknak jár, a nyugdíjas pedig nem biztosított (mivel nem fizet egészségbiztosítási járulékot).

Szakbarbár
2005-06-22 21:32:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Két kérdéssel fordulnék Önhöz: 1.,Jelenleg GYED-en vagyok a 15 hónapos kisfiammal.Szeptembertől szeretnék újra dolgozni.Mivel a munkahelyemen csak 8 órában lenne ez lehetséges,kerestem egy 4 órás munkahelyet.Mi a teendőm?(GYES igénylése, fizetésnélküli szabadság igénylése az eredeti munkahelyen?)2.,Amennyiben, újra szeretnénk gyereket vállalni, szükséges-e 180 napot ismét munkával tölteni ahhöz, hogy a TGYÁS, GYED ellátásokat újra igényelhessük? Segítségét köszönöm!
Már a munkaviszony szüneteltetése melletti gyes igénybevételével is biztosított vagy és nem kell 180 napnyi biztosítást külön produkálni, így, hogy még dolgoznál is, duplán bebiztosítod a következő tgyást és gyedet. Amit ráadásul két helyről is kaphatsz, ha másik munkáltatónál létesítesz egy másik jogviszonyt (érdekességképpen: ha ugyanahhoz mennél részmunkaidősnek, akkor viszont az egyetlen ellátásnak is csak a 4 órás bér lenne az alapja). A papírmunka úgy van, ahogy írtad.

Szakbarbár
2005-06-22 21:32:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Először is meg szeretném köszönni a lehetőséget, hogy kérdéseimmel Hozzád fordulhatok. 2005. október elejére várjuk első babánkat. 2001 december óta folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem, a bruttó bérem 2004. januártól 2005. márciusig 190 000, áprilistól pedig 200 000 Ft. Kérdésem, hogy mikortól érdemes táppénzre menni, ha idén egyáltalán nem voltam betegállományban, és van még kb. 17 nap alapszabadságom, illetve, milyen megoldás javasolt abban az esetben, ha 1-2 hónapig még dolgoznék, de csökkentett vagy mondjuk fél munkaidőben, viszont nem szeretném, ha emiatt a szerződésem módosulna. Emellett a várható juttatások összege is érdekelne. Válaszaidat előre is köszönöm, üdvözlettel:
Amint megvan a 180 bérezett napod idén, már elmehetsz táppénzre úgy, hogy ebből semmilyen hátrányod nem származik később. Ha még nem voltál betegszabin, akkor akár holnaptól ki is írathatod magad, mert az első 15 napra járó betegszabadság még bérezett napnak számít. Érdemes egészen szülésig táppénzen lenni, így később kezdődik el a tgyás és értelemszerűen a már maximált gyed is. Bruttó 190-ből nettó 107.000 Ft körüli táppénz és tgyás várható, a gyeded maximális lesz, ez az idei sarokszámok mellett nettó 70.000 Ft.

Szakbarbár
2005-06-22 21:29:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A kérdésem a következö lenne. Brutto átlagkerestem 175.000Ft, de március óta táppénzen vagyok, tehát ebben az évben nem lesz meg a 180 napom. Ráadásul úgy néz ki, cégünk megszünik. Hogy alakul majd ennek függvényében a 2006-os gyedem összege? Azt meg tudnám oldani, hogy bejelentett legyek egy másik helyen, de csak minimálbéren.Vagy menjek inkább munkanélkülinek? Melyik lenne a jobb megoldás? Válaszát elöre is köszönöm.
A munkanélküli egyszerűbb és tisztább megoldás, ugyanúgy jogosult leszel tgyásra és gyedre járadékot szüneteltető munkanélküliként, mintha munkaviszonyod lenne.

Szakbarbár
2005-06-22 21:28:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Érdeklődni szeretnék második gyerekem után kapható tgyás és gyed összegéről. Jelenleg gyeden vagyon az elsővel november végéig, nettó 80 körül kapok csp-al és a magzati kedvezménnyel, valamint a 9000-es adójóváírással. Szülés szept eleje. Mivel a biztosítási jogviszonyom menet közben megszűnt, így nemsokára elmegyek "dolgozni" 130-as bérrel 2-3 hétre, majd bejelentkezek munkanélkülinek, hogy szüléskor biztosított legyek. Az első gyerek születése előtt 2 évig bruttó 100-as fizetésem volt. Első tgyásom havi 73 körül volt.
A tgyásod alapja a minimálbér kétszerese lesz, ezt nettóban megtalálod itt a honlapon a nevezetes összegeknél. A gyed összegével kapcsolatban ugyanezt tudom mondani, de itt először az a kérdés, hogy egyáltalán jogosult leszel-e gyedre, mert a jelenlegi passzív gyed a tgyással ellentétben ehhez nem csinálja a biztosítást és nehogy ne legyen meg emiatt a szükséges előzetes biztosítás.

Szakbarbár
2005-06-22 21:25:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves "Szakbarbár"! Egy gyermekem van, egészséges, szül. 2001. 04.04. aki után 2004. 04. 04-ig gyes-t kaptam. 2004. 06. 01. óta alkalmazott vagyok, folyamatosan, minimálbéren, férjem egyéni vállalkozásában. Táppénzen soha nem voltam. Második gyermekem születését 2005. 09. 15-re várom. 2006 elejétől, a tgyás lejárta után szeretnék gyedet igényelni. Sok jogszabályon átrágtam már magam, de mégsem világos minden. Kérdéseim: 1. Kötelező-e kihasználni a 168 napot a tgyás idejéből vagy lehet-e pl. 100 nap tgyás után is már gyedet igényelni? 2. Ha 2005 májusáig vagyok alkalmazásban, amiből saját elhatározásból júniustól kilépek, a gyed számításának alapjául a minimálbér kétszeresét fogják venni? 3. Ha az alkalmazotti jogviszonyomból kilépek, de férjem vállalkozása zavartalanul működik tovább, azaz fizeti a járulékokat, akkor férjem révén jogosult vagyok-e egészségügyi ellátásra a szülés várható ideje előtti 3 hónapban? Válaszát várom köszönettel!
Tgyás 168 napra jár, gyed meg a tgyás lejárta után igényelhető, úgyhogy igen, kötelező "kivárni" a 180 napot. Hosszadalmas lenne elmagyarázni, ezért ezt most kihagynám (de ha rákeresel kifejezésekre, találsz korábbi részletes választ) hogy miért nincs gond abból az egészségügyi ellátás igénybevételénél,ha nincs semmilyen biztosításod. A lényeg annyi, hogy ne is törődj az egésszel, teljesen mindegy, hogy a jogszabály szerint hogy van, a gyakorlatban akinek TAJ kártyája van, azt ellátják. Ha megszűnik a munkaviszonyod és nem vagy biztosított, amikor szülsz, akkor nemhogy a minimálbér kétszereséből számított, de egyáltalán semmilyen tgyásra és gyedre nem lennél jogosult, hanem csak gyesre. Ettől azért nem kell annyira megijedni, mert a minimálbéred utáni ellátásra jogosult lehetsz pl. munkanélküli járadék igénylésével, meg enélkül is kaphatsz passzív jogon tgyást bizonyos feltételek esetén. De nem kellene inkább azt a minimálbér kétszerese utáni ellátást megcélozni? Tudnék benne segíteni, ha érdekelne a nonprofit jelleget meghaladó szolgáltatásom.

Szakbarbár
2005-06-22 21:23:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Egy korábbi levelemre azt tanácsolta, hogy menjek el szabadásgra még a tgyás előtt vagy után, ezzel is növelve a jövőre igényelhető gyed összegét(január 12-től vagyok táppnzen, a szülés várható időpontja szept. 3.). Megpróbáltam elmenni szabira, de úgy néz ki, hogy nem fog mennni. A munkáltató csak az időarányos részt adná ki,(határozatlan idejű kinevezéssel rendelkezem), de igazából azt sem mert helyettesítésemre egy hónapja új kollégát vettek fel és így attól meg kellen válniuk a szabadságom idejére. Jól gondolom, hogy ha a Tgyás után veszem ki a szabijaimat akkor is meg kellne válniuk a kollégától? Senkinek nem akarok rosszat. Megéri hajtanom ezt a dolgot ha 2004-ben a havi bruttó jövedelmem 104000 FT, 2005-ben pedig 111500 Ft. Megoldható az, hogy a Tgyás-t csak a szülés napjától igényelem ezzel is kb. egy hónappal növelve a magasabb összegű táppénzes, illetve Tgyás időszakot? Válaszát előre is köszönöm!
Ugye azért javasoltam a 100%-os szabadságot, hogy felhúzza a jelenlegi, szinte csak 80%-os betegszabadságból adódó átlagkeresetet, ami a gyed alapja lesz? A tgyásodat nem befolyásolja, hogy mész-e szabira, az csak a gyednél lesz érdekes, úgyhogy akár a gyed előtt is ráér. Ha a tgyás után nem igényled meg rögtön a gyedet, akkor a munkáltatónak kutya kötelessége kiadni a felhalmozódott szabit (az egész 2005-ös bentmarad!), az pedig az ő nyomora, hogy így egyszerre 2 embert fizet. Neked muszáj, hogy fizessen, a másik munkájára meg szüksége van, úgyhogy nem fog neki felmondani. Ne legyenek erkölcsi aggályaid! A tgyás/táppénz és a gyed között oly minimális a különbség, hogy nem sok jelentősége van annak, hogy mikortól kéred a tgyást.

Szakbarbár
2005-06-22 21:19:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Cím! A húgom 2005. március 31-én töltötte be 18. életévét. Most érettségizik. 2005. június 3-án állapította meg az orvos, hogy 12 hetes terhes a húgom. Érdeklődni szeretnék, hogy anyagi szempontból milyen lehetőségei vannak, milyen támogatásokra jogosult? Munkaviszonya nem volt, gimnáziumi tanulmánya folyamatos volt (van). Köszönettel
Alanyi jogon mindenképpen jogosult gyesre, ami nettó 22.600 Ft és családi pótlékra, ami 5.100 Ft, egyedülállónak pedig 6.000. A 22.600-ból nagyon könnyen lehet 70-75.000-et csinálni, ha gondolod, hogy ezért érdemes lenne eljönni egy tanácsadásra, akkor beszéljün róla.

Szakbarbár
2005-06-22 21:18:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Jelenleg a 12.hétben vagyok. Kisbabám várhatóan 2005.december 31-én vagy 2006. január 1-én fog megszületni. Problémám a következő: határozott idejű közalkalmazotti kinevezésem 2005. november 30-án véget ér. Az egyetem befejezése után, 2003. október 1-től dolgozom, táppénzen sohasem voltam még. 2004.-ben bruttó jövedelmem 1973955 Ft volt, 2005. január 1. és május 31. között bruttó 891268 Ft-ot kerestem(beleszámoltam a 13. havit is, ami januárban került kifizetésre). Szeretnék dolgozni amíg csak tudok, bár munkatársaim a helyemben június 29-től(a 180 nap meglenne 2005-ben is) táppénzre mennének és meghosszabítattnák a közalkalmazotti kinevezést. Munkahelyemen érdeklődtem, jogosult vagyok-e TGYÁS-ra és a GYED-re, a válasz nemleges volt. Mi hát valóban a helyzet? Érdemes táppénre mennem? Ha a baba( ne adj isten) november 29-én érkezne meg, jogosult lennék a fenti ellátásokra? Mennyi lenne a TGYÁS és a GYED összege? Mit tenne Ön a helyemben? Előre is köszönöm válaszat!
Abban igaza van a kollégáknak, hogy a 180 bérezett nap megléte után nyugodtan elmehetsz táppénzre, nem befolyásolsz vele semmit (se hátrányosan, se sehogy). Abban viszont nincs igazuk, hogy nem járna tgyás és gyed. Aki a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül vagy a biztosítás megszűnését követő passzív táppénz alatt illetve ennek a végét követő 28 napon belül szül, az passzív jogon jogosult tgyásra. Talán még a 42 napba is beleférnél, de biztosan kiírnak táppénzre, úgyhogy a passzív táppénz alatt fogsz szülni és így járni fog a tgyás. Gyedre vagy akkor leszel jogosult, ha a szerződésedet meghosszabbítanák legalább a tgyás első napjáig (a tgyást már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól kérheted), mert aki legalább a tgyás 1. napján még biztosított, az passzív jogon kaphatja a gyedet is. Úgy is kaphatod a gyedet, ha a tgyás vége után pár napra munkanélküli járadékot igényelsz és ezt szüneteltetve kéred a gyedet. Bár utóbbi a macerásabb, mindenképpen ezt javaslom, mert ezzel a gyed alatt ketyeg a biztosítás és ha a gyed, gyes alatt születik egy kistesó, akkor vele megint jogosult leszel tgyásra és gyedre. Ha el tudsz intézni egy szerződéshosszabbítást és megelégedsz a kényelmes passzív gyeddel, az nem csinálja az esetleges kistesó utáni ellátásokhoz az előzetes biztosítást, ez pedig később még hátrányosan érinthet (tgyás, gyed helyett csak gyest kaphatsz egy esetleges ketteskével), úgyhogy igenis kell venni a fáradtságot és el kell játszani ezt a teljesen legális trükköt a munkanélküli járadék közbeiktatásával. Huszonegynehány kérdés jött egyszerre, úgyhogy számolgatni most nem szeretnék, remélem, amit írtam, az is elég jó hír.

Szakbarbár
2005-06-22 21:12:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! 36 évesen első gyermekemet várom, a 10.hétben vagyok és e héten vesznek fel veszélyeztetett terhes állományba. Jelenlegi munkahelyemen folyamatosan 1998óta dolgozom, minimálbérre bejelentve. Szeretném megtudni mekkora táppénz összegre számíthatok (igaz-e a 80%) és milyen egyéb juttatásokat igényelhetek/kaphatok mint gyermekét egyedül váró anya, illetve szeretném megtudni a gyermek születése után meddig és milyen mértékű juttatásokra vagyok jogosult. Köszönettel.
A táppénz, a tgyás és a gyed egyaránt bérfüggő ellátások, a családi állapotnak nincs jelentősége. Ha minimálbérre voltál bejelentve, akkor mindennek a minimálbér lesz az alapja. A keresőképtelenség első 15 munkanapjára a bér 80%-át fizeti a munkáltató, utána táppénzre leszel jogosult, ami a tavalyi béred 70%, ez nettóban kb. 37.000 Ft. A tgyás hajszálpontosan ugyanennyi lesz, a gyed pedig várhatóan párszáz Ft-tal lesz kevesebb amiatt, hogy annak már a 2005-ös 57.000 lesz az alapja, de több levonás terheli, mint a táppénzt és a tgyást. Az ellátásokról (mettől meddig mi jár, hol és hogyan kell igényelni) részletesen olvashatsz itt a honlapon.

Szakbarbár
2005-06-19 23:49:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm. A kérdésem az lenne,hogy a gyes összegét mi alapján állapítják meg.Az adott évben ledolgozott hónapokat nézik, stb....? Válaszát előrre is köszönöm. üdv:
A gyes fix összegű, alanyi jogon járó ellátás. Valószínűleg a tgyásra és a gyedre gondolsz, ha a ledolgozott időt emlegeted, ezek biztosítás alapján járó, bérfüggő ellátások. Javaslom, hogy először olvasd el a családinet összeállítását a témáról, ahol részletesen le van írva minden, amire kíváncsi vagy, aztán ha még mindig marad kérdésed, gyere és tedd fel.

Szakbarbár
2005-06-19 23:35:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja