
TB szakértő
TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!
Témakörök ►
Kérdezz-felelek
1. A tgyásra és a gyed 1. évére, tehát 2007.02.13-ig jár a szabadság. 2006-ra a teljes éves, 2007-re 44/365-öd rész - hogy ez konkrétan hány nap, ahhoz kevés infót adtál. Ha a szabadságot nem tudják természetben kiadni, akkor - de csak akkor, és a munkaviszony megszűnésekor pont ez van - pénzben megváltják
2. A terhesség felmondási tilalom. Ha a gyesbe szülnél bele, akkor 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne. Ha szabadságot vennél ki, akkor a szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne a tgyás és a gyed alapja - ez gyakorlatilag ugyanaz a helyzet, mint az előző, hiszen a szabadságra az aktuális béredet kapod. Táppénzre ne menj, mert az előtte lévő 80%-os betegszabi csúnya dolgokat művel az átlaggal és ezen keresztül 2 évnyi tgyással és gyeddel.
Szakbarbár
2007-06-14 10:10:42
Ketteskével megint járna a szülési szabadság idejére a tgyás, majd a gyed. Ha egyszerre több ellátásra lennél jogosult, pl egyeskével gyesre, ketteskével tgyásra, akkor választhatsz, hogy melyiket veszed igénybe, de egyszerre csak egy szülő, egy gyerek után, egyféle ellátást igényelhet. Egyedül a családi pótlék az, ami igazodik a gyerekek számához, 2 gyerekkel 2 gyerek után jár. Ha a gyesbe szülnél bele 0 bérezett nappal, akkor a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne. 1-179 bérezett nappal (a táppénz nem számít annak) az 1-179 napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne az ellátások alapja. +180 nap korlátlan tgyáshoz kell csak, de ehhez nem is elég a fizetésed, úgyhogy gyakorlatilag teljesen mindegy, hogy szabadságba, gyesbe szülsz, vagy akármennyi munka után szülsz, így is, úgy is az aktuális béred után állapítják meg a tgyást és a gyedet. Egyedül arra vigyázz, hogy ha betegállományba mész, akkor azelőtt legyen jó sok szabadság, hogy a 80%-os betegszabadság a lehető legkevésbé húzza csak le az átlagodat.
Szakbarbár
2007-06-14 10:10:42
Neked a jelenlegi szabályok szerint még a 2009-ben induló táppénz alapja is a gyedhez beszámító korábbi átlagkereset lenne. A következő tgyás és gyed alapja pedig a táppénz előtti betegszabadságból, meg ha van, szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Szakbarbár
2007-06-14 10:10:39
2008-ban induló táppénz alapja a minimálbér. De 2007-ben indulóé még a 2004-es átlag járulékalap, úgyhogy csak annyit kell tenni, hogy kicsit hamarabb elkezded a táppénzt. Vigyázz, hogy ezzel visszamenőleg nem tudsz variálni, tehát a gyest időben le kell mondani. Ha még korábban mennél táppénzre, akkor apuka elmehet gyesre helyetted. A táppénz akár 1 évig is jár, mert a biztosításod hosszú és folyamatos, az előzményed pedig 0 nap, mert ami volt, az már régen volt.
Szakbarbár
2007-06-12 22:27:53
A tgyás és a gyed alapja mindenképpen a minimálbér kétszerese lesz, úgyhogy mindegy, hogy a szabadságodat kiadatod-e vagy sem. Ezt az alapján döntsd el, hogy mi a fontosabb: a több pénz most, vagy a több szabadság később, két gyermekkel, az egyiknek az oviba, bölcsibe beszoktatás előtt. Ketteskével a tgyás nettóban több lesz, mint egyeskével a gyed, mert bruttóban egyforma a két ellátás, viszont előbbiből nem jön le 8,5% nyugdíjjárulék. Ha táppénzre mennél, az sem befolyásol semmit, viszont a táppénzed igen barátságos lenne, annyi, mint a tgyásod volt.
Szakbarbár
2007-06-11 10:24:56
Ha táppénzre mennél, akkor az első 15 napot, illetve itt csak egy időarányos részt a munkáltató fizetné=Te járulékolnál (ez a betegszabadság), utána táppénzt kapnál, aminek az 1/3-a terhelné a munkáltatót. Ez még mindig több, mint a gyes, arról nem is beszélve, hogy amíg Te táppénzen vagy, addig apuka elmehet gyesre, így ez külön haszon. Ha csak a betegszabiból lenne bérezett napod, akkor az ebből számított átlag lenne a tgyás és a gyed alapja. Hogy ne kelljen túl magasra emelni a béredet és a naptár se szúrjon ki veled, azt mondanám, hogy 07.04-től a béred havi bruttó 150.000 Ft, ezzel 1 hét szabadság, utána a betegszabi, majd a táppénz, ebből így egészen biztosan maximális gyeded lesz, ami nagyjából nettó 80.000 lesz jövőre, előtte a tgyás pedig kb 85.000.
Szakbarbár
2007-06-11 10:24:56
Személyesen közreműködő társas vállalkozónak - amíg ez a státusza él - nem jár munkanélküli ellátás. Ha ettől a státusztól vagy az egész cégtől megszabadul, akkor az utolsó 4 év munkaviszonyai alapján kaphat álláskeresési járadékot. Itt végig volt munkaviszonya, úgyhogy maximális ideig, 270 napig lesz álláskeresési járadékra jogosult.
Szakbarbár
2007-06-11 10:24:56
Ha a gyesbe szülsz bele, akkor 0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A maximális gyed alapja a minimálbér kétszerese, vagyis ha a béred több ennél, akkor akár egyetlen nap munka nélkül lehet maximális gyeded. Csak ahhoz kell legalább 180 bérezett nap, ha magas bérrel korlátlan (minimálbér kétszeresénél több), béralapú tgyásra pályáznál.
Szakbarbár
2007-06-11 10:24:56
Megteheted, hogy a régi helyeden fizetés nélküli szabadságon és gyesen vagy, az új helyen pedig dolgozol. Aztán a gyes lejártával eldöntöd, hogy hol akarsz dolgozni tovább.
Szakbarbár
2007-06-11 10:24:55
Azt kérdezed, mi van, ha mégis lenne harmadik? Ezek szerint nem teljesen kizárt, hogy lesz. Ha ennek van esélye, akkor miért nehezítenéd meg a dolgodat? Ha most munkanélküliről igényelsz, amihez kétszer kell odamenni, úgyhogy nem lehet olyan megterhelő, akkor bebiztosítod magad hármaskával is. Ha nem így teszel, aztán úgy alakul, hogy ő mégis jön, akkor egy tiszta és olcsó megoldásért szintén egy munkanélkülis időszakot kell beiktatni, tehát nem úszod meg a macerát, viszont ha későn kapsz észbe, akkor a dátumok függvényében az is lehet - volt már ilyenre példa - , hogy hiába mennél, vagy hiába akarnál máshogy biztosításba kerülni, nem lesz már annyi időd, amennyi előzetes biztosítást össze kell szedni. Mert azt ugye a passzív gyed nem csinálja a következő gyedhez, ezért veszélyes. Úgyhogy mindenképpen a munkanélküliről való igénylést javaslom.
Szakbarbár
2007-06-08 10:43:01
Sem a szabadság kiadása, sem a terhesség nem befolyásolja azt, hogy a határozott idejű szerződésed lejár. Ilyenkor a felmondási tilalmak csak a szerződés tartama alatt, de addig élnek. Ha a munkaviszony megszűnéséig a munkáltató nem tudja kiadni a szabadságot, akkor pénzben kell megváltani. Ha nem szakítod meg a táppénzt, akkor a szabadságmegváltás ezen felül fog járni augusztusban. Ha megszakítod, akkor 1 hónapig valamivel több pénzed lesz. Én egyértelműen az első variációt választanám, vagyis maradnék táppénzen. A tgyást passzívként fogod befejezni - amit aug. 1 után kapsz, azt ún. passzív jogon kapod, mert akkor már nincs jogviszonyod. A gyedet megigényelheted passzívként, mert így is járna, de inkább azt javaslom, hogy a tgyás lejárta után néhány napra igényelj álláskeresési járadékot és ezt szüneteltetve kérd a gyedet, így ha beleszülnél a gyedbe vagy a gyesbe, akkor egy következő babával is mintegy automatikusan jár minden, nem kell érte külön variálni és nem fenyeget a veszély, hogy egy passzív gyedből későn ébredsz rá, hogy tenni kéne valamit ketteske előtt és akkor már kifutottál az időből.
Szakbarbár
2007-06-08 10:43:00
2006-tól a baba 1 éves kora után gyes mellett teljes munkaidőben lehet dolgozni és a gyermek is lehet "teljes munkaidős" a bölcsiben.
Szakbarbár
2007-06-08 10:43:00
A gyed előtt az első 168 napban tgyást kapsz, egyébként jól tudod, hogy mikre vagy jogosult. A 2 éves kortól az iskolakezdés évének végéig járó dupla gyest azért még megemlíteném. Családi kedvezmény legalább 3 gyerek (pocakban lévő 91 napos korától annak számít) után jár, összege 4.000 Ft/hó/gyerek - lenne, ha ez Neked érdekes lenne. Ha a bruttó 119.200-at 13* veszem az egyhavi különjuttatás miatt, akkor ennyiből nettó 83.000 körüli tgyás és nettó 75.000 körüli gyed várható.
Szakbarbár
2007-06-08 10:42:59
Gyesbe, vagy gyes utáni táppénzbe szülő egyéni vállalkozó következő tgyásának és gyedének az alapja az Ebtv. szerint a minimálbér. Akkor is, ha korábban 120 után járulékolt. Ha aktuális lesz a kérdés, a fizetős szolgáltatásom tud neked segíteni, hogy mégse a minimálbér legyen az alap.
Szakbarbár
2007-06-07 10:22:21
Nem akarok jogszabályokat idézni, inkább megkérdezem helyette a kételkedőktől, hogyha munkanélküli ellátást szüneteltetőnek nem jár gyed, akkor vajon mi a csodának szerepel ez a jogviszony a foglalkoztatói igazolás legtetején a milyen jogviszonyban áll kezdetű kérdésnél? Azért ez elgondolkodtató lehet... A szünetelés lehetőségét jogszabály biztosítja. Néhány nap után jelzed, hogy nem kéred tovább a járadékot, mert gyedet igényelnél, erre kapsz egy határozatot a szünetelésről és - ha szerencséd van, ilyen is rögtön van nekik - egy foglalkoztatói igazolást, amivel utána a lakhely szerinti mepnél tudod megigényelni a gyedet. A hátoldalán rajta van, hogy mi kell még hozzá.
Szakbarbár
2007-06-07 10:22:21
Gyed, gyes alatt és utána felmondási tilalom véd. Ha dolgozol a gyes mellett, akkor is. Annyit tehet a munkáltató, hogyha beleesel egy csoportos létszámcsökkentésbe, akkor értesít róla, hogy a felmondási tilalom letelte után erre elkezdődik a felmondási időd. Persze ha addig újabb felmondási tilalom - ketteske - jön be a képbe, akkor majd csak utána indul a folyamat. Ha a gyes alatt szülsz, akkor 0 bérezett nappal az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a következő tgyás és gyed alapja. Korlátlan tgyáshoz legalább 180 napot kellene dolgozni. Ha gyes mellett dolgozni akarsz, de a munkáltató nem tud foglalkoztatni, az az ő privát nyűgje, ilyenkor állásidőre járó bért kell fizetnie, amiből még a 180 bérezett nap is összejöhet.
Szakbarbár
2007-06-04 10:37:40
A gyes nem számít bele az átlagba. A 4 órás bér a jogszabály egyik értelmezése szerint beleszámít, a másik szerint nem, így az ország különböző pontjain a megyei egészségbiztosítási pénztárak eltérően állapítják meg a tgyást és a gyedet ilyen esetekben. Ilyennek nem volna szabad lennie, de mégis van, úgyhogy elnézést, de nem tudok biztosat mondani. Két kérdés van mostanában, ami megosztja a szakmát, ez az egyik.
Szakbarbár
2007-06-04 10:37:40
Ha táppénzre mennél, akkor az elején lévő betegszabadság, amire 80%-os bért kapsz és ami még beleszámít az átlagba, csúnyán kitolna veled, mert a 80%-nak a 70%-át kapnád 2 évig. Ez a 140.800 ugyanis önmagában éppenhogy elég egy jövő évi maximális gyedhez, aminek várhatóan 138.000 Ft lesz az alapja, ha ezt elkezded lehúzni, annak kellemetlen következményei lehetnek. Ha valamivel több lenne a béred - és nézz utána, mert ha a többiekét emelték, akkor a Tiedet is kell -, akkor a táppénz előtt szabadsággal már el lehet érni, hogy a 100%-os szabadságból és a 80%-os betegszabadságból számított átlag több legyen, mint az áhított minimálbér kétszerese. Pl. 150.000-rel kb. 1 hónap szabadság elég a betegállomány elé. 140.000 mellett olyan sok kéne, hogy annyi szabid nincs, ennyiből kiindulva mindenképpen rontod az átlagodat. Annak ellenére, hogy hosszú távon hátrányos lehet a betegállomány, vannak esetek, amikor megéri, mert a táppénz időszaka alatt több jön be (táppénz a gyes helyett, illetve mellett, mert azt apuka nyugodtan igényelheti a teljes munkaideje mellett), mint amennyitől elesel a tgyás és a gyed időszaka alatt. Én nem szoktam javasolni, mert szerintem X gyerek mellett fél évig kevébé érezhető a pozitív hatása a haszonnak, mint X+1 gyerek mellett 2 évig a kevesebbnek a negatív hatása. Úgyhogy ha engem kérdezel, én 150.000-es bér alatt nem vágnék bele, akkor is úgy, hogy 1 hónap szabi és csak utána a táppénz.
Szakbarbár
2007-06-04 10:37:40
Most mondjam azt, hogy próbáld ki, hogy elhelyezkedsz 1 hónapra nappali tagozat mellé és majd meglátod, hogy kapsz-e tgyást és gyedet? Vagy nem mondtad ott, ahol érdeklődtél, hogy nappalira jársz, vagy mondtad, de nem hallották/értették meg, vagy tiszta volt annak, akit kérdeztél, csak éppen nem ismeri a vonatkozó szabályozást. Ezek a lehetőségek vannak. Mert olyan, hogy nappali tagozatosként tgyást és gyedet kapj, olyan nincs.
Szakbarbár
2007-06-04 10:37:40
Ha egyszerre több ellátásra vagy jogosult, akkor választhatsz, hogy melyiket veszed igénybe. Nyilván azért mondták, hogy maradj gyeden, mert úgy gondolták, hogy az több. Ez nem feltétlenül van így, igaz, magától tényleg nem lesz a tgyás több. Ha 0 bérezett nappal szülsz a gyedbe - most feltételeztem, hogy 2006.01.04-01.03 között már táppénzen voltál, így nincs 2006-ban sem bérezett napod - akkor a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A szerződés szerinti bér pedig csak az alapbért jelenti. Ha ebből számolnának, akkor tényleg nem járnál jól a tgyással. De nem feltétlenül kell ebből számolni és a naptár igazán kegyes hozzád, mert a bruttó 85.000-ből - ez akár emelkedhetett is azóta - kereken 50%-kal többet lehet kihozni és az ebből számolt tgyás már több nettóban, mint a mostani maximális gyed. Arról nem is beszélve, hogy ezzel nemcsak egy gyednél jobb tgyást, hanem utána egy közel maximális gyedet is megalapozol, míg a másik esetben, ha maradnál most gyeden, a következő gyednek cask a 85.000 (vagy az akkor béred) lenne az alapja. Úgyhogy mindenképpen javasolnék egy fizetős szolgáltatásként igénybe vehető matekkorrepetálást, hogy hogy lesz 85.000-ből másfélszer ennyi. Ez a jó hír, hogy tud annyi lenni. A rossz, hogy csak szülés előtt, tehát ha érdekel a lehetőség, akkor gyorsnak kell lenni.
Szakbarbár
2007-06-04 10:37:39