SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
2005.szept.21.-én született kislányom. (Rajta kívül van egy 12 éves is)2005.08.29-2006.02.12.-ig GYÁS-t kaptam nettó kb.40.000 Ft, 2006.02.13-tól GYED-en vagyok nettó kb. 60.000 ft. Jelenlegi munkahelyemen 2004.okt.20-tól vagyok, bruttó bérem 102.000 Ft.Szeptember végétől visszamennék dolgozni, de főnököm közölte, nem tudnak visszavenni.Kérdéseim: 1.,Ha találok másik munkahelyet, akkor a mostaninál mennyi szabadságom van? Ezt a munkaviszony megszűnésekor egyösszegben ki kell fizetniük? 2.,Ha vállalok még egy babát és pl. júliusban már terhes leszek,(mindegyik elsőre összejött)akkor kb. 2008.márc-ban szülnék, hogyan alakul a GYÁS, GYES, GYED? Kell-e ekkor a jelenlegi helyemen szabadságot kivennem? Ha igen, terhességem miatt nem mondhatnak fel, ugye? Válaszaidat előre is köszönöm!!!

1. A tgyásra és a gyed 1. évére, tehát 2007.02.13-ig jár a szabadság. 2006-ra a teljes éves, 2007-re 44/365-öd rész - hogy ez konkrétan hány nap, ahhoz kevés infót adtál. Ha a szabadságot nem tudják természetben kiadni, akkor - de csak akkor, és a munkaviszony megszűnésekor pont ez van - pénzben megváltják

2. A terhesség felmondási tilalom. Ha a gyesbe szülnél bele, akkor 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne. Ha szabadságot vennél ki, akkor a szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne a tgyás és a gyed alapja - ez gyakorlatilag ugyanaz a helyzet, mint az előző, hiszen a szabadságra az aktuális béredet kapod. Táppénzre ne menj, mert az előtte lévő 80%-os betegszabi csúnya dolgokat művel az átlaggal és ezen keresztül 2 évnyi tgyással és gyeddel.



Szakbarbár
2007-06-14 10:10:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg GYED-en lévő anyuka vagyok (a baba 2005.07.29-én született, nemsokára gyes), és azt szeretném megtudni, ha ismét terhes lennék milyen anyagi juttatásokra számíthatok? 2005. május-ig dolgoztam óvónőként akkori fizetésem bruttó 111.500 ft volt (most 123.800) • Jár-e szülési szabadság (6hónap), ha igen milyen összeggel? • Milyen pénz járna, milyen címen a két gyerek után? • Jár e Tgyás? Stb Másik eset, hogy visszamennék dolgozni, van most 86 nap szabadságom. • Mennyi időt kellene dolgozni, hogy ismételten járjon minden juttatás az aktuális fizetésemhez igazodva? • Ebbe az időbe beleszámít-e a szabadság, szülési szabadság, táppénz? Üdvözlettel!

Ketteskével megint járna a szülési szabadság idejére a tgyás, majd a gyed. Ha egyszerre több ellátásra lennél jogosult, pl egyeskével gyesre, ketteskével tgyásra, akkor választhatsz, hogy melyiket veszed igénybe, de egyszerre csak egy szülő, egy gyerek után, egyféle ellátást igényelhet. Egyedül a családi pótlék az, ami igazodik a gyerekek számához, 2 gyerekkel 2 gyerek után jár. Ha a gyesbe szülnél bele 0 bérezett nappal, akkor a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne. 1-179 bérezett nappal (a táppénz nem számít annak) az 1-179 napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne az ellátások alapja. +180 nap korlátlan tgyáshoz kell csak, de ehhez nem is elég a fizetésed, úgyhogy gyakorlatilag teljesen mindegy, hogy szabadságba, gyesbe szülsz, vagy akármennyi munka után szülsz, így is, úgy is az aktuális béred után állapítják meg a tgyást és a gyedet. Egyedül arra vigyázz, hogy ha betegállományba mész, akkor azelőtt legyen jó sok szabadság, hogy a 80%-os betegszabadság a lehető legkevésbé húzza csak le az átlagodat.



Szakbarbár
2007-06-14 10:10:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Mi is a 2. gyermek vállalásán gondolkodunk. 1 gyermekem 2006.08.03-án született. Az előző válaszok átolvasása után, úgy látom, hogy ha a 2. gyermekem még a GYES időszaka alatt születik, akkor az a másodikra kapom a TGYÁS-t és a GYED-et is a minimálbér 2x-e után. Mi történik akkor, ha a 2. gyermekem a GYES lejárta után születik, de vele is veszélyeztetett terhes leszek (sajna nagy az esély rá). Gondolom kirugni nem tud a cégem (határozatlan idejű a munkaszerződésem), de mi után kapok táppénzt? Előre is köszönöm válaszát.

Neked a jelenlegi szabályok szerint még a 2009-ben induló táppénz alapja is a gyedhez beszámító korábbi átlagkereset lenne. A következő tgyás és gyed alapja pedig a táppénz előtti betegszabadságból, meg ha van, szabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.



Szakbarbár
2007-06-14 10:10:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2005.január hónapban született gyermekem. Főállású, Evás egyéni vállalkozó vagyok. 2003-ban végig, majd 2004-ben az első hat hónapban 140000Ft után fizettem a járulékokat. 2004. július 1-től táppénzen, majd a szülés napjától TGYÁS-on voltam. A 168 nap lejártát követően a kisfiam 2 éves koráig GYED-en voltam. Jelen pillanatban GYES-en vagyok és személyesen nem működöm közre a vállalkozásomban és máshol sem dolgozom. Van néhány egészségügyi problémám, aminek a rendezését a GYES lejártát követően gondoltam megoldani. Azaz a GYES lejárta után betegállományba mennék. Milyen összeg után kapnék táppénzt? Én a törvényekből sajnos azt vettem ki, hogy a minimálbér után. Valóban így van? Nem lehetne ezen valamilyen módon javítani? Mivel a szülés előtt közel 7 hónapig táppénzen voltam, ez csökkenti-e az újabb táppénz maximális időtartamát? Azaz már csak jó 5 hónapra lehet táppénzre menni vagy újra kezdődik az 1 éves intervallum? Ha az állapotom úgy alakul, hogy korábban rendeznem kell az egészségügyi problémámat, akkor a GYES folyósítása mellett is lehet táppénzre menni vagy ha nem, akkor arra az időre igényelje a férjem a GYES-t? Nagyon köszönöm a segítségedet.

2008-ban induló táppénz alapja a minimálbér. De 2007-ben indulóé még a 2004-es átlag járulékalap, úgyhogy csak annyit kell tenni, hogy kicsit hamarabb elkezded a táppénzt. Vigyázz, hogy ezzel visszamenőleg nem tudsz variálni, tehát a gyest időben le kell mondani. Ha még korábban mennél táppénzre, akkor apuka elmehet gyesre helyetted. A táppénz akár 1 évig is jár, mert a biztosításod hosszú és folyamatos, az előzményed pedig 0 nap, mert ami volt, az már régen volt.



Szakbarbár
2007-06-12 22:27:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szia! Kislányom 2006.04.19-én született, veszélyeztetett terhesként 2005. októberétől táppénzen voltam; br.230ezres fizetésem után elég magas táppénzt kaptam. 2006.márciusától TGYÁS-ra mentem, ennek letelte után pedig a max. gyedet kapom a családi pótlékkal együtt. Időközben ismét kopogtat a gólya; második gyermekünk 2008.február elejére várható. Kérdésem, hogy első kislányommal maradjak-e végig gyeden, és utána ketteske után igényeljem a gyedet. Így milyen összeget kapnék, ugyanúgy ezt a maximális összeget? Vagy a terhességem 12. hete után menjek el táppénzre (nagy valószínűséggel ketteskével is veszélyeztetett terhes leszek) majd tgyásra és úgy gyedre? Melyik verzióval járok jobban a pénz tekintetében??? Mi ilyen esetben a bevett szokás??? És mi van az időközben összegyűlt 44 nap szabadságommal? A munkáltatót tájékoztatnom kell majd arról, hogy a 2. baba úton van??? A választ előre is köszönöm!

A tgyás és a gyed alapja mindenképpen a minimálbér kétszerese lesz, úgyhogy mindegy, hogy a szabadságodat kiadatod-e vagy sem. Ezt az alapján döntsd el, hogy mi a fontosabb: a több pénz most, vagy a több szabadság később, két gyermekkel, az egyiknek az oviba, bölcsibe beszoktatás előtt. Ketteskével a tgyás nettóban több lesz, mint egyeskével a gyed, mert bruttóban egyforma a két ellátás, viszont előbbiből nem jön le 8,5% nyugdíjjárulék. Ha táppénzre mennél, az sem befolyásol semmit, viszont a táppénzed igen barátságos lenne, annyi, mint a tgyásod volt.



Szakbarbár
2007-06-11 10:24:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2005 júniusában diplomáztam, addig felsőfokú oktatási intézménybe jártam. 2004.dec.1-jétől voltam bejelentve br. 114e ft-ra (a járulékokat én fizettem). Gyermekem 2005.07.03-án született, tgyás 2005.06.13.-11.27., gyed 2005.11.28.-(2007.07.03.). Második gyermekemet 2007.11.22-re várom. Kérdéseim a következők lennének: 1. Érdemes-e a gyest igényelnem erre a kb. 4 hónapra, vagy inkább táppénzre menni (a táppénzt a munkáltató vagy a tb fizeti? <-járulékok!), hogy minél jobb tgyást-gyedet kapjak? 2. Mi alapján számolják ki a majdani tgyást-gyedet és ezek körülbelül milyen összegűek lennének? Válaszát előre is köszönöm!

Ha táppénzre mennél, akkor az első 15 napot, illetve itt csak egy időarányos részt a munkáltató fizetné=Te járulékolnál (ez a betegszabadság), utána táppénzt kapnál, aminek az 1/3-a terhelné a munkáltatót. Ez még mindig több, mint a gyes, arról nem is beszélve, hogy amíg Te táppénzen vagy, addig apuka elmehet gyesre, így ez külön haszon. Ha csak a betegszabiból lenne bérezett napod, akkor az ebből számított átlag lenne a tgyás és a gyed alapja. Hogy ne kelljen túl magasra emelni a béredet és a naptár se szúrjon ki veled, azt mondanám, hogy 07.04-től a béred havi bruttó 150.000 Ft, ezzel 1 hét szabadság, utána a betegszabi, majd a táppénz, ebből így egészen biztosan maximális gyeded lesz, ami nagyjából nettó 80.000 lesz jövőre, előtte a tgyás pedig kb 85.000.



Szakbarbár
2007-06-11 10:24:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! volt egy BT-nk amit 2000 juniusától szüneteltettünk. Férjem volt a belteg één a kültag. Szüneteltesés óta nem fizettünk járulékokat sem csak 0-ás adóbevallást adtunk az Apeh-nak minden évben Most ez éb február 15-el elinditottuk a végelszámolást. A férjem a beltag 2001 óta dolgozik egy cégnél ahol járulékot is fizet. Kérdésem az, ha őt elküldik /sajnos nagy az eély/ jár -e neki munkanélküli segély? Vagy mivel BT. beltag volt nem jár .előre is köszönöm válaszát és ha lehet az email cimemre küldje. Köszönöm

Személyesen közreműködő társas vállalkozónak - amíg ez a státusza él - nem jár munkanélküli ellátás. Ha ettől a státusztól vagy az egész cégtől megszabadul, akkor az utolsó 4 év munkaviszonyai alapján kaphat álláskeresési járadékot. Itt végig volt munkaviszonya, úgyhogy maximális ideig, 270 napig lesz álláskeresési járadékra jogosult.



Szakbarbár
2007-06-11 10:24:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Azzala kérdéssel fordulok önhöz, hogy 2007.05.15.-ig voltam gyed-en.Szeretnénk mégy egy babaát, de sajnos az anyagiak nagyban közrejátszanak.Azt szeretném kérdezni,hogy vissza kell-e ahhoz mennem dolgozni, hogy a mostani(maximális)összegeket kapjam újra? Ha vissza kell menni akkor mennyi az az idő? Viszont ha nem mennék vissza akkor mennyit kapnék? Előre is köszönöm válaszát.

Ha a gyesbe szülsz bele, akkor 0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A maximális gyed alapja a minimálbér kétszerese, vagyis ha a béred több ennél, akkor akár egyetlen nap munka nélkül lehet maximális gyeded. Csak ahhoz kell legalább 180 bérezett nap, ha magas bérrel korlátlan (minimálbér kétszeresénél több), béralapú tgyásra pályáznál.



Szakbarbár
2007-06-11 10:24:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!Jelen pillanatban gyeden vagyok kislányommal 2008.03.08.-án lesz két éves és vissza vagy el szeretnék majd a gyes mellett menni dolgozni. Azt szeretném kérdezni, hogy elmehetek e máshova 4órásba dolgozni, ha egy multi cégtől jöttem el gyedre és csak akkor mennék vissza 8 órásba ha lejár a gyes.Köszönöm segítségét.

Megteheted, hogy a régi helyeden fizetés nélküli szabadságon és gyesen vagy, az új helyen pedig dolgozol. Aztán a gyes lejártával eldöntöd, hogy hol akarsz dolgozni tovább.



Szakbarbár
2007-06-11 10:24:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Tb szakértő! Szeretném kérdezni, hogy jelenleg passzív alapon vagyok gyeden, mert ugyanis megszünt a munkaviszonyom a tgys alatt. Nem mentem el munkanélkülire mert ez a baba már a ketteske, talán nem szeretnénk harmadikat. Nos, a kérdésem az lenne, hogy elmenjek most munkanélkülire és utána vissza gyedre és hogyan? Mi van ha mégis lenne harmadik? Valahogy jogosulttá kéne váljak az ellátásokra! Köszönöm válaszodat, üdvözlettel:

Azt kérdezed, mi van, ha mégis lenne harmadik? Ezek szerint nem teljesen kizárt, hogy lesz. Ha ennek van esélye, akkor miért nehezítenéd meg a dolgodat? Ha most munkanélküliről igényelsz, amihez kétszer kell odamenni, úgyhogy nem lehet olyan megterhelő, akkor bebiztosítod magad hármaskával is. Ha nem így teszel, aztán úgy alakul, hogy ő mégis jön, akkor egy tiszta és olcsó megoldásért szintén egy munkanélkülis időszakot kell beiktatni, tehát nem úszod meg a macerát, viszont ha későn kapsz észbe, akkor a dátumok függvényében az is lehet - volt már ilyenre példa - , hogy hiába mennél, vagy hiába akarnál máshogy biztosításba kerülni, nem lesz már annyi időd, amennyi előzetes biztosítást össze kell szedni. Mert azt ugye a passzív gyed nem csinálja a következő gyedhez, ezért veszélyes. Úgyhogy mindenképpen a munkanélküliről való igénylést javaslom.



Szakbarbár
2007-06-08 10:43:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt TB szakértő! 34. hetes kismama vagyok és 2006. október közepétől vagyok itthon táppénzen. Óvodapedagógusként dolgoztam, és ez a munkaviszonyom 2007. augusztus 31.-vel megszünik. A munkáltatóm közölte velem pár napja, hogy maradt kb. 25 nap szabadságom amit nem tud kifizetni , ezért meg kellenne szakítanom a táppénzt és ki kellenne vennem ezeket a napokat. A kérdésem arra irányulna, hogy ha megszakítom a táppénzt és szabira megyek, ezalatt az idő alatt nem -e bonthatja fel a munkaviszonyomat, illetve ha kiveszem a napokat utánna már el mehetek-e szülési szabadságra. A szülés valószínű időpontja július 16. Ha tudna segíteni abban mi lenne a legjobb megoldás a jövőre nézve is ( GYED ) kérem segítsen tanácsával. Előre is köszönöm!

Sem a szabadság kiadása, sem a terhesség nem befolyásolja azt, hogy a határozott idejű szerződésed lejár. Ilyenkor a felmondási tilalmak csak a szerződés tartama alatt, de addig élnek. Ha a munkaviszony megszűnéséig a munkáltató nem tudja kiadni a szabadságot, akkor pénzben kell megváltani. Ha nem szakítod meg a táppénzt, akkor a szabadságmegváltás ezen felül fog járni augusztusban. Ha megszakítod, akkor 1 hónapig valamivel több pénzed lesz. Én egyértelműen az első variációt választanám, vagyis maradnék táppénzen. A tgyást passzívként fogod befejezni - amit aug. 1 után kapsz, azt ún. passzív jogon kapod, mert akkor már nincs jogviszonyod. A gyedet megigényelheted passzívként, mert így is járna, de inkább azt javaslom, hogy a tgyás lejárta után néhány napra igényelj álláskeresési járadékot és ezt szüneteltetve kérd a gyedet, így ha beleszülnél a gyedbe vagy a gyesbe, akkor egy következő babával is mintegy automatikusan jár minden, nem kell érte külön variálni és nem fenyeget a veszély, hogy egy passzív gyedből későn ébredsz rá, hogy tenni kéne valamit ketteske előtt és akkor már kifutottál az időből.



Szakbarbár
2007-06-08 10:43:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Gyes mellett 8 órában szeretnék visszamenni dolgozni. Hogy a felmondási tilalom védjen mindenképpen igénybe kívánom venni a gyest. Él-e még az a kitétel, ha kisfiamat bölcsödébe helyezem el az megszünteti a gyes iránti jogosultságomat? Válaszát köszönöm!

2006-tól a baba 1 éves kora után gyes mellett teljes munkaidőben lehet dolgozni és a gyermek is lehet "teljes munkaidős" a bölcsiben.



Szakbarbár
2007-06-08 10:43:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt segítő! Jelenleg 7 hetes terhes vagyok ikrekkel. Azt szeretném kérdezni, hogy az anyasági támogatáson, családi pótlékon és a GYEDen kívül milyen anyagi segíségre lehet még számítani az államtól? Én közalkalmazott vagyok, 2004 március óta dolgozom (folyamatos a közelkalmazotti jogviszonyom), a férjem köztisztviselő (10 éve dolgozik). Ha én bruttó 119200 Ftot keresek, akkor mennyi GyEDre számíthatok? Létezik-e még csalási adókedvezmény és ki veheti igénybe? Összegszerűen mennyit jelent az adókedvezmény? Elnézését kérem ha bugyuta kérdéseket teszek fel, de abszolút nem értek ezekhez a dolgokhoz. Segítségét tisztelettel köszönöm:

A gyed előtt az első 168 napban tgyást kapsz, egyébként jól tudod, hogy mikre vagy jogosult. A 2 éves kortól az iskolakezdés évének végéig járó dupla gyest azért még megemlíteném. Családi kedvezmény legalább 3 gyerek (pocakban lévő 91 napos korától annak számít) után jár, összege 4.000 Ft/hó/gyerek - lenne, ha ez Neked érdekes lenne. Ha a bruttó 119.200-at 13* veszem az egyhavi különjuttatás miatt, akkor ennyiből nettó 83.000 körüli tgyás és nettó 75.000 körüli gyed várható.



Szakbarbár
2007-06-08 10:42:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Segítségét szeretném kérni, a következő kérdésben/kérdésekben: Kisfiam most tölti be a második életévét, azaz, lejár a Gyed és jönne a gyes. Terhességem előtt aktív egyéni vállalkozó voltam/vagyok (nem szüntettem meg a vállalkozásomat) és 120.000 forint után fizettem a járulékaimat. Ezek után kaptam meg a majdnem max. gyedet is. Kérdésem: ha a gyes idő alatt születne második kisbabám, milyen juttatásokra lennék jogosult, illetve, ha már kicsúszok a gyesből és úgy, akkor mi a juttatások alapja? Hogyan lehetne megoldani úgy a második baba vállalását, hogy a 120.000 forintos jövedelmem után kaphassak újra tgyást és gyedet? Válaszát megköszönném.

Gyesbe, vagy gyes utáni táppénzbe szülő egyéni vállalkozó következő tgyásának és gyedének az alapja az Ebtv. szerint a minimálbér. Akkor is, ha korábban 120 után járulékolt. Ha aktuális lesz a kérdés, a fizetős szolgáltatásom tud neked segíteni, hogy mégse a minimálbér legyen az alap.



Szakbarbár
2007-06-07 10:22:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! December 22. óta szülési szabadságon vagyok. Kislányom január 9-én született, de közben december 31-én megszűnt a közalkalmazotti jogviszonyom, mert lejárt a határozott idejű szerződésem. Most passzív jogon június 07-ig jár a tgyás. A munkahelyről kaptam papírt a gyed igényléséhez, de az Ön javaslatára én munkanélküli járadékot igényelnék és azt szüneteltetve kérném a gyedet. Azt mondták, ha munkanélkülit kérek, akkor már nem jár nekem a gyed. Hogy van ez? Mi a módja a munkanélküli járadék szüneteltetésének? Hol és hogyan kell ezt intézni? Köszönettel:

Nem akarok jogszabályokat idézni, inkább megkérdezem helyette a kételkedőktől, hogyha munkanélküli ellátást szüneteltetőnek nem jár gyed, akkor vajon mi a csodának szerepel ez a jogviszony a foglalkoztatói igazolás legtetején a milyen jogviszonyban áll kezdetű kérdésnél? Azért ez elgondolkodtató lehet... A szünetelés lehetőségét jogszabály biztosítja. Néhány nap után jelzed, hogy nem kéred tovább a járadékot, mert gyedet igényelnél, erre kapsz egy határozatot a szünetelésről és - ha szerencséd van, ilyen is rögtön van nekik - egy foglalkoztatói igazolást, amivel utána a lakhely szerinti mepnél tudod megigényelni a gyedet. A hátoldalán rajta van, hogy mi kell még hozzá.



Szakbarbár
2007-06-07 10:22:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Helyzetem a következő: 2005. 12. 21-én szültem meg egyeskét. Köztisztviselőként dolgozom/tam. 2008. január hónapban szeretnék visszamenni dolgozni, de sajnos a közszférában leépítések vannak, mely alól az én hivatalom sem kivétel. Milyen kötelezettségei vannak munkáltatómnak? Köteles visszavenni (mennyi időre), vagy távollétemben is kirúghat? A fennálló helyzetre való tekintettel – habár későbbre terveztük – gondolkodunk ketteske vállalásán. (Mindenképpen vissza szerettem volna menni dolgozni, hogy meglegyen a 180 napom.) Őt mikorra lenne érdemes tervezni, ha van ennek jelentősége, illetve milyen juttatásokra számíthatok, ha 2008-ban születne meg? Bérezésem: 2005. január 01-től bruttó 188.100,-Ft, 2006. április 01-től 197.600,-Ft, 2006. június 26-tól 212.000,-Ft. 2005. januárjában 2 havi, márciusában 1 havi, júliusában 2 havi, novemberében 1 havi prémiumban részesültem. Nem tudom van-e jelentősége, de 2007. februárjában egy tv-s kvízműsorban bruttó 3 millió Ft-ot nyertem. Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel:

Gyed, gyes alatt és utána felmondási tilalom véd. Ha dolgozol a gyes mellett, akkor is. Annyit tehet a munkáltató, hogyha beleesel egy csoportos létszámcsökkentésbe, akkor értesít róla, hogy a felmondási tilalom letelte után erre elkezdődik a felmondási időd. Persze ha addig újabb felmondási tilalom - ketteske - jön be a képbe, akkor majd csak utána indul a folyamat. Ha a gyes alatt szülsz, akkor 0 bérezett nappal az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a következő tgyás és gyed alapja. Korlátlan tgyáshoz legalább 180 napot kellene dolgozni. Ha gyes mellett dolgozni akarsz, de a munkáltató nem tud foglalkoztatni, az az ő privát nyűgje, ilyenkor állásidőre járó bért kell fizetnie, amiből még a 180 bérezett nap is összejöhet.



Szakbarbár
2007-06-04 10:37:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Jelenleg még gyeden vagyok, de ősztől szeretnék a gyes mellett négy órás munkát vállalni. A kérdésem csak annyi, ha a gyes mellett dolgozok négy órában min. 180 napot és így vállalok ismét gyereket, akkor a gyedemet majd mi alapján számolják ki? A négyórás munka+gyes összege alapján? Lehet egyáltalán kérni gyedet négy órás munka után is? Nem tudom számít-e, de a munkaviszonyom a szülés után megszűnt, határozott idejű volt sajnos, tehát új munkahelyről mennék el legközelebb.

A gyes nem számít bele az átlagba. A 4 órás bér a jogszabály egyik értelmezése szerint beleszámít, a másik szerint nem, így az ország különböző pontjain a megyei egészségbiztosítási pénztárak eltérően állapítják meg a tgyást és a gyedet ilyen esetekben. Ilyennek nem volna szabad lennie, de mégis van, úgyhogy elnézést, de nem tudok biztosat mondani. Két kérdés van mostanában, ami megosztja a szakmát, ez az egyik.



Szakbarbár
2007-06-04 10:37:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném a segítségét kérni: 1988 óta folyamatos munkaviszonyom van. 2004 december 03-tól táppénzen voltam. 2005 június 20.-án megszületett a kisfiam.A kieső bérem 140.800, maximum gyed-et kapok.Tervezzük a második babát.2007 június 20.-án lejár a gyed-em.Ha véletlenül sikerülne a baba a gyed ideje alatt anyagilag mi lenne számomra a legjobb megoldás?Elmenni szabadságra és utána táppénzre vagy csak táppénzre? Ha pedig nem sikerül a baba a gyed alatt csak a gyes alattakkor elmehetek gyes-ről táppénzre?Hogyan járok jobban anyagilag ha gyesen maradok vagy ha táppénzre megyek? Kb. mennyi lesz a táppénzem? A táppénz előtt érdemes elmenni szabadságra?Egyáltalán fogok kapni táppénzt?Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel:

Ha táppénzre mennél, akkor az elején lévő betegszabadság, amire 80%-os bért kapsz és ami még beleszámít az átlagba, csúnyán kitolna veled, mert a 80%-nak a 70%-át kapnád 2 évig. Ez a 140.800 ugyanis önmagában éppenhogy elég egy jövő évi maximális gyedhez, aminek várhatóan 138.000 Ft lesz az alapja, ha ezt elkezded lehúzni, annak kellemetlen következményei lehetnek. Ha valamivel több lenne a béred - és nézz utána, mert ha a többiekét emelték, akkor a Tiedet is kell -, akkor a táppénz előtt szabadsággal már el lehet érni, hogy a 100%-os szabadságból és a 80%-os betegszabadságból számított átlag több legyen, mint az áhított minimálbér kétszerese. Pl. 150.000-rel kb. 1 hónap szabadság elég a betegállomány elé. 140.000 mellett olyan sok kéne, hogy annyi szabid nincs, ennyiből kiindulva mindenképpen rontod az átlagodat. Annak ellenére, hogy hosszú távon hátrányos lehet a betegállomány, vannak esetek, amikor megéri, mert a táppénz időszaka alatt több jön be (táppénz a gyes helyett, illetve mellett, mert azt apuka nyugodtan igényelheti a teljes munkaideje mellett), mint amennyitől elesel a tgyás és a gyed időszaka alatt. Én nem szoktam javasolni, mert szerintem X gyerek mellett fél évig kevébé érezhető a pozitív hatása a haszonnak, mint X+1 gyerek mellett 2 évig a kevesebbnek a negatív hatása. Úgyhogy ha engem kérdezel, én 150.000-es bér alatt nem vágnék bele, akkor is úgy, hogy 1 hónap szabi és csak utána a táppénz.



Szakbarbár
2007-06-04 10:37:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Szia Szakbarbár! Kb. 1 hónappal ezelőtt kérdeztem meg tőled, hogy ha nappali tagozatos egyetemista vagyok, és Gyed-re való jogosultságot szeretnék szerezni, akkor mit kell tennem?(mennyit kellene dolgoznom stb. )Te azt válaszoltad, hogy „Nappali tagozatos hallgatóként az egészségbiztosítás természetbeni ellátásaira vagy csak jogosult, a pénzbeliekre - táppénz, tgyás, gyed - nem. Ha biztosításba kerülnél, pl. munkaviszonyt létesítenél, akkor sem lennél ezekre jogosult, mert a nappali tagozatos nem alanya annak a járuléknak, ami megalapozza a pénzbeli ellátásokat. Az alanyi jogon járó gyes, családi pótlék és egyszeri anyasági támogatás viszont megillet.” Közben felhívtam a MEP-et, elmondtam a helyzetemet, és azt mondták, hogyha 1 évnél hosszabb ideje tanulok nappali tagozaton, akkor elég egy hónapra elmennem dolgozni, és az alapján kapok tgyást és gyed-et is! Én egyáltalán nem tudok ezen kiigazodni, hogy akkor hogy is van ez? Gondoltam megkérdezem tőled, mert ha már terhes lennék, és kiderülne, hogy mégsem jár nekem, az nagyon rosszul érintene minket. Ha bonyolult az ügyem, akkor esetleg a személyes tanácsadásodat is igénybe vennénk! Köszönöm válaszodat!

Most mondjam azt, hogy próbáld ki, hogy elhelyezkedsz 1 hónapra nappali tagozat mellé és majd meglátod, hogy kapsz-e tgyást és gyedet? Vagy nem mondtad ott, ahol érdeklődtél, hogy nappalira jársz, vagy mondtad, de nem hallották/értették meg, vagy tiszta volt annak, akit kérdeztél, csak éppen nem ismeri a vonatkozó szabályozást. Ezek a lehetőségek vannak. Mert olyan, hogy nappali tagozatosként tgyást és gyedet kapj, olyan nincs.



Szakbarbár
2007-06-04 10:37:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő! 1999.06.19 óta ugyanazon a munkahelyen dolgoztam, 2006.01.04-én megszületett a kisfiam. Bruttó 124500 Ft volt a fizetésem, (ebből az alapbérem br. 85000 és a többi jutalék),amire akkor kaptam br. 97500 thgy-t, majd 2006. júniustól 87500 ft gyedet. Most a második gyermekemet várom, akivel 2007.06.28-ra vagyok kiírva. 2007. jan. óta a gyedem br. 91700 Ft. Az lenne a kérdésem,mennyi thgy-ra illetve gyedre számíthatok, és melyikkel járok jobban. A munkahelyemen azt mondták, ne kérjem a thgy-t, hanem a nagyobbik gyerekkel maradjak 2008. jan-ig gyeden, és utána a másodikkal is egyből gyedre menjek. Válaszát előre is köszönöm.

Ha egyszerre több ellátásra vagy jogosult, akkor választhatsz, hogy melyiket veszed igénybe. Nyilván azért mondták, hogy maradj gyeden, mert úgy gondolták, hogy az több. Ez nem feltétlenül van így, igaz, magától tényleg nem lesz a tgyás több. Ha 0 bérezett nappal szülsz a gyedbe - most feltételeztem, hogy 2006.01.04-01.03 között már táppénzen voltál, így nincs 2006-ban sem bérezett napod - akkor a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A szerződés szerinti bér pedig csak az alapbért jelenti. Ha ebből számolnának, akkor tényleg nem járnál jól a tgyással. De nem feltétlenül kell ebből számolni és a naptár igazán kegyes hozzád, mert a bruttó 85.000-ből - ez akár emelkedhetett is azóta - kereken 50%-kal többet lehet kihozni és az ebből számolt tgyás már több nettóban, mint a mostani maximális gyed. Arról nem is beszélve, hogy ezzel nemcsak egy gyednél jobb tgyást, hanem utána egy közel maximális gyedet is megalapozol, míg a másik esetben, ha maradnál most gyeden, a következő gyednek cask a 85.000 (vagy az akkor béred) lenne az alapja. Úgyhogy mindenképpen javasolnék egy fizetős szolgáltatásként igénybe vehető matekkorrepetálást, hogy hogy lesz 85.000-ből másfélszer ennyi. Ez a jó hír, hogy tud annyi lenni. A rossz, hogy csak szülés előtt, tehát ha érdekel a lehetőség, akkor gyorsnak kell lenni.



Szakbarbár
2007-06-04 10:37:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja