SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár! 2008 júniusában diplomázom, és októberre babát várok. Egyre többfajta verziót olvasok azzal kapcsolatban, hogy milyen juttatások fognak megilletni a szülést követően. Tisztában vagyok azzal, hogy a gyes alanyi jogon jár. Viszont ami a tgys-t és a gyedet illeti, nem tudom, hogy jogosult vagyok-e rá. Államilag finanszírozott képzésben veszek részt, és nappali tagozaton tanulok. A 180 napos biztosítási időbe a jogszabály szerint beleszámít a közép- vagy felsőfokú intézmény nappali tagozatán 1 évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok ideje. Mégis a legtöbb forrásból úgy értesültem, hogy csak gyesre vagyok jogosult. Miért? Másrészről konkrétan megfogalmazott álláspontot is olvastam arról, hogy mivel 1 évnél hosszabb ideig voltam nappali tagozatos, jogosult vagyok a tgys-re és a gyedre is, és mivel tényleges jövedelmem nincsen, ennek alapja a minimálbér kétszeresének harmincad része (ennek 70%-a a tényleges ellátás összege). Ha ez valóban így van, akkor fennáll egy további kérdés: „Terhességi gyermekágyi segélyre jogosult az, aki a szülést megelőző 2 éven belül 180 napon át biztosított volt, a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül.” Tehát ehhez még szeptemberben hallgatói jogviszonyban kellene lennem a felsőoktatási intézménnyel mint nappali tagozatos diák. Ez a helyzet még mindig könnyebben kivitelezhető lenne, mint találni a diploma után egy munkáltatót, aki hat hónapos terhesen alkalmaz. Vagy találnom kellene most egy munkáltatót, aki „jó fizetést biztosít” a következő 180 napra? Egyáltalán nem volt még munkaviszonyom, pontosabban két évvel ezelőtt egy kéthetes kötelező nyári gyakorlat, amiért végül négyórás minimálbért kaptam, nem hiszem, hogy ennek van bármilyen jelentősége. Tehát nappali tagozaton tanulóknak is mindenképpen munkaviszonyra van szükségük annak ellenére is, hogy beszámítják a biztosítási időbe a tanulmányokat? Végül is konkrétan milyen összegű juttatásokkal kell majd számolnom? Remélem, hogy konkrét felvilágosítást tud adni ezekről a számomra ellentmondásos dolgokról! Előre is nagyon köszönöm a segítségét!

A tgyásnak és a gyednek 2 jogosultsági feltétele van: a szülés előtti 2 évben legalább 180 nap biztosítás és valamilyen aktuális biztosítás. A nappali tagozat beszámít az előzetes biztosításba, de maga nem biztosítás, ezt csak a közhiedelem tartja így, ami keveri a fogalmakat. A nappali tagozat az egészségbiztosítás ellátásai közül a természetbeniekre jogosít csak, pénzbeliekre - táppénz, tgyás, gyed - nem. Úgyhogy hiába rendelkeznél az egyik jogosultsági feltétellel, mert az előzetes biztosításba a tanulmányok beszámíthatók, a másik jogosultsági feltétel hiányában nem jár a tgyás és a gyed. Ha legalább a tgyás 1. napján biztosítási jogviszonyod (pl. munkaviszony, megbízás, vállalkozás) lenne, akkor járna a tgyás és a gyed. Ha összejön a biztosításba kerülés (és ügyelj arra, hogy ez ne tűnjön színleltnek - kamunak -, mert abból gond lehet), akkor a minimálbér kétszeresét elérő jövedelemmel javaslom, mert ebből lesz maximális gyed.



Szakbarbár
2008-03-10 10:31:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja