SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Én egy 22 éves lány vagyok,7 hónapja dolgozom egy cégnél.A párommal babát szereténk.Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy mennyi munkaviszony után járna gyes, s ezhány százaléka a bérnek és ezt meddig kapnám. Az alanyi jogon járó gyes elég kevés, ezért szeretnék a munkahelyemről gyesre menni.Válaszát előre is köszönöm!
A biztosítás alapján jár, jövedelemfüggő tgyás és a gyed 2 jogosultsági feltétele a szülés előtti 2 évben legalább 180 nap biztosítás és egy aktuális biztosítás legalább a tgyás 1. napján. Mindkét ellátás az irányadó időszakban elért jövedelem 70%-a, a gyednek mindig, a tgyásnak bizonyos esetekben van felső határa, ez a felső határ a minimálbér kétszerese.
Mindegyik ellátásról nagyon részletesen olvashatsz a Családinet kisokos c. összeállításában.

Szakbarbár
2008-03-18 10:20:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Gyes mellett hogyan lehet legálisan magántanítványokat vállalni? Korrepetálásra gondolok elsősorban. A másik kérdésem, hogy ha két vagy több megbízási szerződéssel dolgozom majd, ha kisebbik fiam betölti a 3 évet, lehet-e ezek összege a következő gyed alapja? És ha 4 órás munkát vállalok, akkor is elég-e 180 nap biztosított idő, hogy ismét gyedre legyek jogosult? Válaszát előre is köszönöm.
Gyes mellett a baba 1 éves kora után korlátozás nélkül lehet dolgozni. Ha babázás közben van a háttérben egy munkaviszonyod, akkor az előzetes biztosításod közben is ketyeg, nem kell egyetlen napot sem dolgozni egy következő tgyásért és gyedért. Ha a biztosítás megszűnt volna a tgyás vagy a gyed alatt, akkor viszont ennek az időpontjától és a szülés dátumától függően lehet, hogy a 180 nap biztosítást nulláról kell elkezdeni gyűjtögetni. A 3. kérdésre nem tudok biztosat mondani és inkább semmit, mint butaságot.

Szakbarbár
2008-03-18 10:20:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Már kétszer fordultam hozzád kérdéssel, tanácsért, és mindkét alkalommal bejött. Köszönöm még 1x!
3 gyermekem van. A legkisebb októberben lesz 3 éves és szeretnék "főállású anya" -tudom nem ez a hivatalos neve- lenni. Hány órában vállalhatok munkát mellette? Lehetek-e mellékállású vállalkozó esetleg?
Válaszodat, ötleteidet előre is köszönöm! Üdv:
Gyet mellett 4 órát lehet dolgozni vagy otthon bármennyit, úgyhogy vállalkozhatsz otthonról, de ebben az esetben legalább a minimálbér után meg kell fizetni a járulékokat. Ebben az esetben ez nem minősül a járulékfizetés alól egyébként mentesítő +36 óra melletti kategóriának, mivel a munkaviszonyból fizetés nélküli szabadságon vagy. (Ha nem lenne munkaviszonyod, akkor meg egyértelmű a járulékfizetés)

Szakbarbár
2008-03-18 10:20:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Egyetemista vagyok. Jelenleg halasztottam, mert kisbabám született, aki most 4 hónapos, s vele vagyok itthon GYES-en.A férjem török állampogár, hamarosan együtt megyünk ki Törökországba.A kérdésem a következő: igaz-e, hogy 3 hónapnál nem lehet tovább kinn tartózkodni, mert megszűnik az ellátás?
Igen, így van, de csak akkor, ha 3 hónapot meghaladóan egybefüggően  tartózkodsz külföldön, nem EU tagállamban. Vagyis ha legalább 3 havonta  hazalátogatsz, akkor továbbra is jár, mert akkor nem volt egybefüggő, 3 hónapot meghaladó a külföldi tartózkodás. Ez a családi pótlékra is vonatkozik.

Szakbarbár
2008-03-18 10:20:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Írtam Önnek egy kérdést, de úgy döntöttem pontosítok egy picit. 2000. októbere óta pedagógusi munkakörben dolgoztam. 2006. februártól táppénz, majd 2006.08.23-án megszületett az első gyermekem tgyás 2007. februárgi, majd gyed, 2008.08.23-án lejár a gyedem, de 2008.10.27-re várjuk a második babánkat. A kérdésem a következő lenne, a munkáltatóm kérte, hogy ha nem maradok gyesen otthon, akkor vegyem ki a szabadságom amikor lejár a gyed. Ez nekünk is jól jönne, mert nem jönnénk ki a kevés pénzből. Viszont azóta terhes lettem. A bruttó fizetésem most 130.000 Ft-ra emelkedett. Végülis ha kiveszek valamennyi szabadságot és igénylem a gyest is addig amíg lehet akkor nem fogok rosszul járni anyagilag a második babánál?

A cél az lenne, hogy a lehető legtöbb gyedet kapjam majd, hogy lehetne ezt megoldani?

Köszönettel

Nem befolyásolsz vele semmit, ha szabadságot veszel ki, mert 0 bérezett  nappal (vagyis ha simán a gyesbe szülnél bele) a szerződés szerinti bér, de  legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne a tgyás és a gyed alapja, 180-nál  kevesebb bérezett nappal pedig a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb  a minimálbér kétszerese. A kettő ugyanaz, mert a szabadságra a szerződés  szerinti béredet kapod.

Szakbarbár
2008-03-18 10:20:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Jelenleg gyeden vagyok (közalkalmazotti státuszból), még október közepéig. Férjem áprilistól külföldön (Spanyolország) munkát vállal. Az érdekelne, hogy ha utána megyek, hivatalosan (és nem hivatalosan) lehetnek-e következményei most, ill. később, a gyes alatt. Külföldön élőnek járnak-e ezek a juttatások? Köszönettel:

A gyermek gondozása miatt kért fizetés nélküli szabadsággal nem szakad meg a biztosítás, a külföldre menet miatt kérttel viszont megszakad. Ha gyeshez kéred meg a fizetés nélküli szabit, akkor utána azt csinálsz, amit akarsz, ha közben a gyes jár, akkor a jogcím ez és folyamatos marad a biztosítás. A gyes pedig jár, mert ha EU tagállamban tartózkodsz, akkor jár, akár még oda, EUR-ban is utánad küldik. Ha 3 hónapnál tovább egybefüggően vagy kint, akkor viszont be kell jelenteni a MÁK-nak, mert akkor a MÁK-on belül egy másik, ilyen esetekre szakosodott, kettős folyósítás elkerülése érdekében a külföldi szervekkel kapcsolatot tartó szervezeti egység veszi át a folyósítást. Ha nem vagy kint 3 hónapot egybefüggően, mert néha hazajöttök, akkor nem kell semmit sem bejelenteni.



Szakbarbár
2008-03-10 10:31:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Gyed-el kapcsolatos kérdéseim lennének.2006 végén lettem terhes a munkám miatt(egészségügybe dolgoztam nehéz fizikai munkát veszélyes anyagokkal)az orvos javaslatára betegállományba mentem.Janár 18-ig dolgoztam majd betegszabi s betegállomány június 26-ig majd kivettem az évi szabadságomat22 napot.Ezután július 19-én keztem meg a szülési szabadságot.Ez lejárt ezév január 2-án.A munkahelyemen 94600 ft bérrel voltam bejelentve plusz pótlékok.Kaptam gyedet 58ezer ft-t. Kérdésem:Ez tényleg ennyi vagy valamit elrontotta könyvelő a papirok kitöltésénél?Netto vagy bruttó bért vesznek-e alapul?Fellebezhetek-e ez ellen és hol?Köszönette.

A bruttó bérből számolódik egy bruttó ellátás, ebből utána lejönnek a közterhek. Az 58.000 párezerrel még több is annál, mint amit elsőre számoltam, úgyhogy reális lehet az összeg. A tgyás azért volt több, túl azon, hogy abból nem vontak nyugdíjjárulékot, mert mindenféle extrák voltak benne az alapjában - a pótlékok, amiket írsz. A gyed alapjában ilyen nincs, vagy alig van. A 2008-ban induló gyednek a 2007-es bér az alapja, táppénz, tgyás nem számít bele, vagyis a nem egész 3 heti munkabérből és a táppénz előtti 15 nap, 80%-os betegszabadságból számolódik. Így nemhogy extrák (pótlékok) nincsenek benne, de még a 80%-os betegszabi is lehúzza az átlagot. Ha 3 nappal korábban mentél volna tgyásra, akkor a gyednek is a 2006-os év lenne az alapja. Az egyszer megállapított gyed bármit csinálsz utána, annyi marad végig, ha pedig ennyi az összege, akkor ennyi, ezen nem tudsz változtatni.



Szakbarbár
2008-03-10 10:31:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! Ősszel babát szeretnénk a párommal. Jelenleg bt beltagjaként, személyes közremüködésért kapok jövedelmet. De amint biztossá válik a baba érkezése kilépek a bt-ből(3hónapos felmondási idővel). Ezután "papiron" munkahelyet váltok. Kérdéseim: mennyi az a minimális idő, ami után már nem tünik "fiktivnek" a munkahely, és elmehetek táppénzre? Munkahelyváltás után melyik bér alapján kapom a táppénzt?(ha jól tudom bt beltagjaként, személyes közrermüködésért kapott jövedelem után csak a minimálbérből számolnak táppénzt,diplomás vagyok) És kb mennyi tgyásra számithatok? 2006 májusa óta vagyok a btben, 500ezer körüli bruttóval. Számitásaim szerint 2008dec-2009február közti idöszakban tudok munkahelyet váltani(ha összejön a baba), kb150-160ezer nettóért Válaszát előre is köszönöm

Nem tudok válaszolni, mert ennek a kérdésnek se füle, se farka. Kezdve onnan, hogy melyik őszről beszélünk, mert idén ősszel már biztos nem szülsz, ha nem vagy terhes, jövő őszről meg ugyan hogy tudnék bármit is mondani? A 3 hónapos felmondási idő is nem tudom, hogy mi, a felmondási idő egy munkaviszonyban értelmezhető fogalom. Az 500.000-es bruttóval meg végképp nem értem, hogy mi a probléma, ami miatt szabadulni kellene tőle.



Szakbarbár
2008-03-10 10:31:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Röviden a történetem: 2006.május 9-én született meg első gyermekem, előtte 6 évig folyamatosan dolgoztam 136ezer Ft bejelentett bruttóval. 2006.február 14-től táppénzen voltam a kisfiam születéséig, utána kaptam a Tgyást majd a max. gyedet. Most úton van a második gyermekünk, akivel 2008. augusztus 11-re vagyok kiírva. Kérdésem az, hogy mennyi gyedre számíthatok a második babánál? Május 9-én lejár a gyedem, utána mi a legjobb megoldás? Mert ugye kb. 3 hónap lesz a gyed lejárta és a 2. baba születése között. Vegyem ki a felgyűlt szabadságomat, és a 30 nap szülési szabadságot, és utána táppénz? A gyessel nem igazán járnék jól úgy sejtem. Még annyit, ha esetleg számít, 28 éves vagyok. Érdekelne a véleményed, és előre is köszönöm a segítésget! Üdvözlettel egy anyuka

Utána kellene nézni, hogy mennyi lesz a béred, ha lejár a gyed. Ezt másnaptól emelni kell, ha a többiekét is emelték, amíg Te babáztál. Azért érdekes ez, mert a 136.000 az pont határeset lenne, aminél még azt mondanám, hogy tudom, hogy kevés a gyes, de gondold meg, hogy 1-2 hónap több táppénzért akarsz-e 2 évig kevesebbet kapni. A táppénz maga nem befolyásol semmit, mert nem számít bele az átlagba, de az úgy kezdődik, hogy 15 nap, illetve itt - ha ezt jól számolják, ami ritka - időarányosan 10 nap betegszabi, arra pedig a bér 80%-át kapod. Ez lehúzza az átlagot, ami így sincs annyi, mint amennyi optimális esetben lehetne - ha jövőre indul a gyed (ez is határeset, de lehet így szervezni), akkor annak a jövő évi minimálbér kétszerese az alapja, ezt olyan 150.000 körül várom. Ha legalább olyan 160.000-re emelték a béredet idő közben, csak akkor mennék táppénzre a helyedben, mert akkor a szabadságból és a betegszabiból számolódó átlag. Ha nincs ennyi, akkor az elején gyes+szabi, amíg tart a szabadság, utána a tgyás kezdetéig pedig csak gyes. Szülési szabadságon a -28. naptól tudsz lenni, erre tudod majd igényelni a tgyást.



Szakbarbár
2008-03-10 10:31:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Segítségedet szeretném kérni a második babával kapcsolatban. Első gyermekem 2006. december 14-én született, előtte augusztustól táppénzen, születése utántól tgyáson, majd 2007. május 30-tól GYED-en vagyok. Második kisbabánk, ha minden rendben lesz 2008. november közepe körül fog megszületni. Az optimális ellátások megszerzése reményében kérem segítséged. 2001. szeptember 1-e óta folyamatos közszolgálati jogviszonyban vagyok, első babámmal vezető beosztásból, 5480000 Ft-os illetménnyel jöttem el. Ha jól gondolom, ahhoz, hogy második gyermekem után is korlátlan TGYÁS-t kapjak, a második szülésig ismét szereznem kell 180 naptári nap bedolgozott időt. Ennek ugye nem kell folyamatosnak lenni? Pl. ha először táppénzen leszek (aminek az első 15 munkanapja és a közte lévő hétvégék tudtommal beszámítanak a 180 napba), majd ezután kiveszem az összegyűlt szabadságaimat, és amennyi nap még hiányzik, visszamegyek dolgozni az ugye megfelelő akkor is, ha közben van néhány táppénzes nap, ami nem számít a 180 napba? A másik kérdésem az összegyűlt szabadságaimmal kapcsolatos. 2006-ban 23 nap szabim maradt. Számításaim szerint 2007-re és 2008. május 30-ig ig (amikor a gyed első éve lejár) teljes szabadság jár nekem, és ha addig megszüntetem a gyedet és akár táppénzre, akár szabadságra megyek vagy újra dolgozom, 2008-ra is teljes szabi jár nekem. Vezetőként van évi 25 nap alap és 11 nap pótszabadságom. Ugye jól gondolom, hogy 2008. végéig 23+36+36, azaz 95 munkanap szabadsággal számolhatok? Amihez még hozzáadva a 2008-as betegszabit, összesen 110 munkanapnyi időm van, ami a 180 naptári napba beszámítható és csak a maradék időt kell a korlát nélküli tgyáshoz ledolgoznom? És a jelzett fizetésből mekkora táppénzre, tgyásra és gyedre számíthatok ha megvan a 180 bedolgozott napom és mekkorára ha ez nincs meg? Van még szerinted olyan körülmény, ami a helyzetemet befolyásolja de nem gondoltam rá? Remélem nem voltam túl körülményes. Mielőbbi válaszodat várom és segítségedet előre is nagyon köszönöm.

Az irányadó időszakban, ami a tgyásodnál 2007.01.01-től a tgyás kezdete előtti napig tart, akárhány részletben meglehet a 180 bérezett nap. Hogy mi tartozik ebbe bele, azt jól tudod és a gondolatmeneted is jó, bár nem tudom, hogy mennyire fogsz tudni pont a terhesség vége felé dolgozni. Régi szabik, munka, 2008-as szabi, betegállomány - én inkább ebben a sorrendben tudnám elképzelni. Közalkalmazottak szabadságához nem értek, úgyhogy a számításaidat nem tudom ellenőrizni, ezt a munkáltatónál érdemes megtenni.

Ezért a napokkal kapcsolatban csak egyetlen észrevételem van: a betegszabi munkanapban 15 nap, az naptári napban 19 vagy 21 attól függően, hogy hány hétvége van benne (ha nem hétfőtől indul, akkor 21). Összeget most nem mondanék, mert annyi a nulla az összegnek a végén, hogy van egy olyan érzésem, hogy talán 1-gyel több is, mint kéne és ugye nem mindegy, hogy hány nullából számolok. A tgyás 5.5 hónapjára hajtasz, ezért beáldozol egy csomó szabit, ami később, 2 gyerek mellett akár időben, akár pénzben (tgyás vagy gyed után kivéve) értékesebb, legalábbis én így gondolom. Ha ennyi időt táppénzen lennél, akkor ugyanezt az eredményt érnéd el: egy kis időre a lényegesen több pénz (annyi lenne egy mostani táppénz, mint 2006-ban volt) és még a szabadság is megmaradna...



Szakbarbár
2008-03-10 10:31:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Ha elfogy a gyermekem után járó 14 nap gyermekápolási táppénz mi a teendő? A munkahelyen elfogadják a táppénzes papírt? Milyen hátrányom lesz abból ha már elfogyott, de a gyerek ismét beteg lesz.??

Igazolt, nem fizetett távollétként fogják elszámolni ezt az időt, ez olyan, mintha fizetés nélküli szabadságon lennél. Biztosításod nincs arra erre az időszakra, mert az ott megszakad ezekre a napokra, de ez csak azt jelenti, hogy ennyivel később mehetsz nyugdíjba, mert a munkaviszonyba beszámít és az egészségügyi szolgáltatás a megszűnő vagy megszakadó biztosítás után 45 napig még jár.



Szakbarbár
2008-03-10 10:31:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg GYED-en vagyok itthon a kisfiammal, aki 2008.szept. 15-én lesz 2 éves. Második babánkat várom 2008. szept. elejére. Kisfiam születése előtt dolgoztam, de a szerződésem lejártakor azt nem hosszabbították meg...Közben táppénzen, majd passzív tp-en is voltam, mert veszélyeztetett terhes voltam. A szülést megelőzően 3 hétig munkanélküli voltam, amit a fiam születésekor szüneteltettem. TGYS-t kaptam 2006. szept. 15-től, utána GYED-et 2007. márc. 1-től. Az lenne a kérdésem, hogy második babánk születése után mire lennék jogosult? Úgy hallotam, hogy 2 éven belül kell meglennie most is a 180 nap biztosítási időnek, amibe bele tartozik a TGYS, ami 168 nap. Azt mondták, akkor kaphatnék mindent, ha 2. gyermekem születése előtt munkaviszonyt létesítenék legalább 1 hónapra, és a munkaviszony fennálása alatt szülnék. Így meg lenne a 180 nap. Igaz ez így? Lenne, aki alkalmazna, ezért szeretnék tisztában lenni a dolgokkal. Ha alkalmaznak, mennyi időre kellene? A munkanélkülin keresztül vennének fel. Mennyinek kellene lennie a béremnek, hogy jól járjak? A GYest kell igényelni, és akkor lehet 8 órában dolgozni? Válaszát előre is köszönöm! Nagyon fontos a számunkra!

Az álláskeresési járadék szünetelése mellett kapott tgyás és gyed biztosításban töltött időnek minősült 2007 végéig. Idéntől nem, de az előzetes biztosítás így is rendben van, még több is van, mint kéne. A másik jogosultsági feltétellel viszont nem rendelkezel a tgyáshoz és a gyedhez, mert aktuális biztosításod nincs - mivel idéntől a szünetelés mellett kapott ellátással olyan kategóriába esel, akinek csak a természetbeni egészségügyi ellátás jár, a pénzbeli nem. Ha visszamondanád a gyedet és egy kis időre járadékot igényelnél a tgyás előtt, akkor ezzel meglenne az aktuális biztosításod az aktív munkanélküliből és ebbe szülve jogosult lennél tgyásra. Hogy utána a gyed mennyire jár, az nem tiszta, mert ezt is érintheti az az idei változás, amit az elején írtam. Remélhetőleg pár héten belül kiderül, az OEP most alakítja ki az álláspontját ezzel kapcsolatban. Ha megy a gyed munkanélküliről, akkor egyszerű a dolgod, ha kellőképpen magas volt a járadékhoz beszámító átlag, akkor egyáltalán nem is kell tenni semmit azon kívül, hogy gyedről járadékra mész a tgyás előtt. Ha megy a gyed, de messze volt az átlagod (a jövő évi maximális gyedhez szükséges kb. 150.000-től), akkor még egy kis munkát is be kéne iktatni a gyed vége és a járadék közé, ahol ezzel a bérrel produkálsz átlagot. Ha úgy alakul, hogy nem jár a gyed ebben az esetben, akkor még mindig van időd biztosításba kerülni (munkaviszonyt létesíteni). Keress pár hét múlva, akkorra már tudni fogjuk, hogy milyen joggyakorlatot folytat idén az OEP az álláskeresésiről igényelt gyedekkel kapcsolatban és ehhez igazodva ki tudjuk találni, hogy mit kellene tenned.



Szakbarbár
2008-03-10 10:31:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 2008 júniusában diplomázom, és októberre babát várok. Egyre többfajta verziót olvasok azzal kapcsolatban, hogy milyen juttatások fognak megilletni a szülést követően. Tisztában vagyok azzal, hogy a gyes alanyi jogon jár. Viszont ami a tgys-t és a gyedet illeti, nem tudom, hogy jogosult vagyok-e rá. Államilag finanszírozott képzésben veszek részt, és nappali tagozaton tanulok. A 180 napos biztosítási időbe a jogszabály szerint beleszámít a közép- vagy felsőfokú intézmény nappali tagozatán 1 évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok ideje. Mégis a legtöbb forrásból úgy értesültem, hogy csak gyesre vagyok jogosult. Miért? Másrészről konkrétan megfogalmazott álláspontot is olvastam arról, hogy mivel 1 évnél hosszabb ideig voltam nappali tagozatos, jogosult vagyok a tgys-re és a gyedre is, és mivel tényleges jövedelmem nincsen, ennek alapja a minimálbér kétszeresének harmincad része (ennek 70%-a a tényleges ellátás összege). Ha ez valóban így van, akkor fennáll egy további kérdés: „Terhességi gyermekágyi segélyre jogosult az, aki a szülést megelőző 2 éven belül 180 napon át biztosított volt, a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül.” Tehát ehhez még szeptemberben hallgatói jogviszonyban kellene lennem a felsőoktatási intézménnyel mint nappali tagozatos diák. Ez a helyzet még mindig könnyebben kivitelezhető lenne, mint találni a diploma után egy munkáltatót, aki hat hónapos terhesen alkalmaz. Vagy találnom kellene most egy munkáltatót, aki „jó fizetést biztosít” a következő 180 napra? Egyáltalán nem volt még munkaviszonyom, pontosabban két évvel ezelőtt egy kéthetes kötelező nyári gyakorlat, amiért végül négyórás minimálbért kaptam, nem hiszem, hogy ennek van bármilyen jelentősége. Tehát nappali tagozaton tanulóknak is mindenképpen munkaviszonyra van szükségük annak ellenére is, hogy beszámítják a biztosítási időbe a tanulmányokat? Végül is konkrétan milyen összegű juttatásokkal kell majd számolnom? Remélem, hogy konkrét felvilágosítást tud adni ezekről a számomra ellentmondásos dolgokról! Előre is nagyon köszönöm a segítségét!

A tgyásnak és a gyednek 2 jogosultsági feltétele van: a szülés előtti 2 évben legalább 180 nap biztosítás és valamilyen aktuális biztosítás. A nappali tagozat beszámít az előzetes biztosításba, de maga nem biztosítás, ezt csak a közhiedelem tartja így, ami keveri a fogalmakat. A nappali tagozat az egészségbiztosítás ellátásai közül a természetbeniekre jogosít csak, pénzbeliekre - táppénz, tgyás, gyed - nem. Úgyhogy hiába rendelkeznél az egyik jogosultsági feltétellel, mert az előzetes biztosításba a tanulmányok beszámíthatók, a másik jogosultsági feltétel hiányában nem jár a tgyás és a gyed. Ha legalább a tgyás 1. napján biztosítási jogviszonyod (pl. munkaviszony, megbízás, vállalkozás) lenne, akkor járna a tgyás és a gyed. Ha összejön a biztosításba kerülés (és ügyelj arra, hogy ez ne tűnjön színleltnek - kamunak -, mert abból gond lehet), akkor a minimálbér kétszeresét elérő jövedelemmel javaslom, mert ebből lesz maximális gyed.



Szakbarbár
2008-03-10 10:31:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Mennyi ideig jár a táppénz és mikor rendeltnek el (hány nap után) felülvizsgálatot. Ha nem folyamatosan vagyok táppénzen, megszakítom szabival akkor hogy működik ez a dolog. Mi kell a leszázalékoláshoz?

Táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre, de legfeljebb 1 évre jár. A legfeljebb 365 napi jogosultságból le kell vonni annyit, amennyit a táppénz kezdete előtti 1 évben már táppénzen töltöttél. Ha pl. egy hosszú és folyamatos biztosítással 10 hónapig vagy táppénzen, után 1 hónap szabadságot veszel ki, akkor ezután még 3 hónap táppénzjog van, mert 2 hónap nem volt kimerítve, 1 meg újratermelődött a szabadsággal. Ha elfogyott a táppénz, továbbra is keresőképtelen vagy és ez legalább 1 évig még vélelmezhető, akkor 50-79%-os egészségkárosodás megállapítása esetén rehabilitációs járadékra vagy rokkantsági nyugdíjra vagy jogosult - a következő felülvizsgálatig. A kettő között az a különbség, hogy rehabilitációs járadékot annak állapítanak meg, aki a szakértői bizottság szerint "visszahozható" a munka világába, ennek érdekében a munkaügyi központtal kell együttműködni, ő meg elméletileg próbálkozik a rehabilitációval. A rokkantnyugdíjast nem zaklatják ilyenekkel. Rokkantnyugdíjra, rehabilitációs járadékra a nyugdíjbiztosítónál lehet igényt bejelenteni.



Szakbarbár
2008-03-10 10:31:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! 2006. 02.27-én szültem kislányomat, előtte folyamatos munkaviszonyom volt több mint 10 éve. Áprilistól már a GYES-t folyosítják. Egyik ismerősömtől hallottam, hogy ő kapott a GYED alatt étkezési hozzájárulást. Kérdésem az, hogy ez jár-e nekem is, vagy csak az ismerősöm cége ilyen nagylelkű? És ha jár ez a juttatás, visszamenőleg lehet igényelni?

Étkezési hozzájárulást még aktív munkaviszonyban sem kötelező adni. A munkáltató belső szabályzatban határozza meg, hogy kinek ad és kinek nem. Nagyon gyakori és szerintem érthető is, hogy csak a ténylegesen dolgozóknak adnak.



Szakbarbár
2008-03-07 17:27:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Elképzelhető, hogy késve kérem már a tanácsát, de érdekelne, hogy jogosan ítélték-e meg a számomra kifolyósított gyedet. Ha pedig nem, akkor tudok-e még tenni vmit? A történet a következő. 1998 októbere óta dolgozom egy budapesti multinál. Miután terhes lettem orvosom tanácsára 2007 03 29-én táppénzre mentem, kisfiam pedig 2007 07 31-én született meg. Ekkor kezdtem kapni a Tgyás-t ami idén január közepén futott ki. Ezután a gyedet netto 48 900,-Ft-ban állapították meg, amit én nagyon keveslek. A pontosság kedvéért hozzátartozik, hogy a jövedelmem 2 részből tevődött össze (br. 80 000,-Ft alapbér+jutalék). Kérdésemre, hogy miért annyi azt a választ kaptam, hogy mivel a tgyás januárban futott ki ezért a 2007-es jövedelmemet vették alapul. 2007-ben azonban nem volt meg a 180 ledolgozott munkanapom (előtte való évben emlékeim szerint egy napot sem voltam táppénzen). Illetve az összeg megállapításánál csak az alapbért vették figyelembe, ami annyira kevés, hogy ezért a minimálbér dupláját kellett alapul venni a gyed megállapításánál. A tgyásnál egyébként a jutalékkal növelt átlagkeresetet vették figyelembe. Nem ugyanaz az alapja mindkettőnek? A 2007-es összes br. jövedelmem(tgyással, táppénzzel) 2.169.498,-Ft. volt. Köszönettel

A gyednek a 2007.01.01-2007.04.?? (betegszabadság utolsó napja) közötti jövedelem az alapja. Ha itt kaptál jutalékot is, akkor az is beleszámít.



Szakbarbár
2008-03-07 17:27:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár! 2006 június 12-én szültem meg első gyermekem, előtte 6 évig közalkalmazotti munkaviszonyban álltam. Azóta otthon vagyok, jelenleg is gyeden. Tervezzük a második babát, ha sikerül, 2009 év elején szeretnék szülni. Ha addig nem megyek vissza dolgozni, mi lesz az alapja a Gyásnak, illetve a Gyednek, mekkora összeg várható? Mi lehetne az optimális megoldás? A helyzetet bonyolítja, hogy közben hallgatói jogviszonyom is van és még jár számomra a tandíjmenteség. Az egyetem állítása szerint a második babára is adják majd, feltéve ha a gyed-gyes státuszomat nem szakítom meg, így nem merek táppénzre sem menni. A tandíjmentességhez elég ha a beiratkozás napján vagyok gyesen, vagy az egész fél évet le kell fednie? Jelenlegi munkabérem brutto 189 e Ft. További kérdésem lenne, hogy előző évben még utaltak számomra 13. havi fizetést, idén már nem. Tényleg nem jár, vagy érdemes harcolni érte? (2006 januárjában még dolgoztam, február 1-ével mentem betegállományba, a gyást a szülés napjától vettem igénybe) Illetve számomra az sem teljesen világos, hogy mennyi időre jár a szabadság, az otthon töltött mindhárom évre, vagy csak az első másfél évre? Amennyiben a minimálbér kétszereséből számolnak, ebből még veszik a 70 %-át, vagy az egész összegből vonják a különböző járulékokat? Válaszait előre is köszönöm.
0 bérezett nappal a gyesbe szülve a következő tgyás és gyed alapja az akkori aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A bruttó minimálbér kétszeresének a 70%-a a bruttó ellátás, a bruttó tgyásból adóelőleget vonnak, amit az adójóváírás, ha kéred, csökkent (így szinte alig marad adóelőleg), a gyedből pedig adóelőleget és 9.5% nyugdíjjárulékot/tagdíjat. Szabadság a tgyásra és a gyed 1. évére jár - de eddig minden babával. 2007-től legalább 3 hónap tényleges munka esetén jár a 13. havi fizetés, amibe nem tudom, hogy a táppénz vagy a tgyás mennyire számít bele, de a gyed semmiképp. Tandíjmentességhez elég, ha a félév első napján tgyáson, gyeden, gyesen vagy.

Szakbarbár
2008-03-07 17:27:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Hölgyem! Egyik nap az APEH-ban ülve hallottam, hogy valakinek épp magyarázza az épp akzuális problémáit.Ott halottam, h megemlíti , hol elérhető. Ha én szeretném megtanulni a Tb alapjait, és megközelítve Önt tudásra is szert tenni, hol kell jelentkeznem. Egyetemi Személyügyi szervezői végzettségem van. Szeretnék több lábon állni a piacon. Minden információt szívesen fogadok. Üdvözlettel

Nem emlékszem rá, hogy jártam volna mostanában APEH-ban - elektronikusan intézek majdnem minden adóügyet - , illetve amikor voltam, akkor csak leadtam pár dolgot, de nem beszélgettem senkivel. Úgyhogy az lehet, hogy nem én voltam. Egyébként mezei szürke középfokú tb ügyintéző végzettségem van, ami fél év alatt és talán 6 számjegy alatti tandíjért megszerezhető. Ezt a tudást utána mindenki arra és úgy használja, ahogy az a személyiségéhez passzol. Ha tb tanfolyamot keresel, azt javaslom, a tanárok szerint válogass, olyan helyre menj, ahol a tanárok (legalább egy része) jó előadó és jó szakember egyben. Vannak ilyenek, csak meg kell találni, ebben szívesen segítek.



Szakbarbár
2008-03-07 17:27:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár! Kérdésem: Ikergyermekeim 2008.08.08-án születtek, 2 és fél évesek, bölcsődések. Ikergyes mellett határozatlan idejű kinevezéssel dolgozom közalkalmazottként napi 8 órában. Kislányaim betegsége esetén férjem maradt eddig otthon velük gyáp-on. Kérdésem, hogy nekem jár-e táppénz, ha lesz olyan eset, hogy nekem kell otthon maradnom velük. Nem tudom, hogy a gyes kizárja-e a táppénzt. Nagyon köszönöm válaszát.

A gyes és a gyermekápolási táppénz működik együtt, de csak annál, aki a gyest kapja. Mert ugyanazzal a gyermekkel nem lehet egyik szülő gyesen, a másik meg táppénzen. A táppénz a kieső jövedelmet pótolja, ha gyes mellett dolgozol és beteg gyermek ápolása miatt vagy keresőképtelen, akkor ugyanúgy kiesik és pótolásra szorul a jövedelem, mintha nem gyes mellett esnél ki a munkából. Apuka gyápigényekor a kifizetőhelynek vagy a mepnek ún. előzményt kellett volna kérnie a Te kifizetőhelyedről, mert a járó napokat az anyánál tartják nyilván, ez nyilván elmaradt, mert ha megtörtént volna, akkor azonnal jelzett volna a kifizetőhely, hogy előzmény ugyan nincs, de gyes van és akkor apuka gyápigényét elutasították volna. De 2.5 éves gyermeknél alapból illik nyilatkoztatni az apát, hogy nincs-e véletlenül anyuka gyesen, mert a születési dátum miatt ez nagy eséllyel felmerül. Jogalap nélkül vettétek fel a gyermekápolási táppénzt, de ha gond lesz belőle, akkor nem a Ti problémátok, mert semmilyen valótlan nyilatkozatot nem tettetek, egyszerűen csak esélyetek nem volt nyilatkozni, mert meg sem kérdeztek. Úgyhogy ha kiderül, akkor azzal fizettetik vissza, aki nem kérte be a nyilatkozatot. A jövőre nézve viszont célszerűbb lenne, ha Te mennél gyápra, mert Neked jár, apukának nem. Annyi, hogy amíg nincs legalább 180 bérezett napod a gyes melletti munkából, addig az alapja csak a minimálbér. Utána már a tényleges jövedelem.



Szakbarbár
2008-03-07 17:27:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbar! Szeretnem a segitseget kerni. Kislanyom 2006.08.30-an szuletett, vele itthon vagyok GYEDen. Elotte 2006.01.04-tol 2006.08.28-ig munkaviszonyban dolgoztam brutto 300.000 Ft-os berert, (2002.09.01-2005.06.30. folyamatos a biztositasi jogviszonyom, utana fel evet kulfoldon toltottem, igy a jogviszonyom megszakadt), majd eljottem a munkahelyemrol TGYAS-ra, Gyedre. Jelenleg masodik gyermekemet varom, aki 2008.09.05-re van kiirva. Kerdeseim a kovetkezok lennenek: Mit erdemes csinalni 2008.08.31-e és a szules idopontja kozott, hogy maximalis legyen a GYEDem (jelenleg az) es minel magasabb osszegu TGYAS-t kapjak? Mi lesz a masodik gyermeknel a TGYAS, illetve a GYED alapja? Valtozik-e a helyzet, s ha igen, hogy modosul, ha augusztus 30-a elott megszuletik a masodik baba? Lehetoseg van-e arra, hogy az elso gyermekemmel a nagymama menjen GYESre? Ha igen, a nagymama jobb, ha nyugdijas es igy megy GYESre, vagy foallas mellett is igenyelheti az ellatast? Elore is koszonom a segitseget! Udvozlettel:

A következő tgyás és gyed alapja bármit csinálsz - 180 nap munkán kívül, amire meg matematikai esélyed sincs - a minimálbér kétszerese. Ez gyedből a maximumot jelenti, jövőre várhatóan párezerrel több lesz annál, mint amit most maximumként kapsz. Előtte a minimálbér kétszereséből számított tgyás nettó 92.000 körüli. A tgyást már a szülés várható idejét megelőző 28.naptól .- azon belül bármikor - lehet igényelni, úgyhogy 08.31-től tudod kérni, ez így a legpraktikusabb. Ha pár nappal hamarabb megszületne, akkor is, mert úgysem lehet visszamenőleg variálni, hogy nem gyedet, hanem tgyást kérsz. Egyszerre egy szülő, egy gyerekkel, egyféle ellátást igényelhet. A nagyszülő a szülő jogán kaphatja a gyest, de ha Te tgyáson vagy ketteskével, akkor nincs kitől átvennie az egyeske utáni gyesre való jogosultságot, mert akkor senkinek nem jár vele gyes.



Szakbarbár
2008-03-07 17:27:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja