SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Már korábban is igénybe vettem a segítségét és nagyon köszönöm a hasznos válaszait. 2001 től folyamatos a munkaviszonyom ugyanazon a helyen. 2015.02.hótól CSED-en voltam a kislányommal, utána GYED-en, a GYED lejárta előtt megszületett a kisfiam 2016.11. hóban, így a lányom 2 éves koráig (2017.02) egyszerre kaptam a GYED-et és a CSED-et. 2018 november közepéig még GYED-en vagyok a kisfiammal. Közben kiderült, hogy érkezik a kistesó, december végén vagy 2019. január első napjaiban. A munkahelyemnél nem tudnak munkát adni, mert költséghatékonyság miatt a cég Romániába vitte ki a munkát. Tehát, ha jelzem, hogy visszamennék a GYED lejárta után (2018.nov.), akkor közlik, hogy elbocsátanak. Korábban már válaszolt arra a részre, hogy ha nem tud munkát adni a cég és meg akarom szakítani a fizetés nélküli szabadságomat, akkor kénytelen elbocsátani. Most viszont ismét babát várok.

Tehát, ha a GYED-lejár 2018 novemberben, táppénzen szeretnék lenni a következő baba születéséig (mivel a GYES-ből nem tudom fizetni a lakáshitelt törlesztőt), akkor a GYED lejárta előtt 30 nappal kell bejelentem, hogy vissza akarok menni dolgozni. Ha azt mondom a munkáltatónak, hogy 30 nap múlva visszamegyek, akkor ő valószínűleg a 30 nap alatt, vagy már azonnal közli, hogy nincs hova, hiszen már az irodánk sincs meg, mert az utolsó fél évben a lányom születése előtt én már itthonról dolgoztam, mint mindenki más a cégnél. Tehát, ha jól értem, ahhoz hogy táppénzre mehessek, nekem 1 szabadnapot kell kivennem, abból a szabadságból, amit nem vettem ki 2015. 02.hótól kezdődően. Abban tud segíteni, hogy erre az időszakra mennyi szabadság jár? 41 et töltöttem idén februárban. 2015 februárban a lányom születésekor 38 éves voltam. Gyerekek után 7 nap pótszabadság jár. Én kb. 33 nappal számoltam összesen.

Tehát, ha én azt mondom, hogy kivennék egy darab szabadnapot a fennmaradt valamennyiből de terhes vagyok és 1 nap után táppénzre szeretnék menni, akkor a munkáltatóm mit tud tenni? Van joga ahhoz, hogy megtagadja, hogy 1 szabadnapot adjon ki? Van ahhoz joga, hogy terhesen is megszüntesse a munkaviszonyomat valamilyen indokkal? Kell ahhoz valamilyen együttműködési készség részéről, hogy belemenjen az 1 nap szabadnapba? Vagy ne azt mondjam, hogy 1 nap szabira megyek, hanem hogy kivenném a szabadságomat, és 1 nap után közöljem, hogy elmentem mégis táppénzre, mert terhes vagyok?? Érhet valami hátrány emiatt? (A 17 év alatt egyetlen napot sem voltam táppénzen, holott a kislányommal veszélyeztetett terhes voltam, tehát valószínűleg most is az leszek.) Táppénzre 2018.nov. közepétől 2019 január elejéig mennék, vagyis, amíg megszületik a baba. Egyébként utána ismét megigényelhetem 2016-os születésű kisfiam 3 éves koráig a korábban visszamondott GYES-t?
A táppénzt esetemben milyen időszak után számítják? Minden hónapban más volt a munkabérem, mert teljesítménybéren voltam. Ha utoljára 2015 január 31.én dolgoztam, akkor pontosan melyik időszak alapján számítják a táppénzemet?
(Sajnos abban az időszakban amikor úgy döntöttem, hogy az orvosom javaslata ellenére nem veszem igénybe a veszélyeztetett terhesség esetén járó táppénzt és inkább a dolgozom a legnagyobb hibát követtem el, amire Ön 3 évvel ezelőtt fel is hívta a figyelmemet. A cégem ugyanis állás időre kényszerített egy bérkorrekciós ügy miatt, amit én indítottam el, és az állásidőre járó bér fele volt annak, amit táppénzre kaptam volna, és most minden juttatás és ellátás a magas jövedelmű időszak alapján járt volna és járna továbbra is, mert a táppénz időszaka nem számít bele abba az időszakba, ami alapján a CSED-et és GYED-et kalkulálják az állásidőre járó alapbér, ami fele a teljesítménybéremnek viszont sajnos igen.) És persze, ha elbocsátanak, akkor a végkielégítést is valószínűleg az álllásidőre járó hónapok alapján kapom majd, és nem az a jövedelem fog számítani, amikor kétszer annyit kerestem. Sajnálom, hogy nem akadtam rá korábban erre a szuper tanácsadó oldalra. Milliókat buktam vele.
Egyáltalán azt, hogy a szabadságra milyen bér alapján kalkuláljanak milyen szabályt kell követniük teljesítménybér esetén, ha a 2015.01. hóban kaptam utoljára alapbért?
Változott e az alapbérem ami 2015 ben brutto 130 ezer forint volt, azóta, hogy nem dolgoztam? Érvényesíthető bármilyen korrekció ez alatt az 1 nap szabadság alatt?
Nagyon szépen köszönöm a válaszát.
A leveled word-ben 1 és 1/4 oldal, az első néhány kérdésre fogok válaszolni.

Ha a fizetés nélküli szabadságot eleve csak a gyed idejére kérted, akkor nincs mit bejelenteni azon, hogy ennek vége, a munkáltatónak is nyilván kell tartania, hogy meddig vagy távol. Ha nem papíroztátok le a fizetés nélküli szabadságot - ez elég gyakori -, akkor nem árt, ha emlékezteted rá a munkáltatót, hogy meddig vagy gyeden, ez egyébként sem egy hátrány.

Ha nem igényelsz gyest (mert az apuka kéri), akkor nem kell szabadságot beiktatni. A szabadság számolás egy nagyon időigényes dolog - meg kell nézni, hogy meddig tartott gyermekenként a csed és utána a gyed első 6 hónapja, az éves szabadságot az egyes években a "jogosító" napokra arányosítani kell - , erre most nem vállalkoznék, de kérdezd meg a munkáltatótól, neki nyilván kell tartania.

A fizetett szabadságnak a fizetés nélküli végét követő kötelező kiadását szokták tudni a munkáltatók (ezzel foglalkozó emberei), nem hiszem, hogy gond lenne belőle. Nem együttműködni kell, csak tennie a dolgát - addig, amíg tudja, mert keresőképtelennek már nem tud szabadságot kiadni. A szabadság után a táppénz mindkettőtök számára megváltás, mert állásidőt kéne fizetni, ha nem tud munkát adni, Neked meg rendelkezésre kellene állnod, ha nincs távmunkás szerződésed, akkor a munkáltató által megjelölt helyen, de azonos településen 44 napra máshova 8 órát unatkozni is átirányíthat. Tehát mindkét félnek a táppénz a legjobb ebben az esetben.

A terhességi miatti felmondási tilalomról is szoktak tudni a munkáltatók, vagy ha nem, akkor lehet rá őket figyelmeztetni. Ha ennek ellenére jogszerűtlenül megszünteti a munkaviszonyt, akkor ez az a ritka eset, aminél az új Mt. időszakában is lehet kérni a munkakörbe visszahelyezést, ezzel bebiztosítva a következő csedet, gyedet.





Szakbarbár
2018-04-18 11:32:37
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja