SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár,

Ha jól tudom jelenleg van lehetőség arra, hogy a GYED-et az apa igényleje.
Nálunk ez azért lenne érdekes, mert az édesanya bruttó bejelentett bére alacsonyabb, mint az édesapáé.

A kérdésem az lenne, hogy ha az apa igényli a GYED-et az első gyermek után, akkor a második gyermek születése előtt a táppénz és a megszületése utáni CSED kiszámításának alapjául milyen összeget vesznek figyelembe?
Van-e olyan plusz költség, vagy egyéb hátrány, ami akkor jelentkezik, ha nem az édesanya igényli a CSED-et, és nem megy vissza dolgozni sem? Pl.: TB fizetési kötelezettség, vagy nem mehet táppénzre a 2. gyermek megszületése előtt, mert munkanélküli?

Előre is köszönöm a választ!
Apuka gyedének hosszától függően lehet, hogy nem is lehet arról beszélni, hogy ketteskével mennyi a csed és a gyed, mert ezek így egyáltalán nem járnak. Hogy táppénz nem jár, az teljesen biztos, mert ha 30 napnál több időre szakadt meg a biztosítás, és ennél biztosan tovább van apuka gyeden, akkor utána csak a folyamatos biztosítással megegyező napokra jár a táppénz, ami így 0 nap.

A csedhez és a gyedhez a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosításban töltött idő kell, ha apuka van gyeden, akkor anyuka biztosítása szünetel, nem gyűjti a napokat. Ha apuka 1 évnél többet volt gyeden, akkor ugye anyukának 1 évnél több esik ki, ezzel 365 nap alá megy az előzetes biztosítása és így ugrik a csed meg a gyed. Ha apuka 1 évnél kevesebb van gyeden, akkor anyuka jogosult lehet csedre és gyedre, ha a munkaviszonya közben fennáll, az ellátások összegének a kiszámításánál nincs különbség aközött, hogy ki volt gyeden, mert egyaránt nincs figyelembe vehető jövedelme. Erre az esetre az a szabály, hogy a következő csed és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed alapja közül a magasabb.

Apuka gyede alatt a jelenleg havi 7.320 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot meg kell fizetnie anyukának.

Szakbarbár
2018-04-30 07:01:48
Olvasói értékelés: 5/5
Egy dolgot elfelejtettem, az első esetben milyen összegű Tgyás-ra, Gyed-re számíthatok?

Köszönöm!
Az aktuális bérből, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed alapja közül a magasabb lesz a következő csed és gyed alapja. A béredet a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően korrigálni kell az azonos munkakörben lévők körében, ennek hiányában az átlagosan megvalósult béremeléssel, ilyen sok év során ilyen biztosan volt, úgyhogy az aktuális béredből számított ellátás több lesz, mint az előző csed, gyed volt.

Szakbarbár
2018-04-30 00:41:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

4. gyermekünk úgy néz ki, már csak jövőre fog megszületni, sajnos több hónapja hiába próbálkozunk.
Munkaviszonyom 2005.09.05-től folyamatos, utolsó (2012-es) bruttó bérem 272.500 Ft volt. 2012.07.19-én megszülettek ikerlányaim, 2014.07.20 – 2015.03.01-ig Gyesen voltam, majd 2015.03.02 – 2015.08.09-ig táppénzt kaptam. 2015.08.10-én megszületett 3. kislányom, vele vagyok itthon jelenleg Gyesen 2018.08.10-ig.


Munkahelyemre nem tudok visszamenni, így két eset lehetséges.

1. 2018.08.10-ig összejön a 4. baba. 08.11-től elegendő ekkor táppénzre mennem, vagy hamarabb célszerű? Mikor kell bejelentenem a terhességet, legkésőbb a fizetés nélküli szabi lejárta előtt 30 nappal?
2. A munkaviszonyom megszűnik, az álláskeresési járadék után az ikrek utáni Gyes-sel maradnék itthon (2019.12.31-ig jár, mivel nagycsoportot ismételnek), ez esetben csak Gyes-re lennék jogosult a kicsi után? A későbbi Gyed-et megigényelhetné-e a férjem (folyamatos biztosítás kb. 13 éve, bruttó 330.000 Ft-os bér)? Ha a férjem lenne Gyed-en, én nem lennék biztosított, és fizetnem kellene magam után a Tb járulékot?



Válaszát előre is köszönöm!
A gyes vége előtt is táppénzre mehetsz, de ehhez előbb a fizetés nélküli szabadságot meg kell szüntetni. Ez legkésőbb a bejelentéstől számított 30. napon megszűnik, de ennél korábbi dátumban is meg lehet állapodni - nem szoktak hozzá asszisztálni a munkáltatók, ha tudják, hogy nem mész vissza dolgozni. A biztos terhességet a saját érdekedben praktikus bejelenteni és egyébként is így korrekt a munkáltatóval: tudjon róla, hogy sem a munkáddal nem számolhat, sem azzal, hogy felmondhat.

Az álláskeresési járadékot eltehet későbbre is. Ha a szülés előtti 2 évben van legalább 365 nap biztosításod - munkaviszony, álláskeresési járadék -, akkor ezt szüneteltetve jogosult lehetsz egy minimálbér utáni csedre, gyedre. Legalább előbbit érdemes igénybe venni, utána igényelheti apuka a gyedet. Ha ő kapja, akkor nem ketyeg a szolgálati időd és fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Szakbarbár
2018-04-30 00:21:53
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Már korábban is igénybe vettem a segítségét és nagyon köszönöm a hasznos válaszait. 2001 től folyamatos a munkaviszonyom ugyanazon a helyen. 2015.02.hótól CSED-en voltam a kislányommal, utána GYED-en, a GYED lejárta előtt megszületett a kisfiam 2016.11. hóban, így a lányom 2 éves koráig (2017.02) egyszerre kaptam a GYED-et és a CSED-et. 2018 november közepéig még GYED-en vagyok a kisfiammal. Közben kiderült, hogy érkezik a kistesó, december végén vagy 2019. január első napjaiban. A munkahelyemnél nem tudnak munkát adni, mert költséghatékonyság miatt a cég Romániába vitte ki a munkát. Tehát, ha jelzem, hogy visszamennék a GYED lejárta után (2018.nov.), akkor közlik, hogy elbocsátanak. Korábban már válaszolt arra a részre, hogy ha nem tud munkát adni a cég és meg akarom szakítani a fizetés nélküli szabadságomat, akkor kénytelen elbocsátani. Most viszont ismét babát várok.

Tehát, ha a GYED-lejár 2018 novemberben, táppénzen szeretnék lenni a következő baba születéséig (mivel a GYES-ből nem tudom fizetni a lakáshitelt törlesztőt), akkor a GYED lejárta előtt 30 nappal kell bejelentem, hogy vissza akarok menni dolgozni. Ha azt mondom a munkáltatónak, hogy 30 nap múlva visszamegyek, akkor ő valószínűleg a 30 nap alatt, vagy már azonnal közli, hogy nincs hova, hiszen már az irodánk sincs meg, mert az utolsó fél évben a lányom születése előtt én már itthonról dolgoztam, mint mindenki más a cégnél. Tehát, ha jól értem, ahhoz hogy táppénzre mehessek, nekem 1 szabadnapot kell kivennem, abból a szabadságból, amit nem vettem ki 2015. 02.hótól kezdődően. Abban tud segíteni, hogy erre az időszakra mennyi szabadság jár? 41 et töltöttem idén februárban. 2015 februárban a lányom születésekor 38 éves voltam. Gyerekek után 7 nap pótszabadság jár. Én kb. 33 nappal számoltam összesen.

Tehát, ha én azt mondom, hogy kivennék egy darab szabadnapot a fennmaradt valamennyiből de terhes vagyok és 1 nap után táppénzre szeretnék menni, akkor a munkáltatóm mit tud tenni? Van joga ahhoz, hogy megtagadja, hogy 1 szabadnapot adjon ki? Van ahhoz joga, hogy terhesen is megszüntesse a munkaviszonyomat valamilyen indokkal? Kell ahhoz valamilyen együttműködési készség részéről, hogy belemenjen az 1 nap szabadnapba? Vagy ne azt mondjam, hogy 1 nap szabira megyek, hanem hogy kivenném a szabadságomat, és 1 nap után közöljem, hogy elmentem mégis táppénzre, mert terhes vagyok?? Érhet valami hátrány emiatt? (A 17 év alatt egyetlen napot sem voltam táppénzen, holott a kislányommal veszélyeztetett terhes voltam, tehát valószínűleg most is az leszek.) Táppénzre 2018.nov. közepétől 2019 január elejéig mennék, vagyis, amíg megszületik a baba. Egyébként utána ismét megigényelhetem 2016-os születésű kisfiam 3 éves koráig a korábban visszamondott GYES-t?
A táppénzt esetemben milyen időszak után számítják? Minden hónapban más volt a munkabérem, mert teljesítménybéren voltam. Ha utoljára 2015 január 31.én dolgoztam, akkor pontosan melyik időszak alapján számítják a táppénzemet?
(Sajnos abban az időszakban amikor úgy döntöttem, hogy az orvosom javaslata ellenére nem veszem igénybe a veszélyeztetett terhesség esetén járó táppénzt és inkább a dolgozom a legnagyobb hibát követtem el, amire Ön 3 évvel ezelőtt fel is hívta a figyelmemet. A cégem ugyanis állás időre kényszerített egy bérkorrekciós ügy miatt, amit én indítottam el, és az állásidőre járó bér fele volt annak, amit táppénzre kaptam volna, és most minden juttatás és ellátás a magas jövedelmű időszak alapján járt volna és járna továbbra is, mert a táppénz időszaka nem számít bele abba az időszakba, ami alapján a CSED-et és GYED-et kalkulálják az állásidőre járó alapbér, ami fele a teljesítménybéremnek viszont sajnos igen.) És persze, ha elbocsátanak, akkor a végkielégítést is valószínűleg az álllásidőre járó hónapok alapján kapom majd, és nem az a jövedelem fog számítani, amikor kétszer annyit kerestem. Sajnálom, hogy nem akadtam rá korábban erre a szuper tanácsadó oldalra. Milliókat buktam vele.
Egyáltalán azt, hogy a szabadságra milyen bér alapján kalkuláljanak milyen szabályt kell követniük teljesítménybér esetén, ha a 2015.01. hóban kaptam utoljára alapbért?
Változott e az alapbérem ami 2015 ben brutto 130 ezer forint volt, azóta, hogy nem dolgoztam? Érvényesíthető bármilyen korrekció ez alatt az 1 nap szabadság alatt?
Nagyon szépen köszönöm a válaszát.
A leveled word-ben 1 és 1/4 oldal, az első néhány kérdésre fogok válaszolni.

Ha a fizetés nélküli szabadságot eleve csak a gyed idejére kérted, akkor nincs mit bejelenteni azon, hogy ennek vége, a munkáltatónak is nyilván kell tartania, hogy meddig vagy távol. Ha nem papíroztátok le a fizetés nélküli szabadságot - ez elég gyakori -, akkor nem árt, ha emlékezteted rá a munkáltatót, hogy meddig vagy gyeden, ez egyébként sem egy hátrány.

Ha nem igényelsz gyest (mert az apuka kéri), akkor nem kell szabadságot beiktatni. A szabadság számolás egy nagyon időigényes dolog - meg kell nézni, hogy meddig tartott gyermekenként a csed és utána a gyed első 6 hónapja, az éves szabadságot az egyes években a "jogosító" napokra arányosítani kell - , erre most nem vállalkoznék, de kérdezd meg a munkáltatótól, neki nyilván kell tartania.

A fizetett szabadságnak a fizetés nélküli végét követő kötelező kiadását szokták tudni a munkáltatók (ezzel foglalkozó emberei), nem hiszem, hogy gond lenne belőle. Nem együttműködni kell, csak tennie a dolgát - addig, amíg tudja, mert keresőképtelennek már nem tud szabadságot kiadni. A szabadság után a táppénz mindkettőtök számára megváltás, mert állásidőt kéne fizetni, ha nem tud munkát adni, Neked meg rendelkezésre kellene állnod, ha nincs távmunkás szerződésed, akkor a munkáltató által megjelölt helyen, de azonos településen 44 napra máshova 8 órát unatkozni is átirányíthat. Tehát mindkét félnek a táppénz a legjobb ebben az esetben.

A terhességi miatti felmondási tilalomról is szoktak tudni a munkáltatók, vagy ha nem, akkor lehet rá őket figyelmeztetni. Ha ennek ellenére jogszerűtlenül megszünteti a munkaviszonyt, akkor ez az a ritka eset, aminél az új Mt. időszakában is lehet kérni a munkakörbe visszahelyezést, ezzel bebiztosítva a következő csedet, gyedet.





Szakbarbár
2018-04-18 11:32:37
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakbarbár! Augusztus 10-én jár le a gyedem a 2. gyerekkel de várom a 3. -at. Csak utána mehetek táppénzre vagy a szabit vegyem ki? 164000 a bruttó bérem 3 gyerek után belefér a családi adókedvezmény érvényesítése? Köszönöm.
Amíg fizetés nélküli szabadságon vagy, addig nem tudsz táppénzt igényelni, mert nem jár táppénz annak, akinek nem kell dolgoznia. Ha a fizetés nélküli szabadságot visszamondod - legkésőbb a bejelentéstől számított 30. napon megszűnik, de ennél korábbi időpontban is meg lehet állapodni a munkáltatóval -, akkor lehetsz táppénzen. Eltérő a kormányhivatalok és a kifizetőhelyek gyakorlata a közvetlenül fizetés nélküli szabadságról táppénzre esettel kapcsolatban,de ha beiktatsz legalább 1 nap szabadságot, akkor egy ezután kezdődő táppénzt mindenki meg fog állapítani. Bruttó 164.000 Ft-os bérből az elméleti 99.000 Ft-os kedvezményből 52.480 Ft-ot tudsz érvényesíteni, de a béredet korrigálni kell a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően, úgyhogy lehet, hogy már több és akkor a kedvezményből is többet tudsz kihasználni. (Ha a munkakör legalább középfokú végzettséget vagy szakképzettséget igényel, akkor legalább bruttó 180.500 Ft az aktuális béred.)

Szakbarbár
2018-04-17 09:32:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

A 119157-es kérdésemmel kapcsolatban még annyi kiegészítő kérdésem lenne, hogy akkor ebben az időszakban /február közepétől kezdve a szülésig/júni vége, juli eleje/ melyik hónapban érdemes /ha van rá lehetőség/ egyszeri bérkifizetést kérni, hogy az a csed, gyed alapjába beleszámítson?
Köszönettel
Lilla
Júliusban induló csedhez a számítási időszak április 30-cal zárul, tehát ahhoz, hogy a csed alapjába is beleszámítson, áprilisban kellene kapni valami nagyobb összeget. Egy decemberben induló gyedhez szeptember 30-ig kapott bér - de csak bér - számít, úgyhogy ennek az alapjában akkor is benne lesz az extra kifizetés, ha esetleg nem sikerül áprilisra elintézni, csak később.

Szakbarbár
2018-04-16 20:15:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Összetett lenne a kérdésem. A jelenlegi munkahelyemen 2013. 01. 03 óta állok alkalmazásban, 2016. 01. 11én született meg a középső gyermekem, akkor 165400 ft volt a bruttó bérem. Jelenleg gyes-en vagyok, 2018.04.12-től a bent lévő szabadságomat töltöm (gyes mellett), 2018.05.18-tól előreláthatóan a gyermek 2018. 09. 12-i születéséig táppénzen leszek. A munkabéremet a szabadság megkezdésével emelték 180500 ft-ra, és én fogom igénybe venni az immár 3 gyermek után járó adókedvezményt is. Lehet esetleg tudni, hogy milyen összeggel tervezhetek? Köszönöm! Tapka
Ha mind a 3 gyermek után Te veszed igénybe teljes egészében az adókedvezményt, akkor a nettó majdnem a bruttóval azonos, csak 1,5% munkaerőpiaci járulék jön le belőle. Inkább így mondom, mert egyetlen teljes hónapod sem lesz.
A táppénz a mostani bér 60%-a, a csed és a gyed ennek a 70%-a és ezeknél bruttó=nettó. Táppénzből mindig annyit kapsz, ahány napról az igazolást leadod - elvileg először 1 hétre, utána pedig 2-2 hetenként adja az orvos az igazolást, 1 naptári napra a táppénzed 3.610 Ft lesz. A csed és a gyed a 30 és a 31 napos hónapok átlagában nettó 128.500 Ft.


Szakbarbár
2018-04-16 20:11:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
A családi adókedvezmény utólag (2019) visszamenőlegesen is igényelhető a 2018-as évre vonatkozóan? 1 gyermek után mennyi az a minimum bruttó bér amiből a maximális 10 000 Ft visszaigényelhető? Táppénzből illetve GYES, GYED, időszakra vonatkozóan is jár adókedvezmény?
Köszönöm: A
A 2018-as bevallás (vagy tervezetmódosítás) határideje 2019.05.22, de egészen 2024.12.31-ig lehet önellenőrzéssel módosítani. Havi 10.000 Ft 12 hónapra utólagos érvényesítéséhez éves bruttó 375.000 Ft adóköteles jövedelem kell, ennek a kevésnek - ha ez csak bérből jött össze - a járulék és adóterhe pont annyi, mint 12 havi kedvezmény. A járulékokból érvényesíteni egy kicsit macerás, ahhoz általában könyvelő kell. Ha az éves bruttó eléri a 800.000 Ft-ot, akkor lehet csak SZJA-ból is, ami adminisztratíve egy kicsit könnyebb.

Szakbarbár
2018-04-16 07:22:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy most várjuk első gyermekünket, július eleje a várható szülés dátuma. Február közepén munkahelyet váltottam, nem volt megszakítás, egyik nappal ért véget az egyik jogviszony, a másik nappal pedig kezdödött a másik. Kérdésem, hogy a csed, gyed alapja miből fog számolódni? Nemtudom hogy jol értelmezem-e a jogszabályt, hogy az összeg megállapításánál kizárólag az aktuálisan fennálló jogviszonyban elért jövedelem a mérvadó?
Köszönettel
Lilla
Jól értelmezed, csak a február közepén kezdődött új munkaviszonyban elért jövedelem lesz az ellátások alapja - feltéve, hogy nem ugyanott létesítettél új munkaviszonyt, ahol 1 nappal előtte ezt megszüntetted, mert akkor ez nem számít újnak.

Szakbarbár
2018-04-16 07:17:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Június 19-re várjuk harmadik gyermekünket és szeretném tudni, hogy jogosult leszek-e CSED és GYED-re. Október 1-től van bejelentett állásom (4órás 80500Ft Bruttó) 2015 augusztus végétől (GYES végétől) 2017 október 1-ig nem volt bejelentett állásom csak a TB-t fizettem magam után. Közben 2018 február 6-án kiléptettek egyik cégtől majd Február 7-én beléptettek egy másik cégbe a munkahelyemen. ( nem tudom ez változtat-e bármin) A könyvelőnk azt mondta szerinte nem leszek jogosult sem GYED-re sem CSED-re mert nem lesz 365 nap munkaviszonyom. Ez valóban így van? Ha esetleg mégis jogosult lennék, van-e valami módja, hogy ne azt a minimális összeget kapjam? megemelik a fizetésem, prémium stb...? Ha én nem vagyok jogosult akkor férjem megy GYED-re (KAtás vállalkozó). A másik kérdésem az lenne, hogy neki fizetnie kell-e a Kata járulékot majd a GYED alatt? (50.000Ft)
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel!
Valóban nem leszel jogosult csedre és gyedre, mert ezek két jogosultsági feltétele közül nem fogsz rendelkezni azzal, hogy a szülés előtti 2 évben van legalább 365 nap biztosítási jogviszonyod. Az első 168 napban gyest tudsz igényelni, mert apuka csak a szülési szabadság, vagy annak megfelelő időtartam után jogosult gyedre, addig az egyetlen ellátás, ami igényelhető, az a gyes, Neked. Apuka akkor mentesül az 50,000 kata megfizetése alól, ha egész hónapban gyeden, gyesen van és közben nem dolgozik - gondolom, hogy dolgozik, tehát nem fogja tudni megúszni.

Szakbarbár
2018-04-16 07:13:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő,

Október 10.re várjuk első gyermekünket. A táppénzzel kapcsolatban az a kérdésem, hogy az elmúlt 2

éves bruttó átlagfizetésem adja ennek az alapját? Hogyan honnan kell ezt számolni pontosan, mennyi ennek a max összege?

Illetve a későbbi GYED, GYES alapja mi lesz? Hiszen ha én most táppénzen vagyok akkor rontom a GYES/GYED alapomat? Munkaviszonyom folyamatos 5 évre visszamenőleg. 2017 és 2018 márciusaiban kapott bónusz, ami fizetési lapon prémiumként van felütüntetve, illetve cafeteria beleszmít-e akár a táppénz vagy akár a GYES/GYED megállapítási alapomba?

Tovább a párommal nem vagyunk házasok, a páromnak magasabb a bruttó fizetése, mikor/kinek érdemes igényelni a családi adókedvezményt igénybe venni és hogyan?

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Magyari Anett
Az utolsó 2 évben a biztosításban töltött időszakot, tehát csak a dátumokat nézzük a jogosultság megállapításához - van-e a szülés előtti 2 évben 365 nap. Az ellátások nem az utolsó 2 évi bérből számolódnak, hanem - hosszú, folyamatos biztosítás esetén - az ellátást megelőző 3. hónap végétől visszafelé az utolsó 180 bérezett naptári nap jövedelmének átlagából. Csak a bérrel ellátott napokból, tehát a csedhez nem számít a táppénz, a gyedhez pedig nem számít a táppénz és a csed. Ezeket a napokat átugorják és mennek hátrébb az időben - maximum az ellátások kezdetét megelőző év január 1-ig - a 180 nap összeszedéséhez. A táppénz és majd a csed tehát egyáltalán semmit nem befolyásol hátrányosan. A kafetéria nem tartozik bele az átlagba, mert csak a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapot képező jövedelmekből számolódnak az ellátások, a kafetéria pedig nem ilyen.
A 2 és 3 év között járó gyes fix összegű, filléres, a bértől egyáltalán nem függ.

Szakbarbár
2018-04-09 07:57:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
A jelenlegi munkahelyemen 2013.12.02. óta dolgozom. A kislányom 2015.04.17-én született meg, azóta itthon vagyok vele. Most mennék vissza dolgozni, viszont időközben kiderült, hogy kisbabát várok. A kérdésem az lenne, hogyha a bent maradt szabadságokat kiveszem, és utána elmegyek táppénzre, akkor a 2. gyermek után járó CSED, illetve GYED alapja a kislányom előtti jövedelem lesz?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel, Csilla
Röviden: teljesen mindegy, hogy mit csinálsz ketteske előtt, az összes helyzetnek az a vége, hogy a következő csed és gyed vagy ugyanannyi, vagy több lesz, mint az előző csed alapja volt, kevesebb semmiképpen sem lesz.

Először megnézik, hogy a normál szabályok szerint mennyi lenne a csed és a gyed alapja
- 0-29 bérezett nap között a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne
- 30-119 nap között az ebből számolt átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese
- 120-179 nap között az utolsó 120 napi átlag
- 180+ nappal a számítási időszakban (ami az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap végével zárul) az utolsó 180 napi átlag
Ami így kijön, azt összehasonlítják az előző csed alapjával és a kettő közül a magasabbat állapítják meg. A csednél ugyanezt kell eljátszani, ott is a régi csedhez hasonlítunk.
A táppénz egyáltalán semmit nem befolyásol mert az teljesen figyelmen kívül van hagyva.

Szakbarbár
2018-04-07 08:57:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Jelenleg 4 órában minimálbéres díjazással dolgozom, október végére várjuk második gyermekünket. Kérdésem az volna, hogy ha van lehetőségem (és van), akkor tudok-e még munkahelyet váltani hogy a maximális GYED-et kapjam? Mennyivel a szülés előtt kell váltani, azaz hány hónap bejelentett munkaviszony és az ezzel járó magasabb bér kell a maximális GYED eléréséhez? Mennyi ez a bruttó bér amit az új helyen igazolni kell? A másik kérdésem az volna, hogy GYED mellett hány órában lehet dolgozni? És lehetséges -e hogy azt a férjem igényelje akinek jóval magasabb a bejelentett fizetése, de dolgozna mellette továbbra is. Válaszát előre is nagyon köszönöm, szép napot kívánok! Panni
A jogszabály csak annyit mond, hogy az aktuálisan fennálló jogviszonyban elért jövedelem az ellátások alapja. Hogy ennek mennyivel korábban kell a szülés előtt kezdődnie, arra még utalás sincs, de ha el akarod kerülni a kínos helyzeteket - kollégákat tanúként hallgat meg a kormányhivatal - és az elutasító határozatot arra hivatkozással, hogy a jogviszony nem munkavégzés, hanem a magasabb összegű ellátások megszerzése érdekében jött létre, akkor azért van egy "életszerűségi követelmény". Én egy olyan 2 hónapot javasolnék. Az optimális bér a gyed végének évére várt minimálbér kétszerese, szerintem ez legalább bruttó 300.000 lesz.

Gyed mellett korlátlanul lehet dolgozni. Kérheti apuka is, egészen addig nincs belőle gond, amíg dolgozol. Ha megszűnik a munkaviszonyod és nem kapsz passzív gyedet, vagy gyest, akkor fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot és nem ketyeg semmilyen időszak, ami később fontos.

Szakbarbár
2018-04-07 08:50:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Lenne még egy kérdésem, ami nem igazán kapcsolódik az előzőhöz. Jelenleg gyeden vagyok, ami mellett vállalhatok munkát, ha újra dolgozni szeretnék. A cég, amitől eljöttem gyedre viszont nem tudna nekem munkát adni, mert az összes alkalmazotnak felmondtak rajtam és egy kollégán kívül, aki egy másik országban lévő kirendeltségen folyó munkát felügyeli interneten keresztül. Én a gyed ideje alatt védett vagyok, de amint visszamegyek dolgozni rám is ugyanaz vár, mint a többiekre. Egyik kérdésem az lenne, hogy köteles e a munkáltatóm visszavenni dolgozni, ha bejelentem, hogy visszamennék gyed mellett? A bejelentésemmel elveszítem már a védettséget? Vagy a gyed tovább jár, akkor is, ha gyed alatt mond fel nekem? Van valami különbség a között, hogy ezt a bejelentést gyed vagy gyes alatt teszem meg? Olvastam valahol, hogy gyes alatt, ha nem tud munkát adni a cég, akkor állásidőt kell fizessen, de nem hiszem , hogy ez ebben az esetben igaz lenne rám nézve ebben a helyzetben...
A másik kérdésem az lenne, hogy mi történik akkor, ha én közben terhes is lennék már a 3.gyerekemmel? Akkor a terhesség miatt mindenképpen védve lennék akkor is, ha erről a munkáltató csak akkor szerez tudomást, ha közli, hogy ki akar rúgni? Ebben az esetben, ha én a gyerek születése előtt legalább fél évet tudnék és szeretnék dolgozni, de nem tudok, mert nem tud nekem munkát adni, akkor van e valami juttatás, amire igényt tarthatnék? Gondolom másik cégnél nem dolgozhatok ez idő alatt, ha a sajátom nem ad munkát?
A plusz jövedelemre egy induló lakáshitel elbírálás miatt lenne szükségem, csak hogy érthető legyen, hogy miért keresem a megoldást. Ha belecsúszik a hitelelbírálás abba az időszakba, amikor már csak a gyes számít, nem kapnám meg a teljes igényelt hitelt.

Nagyon köszönöm a segítségét!
Arra, hogy munkát adjon, arra nem köteles, mert ha nem tud foglalkoztatni, akkor nem tud foglalkoztatni. A kötelezettsége annyi, hogy a helyzetnek megfelelően rendezze a munkaviszonyod sorsát, ez egy működési okra alapított felmondást jelent, felmondási idővel és végkielégítéssel. A felmondási idő ledolgoztatható felében kiadja a szabadságot, mert azt egyébként is el kell kezdeni, miután végetért a fizetés nélküli szabadság, amit nem tudott kiadni, azt pedig megváltja.
A gyedet a szabadság, a felmentési idő alatt és a munkaviszony megszűnése után is kaphatod, ugyanolyan összegben és ideig, mintha nem szűnt volna meg.
A terhesség felmondási tilalom, ha ezt bejelented, legkésőbb a felmondás átadásakor, akkor - jogszerűen - nem mondhat fel. Ha a fizetés nélküli szabadságot visszamondod, nem tudnak munkát adni, de felmondani nem lehet, akkor bejön az állásidőre járó bér, ami - ha a munkáltató úgy jár el, ahogy eljárhat -, úgy működik, hogy bent ülsz a munkahelyeden, hiszen rendelkezésre kell állni, de nem csinálsz semmit, mert nincs mit. Ez a nem normális helyzet attól függően rendeződik, hogy ki bírja tovább: ha Te, akkor egy idő után nem kell bemenni és így kapod a béredet, ha a munkáltató, akkor elmész táppénzre.
Hacsak a szerződésed nem tiltja, akkor minden további nélkül dolgozhatsz máshol, amíg a mostani munkaviszonyból fizetés nélküli szabadságon vagy.

Szakbarbár
2018-04-07 08:42:44
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt szakértő!
A következő helyzettel kapcsolatban szeretném a segítségét kérni...
Jelenleg Gyeden vagyok a 2. gyerekemmel. Az ellátás alapját az előző terhességemkor megállapított gyed képezi. Vagyis azt a kedvezményt kértük miszerint a gyed nem lehet kevesebb, mint az 1.gyereknél, mivel még nem mentem vissza dolgozni. A kérdésem az lenne, hogy ugyanez a szabály alkalmazható a 3.gyerek esetében is? Vagyis a 3.gyereknél is van lehetőséhem igénybe venni az 1.nél megállapított gyedet?
Nagyon köszönöm a válaszát!
Nem az előző gyed, hanem az előző csed alapja jött vissza új csed és új gyed alapnak.
A 3. gyermeknél a 2. gyermek utáni csed alapját hasonlítják az általános szabályok szerint kiszámított csed és gyed alapjához és ha előbbi több, akkor előbbi után állapítják meg, vagyis hármaskával is kaphatod az ellátásokat az egyeske előtti átlag után.

Szakbarbár
2018-04-07 08:26:49
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
Kislányommal 2017.november 30-án járt le a GYED -em. December 1-től már csak GYES-en vagyok, illetve közben idén február 1-től 8 órás munkaviszonyom van. (Közben a GYES-t átadtam a férjemnek februártól). Második babát tervezünk, és esetleg már útban is van. Mivel első gyermekem születése előtt utoljára 2015. szeptemberben dolgoztam, majd táppénzre mentem, majd táppénz után CSED-et kaptam és azt követően folyósították a GYED-et, az elmúlt 2 évben jövedelmem csak ezek voltak: táppénz, CSED, GYED, GYES és most második hónapja munkabér. Tehát 365 nap munkaviszonyt semmi esetre sem tudok felmutatni az utóbbi 2 éven belül. Ha az év végére gyermekem születne, mire lennék jogosult? A korábbi GYED bele számít a 365 napba? Ugyanis hiába keresgélek, erről sehol nem találok információt. Válaszát előre is köszönöm.
Minden attól függ, hogy az előző munkaviszony mikor szűnt meg. Aki ketyegő munkaviszonyból kap csedet, gyedet, gyest, annak ketyeg az előzetes biztosítása is, amiből 2 éven belül 365 nap kell. A munkaviszony megszűnése után folyósított, passzív csed és gyed, illetve a háttérben fennálló munkaviszony nélkül kapott gyes nem biztosítási jogviszony. Minden más, ami fontos, jár ezek mellé, mert ketyeg a szolgálati idő és jár az egészségügyi ellátás, de a következő pénzbeli ellátásra jogosító biztosítási jogviszony nem, mivel ez a státusz az alapját képező munkaviszonnyal együtt megszűnik.
Következő gyedhez 2 éven belül 365 nap biztosítási jogviszony kell, nem szükséges, hogy ennyit dolgozzál, csak fenn kell állnia. Ha ez nincs meg, akkor gyedre nem leszel jogosult. A csednek lazábbak a jogosultsági feltételei, ott a passzív ellátások is beszámítanak a 365 napba.
Ha az előző munkaviszonyod 2017.01.31 előtt szűnt meg, akkor 1 évnél több esik ki, így semmiképpen sem lesz ketteske előtti 2 évben 365 nap biztosításod. Ebben az esetben csedre jogosult leszel, amennyiben az aktuális jogviszony legalább ennek az első napjáig kitart, de utána gyedre már nem. Csed után vagy gyest tudsz igényelni, vagy apuka kérje a gyedet, ebben az esetben nincs biztosításod, nincs szolgálati időd és az egészségügyi ellátás is csak az egészségügyi szolgáltatási járulék - idén 7.320 Ft - fizetése mellett jár.
Ha az előző munkaviszonyod 2017.01.31 után szűnt meg, akkor csedre és gyedre is jogosult lehetsz, feltéve, hogy az aktuális munkaviszony legalább a csed első napján még fennáll.

Szakbarbár
2018-04-07 08:24:41
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
Én jelenleg gyeden vagyok 9 hónapos gyermekemmel,az lenne a kérdésem,hogy ha még gyed alatt újra terhes lennék van e mód arra,hogy a jelenlegi béremből számoják a következő gyerek utáni juttatásokat?Mivel egészségügyben dolgozom,azóta jelentősen nőtt a bérem.Pl. ha abban az esetben ha újra terhes lennék kivenném a bent lévő szabadságomat akkor már a mostani bérből számolnának vagy ahhoz ténylegesen munkába kellene állnom meghatározott időre?Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel:Katalin


Vannak általános szabályok arra az esetre is, ha egyáltalán nem lesz béred két baba között, és arra is van több, ha lesz valahány bérezett napod - a napok száma alapján ez tovább differenciálódik. Kiszámítják ezek alapján is az ellátásokat, majd összehasonlítják az előző csed alapjával és a kettő közül a magasabbat állapítják meg, tehát hacsak régen pótlékokkal együtt nem volt magasabb az átlagod, mint most az a bér, amit szabadságra kapsz, vagy ha nincs szabadság, akkor ami a szerződésben frissen szerepel, akkor az aktuális béred a magasabb és ezek után fogod kapni a csedet és a gyedet.

Szakbarbár
2018-04-07 08:11:33
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Kerekesszékhez kötött ember vagyok.A kerekesszékemről még nem telt le a kihordási idő.Az állapotom romlott és sajnos a mostani szék beülő szélessége már kicsi.
Ebben az esetben szakorvos rendelhet nagyobb méretű kerekes széket számomra?
Vagy erre nincs lehetőség?
Esetleg utánna tudok keresni valahol,hogy mi számít álkapot rosszabodásnak?
Üdvözlettel:László
Pénzbeli ellátásokhoz értek, a gyógyászati segédeszköz ráadásul a természetbenieken belül is egy külön világ, amiben a legcsekélyebb ismereteim sincsenek. Csak annyit tudok segíteni, hogy megnéztem, jogszabály mit mond erről, elvileg van rá lehetőség, de ennél többet nem tudok segíteni. Szerintem a gyse üzletben dolgozók vannak otthon leginkább a gyakorlati dolgokban.

A jogszabály nem állapot rosszabbodásról, hanem változásról beszél, szerintem ennek az eldöntése az orvos kompetenciája és a NEAK nem vitatkozik vele, mert hogyan is tudna. Max az orvosi dokumentációt tudja megnézni, abból meg ennek ki kell derülnie, hiszen ezzel a problémával fogod megkeresni az orvost.

14/2007. (III. 14.) EüM rendelet
a gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatásba történő befogadásáról, támogatással történő rendeléséről, forgalmazásáról, javításáról
és kölcsönzéséről
12. § (6) Az egyes gyógyászati segédeszközök kihordási idejének letelte előtt társadalombiztosítási támogatással akkor rendelhető ismét azonos rendeltetésű gyógyászati segédeszköz csoportba tartozó gyógyászati segédeszköz, ha
a) a beteg egészségi, illetve testi állapotában bekövetkezett változás – ideértve az életkorral összefüggő méretváltozást is – ezt szükségessé teszi, vagy


Szakbarbár
2018-03-30 13:22:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő! Van egy 14 hónapos kisfiam. 1 hónapja visszatértem dolgozni 4 órába a korábbi munkahelyemre. Így most GYED extrát kapok. Szeretnénk még egy gyermeket vállalni rövid időn belül. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben a második gyermeknél mi lesz a Csed illetve a GYED alapja? Az első gyermek előtti 8 órás munkabérem vagy a 4 órás GYED extrát fogják figyelembe venni? Ha a 4 órás GYED extrát akkor nem érdemes dolgoznom? Ha megszüntetem a 4 órás munkaviszonyt, akkor mi lesz a Csed, illetve GYED alapja? Válaszát előre is köszönöm!
Nem kell aggódnod, régen ugyan volt ilyen, hogy a szorgalmas kismamák rosszul jártak, de ma már ezt nem hagyja a jogszabály. Ha ugyanabból a jogviszonyból szülsz a gyed vagy vagy alatt, vagy ezután 1 éven belül és az általános szabályok szerint kevesebb lenne az ellátások alapja - az általános szabályok szerint a 4 órás bérből számolódna -, akkor a következő csed és gyed alapja annyi lesz, mint amennyi az előző csed alapja volt.

Szakbarbár
2018-03-30 09:32:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Hamarosan megszűnik a munkaviszonyom, és veszélyeztetett terhes vagyok. Diplomás gyedre jogosult lennék, de keresem a legjobb megoldást. Úgy tudom, hogy egy 300.000 Ft-os bruttó bér terhe munkáltatói és munkavállalói oldalról 63.500+ 100.500 FT. Érdekelne, hogy a 9. táppénz kóddal hogy alakulna ez a két tétel? (50-50%?)
Érdemes-e 30 napon belül létesítenem az új munkaviszonyt, vagy csak a szülés közeledtével? (3 éve munkaviszonyba született egyeske, most gyes után már aláírtam ezt a munkaviszony megszűnését.)

Az egyéni vállalkozás is érdekel, de erről részletekbe menő infot nem találtam. Tud javasolni internetes forrást a tájékozódásra?
Válaszát köszönöm!
A bruttó táppénznek - ami 2 évnél hosszabb folyamatos biztosítás esetén az átlagkereset vagy ha ez nincs az irányadó időszakban, akkor a szerződés szerinti bér 60%-a - az egyharmada a munkáltatót terheli, a munkavállaló ebből nem fizet semmit, ő csak kapja a táppénzt.
Ha 30 napon belül lesz egy új munkaviszonyod és onnan táppénzre kerülsz, akkor a folyamatos biztosítással megegyező időre kaphatsz táppénzt. Ha több, mint 30 nap telik el az új munkaviszony kezdetéig, akkor csak annyi napra, amennyit ott dolgoztál, tehát fontos, hogy ne ékelődjön be ennél hosszabb szünet.
Vállalkozóvá váláshoz leginkább magamat tudnám javasolni...

Szakbarbár
2018-03-30 09:30:06
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja