SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!

Január óta van folyamatosan munkaviszonyom, főállásban és másodállásban. A keresetem így havonta br. 195ezerre jön ki. Június végére várjuk gyermekünket, érdeklődni szeretnék, hogy ez esetben mi alapján jár a tgyás és a gyed? A kettő munkaviszony együtt lehet alapja, vagy csak az egyik? Azt olvastam, hogy mindegyikből külön-külön is meg kell lenni a 365 napnak, ahhoz hogy figyelembe vegyék. Esetemben ez megvan, viszont a másodállásnál nem lesz meg az 562 nap, így arra nem kapok maximális ideig?
Illetve későbbre tekintve mivel szeretnénk még egy gyereket még gyes alatt, a második gyereknél szintén mind a kettő munkabér lehet az alap? Mind a kettő szerződés határozatlan időre szól.

Előre is köszönöm a segítséget!
Mindkét jogviszonyból jogosult leszel tgyásra és gyedre, mindkettőben az ott elért, 2013-as, csak bérből számolódó átlag után. A gyed mindkét helyről annyi napra fog járni, amennyi az adott jogviszonyban a 2 éven belül biztosításban töltött idő.

Nem teljesen világos, hogy melyik munkaviszony mikor kezdődött, felteszem, az egyik nem az év elején és ezért merült fel a kérdés, hogy onnan meddig fog járni a gyed.
Ha így van, akkor amelyik munkaviszony korábban kezdődött, annál az előtte megszűnt jogviszonynak a 2 éven belüli részét is nézik és a megszűnt meg a korábban kezdődött új jogviszonyban együtt biztosításban töltött időre, de legfeljebb 2 éves korig jár a gyed.
A később kezdődött munkaviszonyban pedig annyi napra, amennyit abban a munkaviszonyban dolgoztál (a táppénz is beleszámít). Ez a gyakorlatban azt fogja jelenteni, hogy egy darabig többet kapsz, aztán a vége felé kevesebbet, mert ott csak egy jogviszonyból jár már csak a gyed.

Ha most lennél gyesen és szülnél bele egy ilyen helyzetbe, akkor mindkét helyről az aktuális szerződé szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne a tgyás és a gyed alapja - a gyedre ez csak 99%-ig igaz, de ebbe most ne menjünk bele, mert a ritka 1% is egyszerűen elkerülheti a minimálbér alapú gyedet. A két helyről összesen kapott gyed nem lehet több, mint a gyed egyszeres, maximális összege.

Szakbarbár
2013-11-04 16:50:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja