SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!
Tanácsot szeretnék kérni,mert nem tudok kihez fordulni és érdekelnének a lehetőségeim.
2019. május 23-án született meg első gyermekem.
2018-2019 évben határozott idejű munkaszerződésem volt (évente hosszabbítottak, előtte határozatlan több mint 4 évig), viszont 2019.12.31-gyel lejárt a határozott szerződésem és már nem hosszabbítottak tovább. Terveink között szerepel férjemmel a második gyermek vállalása, azonban nem tudom hogy hogy tervezzünk. A volt munkahelyemen azt mondta a kolléga, aki a csed-et és a gyed-et intézte,hogy amennyiben gyed idő alatt születik a második baba, ugyanezekre az ellátásokra (csend,gyed) jogosult leszek,mert rosszabbul nem járhatok. Az lenne a kérdésem,hogy ez valóban így van-e,van-e rá mód,hogy ugyanezt a csed-et, gyed-et kapjam mint most,és amennyiben nem,mit tudok tenni,hogy a következő baba vállalásánál kapják ellátást (családi gazdálkodásnak vagyok tagja,esetleg vállalkozás). Vagy mik a lehetőségeink ha kevés korkülönbséget szeretnénk a két gyerek között?
Köszönöm előre a segítségét!
A szakzsargonban kedvezményszabályként emlegetett rendelkezés ("nem járhatsz rosszul") két szempontból sem opció Neked. Az egyik, hogy ez csak akkor alkalmazható, ha ugyanabból a jogviszonyból szülsz. A másik, hogy egyelőre nincs semmilyen jogviszonyod, ami miatt egyáltalán jogosult lennél csedre, gyedre.

Biztosítási jogviszony hiányában ketteskével csedre, gyedre nem leszel jogosult. Álláskeresési járadék igénylésvel is tudsz biztosítási jogviszonyt szerezni, de így csak a minimálbér lesz az ellátások alapja és az is csak akkor, ha a megszűnt munkaviszonyból és a járadék napjaiból lesz 2 évben belül 365 nap előzetes biztosítás, tehát csak viszonylag kis korkülönbségnél lehet erre alapozni.

A legpraktikusabb egy egyéni vállalkozás létesítése lenne, pár nap múlva rájössz, hogy mégis inkább babáznál, úgyhogy nem dolgozol. Ezzel 0 Ft-ból ketyeg az előzetes biztosítás és elő lehet venni ezt a jogviszonyt, ha terhes leszel - akkor kéne a maximális gyedet bebiztosítani némi járulékfizetéssel.

Szakbarbár
2020-01-30 11:58:45
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja