SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Basdow szemtünet

Tisztelt Doktor úr!

Azért írok önnek, mert 1 hónapja basedow kórt állapítottak meg. Az 1 honap alatt 4 szemorvosnál is voltam, mind azt mondta, hogy rendben van a szemem,de eddig sem ultrahang vizsgalat, sem ct nem volt.
Jelenlegi szerint ultrahangot kell készíteni, ami 1 kiindulási állapotot fog mutatni a későbbiekhez,de tennivaló semmi nincs,csak fél, évenkénti ellenőrzés.
Egy recept nélkül kapható szemcseppet kell használnom.
2 hete volt radiojod kezelesem.
Szemtunetek: szemszarazsag, szemfajdalom, fekete pontok a szem előtt,szemviszketes.
Tényleg nincs ezzel semmi tennivaló?
Ha van hova kell fordulnom? Mi a tennivaló?
Ha kezelik az alapbetegseget, akkor a későbbiekben a szemtunetek is megallnak?
Köszönöm szépen a segítséget!
Tisztelt Kérdező!

Fontos kérdést tette fel. A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes. Fontos lenne tudni, hogy milyen gyógyszeres kezelést kapot és kap, milyen iísérő betegségei vannak, van e strumája, az miylen jellegű.....
A radiojód kezelés esetében a szemtüneteket mérlegelni célszerű. A betegséget minél korűbbi szakaszában célszerű elkezdeni kezelni.
Fontos! Ma már jól gyógyítható és megelőzhető! Ezeket nemzetközi kongresszusokon és sok közleményben összefoglaltam. Eléhetőségem. BUDAI ENDOKRINKÖZPONT, 1024 Bp, lÖVŐHÁZ U 1-5, TEL: 30-4319728, E-MAIL INFO@ENDOKRINKOZPOMT.HU
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség.
Mielőbbi javulást kívánok,
tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-08-12 11:34:13
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja