
Háziorvos szakorvos, talpmasszőr, addiktológus fülakkupunktőr, fitoterápeuta, Schüssler terapeuta
Elérhetőségem:
Honlap: http://www.drhem.eoldal.hu/
Témakörök ►
Kérdezz-felelek
Kedves Doktornő!
Több válaszát elolvastam a probiotikumok szedésével kapcsolatban, - e vonatkozású lenne a kérdése(i)m is.
Több helyen azt olvastam Öntől, ha egyszer valakinek ki lett irtva a bélflórája akkor onanntól kezdve folyamatosan szüksége van a probiotikumokra. Egész életében?
Máshol az írta Ön, hogy ilyen esetekben csökkentett mértékben kell szedni a probiotikumokat. Ez pontosan mit jelent?
Rólam annyit, hogy tavaly 4 AB kúrám volt egymás után. Ezzel úgy gondolom hogy a bélflórám egyszer s mindenkorra ki lett irtva. Az akkori kivizsgálások során a fertőző osztályon is vizsgáltak ahol kimutatták a székletemben a clostridium difficile toxin. Akkor normixal kezeltek, de elmondták, hogy ez bármikor kiújulhat mert a gyógyszerrel csak akifejlett baktériumot tudják kiölni, a spórája megmarad a vékonybélben és a bármi okból megbomlik az egyensúly (pl. újabb AB) akkor kiújulhat. Én akkor az AB kúrák alatt és még utánna is jó két hónapig folyamatosan szedtem probiotikumot, amit aztán havonta egyszer kúraszerűen megismételtem egészen húsvétig amikor újból kiújult a difficile. Ráadásul salmonella is társult hozza. Mivel az addig eltelt időben egyáltalán nem kaptam újabb AB azóta is gondolkodom h mitől alakult ki újra. (talán a stessz... elég stesszes vagyok).
Ez a fertőzés már nem volt olyan egyszerű, mint akorábbi aminek gyakorlatilag tünetei sem voltak, és mivel a klion hatására ugyan a difficile toxin eltűnt a székletemből, de a tünetek megmaradtak a legkeményebb diéta ellenére is, amiben még jól meggyengültem is, először azt mondták, hogy vastagbélgyulladás lett a szövödménye. Salazopyrint szedettek velem, szerencsére csak 1 hónapig, mert kiütéseim lettek, de a salazopyrin mellett sem lett jobb a helyzet ezért most az a diagnózis hogy IBS.
Visszatérve a probiotikumokra én húsvét óta szedem őket, szedtem lactívot, pearls, pro gastro-t, de az utóbbi időben már nem merem rendszeresen szedni, mert olvastam olyant több helyen is, hogy nem szabad folyamatosan probiotikumot szedni, mert azok abaktériumok válnak egyeduralkodóvá a bélben amelyek ezekben a készítményekben vannak. Emellett ugyanakkor nagyon, de nagyon félek, hogy a difficile visszatér vagy visszatérhet (utaltam korábban a stresszre). nem szeretnék újabb klion kúrát sem mert a gyomrom is azóta fáj, szerintem a klion kimarta.
Olvastam az Ön válaszaiban h a protexint tartja a hazai piacon a legmegfelelőbbnek, én valamiért a Pro Gastroban bízok vagy bíznék. Magyar orvosok által írt cikkekben az található h a difficile ellen a probiotikumok nem hatnak, de külföldi oldalakon vannak kutatási eredmények a Pro Gastro clostridium difficile elleni pozítív hatásáról.
Bocsásson meg hogy ennyit írtam, de lényegében azt szeretném megkérdezni Öntől, hogy ilyen előzmények után meddig és mennyire rendszeresen szedjek vagy szedhetek probiotikumot, váltogassam őket a különböző összetételük miatt, vagy szedhetem a 10féle jótékony baktériumtörzset tartalmazó Pro Gastro-t?
Nagyon köszönöm a válaszát
Kata
Kedves Kata!
Köszönöm, hogy leírta a történetét. Ez speciális helyzet.
Amit én ebben a helyzetben tennék: Folyamatosan, napi szinten ennék fokhagymát napi 1-2 gerezd, Levendula aroma olajat 2-3 cseppet.
Az olajat, fehér cukrot, fehér lisztet és minden ami ebből készült, azt kerülni kell a jövőben. Nem lesz könnyű.
Probiotikumnak olyan kell amiben streptococcus is van fél százalék, különben nem tapad ki amit bevisz. Nem tudom, hogy a pro Gastroban mi van, mert én nem használtam. A Protexinben tudom, hogy ott van.
Ami szerintem megoldás, ha sikerülne lázasnak lenni, akkor nem szabad lehúzni a lázat, hanem hagyni kitombolni. Amikorra magától lemegy valószínű az összes elpusztul. Régi mondás, hogy nem a baktérium a fontos, hanem a táptalaj, tehát Önnek kell az immunrendszerét olyan szintre felhozni, hogy ott ne bírjon megélni semmi.
Láz esetén egyébként a normál flóra,nem sérül, jól tűri, csak az idegen nem. Tehát sokszor van olyan, hogy egy napig van láz, utána nincs, azután megint. Azért mert elpusztítja a most élőt, utána amikor nincs láz kikel a spóra, utána megint láz, ami elpusztítja azt ami legutóbb kikelt, és ezt így kell, amíg az összes ki nem megy. Ettől jobb immunerősítőt nem tudok. Utána 6 hét roborálás Schüssler 2-es sóval, és várhatóan már nem jön vissza. Lehet, hogy ez kicsit megillyeszti, de erre semmilyen más megoldást nem tudok.
Az, hogy ki mennyi ideig szedjen probiotikumot, magának kell rájönni. Van akienk elég havi egy kúra, van akinek nem. Természetesen először feltöltöm a szervezetet és utána próbálkozom.
Kb 2 hét után amit bevittem az leesik és eltávozik a széklettel. Nincs tudtommal olyan vizsgálat ami igazolná, hogy a bevitt bacik kitapadnak és folyamatos telepet tudnak létrehozni, ami egyszeri szedés után megoldaná az élet hátralevő részére a problémát. Időnként mindenki újrakezdi. Igaz az AB kúrák is jelentősen elszaporodtak, 90 %-ban feleslegesen, kicsit piros torokra, megelőzésként...
Remélem tudtam segíteni az információk kiegészítésében!
Üdvözlettel:
Dr. Harsányi Edit
2011-09-05 19:57:25