SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Várandósan is fitten

Kókai Kata [cikkei] - 2006-06-19
A várandósság 9 hosszú hónapja alatt a kismamának nincs oka rá, hogy elhanyagolja a testmozgást.

Ritka kivételektől eltekintve a legtöbb mozdulat, s a speciálisan várandósság idejére kifejlesztett gyakorlatok nem okozhatnak problémát. Ráadásul a szülésre való felkészülésben is sokat segíthet a testmozgás. Főként akkor fontosak a rendszeres tornagyakorlatok, ha a kismama várandósságát megelőzően is aktívan sportolt. A sport hiánya ez esetben pótcselekvéshez, idegességhez is vezethet. Általánosságban elmondható, hogy maga a sport nem tiltott, csupán néhány apró módosítást igényel.

Csökkenteni kell a terhelés mértékét, s igyekezni kell veszélytelenebb mozgásformákat választani. Az úszás, a tornatermi gyakorlatok, a kirándulás, illetve más enyhébb mozgásformák továbbra is nyugodtan végezhetők.

Mozgásprogram

Már a várandósság elején érdemes egyeztetni az orvossal, mely mozgásformák, milyen mértékben végezhetők a várandósság idején. Készíthetünk saját edzésprogramot, mely segít abban, hogy a terhesség hosszú 9 hónapja alatt is fittek és egészségesek legyünk. A legfontosabb alapelv, hogy ne végezzünk megerőltető, nehéz gyakorlatokat, sem olyan mozgásformát, melynek során fennálhat a sérülés veszélye (pl. esés). A mozgás célja nem az ideális súly visszanyerése, sem a fogyókúra (hiszen ez várandósság idején tilos!), csupán az, hogy a kismama hangulata, testi-lelki egyensúlya rendben legyen.

Bemelegítés és nyújtás

Minden edzés megkezdése előtt fontos szerepet kap a bemelegítés. Testünk igényli a fokozatosságot, s nem szereti a hirtelen megterhelést. Ez várandósság idején fokozottabban érvényesül. Ez esetben semmit szabad elkapkodni, s a mozgássorokat is érdemes lassabban végezni. Ha a kismama rossz mozdulatokat tesz, vagy megterheli szervezetét, azzal gyermekének is árthat.

Tehát a kulcsszó a fokozatosság, az óvatosság, s az előírások betartása. Ha valamilyen mozdulatsor kényelmetlenséget okoz, inkább próbáljunk ki egy másikat. A bemelegítés, vagyis a lassú, kiegyensúlyozott kezdőmozgás segíthet abban, hogy a korábban kevésbé használt izmokat ne terhelje meg túlzottan az ezt követő edzés.

Kismama sportok

Azt, hogy melyik kismama milyen sportot válasszon, mindig egyénileg kell eldönteni. Van aki korábban is sportolt, több mozgás sem jelent számára megterhelést. Más a várandósságot megelőzően sem volt túl aktív, s a könnyebb gyakorlatok is hamar fáradttá teszik. A terhesség kilenc, fárasztó hónapja alatt pedig babának és mamának egyaránt fontos a testmozgás.

A várandósság idején végzett testmozgás oxigéndúsabb környezetet biztosít a babának, a leendő édesanya pedig felkészültebben várhatja a szülés nagy napját. Többféle mozgás is létezik, melyek mindegyike jó hatású lehet. A jóga, mely nem csak testmozgás, segíthet abban, hogy később a szülés gyorsan, egyszerűen történjen meg. A speciális légzéstechnikák, a különböző mozgásformák felkészítik a kismamát a vajúdás és a szülés nehéz perceire.



Sportok, melyeket kerülni kell:

Testépítés
Lovaglás
Síelés
Búvárkodás
Hegymászás
Aerobic
És minden olyan sport, melynél fennállhat a sérülés, vagy megerőltetés veszélye

Ajánlott sportok

Jóga
Úszás
Aquafitnesz
Kirándulás
Kerékpározás (itt is fontos az óvatosság)

A kismamák számára fontos a rendszeres testmozgás, mivel a várandósság idején testük hatalmas változáson megy keresztül. A sport segít az izmok kondíciójának megtartásában, a kiegyensúlyozott életvitelben, s a baba számára is egészséges, oxigéndús környezetet teremt. A legfontosabb, hogy mindig biztonságos, nem megerőltető mozgásformát válasszunk. Kezdjük enyhe bemelegítéssel, majd óvatos nyújtással fejezzük be a mozgást, végül pihenjünk egy jót. Mindeközben ügyeljünk a megfelelő táplálkozásra, s az elveszett folyadék pótlására is.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Ha ilyen popcornt vettél, ne fogyaszd el, rákkeltő lehet!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!

35 évig hordta a testében a megkövesedett magzatot - döbbenetes felfedezés egy 73 éves nőnél

Egy ritka és sokkoló orvosi eset kapcsán derült fény arra, hogy egy 73 éves algériai nő 35 éven át hordozott a hasüregében egy elhalt, megkövesedett magzatot - anélkül, hogy tudott volna róla. A "kőgyermek" esete nemcsak megdöbbentő, de bepillantást enged a női test elképesztő alkalmazkodóképességébe is.

Hogyan érinti a kánikula a szívet, a szívbetegeket?

A kánikulában sokan érezhetik kimerültnek magukat, az sem ritka, hogy ájulásközeli állapotot okoz a forróság. Azonban, akik mellkasi fájdalmat, légszomjat, gyors, esetleg szabálytalan pulzust érzékelnek, feltétlenül forduljanak orvoshoz. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont - Prima Medica kardiológusa arra is felhívta a figyelmet, hogy szívbetegek, idősek és krónikus betegséggel élők hogyan óvhatják a szívüket a kánikulában.

Két űrbeli kutatásban vesz részt a Semmelweis Egyetem

25 tudományos kutatást visz a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére Kapu Tibor, a magyar kutatóűrhajós kéthetes küldetéséhez, ebből kettőt a Semmelweis Egyetem kutatói kezdeményeztek. A tudományos programba bekerült az űrutazás során fellépő egészségügyi - kardiovaszkuláris és egyensúlyszervi - problémák telemedicinás kísérlete és egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazásának vizsgálata is mikrogravitációs körülmények között.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja