SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Pálinkafőzésről tanulhatnak az általános iskolások kémiaórán

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-02-25
Az élményszerű tanítás jegyében a 7-8. osztályosok a jövő tanévtől többek között a pálinkafőzéssel ismerkedhetnek meg kémiaórán egy oktatófilm segítségével.

Úgy tűnik, lassan véget ér az az idő, amikor a kémiaóra nem volt más, mint 45 perc tömény képletmásolás a tábláról, ami egy 30 fős osztályból 25-nek minimum vagy gyomorgörcsöt vagy fizikai fájdalmat okozó unalmat jelentett (esetleg a kettő elegyét). Az új NAT deklarált célja, hogy „mind a kémiai tanulmányok, mind az egyes témakörök tárgyalása ne száraz leírással, hanem érdekes, a tanulók számára is izgalmas kérdések, problémák felvetésével, kísérletek bemutatásával kezdődjön.” Ehhez pedig ilyen témákon keresztül vezet az út:

„A víz vagy vörösbor desztillációjának bemutatása, a desztilláció folyamatának értelmezése.”

„A pálinkafőzés tanulmányozása videofilm segítségével, a folyamat értelmezése.”

„Alkoholos filctollak festékanyagainak elválasztása papírkromatográfiával.”


A magyarázat szerint „Az élményközpontú tanításnak arra kell összpontosítania, hogy a tanulók tudatába beépüljön: a kémiai ismeretek szükségesek az élőlényekben zajló folyamatok megértéséhez, a mindennapokban használt tárgyaink előállításához, feladata a tudatos vásárlási és anyagfelhasználási szokások kialakítása, az egészségvédelemhez és az élhető környezet megóvásához szükséges ismeretek és szemlélet biztosítása.”

Magyarországon 2010 óta legális az otthoni pálinkafőzés. A veszélytelennek nem mondható művelet ellenőrizetlen keretek között történő végzése már nem egy esetben okozott tragédiát, ezért a Pálinka Nemzeti Tanács 2018-ban ajánlást tett közzé a témában, amelyben a veszélyek felsorolása mellett azt is leszögezik, hogy kellő szakértelem nélkül az egészhez inkább ne is fogjunk hozzá.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Pavlofox / pixabay

LEGOLVASOTTABB

A petesejt titkos választása: nem a leggyorsabb spermium nyer

A fogantatásról él az a kép a köztudatban, hogy olyan, mint egy verseny, ahol a leggyorsabb spermium ér célba, miközben a petesejt passzívan várja a győztest. A Stockholmi Egyetem kutatásai azonban azt mutatják, hogy a valóság ennél jóval összetettebb és érdekesebb. Lehet, hogy mindig a nő dönt?

Ezt mondta a rendőrség Egressy Mátyás eltűnésével kapcsolatban

Még most is nagy erőkkel keresik Egressy Mátyást, azt a 18 éves fiút, aki január 17-én éjjel egy 5. kerületi szórakozóhelyről indult el, de nem érkezett haza a 11. kerületi otthonába.

Jó hír jött a tavaszi szünetről: hosszabb pihenő vár a diákokra a 2025/2026-os tanévben

Hivatalossá vált a 2025/2026-os tanév rendje, és a naptár több ponton is kedvező meglepetést tartogat. A tavaszi szünet a megszokottnál hosszabb lesz, az érettségi időpontjai is ismertté váltak, így diákok, szülők és pedagógusok egyaránt előre tervezhetnek a sűrűbb hónapok előtt.

Sok édesanyát jobban stresszel a férje, mint a gyerekeik

Elsőre viccnek hangzik, mégis rengetegen magukra ismernek benne: egy amerikai felmérés szerint sok anya nagyobb stresszt él meg a párkapcsolatában, mint a gyereknevelés során. A téma újra felkapott lett a közösségi médiában, miután az Amazing Science Facts Facebook-oldalán előkerült a kérdés, és a kommentelők pillanatok alatt ráéreztek arra, miről is van szó valójában.

Nyilatkozott Matyi családja: valószínűleg ő zuhant a Dunába a Lánchídról

Újabb információkat közöltek a szombat hajnalban eltűnt 18 éves fiúról.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja