SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nem akarunk, vagy nem tudunk igent mondani?

Kókai Kata [cikkei] - 2004-07-11
Egyre kevesebb az esküvő, s az idősebb generációtól nem egyszer halljuk a rosszalló megjegyzést: "Próbáltad volna ezt tenni a mi időnkben..." Persze nem lehet egyértelműen eldönteni, kinek adhatunk igazat. Annak, aki elvakultan hisz a nagy esemény összetartó erejében, vagy azoknak a fiataloknak, akik hosszas megfontolás tárgyává teszik a házasságkötést.

Igen, amikor az idősebb generáció rosszalló megjegyzéseit kell hallgatnunk, néha dühösek leszünk, és egyszerűen azt mondjuk: "Ne légy már ilyen konzervatív." Holott sok esetben mégis igazat kell adnunk; ma már lazábbak az erkölcsök, sokszor olyan mértékben, hogy az a legtöbb ember számára már zavaró.

Persze a régi szokásoknak is megvolt a maga hátránya. Nagyszüleink idejében szinte senki nem kapott lehetőséget arra, hogy igazán megismerje leendő párját, s a válás is olyan "szégyennek" számított, hogy kevés tönkrement házasságnak vetettek véget. Napjaink statisztikája ennek pont az ellenkezőjét mutatja; a válásban élen járunk.

Sokszor éri a vád a huszonéves korosztályt, miszerint nem akarnak házasodni. Néhány évtized alatt rengeteg változás zajlott le; fejlődésnek indult a technika, a nők munkába álltak, egyre magasabb iskolai végzettségre van szükség az érvényesüléshez, így kitolódott a házasságkötés lehetséges ideje is. De ez lenne az egyetlen indok? Bizonyára nem.

Szinglik

Míg évtizedekkel ezelőtt a nők nem dolgozhattak, "csupán" az otthon megteremtésével törődtek, addig ma néhányan átestek a ló túloldalára. Igen, ők a szinglik. Valószínűleg nem is olyan régen még azt sem tudta az emberek többsége, mit takarhat a szó valójában. Ma már divattá vált, s akár a feminizmus egyik jelképének is tekinthető. Mert a vérbeli szingli nem azért tengeti egymagában mindennapjait, mert nem találja a nagy Őt, vagy akkora csalódás érte, hogy nem képes egy újabb kapcsoltra.

Egyszerűen azért él egyedül, mert számára nem a családdal, hanem a karrierrel, barátokkal és az önmagával való törődés került az első helyre: ők képviselik a női függetlenséget. A ma már elég nagy létszámot képviselő szingliket tehát alapvetően kizárhatjuk a házasságkötést preferálók csoportjából.

A család az oka mindennek

Persze van olyan eset, amikor nem az elvek korlátozzák a házasság lehetőségét. Néha olyan külső okok tartják vissza a fiatalokat, mint a rossz tapasztalat; például ilyen az elvált szülők esete. Ha valaki elvált (vagy ami még rosszabb; rossz kapcsolatban élő) szülők gyermekeként nő fel, nagyobb valószínűséggel tekinti a házasságkötést rossz dolognak, vagy fél attól, hogy  az elmérgesedett kapcsolatban élő apák és anyák elrontják a gondosan eltervezett esküvőt.

Mert az emberek néha az indulataikra hallgatnak, s nem a józan észre. Ilyen eset áll fent, amikor az elvált szülők percekig sem képesek egy légtérben lenni, rosszabb esetben még ellenzik is a házasságot.

Mert miről is kell(ene), hogy szóljon az a bizonyos nagy nap? Nem a családban feszülő ellentétekről, nem arról, hogy minél nagyobb legyen a ceremónia, vagy ki vásárol értékesebb nászajándékot. Az emberek sokszor elfelejtik, hogy ez egy életre szóló élmény, ami nem lehet presztízskérdés...

Félelem a változástól

A fiatalabb generációhoz tartozók többsége már nem részesült olyan szigorú neveltetésben, mint a tőlük csupán néhány évvel idősebbek. Ennek köszönhetően kevesebb korlátot szabtak számukra, s talán ez lehet az ok, amiért félnek a kötöttségtől. Sok esetben csak hosszas együttélés után kerül sor a házasságra, mely így sem hosszú életű. Ilyenkor megint csak jönnek az untig ismételt szólások "Persze, amíg nem házasodtak össze, nagyon jól megvoltak. Ahogy megvolt az esküvő, tönkrement a kapcsolatuk."

De vajon tényleg tönkrement az a kapcsolat? Talán egyáltalán nem is volt jó. Vagy csak a kötöttségektől való félelem tette olyan rémisztővé az addig harmonikus együttlétet.

Egyéb okok a "Nem" mellett

Sok fiatal a baráti kör- vagy a rokonok összeférhetetlensége miatt igyekszik halasztani az esküvőt. Mások elvakultan a szingli-lét mellett teszik le a voksukat, gondolni sem szeretnének a családalapításra. Azonban léteznek más, érthető indokok is. Mivel ma már elég nehéz munkához jutni, kevesen engedhetik meg maguknak az egy-két hetes hiányzást, sokan még betegségük alatt sem mernek távol maradni munkahelyüktől, hiszen féltik a nehezen megszerzett állásukat.

Mert nem mindenhol megértők a munkaadók.

És persze egy nagyobb esküvő költségeit sem nevezhetjük alacsonynak.Hiszen ha nagy a rokonság, és valaki kimarad a meghívottak listájáról, akkor elkerülhetetlen a sértődés. Ha viszont mindenkit meg szeretnénk invitálni életünk egyik legnagyobb eseményére, akkor a költségek lesznek túl magasak. Persze, mindent meg lehet oldani, a legelszántabbakat ez sem tántoríthatja el a házasságtól.

De egyenlőre hazánkban marad a kevés nász, és a számtalan véget ért házasság.

Kép: www.foter.com

LEGOLVASOTTABB

A petesejt titkos választása: nem a leggyorsabb spermium nyer

A fogantatásról él az a kép a köztudatban, hogy olyan, mint egy verseny, ahol a leggyorsabb spermium ér célba, miközben a petesejt passzívan várja a győztest. A Stockholmi Egyetem kutatásai azonban azt mutatják, hogy a valóság ennél jóval összetettebb és érdekesebb. Lehet, hogy mindig a nő dönt?

Ezt mondta a rendőrség Egressy Mátyás eltűnésével kapcsolatban

Még most is nagy erőkkel keresik Egressy Mátyást, azt a 18 éves fiút, aki január 17-én éjjel egy 5. kerületi szórakozóhelyről indult el, de nem érkezett haza a 11. kerületi otthonába.

Jó hír jött a tavaszi szünetről: hosszabb pihenő vár a diákokra a 2025/2026-os tanévben

Hivatalossá vált a 2025/2026-os tanév rendje, és a naptár több ponton is kedvező meglepetést tartogat. A tavaszi szünet a megszokottnál hosszabb lesz, az érettségi időpontjai is ismertté váltak, így diákok, szülők és pedagógusok egyaránt előre tervezhetnek a sűrűbb hónapok előtt.

Sok édesanyát jobban stresszel a férje, mint a gyerekeik

Elsőre viccnek hangzik, mégis rengetegen magukra ismernek benne: egy amerikai felmérés szerint sok anya nagyobb stresszt él meg a párkapcsolatában, mint a gyereknevelés során. A téma újra felkapott lett a közösségi médiában, miután az Amazing Science Facts Facebook-oldalán előkerült a kérdés, és a kommentelők pillanatok alatt ráéreztek arra, miről is van szó valójában.

Nyilatkozott Matyi családja: valószínűleg ő zuhant a Dunába a Lánchídról

Újabb információkat közöltek a szombat hajnalban eltűnt 18 éves fiúról.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja