SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Furcsa gyerekszokások - tiltsuk vagy hagyjuk?

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2020-12-18
A gyerekek a világ legnagyobb felfedezői. Kiskoruktól fogva folyamatosan tanulnak, nézik, hogy mit csinálnak a felnőttek, és elsajátítják a jó és a kevésbé jó szokásokat. Vannak kifejezetten olyan pótcselekvések, amik se nekik, se a környezetükben élőknek nem tesznek jót. Mit lehet tenni ezekkel?

1. reakció: a felismerés

Számtalan káros szokásuk van a felnőtteknek is, amelyek esetleg gyerekkorból maradtak meg. Ilyen például a körömrágás, a hajevés, az orrtúrás és a kézropogtatás. Számtalan olyan pótcselekvés, ami a külső szemlélők számára nem éppen bizalomgerjesztő, az elkövetője pedig legtöbbször észre sem veszi, hogy csinálja. Szerencsére ezeket a szokásokat még csírájukban el lehet fojtani, hogy a későbbi életünk során ne okozzanak problémát.
 

2. reakció: a megfigyelés

Ha bármilyen furcsa szokást veszel észre a kisgyermekeden, először csak figyeld meg. Lehet, hogy életében először és utoljára csinálja, így nem szabad rögtön közbelépned. Kisgyermekkorban felfedezik a testüket és a körülöttük lévő világot, így nem biztos, hogy egy óvatlan mozdulatból szokásrendszer alakul ki náluk.
 

3. reakció: az elterelés

Másodszorra vagy harmadszorra azonban már érdemes foglalkozni a dologgal. Először csak próbáld meg elterelni a figyelmét. Adj neki egy játékot a kezébe, kezdjetek el énekelni és tapsolni, vagy kérd meg, hogy segítsen neked. Ezzel kizökkented a fennálló állapotból, és valószínűleg el is felejti, hogy mit csinált pár perccel később. Ha rövid időn belül újra jelentkezik a probléma, akkor erényesen, de kedvesen magyarázd el neki, hogy ezt nem szabad csinálni, mert gusztustalan, mert egészségtelen, mert káros. Bármi indokot felhozhatsz, ami szerinted megállja a helyét, és elrettenti attól a gyermekedet, hogy újra megpróbálkozzon vele.
 

Mi a helyzet súlyos esetben?

Vannak olyan esetek, amik már kóros szokásnak bizonyulnak, és nem csak egy-egy köröm lerágásáról szólnak. Ha a kisgyermeked hánytatja magát, esetleg folyamatosan harapdál, vagy minden indok nélkül ütöget, véresre vakarja valamelyik testrészét, vagy ürüléket/sarat/homokot eszik, akkor érdemes szakemberhez fordulni. Ilyenkor előfordulhat valamilyen vitaminhiány, korábbi, feldolgozatlan trauma, vagy önbizalomhiány, amin Te nem biztos, hogy tudsz segíteni.

Nem szabad hagyni, hogy egy-egy rossz mozdulat káros szokássá váljon, figyelj oda Te is gyermeked minden mozzanatára!

Indexkép: Jakub Kriz/unsplash.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Meghalt a 11 éves kisfiú, akit fürdés közben agyevő amőba fertőzött meg

Tragikus véget ért a kórházi kezelése annak a 11 éves szlovákiai kisfiúnak, akit egy párkányi fürdőben fertőzhetett meg a rendkívül ritka és szinte mindig halálos kórokozó, az agyevő amőba. A Naegleria fowleri nevű egysejtű ellen nincs biztos gyógymód - a fiú több napos küzdelem után hunyt el.

Agyevő amőba fertőzhetett meg egy fiút egy párkányi fürdőben - ritka, de halálos kór terjedhet nyáron

Egy ritka, de rendkívül veszélyes fertőzés gyanúja merült fel egy tizenegy fiú esetében, aki egy szlovákiai fürdőzés után került válságos állapotba. A hatóságok szerint nem kizárt, hogy az agyevő amőba, azaz a Naegleria fowleri állhat a háttérben. Utánajártunk, mit lehet tudni erről a rettegett kórokozóról és milyen veszélyeket rejt a nyári fürdőzés.

Eltűnt hatéves ikerpár Budapesten: az ország együtt izgul Annabell Zoéért és Blanka Noémiért

Június 12-én délután egy nagymama vitte el engedély nélkül Kosztyú Annabell Zoét és Kosztyú Blanka Noémit Budapesten, a Bikás park környékéről - azóta semmit sem tudni a kislányokról. A rendőrségi feljelentés már megtörtént, az ország hálózatai összefogtak, hogy segítsenek megtalálni őket.

Tábori rémálmok és kiközösítés: Hogyan segíts gyermekednek, ha bajba kerül?

A nyári táborok izgalmas kalandokat és értékes tapasztalatokat ígérnek, ám néha szorongással és más lelki nehézségekkel is járhatnak. Hogyan ismerheted fel, ha gyermeked kiközösítés áldozata lett, és mit tehetsz, ha nem akar visszamenni a táborba, de nem mondja el az okát?

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja