SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Számvetés

Kerek-Alföldi Éva Angéla [cikkei] - 2020-12-31
Az új év közeledtével sokunkban felmerül a gondolat, hogy értékeljük az előző évben elvégzett munkavégzésünket, kapcsolataink alakulását, baráti - és családi hovatartozásunkat, előzetesen kitűzött és megvalósult terveinket, sikereinket, kudarcainkat valamint vágyálmainkat....
Szükséges mindez? Igen, hiszen érdemes átgondolni, lezárni, tanulságokat levonni az elmúlt év eseményei kapcsán, pláne akkor, amikor egy világjárvány okozta rendkívüli helyzetben kellett töltenünk az elmúlt hónapokat. Sok mindent tanultunk a történtekből és biztosan szeretnénk elkerülni ilyen jellegű eseményeket, hiszen nincs olyan generáció és foglalkozás, akit ne érintett volna negatívan valamilyen mértékben. Ezért kell új és felemelő terveket szőni a jövőre nézve és bátorítani erre gyerekeinket is, hiszen ha nincsenek elhatározások, koncepciók a változtatásra, akkor a jövőkép is veszélybe kerülhet.
Hogyan fogjunk hozzá? Néhány jó tanácsot olvashatnak számvetéssel kapcsolatban.
Számvetés

Lássunk hozzá!

Az év utolsó napján sokan újévi fogadalmakat fogalmaznak meg önmaguknak, amelyek legfőképp változtatásokra irányulnak. Olyan feladatok ezek, amelyeket szeretnénk betartani, vagy amelyeken szeretnénk változtatni, mert nem juttatott közelebb bennünket céljaink eléréséhez. A nevezett tevékenység már önmagában is jónak mondható, mert azok, akik saját maguk számára fogalmaznak meg változtatásra irányuló tennivalókat tisztában vannak vele, hogy a változás jó, kell és elengedhetetlen. Ha listát szoktunk írni a vezetett naplónkba vagy blogunkba minden évben rendszeresen, akkor vissza tudjuk nézni, hogy valójában mi is teljesült a fogadalmak közül és értékelhetjük magunkban azt, hogy mennyire vettük komolyan a kijelentéseinket az előző évben. Ha még nem tettünk ilyet eddig, akkor sem késő elkezdeni! A legfontosabb, hogy a realitásokat szem előtt tartva tegyük ezt meg, mert akkor kisebb az esély a csalódásra.

Kerüljük el!

Ne panaszkodjunk egyfolytában a múlt sajnálatos eseményein és ne csak a rossz dolgokat hangsúlyozzuk az elmúlt évből. Miért? Azért, mert ha gondolataink zömét a megtépázott, negatív életérzések teszik ki, akkor egyre depressziósabb kedélyállapotba kerülünk és borúlátóbbak leszünk még a jövővel kapcsolatban is. A gondolataink ne csak a veszteségek, sikertelenségek, átélt betegségek körül forogjanak még akkor sem, ha teljesen kilátástalannak érezzük helyzetünket. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ne figyeljünk oda a ránk háruló teherre, amelyekkel nekünk kell megbirkóznunk, hiszen minden nehéz élethelyzetben vannak mellettünk családtagok, barátok, de tisztában vagyunk vele, hogy a nehézségekkel saját magunknak kell megküzdenünk. Próbáljunk arra gondolni, hogy mindig voltak olyan „nehéz idők”, amelyekből még nagyobb veszteséggel kerültek ki emberek.

Ha szülőként élünk át nehéz pillanatokat mostanság, akkor szintén el kell kerülnünk azt a szituációt, amelyben a sikertelenséget, meddő elképzeléseket sugározzuk gyermekeink felé, ugyanis ők az ilyen jellegű történésekből a bizonytalanság felé vezető úton olyan élethelyzetekbe juthatnak – főként, ha kamaszokról van szó -, amelyek számos értelemben veszélyt jelenthetnek részükre a jövőben. A drog, az alkohol és egyéb nem legális örömforrások nem valós „doppingolt érzéseket” kelthetnek bennük és belekerülhetnek egy olyan spirálba, amelyek azzal, hogy nem igazi élvezeteket élnek meg elvakíthatják realitásukat.

Csak a szépre emlékezzünk!

Gondoljuk végig hónapról hónapra, hogy milyen csodaszép és nagyszerű dolgok is történtek velünk az idén. Ha mélyebben belegondolunk a velünk és gyermekeinkkel történt mozzanatokba, akkor rá fogunk jönni arra, hogy mindig volt olyan esemény, aminek örülhettünk. Gyűjtsük össze és gondoljuk át, hogy miért is volt jó karanténban lenni, home office-ban dolgozni, segíteni az idősebbeknek a bevásárlásban, több időt tölteni gyermekeinkkel. Esetleg rájöhetünk arra is, hogy kevesebb volt a rohanás, több volt a nyugalom pedig anyagi veszteségek is értek bennünket. Felfedezhettük Magyarország szépségeit, élvezhettük a magyar vendéglátósok által nyújtott Hungarikumokat, a múzeumok kínálatát. Rábukkanhatunk az emlékeink között arra is, hogy több könyvet vehettünk a kezünkbe, élhettünk a hobbinknak, elvégezhettük a rég halogatott nagytakarítást és selejtezést, szépítgethettük a kerteket és maradt időnk sportolásra, filmnézésre is. Biztosan van köztünk olyan szülő, aki megélhette azt is, hogy elmaradtak a reggeli rohanások, dugóban állások, helyette viszont a közös reggelik kerülhettek előtérbe nyugalommal fűszerezve.

Optimista jövőkép

Az idei év sokszínű és szép élményeit felhasználva próbáljuk meg felépíteni örömteli jövőképünket a következő évre! Söpörjük ki no nem az emlékeket, hanem a számunkra nehezen megélt, nyomasztó életérzéseket, amelyek oly sok álmatlan éjszakát okoztak! Lássuk meg gyermekeinkben a csodát, ültessük el bennük a vágyakozást a szépre és jóra, hogy felnőve csak olyan történelmi pillanatként emlékezzenek vissza erre az évre, amely nehézséggel is meg tudott küzdeni világunk összefogással és sokszor erőn felül álló teher alatt. Sokan váltak modern hőssé, akikre méltán lehetünk büszkék és legyenek ők is a példaképek a felnövekvő nemzedéknek!

Fotók: Engin Akyurt-tól, Gerd Altmann-tól és Gino Crescoli-tól a Pixabay-en

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja