SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fogamzásgátlás trombózis után - mit válasszak?

Családinet [cikkei] - 2017-07-19
A hormonális fogamzásgátlók köztudottan megnövelik a vérrögök kialakulásának esélyét, ezért ha már valakinél előfordult mélyvénás trombózis, úgy abban az esetben fokozott odafigyelést igényel a jövőben a nem kívánt terhesség elleni védekezés. Hogy mire fontos ekkor ügyelni, arról prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.
Fogamzásgátlás trombózis után - mit válasszak?

Veszélyes hormonkészítmények

A hormonális változások igen nagy veszélyt jelentenek trombózis szempontjából. Ez nem csupán a várandósság idejére értendő, hanem a fogamzásgátlók és egyéb hormonális készítmények alkalmazására is. Ezek ugyanis fokozzák a vér alvadását, mégpedig úgy, hogy gátolják az antitrombin nevű fehérje szintézisét, ami pedig gátolná az aktív véralvadási faktorok hatását. Éppen ezért - különösen, ha az illető egyéb trombózis - provokáló faktorral is rendelkezik - a hormonális szerek használata igencsak megnövelik a vérrögök kialakulásának esélyét. Ezen kívül a hormonális fogamzásgátlók a fibrin oldódásának gátlásával is a trombózis irányába hatnak.

Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája szerint a legideálisabb az lenne, hogy még a tabletták - és egyéb hormontartalmú készítmény/eszköz - alkalmazása előtt elvégeztetnének azok trombofília szűrést, akiknek családjában előfordult már trombózis.  Ekkor ugyanis fény derülhetne azokra a genetikai mutációkra, zavarokra, melyek fokozzák a trombózishajlamot, így elkerülhető lenne az állapot.

Azonban ha ez nem történik meg, úgy életveszélyes mélyvénás trombózis vagy tüdőembólia alakulhat ki. Amennyiben ez bekövetkezik - akár fogamzásgátló miatt, akár nem -, fontos, hogy mindenképp szakemberrel egyeztessünk arról, milyen védekezési módszert válasszunk, hiszen ha már egyszer bekövetkezett a baj, úgy megnő annak ismétlésének az esélye!
 

Végérvényesen le kell mondani a fogamzásgátló tablettákról?

Trombózis után felmerülhet a kérdés, hogy onnantól már egyáltalán nem lehet nyúlni fogamzásgátló tablettákhoz, vagy bizonyos esetekben megengedett?

A fogamzásgátló tabletták trombózis okozó képességére már korán fény derült. E gyógyszerek fejlesztését un. „generációk” szerint nevezzük el, vannak első-, másod-, és harmad-, negyedik generációs szerek a hormontartalomtól és annak vegyi származékaitól függően. Érdekes módon a „legtrombogénebbek” a második generációs szerek, a harmadig generációs szerek alkalmazásától már kevesebb trombózis várható. A negyedig generációsoknál újra kissé magasabb a rizikó - mondja prof. Blaskó György.

Amennyiben előfordult már valakinél thromboembóliás esemény, úgy ritka kivételektől eltekintve érdemes hormonmentes módszereket választani, hiszen egy korábbi trombózis jelentős provokációs tényezőnek számít egy ismételt trombózis szempontjából- mondja a szakértő. Még az alacsony hormontartalmú készítményeket is kerülni célszerű. Sajnos azok a méhen belüli eszközök, tapaszok, esetleg injekciók is kerülendőek, melyek hormontartalmúak!

Szerencsére ma már igen sok lehetőség közül lehet választani, hiszen a gumióvszer mellett léteznek ma már igen hatásos spermicid készítmények, hormonmentes spirál, pesszárium is, melyekkel elkerülhető a nem kívánt terhesség.

(Kapcsolódó cikkünk: Hormonmentes védekezés - a hormonmentes fogamzásgátlás lehetőségei)

Amennyiben még nem fordult elő vérrögösödés, ám igazoltan trombofíliával küzd az illető, úgy egyéni elbírálás függvénye, hogy szedhet-e fogamzásgátló tablettát a beteg. Ezt ugyanis befolyásolja az, hogy milyen súlyosságú a zavar, dohányzik-e, van-e egyéb olyan betegsége, mely fokozza a trombózishajlamot (pl. diabetes, pitvarfibrilláció), rendelkezik-e túlsúllyal, stb. Ha nem jelentős ez az un. „rárakódásos” rizikó, úgy az orvos újabb, alacsony hormontartalmú készítményeket javasolhat, melyek sokkal kisebb rizikóval rendelkeznek trombózis szempontjából, mint az első generációs készítmények.

Forrás: Trombózisközpont
Fotó: GabiSanda / pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

"A manipulatív szülők annyira ügyesen leplezik igazi szándékaikat, hogy gyerekeik állandó zavarodottságban élnek. Tudják, hogy becsapják őket, de nem tudnak rájönni, hogy hogyan."
Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Nemet mondani nem könnyű, főleg nem a gyerekünknek, mégis elengedhetetlen része a szülői szerepnek ez is: hiszen felelősségre, önkontrollra és érzelmi szabályozásra tanítja a kicsit. A következetes és szeretetteljes nevelés hatására a gyerekek biztonságban érzik magukat, és magabiztos, felelős felnőttekké válhatnak. De hogyan mondjunk nekik nemet?
Egy betegség, amelyet félreértések és előítéletek kísérnek - május 24. a Szkizofrénia Világnapja

Egy betegség, amelyet félreértések és előítéletek kísérnek - május 24. a Szkizofrénia Világnapja

A Szkizofrénia Világnapjának célja, hogy felhívja a figyelmet e komoly mentális betegséggel küzdők gondjaira, csökkentse a velük szembeni megbélyegzést, és elősegítse irányukba a társadalom megértését és támogatását.
Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

A szívelégtelenség több mint 64 millió embert érint világszerte1, és ahhoz képest, mennyire gyakori betegség, rengeteg hiedelem és félelem övezi. Hamis feltételezésekre hagyatkozni azonban rendkívül veszélyes lehet, amelyek mind a betegség megelőzését, mind pedig a páciensek gyógyulását, illetve partnerként történő együttműködését hátráltathatják. Az alábbiakban összegyűjtött néhány fontos tévhit megcáfolásával mindezt elkerülhetjük.
Egyre nyitottabbak vagyunk a digitális egészségügyi megoldásokra egy új kutatás szerint

Egyre nyitottabbak vagyunk a digitális egészségügyi megoldásokra egy új kutatás szerint

Magyarországon öt emberből négy használja az e-receptet, a páciensek kétharmada pedig kért már online vizsgálati időpontot, beutalót. 2021-ben a koronavírus-járvány alatt a lakosság egyharmada vett igénybe okoseszközöket, egészséggel kapcsolatos szenzorokat, applikációkat, jelenleg ez a szám 50 százalék, derül ki a Semmelweis Egyetem Digitális Egészség kutatócsoportjának legújabb felméréséből. A mesterséges intelligencia (AI) alapú egészségügyi megoldások is egyre ismertebbek.
A szerkesztő ajánlja