SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Klimax: teljes kép a változókorról

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-06-20
Vannak, akiket hirtelen és váratlanul ér, hogy beléptek a változókorba, míg mások évek óta tudatosan készülnek rá. Mutatjuk, melyek a klimax tünetei, és hogy milyen életmódbeli és étrendbeli változásokkal tudunk enyhíteni a kellemetlenségeken.

A klimax jelentése 

A klimax, más néven változókor, a nők életének egy természetes szakasza. Ez az időszak a menstruáció végleges megszűnését jelenti, és számos fizikai és érzelmi változással jár. 
 

Mikor kezdődik a klimax?

A klimax általában a 45 és 55 éves kor közötti időszakban kezdődik, de egyénenként eltérő lehet. Néhány nőnél már a negyvenes éveik elején megkezdődhet, míg másoknál csak később, az ötvenes éveik közepén jelentkezik. A menopauza hivatalosan akkor következik be, amikor egy nő már 12 hónapja nem menstruált.
 

A klimax tünetei

A klimax tünetei változatosak és egyénenként eltérőek lehetnek, de a leggyakoribbak a következők:

  1. Hőhullámok: Hirtelen fellépő melegségérzés, amelyet izzadás és bőrpír kísérhet.
  2. Éjszakai izzadás: Az alvást zavaró intenzív izzadás éjszaka.
  3. Alvászavarok: Nehézségek az elalvással vagy az alvás fenntartásával.
  4. Hangulatingadozások: Gyakori változások a hangulatban, szorongás, depresszió.
  5. Fáradtság: Állandó fáradtságérzet, energiaszint csökkenése.
  6. Hüvelyszárazság: Csökkent hüvelyi nedvesség, amely kellemetlenséget és fájdalmat okozhat szex közben.
  7. Csökkent libidó: Az érdeklődés csökkenése a szexuális tevékenységek iránt.
  8. Memóriazavarok: Nehézségek a koncentrációval és az emlékezéssel.
     

Előfordulása és okai

A klimax természetes és elkerülhetetlen. Ez a folyamat az ösztrogén és a progeszteron hormonok termelésének csökkenésével jár: ez a hormonális változás felelős a klimax tüneteiért.

A korai menopauza előfordulhat genetikai okok, autoimmun betegségek, orvosi beavatkozások, például petefészek eltávolítása vagy kemoterápia következtében.
 

Kezelési lehetőségek - azaz a tünetek enyhítése

A klimax kezelése a tünetek enyhítésére és az életminőség javítására irányul. A leggyakoribb kezelési módszerek közé tartoznak a következők:

  1. Hormonpótló terápia (HRT): Az ösztrogén és progeszteron pótlása, amely segíthet csökkenteni a hőhullámokat, éjszakai izzadást és hüvelyszárazságot.
  2. Gyógyszerek: Antidepresszánsok, anti-epileptikumok és vérnyomáscsökkentők, amelyek segíthetnek a hőhullámok és hangulatingadozások kezelésében.
  3. Életmódbeli változtatások: Rendszeres testmozgás, megfelelő alvás és stresszkezelési technikák.
     

Étrend és életmód

A megfelelő étrend fontos szerepet játszhat a klimax tüneteinek enyhítésében. Az alábbiak segíthetnek:

  1. Kalcium és D-vitamin: Fontosak a csontok egészségének megőrzéséhez.
  2. Phytoösztrogének: Szója, lenmag és vörös lóhere, amelyek természetes ösztrogénpótlók.
  3. Omega-3 zsírsavak: Halolaj, lenmagolaj, amelyek csökkenthetik a gyulladást és javíthatják a hangulatot.
  4. Egészséges zsírok: Avokádó, olívaolaj, diófélék és magvak.
  5. Kerülendő ételek: Koffein, alkohol, fűszeres ételek és cukros ételek, amelyek súlyosbíthatják a hőhullámokat és hangulatingadozásokat.
     

A változókor megélése

A klimax természetes része az életünknek, amely sok nő számára jelentős változásokkal jár. Ez nemcsak fizikailag, de érzelmileg is megterhelő lehet, éppen ezért nagyon fontos, hogy a környezetünkben élő, változókorba lépő nőket támogassuk érzelmileg ebben az időszakban.

Fontos, hogy a nők beszélhessenek az érzéseikről és a tapasztalataikról a témában, legyen az akár egy családtag, vagy egy szakember. Ne felejtsük el, hogy a klimax egy új életszakasz kezdete, amely lehetőséget kínál mind az önismeretre, mind pedig az életmódváltásra.

Ahhoz pedig, hogy a klimax ne egy ijesztő dolog legyen, nagyon fontos a tájékozottság és az elfogadás. Így ezt az időszakot sokkal inkább egy új, természetes szakaszként tudjuk majd átélni. 
 

A cikket lektorálta Dr. Eszlári Péter nőgyógyász szakértőnk:

Dr. Eszlári Péter

Olvasd el ezt is: 

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja