SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mikroműanyagok: úgy ártasz a kisbabádnak, hogy nem is tudsz róla?

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2021-01-14
Egy olasz kutatócsoport bebizonyította, hogy a születendő babák méhlepényébe mikroműanyagok juthatnak be, amik számos problémát eredményezhetnek. Mit jelent ez pontosan? Milyen hatással lehet a babákra?
Mikroműanyagok: úgy ártasz a kisbabádnak, hogy nem is tudsz róla?

Mi az a mikroműanyag?

A környezetünkben szinte minden területen jelen van a műanyag. Elég, ha csak körülnézel. A telefon vagy a számítógép, amin ezt a cikket olvasod, vagy a szék, amin ülsz, mind-mind tartalmaz műanyagot. A műanyag könnyen felhasználható, olcsó, strapabíró és sokoldalú alapanyag, viszont nagyon nehezen és lassan bomlik le. Ha egészen pontos akarok lenni, akkor nem is tud lebomlani, hanem csak apró részekre esik szét. Ennek ellenére ugyanúgy műanyag marad, csak mi nem látjuk.

A mikroműanyagok azért is veszélyesek, mert jelen vannak a természetes vizekben, így az ott élő állatok táplálékába is belekerülhetnek, súlyos gyulladásokat, illetve pusztulást is okozhatnak. Amennyiben az adott élőlény túléli, úgy a táplálékláncban feljebb elhelyezkedő élőlények szervezetébe is jelen lehet. Így akár szépen lassan az emberi szervezetbe is.

Hogyan kerülhet mikroműanyag egy emberi szervezetbe?

Mivel a mikroműanyagok a természetben egyre több helyen megtalálhatók, ezért az emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszerekben is megjelenhetnek. Akár az ivóvízben is.

Ezen felül bekerülhet a szervezetünkbe légzés során, valamit a különböző kozmetikai termékek használatával.
 

Mit jelent a mikroműanyag szervezetbe jutása egy kismama esetében?

Az olasz kutatócsoport bebizonyította, hogy az anya szervezetében jelen lévő mikroműanyagok kimutathatók a baba méhlepényében is, ahol akár az immunrendszer fejlődését is befolyásolhatják.

A vizsgálat során kimutatott mikroműanyagok kékre, narancssárgára, pirosra vagy rózsaszínűre festett anyagok voltak, amik nagy valószínűséggel csomagolóanyagokból, kozmetikai szerekből, festékekből, illetve higiéniai termékekből származtak. A méretük olyan kicsi, hogy gond nélkül bekerülhetnek a véráramba, viszont egyelőre nem tudják bizonyítani, hogy a babák szervezetébe is bekerül-e ilyen módon.

A szakértők szerint ez azért ijesztő, mert így nem lehet kijelenteni, hogy a babát kizárólag emberi sejtek alkotják, hanem azt kell mondaniuk, hogy biológiai és szervetlen entitások keverékéből épül fel a szervezete.

Az Environment International című szaklapban megjelent vizsgálat eredményét úgy foglalták össze, hogy a méhlepényben megjelenő potenciálisan káros műanyagrészecskék nagy aggodalomra adnak okot, hiszen maga a méhlepény döntő szerepet játszik a magzat fejlődésében, valamint a magzat és a külvilág összekapcsolódásában. Hangsúlyozták, hogy további vizsgálatokra van szükség annak megállapításához, hogy a jelen lévő káros anyagokból, vagyis a mikroműanyagokból felszabadulhatnak-e mérgező, egészségre káros szennyeződések.

Az említett kutatás felveti a kérdést, hogy azok a babák, akik műanyag üvegből isszák a tápszer, vajon mennyire vannak kitéve a mikroműanyagok által okozott veszélynek? Naponta mennyi mikroműanyagot nyelnek le?

Ma már nyilvánvaló, hogy a mikroműanyag szennyeződés az egész világot érinti. Teljesen mindegy, hogy a világ melyik részén élünk, mindenhol jelen van. Az is egyértelmű, hogy a mindennapjaink során a táplálékunkkal, valamint a beszívott levegővel ezek a szennyeződések bejutnak a szervezetünkbe. Hogy ott milyen hatást fejtenek ki, milyen károkat okoznak, azt egyelőre nem lehet tudni. A szakértők azonban felhívják a figyelmet, hogy mindenképpen foglalkozni kell a témával. Különösen azért, mert fennáll a veszélye annak, hogy sok kisbaba már mikroműanyag szennyeződéssel a szervezetében születhet meg.

Kép forrása: Catherine Sheila fotója a Pexels oldaláról

Ha fontosnak tartod a környezet mentesítését a műanyagoktól, olvasd el ezt a cikkünket is! 

Zavar a szemét a természetben? 7 pont, amit tehetsz ellene!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
A szerkesztő ajánlja