SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mivel etessük kedvenceinket?

Kókai Kata [cikkei] - 2005-11-17
A tévében számtalan reklám hangsúlyozza, hogy kedvenceink számára nem elegendő, sőt, akár káros is lehet a házi koszt.
Mivel etessük kedvenceinket?

De vajon tényleg rövidebb életet élnek azok a háziállatok, akik nem kizárólag méregdrága tápokon élnek? És egyáltalán, minden egyéb teendő nélkül is elegendő, ha megvesszük kisállataink számára az előírt tápokat? Minden gazdi szeretné, hogy kedvencei hosszú, egészséges életet éljenek, ehhez azonban elengedhetetlen a kedvenceink által fogyasztott tápok összetételének megismerése.

A jó minőségű állateledelek kifejlesztése hosszú ideig tart, és számtalan kísérlet során derül ki, ilyen alapanyag keverék kerülhet bele az egyes tápokba, konzervekbe. Ezért is hallhatjuk nem egyszer a „teljes és kiegyensúlyozott szlogent, melynek jelentése, hogy a táplálékba megfelelő mennyiségben és arányban kizárólag olyan összetevők kerültek, melyek kedvenceink számára hasznosak.

Tápanyagok tesztelése

A boltok polcain látható tápok forgalomba kerülését számtalan teszt előzi meg. Ennek során ellenőrzik, hogy az egyes összetevők (pl. hús, gabonafélék) milyen hatással vannak az állatok szervezetére. Egyes esetekben ún. takarmányozási tesztet végeznek. Az előbbi teszt során mintegy fél éven keresztül a megtervezett táppal etetik, s állandó orvosi felügyelet mellett vizsgálják, hogy az adott táp fedezi-e kedvenceink szükségletét.

Sokszor azonban állatkísérletektől mentesen derítenek fényt a tápok minőségére. Ez esetben kedvenceink életkorának megfelelő tápanyag igényét veszik figyelembe (hasonló módon, mint az emberek számára készülő multivitamin készítményeknél), s ez alapján állítják össze az eledelt.

Alapanyagok, etetés

Aki egyszerre tart kutyát és macskát, az tudhatja, hogy kedvencei nem válogatnak az egyes eledelek között. A macska szó nélkül elfogyasztja a kutyatápot, és ez fordítva is igaz. A hasonló, felcserélt tápanyag azonban nem használ egyik állatnak sem, hiszen egy kutyának teljesen más a tápanyag igénye, mint egy macskának.

Nem egyszer látjuk feltűntetve az eledelek csomagolásán, a „halas”, „csirkés”, vagy éppen „marhahússal” jelzést. Minden gazdi elgondolkodott már azon, hogy a termékek vajon tényleg tartalmazzák-e ezeket az összetevőket, és ha igen, milyen mennyiségben. Az eledelek csomagolásán az egyes összetevőket mennyiségi sorrendben tüntetik fel, tehát az első helyen álló alapanyagból tartalmazza a legtöbbet.

Ugyan ezt elfelejtik megemlíteni a száraz tápok csomagolásán, de ezek a termékek vizet vonnak el kedvencünk szervezetéből, így célszerű egy kevés vízzel meglocsolva adni háziállatainknak. A jobb minőségű termékek egyáltalán nem tartalmaznak az állatok számára fölösleges anyagokat (pl. tartósítószert), illetve a garantált összetétel felirattal ellátott tápok megfelelnek a hatóságilag előírt követelményeknek.

Mindent összevetve a boltokban kapható tápok kifejezetten előnyösek házi kedvenceink számára. A házi koszttal ellentétben nem tartalmaznak olyan anyagokat, melyek megterhelhetik az állatok szervezetét. A több évtizedes kutatásnak köszönhetően ma már garantált, hogy kizárólag életkoruknak és tápanyag igényüknek megfelelő összetételű táplálékot kapnak.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

Egyre több Magyarországon az oltásellenes szülő, már tömegesen perelnek be háziorvosokat

A Covid-vakcinák megjelenése óta már nem új keletű jelenség az oltásellenes hozzáállás. A kicsit is szkeptikus szülők könnyen meggyőzhetőek arról, hogy egy-egy vakcina milyen károkat okozhat a gyermek szervezetében. Ezáltal az olyan, több évtizede használt oltások sem kerülnek beadásra, amelyek a gyermekek életét egyszerűen megmenthetnék. Tömegesen lépnek fel szülők háziorvosok ellen, akik, ha el akarják kerülni a bírósági tárgyalást, kénytelenek igazolást adni.
Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

Így tartsd kordában a nassolást! - 5 tipp, ami segíthet, hogy elkerüld a hízást

A nassolás, vagyis az étkezések közötti kisebb ételek fogyasztása gyakori szokás, amely sokak számára okoz gondot, különösen akkor, ha egészséges életmódot szeretnénk folytatni. Azonban néhány egyszerű trükk és változtatás segítségével könnyen kordában tarthatjuk a nassolási szokásainkat, anélkül hogy megfosztanánk magunkat az étkezés örömétől. Íme 5 hasznos tipp, amely segíthet ebben.
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Tavasszal több a lehetőség az aktív életmódra az ILD-betegek számára is

Az ILD-betegség elleni küzdelem fontos eleme a személyre szabott terápia mellett a megfelelő életmód kialakítása, különös tekintettel a fizikai aktivitásra. E betegek számára az aktivitás elsősorban a szabadban való mozgást jelenti, amire a tavasz ideális évszak.
A szerkesztő ajánlja