SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Babafejlődés hétről hétre - 7 hónapos baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2013-01-15
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre adunk szakértő választ cikksorozatunkban. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

Összefoglaló a hét hónapos baba fejlődéséről

 

FIZIKAI FEJLŐDÉS


Négykézláb, hintázás közben, egyik kezét előretolja, hogy megragadhasson egy játékot. Néha egy keveset előre is csúszik ilyenkor - a hason fekvő babák hamarabb kezdenek el kúszni.

Ez az a kor, amikor már van esély arra, hogy a baba önmagától üljön (átlagoson a 8-10. hónap környékén kezdi el). Ilyenkor már nem szükséges a segítenünk, mert elég fejlett az izomzata, hogy megtartsa önmagát. Ám amíg ez nem történik meg, addig támasszuk meg a gerincét, hogy elkerüljük az esélyét annak, hogy a későbbiekben valamilyen elváltozás jöjjön létre a helytelen testtartás miatt.
Ülve két kezén támaszkodik és előredől, így próbálja megtartani egyensúlyát  a háton fekvő babák hamarabb ülnek fel.

Álló helyzetben egyre növekvő lelkesedéssel rugózik, táncol – egyik lábáról a másikra szökdécsel, gyakran egyik lábfejét ráteszi a másikra, azután húzza ki az alul lévőt. Még nem egészen talpon, csak lábujjhegyen áll.

Kibújnak a felső középső metszőfogak (1 éves korig) és ez alsó szélsők (16 hónapos korig). A fog áttörését megelőző 2-3 napon a baba nyugtalan, fokozottan nyáladzik, éjszaka felriadhat és hőemelkedése is lehet, a fogínyen egy kis gyulladt "udvar" képződik és egy kékes-átlátszó hólyag jelenik meg.
 

 

 










 

INTELLEKTUÁLIS FEJLŐDÉS


Egyre fogékonyabb minden hangra. Gőgicsélésében már vannak kétszótagú szavak, pontosabban megkettőzött szótagok, pl. maama, biibi, daada. Ezt követően erőteljes felkiáltó hangokat ad, pl. "Á!". Utánozza a beszédhangokat, kézmozdulatokat.

A beszéd fejlesztése érdekében olvashatunk neki már meséket. 

Hüvelykujja és a kéz többi ujja közé fogva utánanyúl és megkaparintja a kiszemelt tárgyat. Mindkét kezében tart egy-egy játékot, összeütögeti őket, örömmel és érdeklődéssel figyeli a keletkező zörejt.

Szívesen tanulmányozza a csillogó fémtárgyakat is.
Minden tárgyat vagy eseményt saját tevékenysége – tapintása, látása, hallása -–következményének tart (pl. nem a csörgő okozza a zajt, hanem ő csinál lármát, mert mozgatja).

A játékot egyik kezéből a másikba teszi és egyidejűleg követi a szemével.

Fáradhatatlanul hablatyol. 
 

 

 


 

SZOCIÁLIS FEJLŐDÉS


Egyre gyakrabban juttatja kifejezésre, hogy ölbe szeretne kerülni, nyújtogatja a karját a felnőttek felé.

Ha sír, csak a hozzátartozók tudják megnyugtatni, idegenek láttán sírva fakadhat: azt hiszi eltűnt, elveszett a szülő.

A 7. hónap környékén humorérzéke annyira kifejlődik, hogy számos cselekedetünket viccesnek fogja találni. Ha énekelünk, kacarászik és ütemesen mozog rá. Visítva nevet, mikor valamit leejtünk (persze, ha a zaj nem rémiszti meg), és beleegyezően mosolyog, mikor gügyögéseit és visongatásait utánozzuk.
Nem számít, mennyire vagyunk viccesek, a testvéreit még mókásabbnak fogja találni. Mikor az idősebb gyermek viccet mesél, és kuncogni kezd rajta, nevetésének hangja megnevetteti a kisbabát is.
Az étkezések is rendkívül mulatságosak tudnak lenni ebben a korban, hiszen a család minden tagja próbál a másiknál még nagyobb bohócot csinálni magából, és a kisbaba visítása csak hozzáad az általános jókedvhez.
 

HOGYAN ETESD?

Hat hónapos kora óta megkezdtük a baba hozzászoktatását a szilárd ételekhez is. Ezt folytatva továbbra is adhatunk neki gyümölcsöket (alma, őszibarack először), gluténmentes élteleket (rizs) vagy glutén tartalmúakat (búza, rozs, zab), valamint főzelékfélék (először burgonya, amely jó sűrítő anyagnak is). Arra azonban figyeljünk oda, hogy a 4. hónap előtt ne adjunk glutént tartalmazó ételt a babáknak, viszont a 7. hónap előtt vezessük be őket fokozatosan! A 6. hónaptól adhatunk sovány húst a gyerekeknek, valamint a főzelékekhez növényi olajat is használhatunk már.

Gyógyteákat, illetve mézet ekkor még ne adjunk nekik az esetleges pollentartalom miatt. Kerüljük továbbá az ételek sózását és cukrozását, és az olajos magvakat is!

Darabos ételt ne adjunk neki rágó- és őrlőfogai kibújásáig, mivel ha el is majszolgatja a puhább darabokat, a nagyobbakkal már a gyomornak kell megbirkóznia, továbbá fulladást is okozhat. 
 

 

 


 


 

HOGYAN FEJLESZTHETED?


A hetedik hónapot követően, mikor kezdi felfogni a „nem” szó jelentését, kezdhetünk számára korlátokat állítani, de ügyeljünk rá, hogy megértse, pontosan mit csinált rosszul (pl. vegyük el a kezét a kutya farkától, vagy nyugodtan mondjuk „ne húzd”).
A következetesség és nyugodtság a lelke a sikeres nevelésnek, szóval ügyeljünk rá, hogy valamennyi gondviselő egy oldalon álljon.
Csak akkor emeljük fel a hangunkat, ha a gyerek valóban veszélyben van.

Ismertessük meg a különböző anyagú tárgyakkal (fa, fém, műanyag stb.), amelyek más-más hangot adnak ki.

Peluscserénél észrevehetjük, hogy a kisfiúk szeretik húzogatni a fütyijüket, míg a kislányok a vaginájukat bökdösik. Ezek a testrészek érzékenyek, és érintésük örömet vált ki, ezért is kedvelheti a kisbaba jobban. Ez teljesen normális. Ha elvesszük a kezét, megszidjuk vagy bármilyen más módon éreztetjük vele, hogy rosszat tett, az káros lehet, és önbecsülését illetően negatív következményekkel járhat.

 

 

 

 

MIKOR VAN GOND? 


Figyeljük minden hónapban a gyermekünk fejlődését! Ha rendellenességet tapasztalunk, forduljunk szakemberhez időben, hogy megfelelő fejlesztésben részesülhessen a csecsemő. Ebben korban a következőkre figyeljünk kiemelten:

  • mozgása nem fejlődik megfelelően, 1 hónappal késik a mozgásfejlődési mérföldkövek meglépése
  • nem követ színes tárgyakat, nem reagál arcokra
  • figyelme nem köthető le
  • nem gagyog, gügyög
  • nem reagál hangokra, fényekre
  • nem játszik játékokkal, illetve nem megfelelően használja azokat.
     

 

 

 


 

Iratkozz fel BABAFEJLŐDÉS HÉTRŐL HÉTRE e-mail sorozatunkra! Add meg a születés dátumát és hetente megkapod az aktuális tudnivalókat babád fejlődéséről az első életévben.

6 hónapos baba fejlődése

8 hónapos baba fejlődése

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
Hozzászólások

LEGOLVASOTTABB

Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne

Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk? Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Még jobban figyelj a fogaid egészségére menopauzában!

A változókorban lévő nőknél az ösztrogénszint csökkenése növeli a fogágybetegség kockázatát, különösen azoknál, akiknél genetikai vagy egyéb hajlamosító tényezők, például csontritkulás (oszteoporózis) áll fenn. Aki az oszteoporózis kezelésére biszfoszfonát tartalmú gyógyszert szed, az mindenképpen tájékoztassa erről fogorvosát, mert ez a hatóanyag a csont regenerációs képességét is csökkenti, ami egyes fogászati beavatkozásoknál komplikációkhoz vezethet - hívja fel a figyelmet dr. Dobos Andrea, a Semmelweis Egyetem Parodontológiai Klinikájának tanársegédje.

7 látszólag ártalmatlan szülői hiba, amik nagyon elronthatják a gyerek későbbi életét - valódi történetekkel és tanulságokkal

Sokszor azt gondoljuk, hogy a szeretetünk mindent felülír, és ha néha hibázunk is, az nem lehet akkora baj. De vajon tényleg így van? Egy népszerű Reddit-fórumban emberek százai mesélték el, milyen "ártatlan" szülői szokások hagytak bennük mély nyomot - talán épp azért, mert senki sem gondolta volna, mennyit számítanak. Ezekből a történetekből szemezgettünk, hogy együtt tanulhassunk belőlük.

Meghalt Millena Brandão, a Netflix 11 éves gyerekszínésze

Tragikus hirtelenséggel hunyt el a 11 éves brazil gyerekszínész, Millena Brandão, aki a Netflix "Sintonia" című sorozatában vált ismertté. A fiatal tehetség halálát szülei jelentették be, akik megosztották a kislány megrázó betegségtörténetét.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja